Indeks Cloud Computing bije za oceanem rekordy. Które spółki z GPW mogłyby do niego należeć? | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
29 cze 2017, 07:05

Indeks Cloud Computing bije za oceanem rekordy. Które spółki z GPW mogłyby do niego należeć?

Zarządzający największymi funduszami często zwracają uwagę na spółki oferujące oprogramowanie i usługi za pośrednictwem internetu. W Ameryce akcje tych przedsiębiorstw dynamicznie rosną, znacznie szybciej niż indeksy. Na naszej giełdzie także mamy klika obiecujących spółek celujących w ten szybko rozwijający się rynek.

Indeks Cloud Computing bije rekordy

Fundusz venture capital Bessemer Venture Partners (BVP), inwestujący w spółki nowych technologii, prowadzi od kilku lat własny indeks. Skupia on pod szyldem "Cloud Computing" spółki oferujące usługi i oprogramowanie przez internet.

Pod pojęciem Cloud Computing nie tylko mieszczą się usługi obliczeniowe i magazynowe w chmurze, ale też oferta oprogramowania (SaaS), platform (Paas) czy infrastruktury (Iaas) dostarczanych w modelu płatności zgodnie z rzeczywistym ich użyciem. Kluczowe jest to, że klienci płacą nie za sam produkt, a za możliwość jego użytkowania przez określony czas.

Taki model ma wiele zalet. Klienci nie muszą kupować drogich licencji. Mogą przetestować usługę i płacić za faktyczny czas korzystania. Nie muszą mieć dużych serwerów obliczeniowych, a tylko wynajmują takie do wykonania konkretnego zadania itp. Od strony spółek i ich akcjonariuszy, taki model biznesowy jest przede wszystkim wysoce skalowalny. Firmy nie muszą zatrudniać wielu sprzedawców, dystrybuować produktów do sieci sklepów, oferować serwisu, montażu czy instalacji. Przede wszystkim: mogą zaoferować swoje usługi praktycznie na całym świecie nie budując przedstawicielstw handlowych w wielu krajach.

Według BVP, Cloud Computing jest to najważniejszy trend w przemyśle informatycznym w tej dekadzie. Dlatego też fundusz prowadzi własny indeks spółek, oferujących ten rodzaj usług. Od 2011 roku wzrósł on o 225%. Dla porównania, tym samym czasie Nasdaq Indeks osiągną stopę zwrotu w wysokości 131%, a S&P Index 90%.

Ilustracja 1. BVP Cloud Index na tle indeksów Nasdaq, S&P oraz Dow Jones. Źródło: Bessemer Venture Partners

Ilustracja 1. BVP Cloud Index na tle indeksów Nasdaq, S&P oraz Dow Jones. Źródło: Bessemer Venture Partners

Które polskie spółki mogłyby należeć do Cloud Index?

Na GPW także nie brakuje spółek oferujących usługi przez internet. Wszystkie największe korporacje tworzące oprogramowanie mają w ofercie dodatkowe usługi magazynujące dane, czy też obliczenia w chmurze. Są też takie firmy, które oferują swoje produkty i usługi przede wszystkim w modelu przez internet. Mogłyby one znaleźć się Cloud Index. Oto kilka najciekawszych z nich

LiveChat Software #LVC

LiveChat jest typową usługą oferowaną w modelu SaaS. Jej zadaniem jest wsparcie lub nawet zastąpienie tradycyjnych metod sprzedaży i kontaktu z klientem. Produkt jest oferowany na całym świecie.

LiveChat
Kurs akcji LiveChat

Spółka LiveChat Software zadebiutowała na giełdzie w 2014 roku. Od tamtej pory jej kurs wzrósł o ponad 230%. Przychody i zyski wzrosły czterokrotnie. Także wypłacana dywidenda rosła co roku.

Cloud Technologies #CLD

Cloud Technologies skupia się na oferowaniu przetwarzania w chmurze dużych zbiorów danych. Dywersyfikuje też ofertę o usługi i produkty oparte o technologie przeznaczone dla urządzeń mobilnych i wykorzystujące elementy inteligentnej sieci, tzw. Internet of Things.

Cloud Technologies
Kurs akcji Cloud Technologies

Cloud Technologies jest spółką notowaną na NewConnect od 2012 roku. Przez ostatnie dwa lata kurs stoi w miejscu, ale od debiutu wzrósł o ponad 4 tysiące procent: od niecałych 2 zł do 89 zł. Przychody i zyski spółki dynamiczne rosną o kilkadziesiąt procent rocznie.

SARE #SAR

Także spółka SARE oferuje autorskie narzędzie do prowadzenia zintegrowanej komunikacji i wsparcia sprzedaży z użyciem e-mail marketingu. Jest ono udostępniane w modelu SaaS. Niedawno o spółce zrobiło się głośno w związku z planowanym zakupem jednego z najstarszych komunikatorów na polskim rynku, czyli Gadu-Gadu.

SARE
Kurs akcji SARE

SARE zadebiutowała na rynku NewConnect w 2011 r. i rok temu przeszła na główny rynek GPW. Od debiutu kurs wzrósł o ponad 400%. Także i tej spółki wyniki finansowe rosną regularnie rok w rok. W ostatnich trzech latach przychody się potroiły, a zyski wzrosły dziewięciokrotnie.

Cube.ITG #CTG

Grupa Kapitałowa Cube.ITG realizuje projekty związane z infrastrukturą IT. Oferuje usługi w modelu infrastructure as a service (IaaS). Spółka sfinalizowała niedawno przejęcie Data Techno Park, jednego z największych i najnowocześniejszych centrów przetwarzania danych w Europie Środkowej.

Cube ITG
Kurs akcji Cube ITG

Spółka zadebiutowała na giełdzie w 2009 roku. Niestety od tamtej pory jej kurs mocno spadł. Mimo, że Cube.ITG w tym czasie zwiększył przychody dziesięciokrotnie. Od 2011 roku wykazuje też zyski, które regularnie rosną.

Unified Factory #UFC

Unified oferuje oprogramowanie Customer Service Automation, czyli multikanałową platformę do obsługi klientów w modelu SaaS. System obsługuje połączenia telefoniczne, e-mail, czat on-line i wiele innych kanałów komunikacji.

W marcu spółka poinformowała o rozpoczęciu działalności na rynku amerykańskim. Obecnie skupia się na intensyfikacji sprzedaży na rynku niemieckim i w Azji.

Unified Factory
Kurs akcji Unified Factory

Unified jest notowany na giełdzie NewConnect dopiero od zeszłego roku. Kurs zdążył wzrosnąć o ponad 100%, a jej kapitalizacja jest już na tyle duża, że spółka mogłaby przejść na rynek główny GPW. Zyski Unified rosną średnio o kilkaset procent w ostatnich latach zarówno na poziomie sprzedaży, operacyjnym, jak i netto.

Fachowcy.pl Ventures #FAV

Fachowcy oferują usługi dla małych i średnich przedsiębiorstw wspomagające pozyskanie nowych klientów i zleceń z Internetu. Spółka prowadzi obsługę firm kompleksowo, oferując produkty i narzędzia szyte na miarę dla każdej firmy. Nie są to więc usługi oferowane tylko przez internet, ale spółka pasuje do powyższego zestawienia ze względu na oferowane dodatkowe produkty i rozwiązania dla biznesu.

Fachowcy
Kurs akcji Fachowcy.pl Ventures

Fachowcy w modelu SaaS oferują na przykład systemy dla restauracji do zamawiania jedzenia na wynos, czy wtyczkę do umawiania wizyt on-line bezpośrednio ze strony firmy. A także inne zaawansowane narzędzia takie jak "Tuxe.do" do zarządzania komunikacją wewnątrz firmy oraz wiele innych usług on-line.

Zdecydowaliśmy się na narzędzia dla bardziej zaawansowanych użytkowników ponieważ dają one możliwość bardziej profesjonalnego pozycjonowania naszej podstawowej usługi. Rozwiązania, które proponujemy są łatwo skalowalne, skierowane głównie na zagraniczny rynek i sprzedawane tylko przez Internet.

Mówi Piotr Surmacki, Prezes Fachowcy.pl.

Fachowcy nie generują jeszcze zysków na poziomie sprzedaży, ale wciąż rozbudowują bazę klientów. Są obecni na rynku NewConnect od 2012 r. Kurs od 2016 roku dynamicznie rośnie i jest obecnie na poziomie ceny z debiutu.

LARQ #LRQ

Warto też wspomnieć o LARQ, która jest spółką holdingową inwestującą w różnego rodzaju projekty. W tym zestawieniu znalazła się ze względu na markę Brand24, której jest właścicielem.

Larq
Kurs akcji Larq

Brand24 jest najpopularniejszym w Polsce narzędziem do monitoringu internetu oraz mediów społecznościowych oferowanego w modelu SaaS. Aplikacja jest używana przez tysiące firm z ponad 40 krajów.

Podsumowując, także w Polsce możemy znaleźć ciekawe spółki, które oferują produkty w bardzo szybko rozwijającej się dziedzinie usług „w chmurze”. Ich dynamika wzrostu przychodów i zysków często jest znaczna. Może z czasem i na GPW doczekamy się subindeksu spółek Cloud Computing.

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.