Jak kupić akcje - prawdziwe, a nie syntetyczne | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Anna Mazurek
06 lip 2017, 16:01

Jak kupić akcje - prawdziwe, a nie syntetyczne

Zastanawiałeś się jak zacząć swoją przygodę z giełdą i kupić akcje? Chciałbyś zainwestować w spółki, które będą wypłacać dywidendę? Chcesz się dowiedzieć jak kupić prawdziwe akcje, a nie syntetyczne? Oto zestaw informacji, który pozwoli ci zrozumieć jak to zrobić i od czego zacząć. 

Obrót akcjami na rynku

Rynek regulowany, to część rynku kapitałowego działająca jako system handlu instrumentami finansowymi dopuszczonymi do tego obrotu. Można podzielić go rynek giełdowy i pozagiełdowy. W Polsce rynek giełdowy prowadzony jest przez Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie.

Jeżeli inwestor chce dokonać zakupu realnych akcji we własnym imieniu na własny rachunek, z którymi zgodnie z obowiązującymi przepisami wiążą się konkretne prawa i obowiązki, to powinien zainteresować się akcjami spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

Powyższego rynku nie należy mylić z OTC (ang. over-the-counter market), czyli nieregulowanym rynkiem pozagiełdowym, gdzie zachodzi do zawarcia umowy, której przedmiotem jest zazwyczaj transakcja związana z obrotem instrumentami pochodnymi. To strony zawierające umowę określają warunki danej transakcji.

Czym jest akcja?

Akcja to papier wartościowy reprezentujący udział w kapitale danej spółki. Posiadaczom akcji przysługują prawa i obowiązki . Do głównych praw majątkowych należy: prawo do udziału w zysku czyli tak zwanej dywidendy , prawo do udziału w majątku likwidacyjnym spółki, prawo poboru do akcji nowe emisji (tj. pierwszeństwa objęcia nowych akcji).

Można wyróżnić także prawa korporacyjne, czyli: prawo do uczestnictwa w walnym zgromadzeniu i zaskarżania uchwał walnego zgromadzenia, prawo głosu, prawo do informacji, a także prawo wystąpienia z powództwem o odszkodowanie na rzecz spółki. Ponadto na akcjonariuszach ciążą określone obowiązki, m.in. obowiązek pokrycia objętych akcji nowej emisji, czy obowiązek powtarzających się świadczeń niepieniężnych.

Dlaczego warto kupić prawdziwe akcje?

Kupno akcji spółek notowanych na GPW w Warszawie, wiąże się właśnie z opisanymi wyżej konsekwencjami. Z chwilą zakupu akcji na giełdzie stajesz się pełnoprawnym akcjonariuszem, który może aktywnie uczestniczyć w działalności spółki np. przez udział w walnym zgromadzeniu. Stajesz się właścicielem części firmy, której jesteś akcjonariuszem.

Jeżeli jesteś inwestorem indywidualnym, rozpoczynającym dopiero swoją przygodę z inwestowaniem, to warto zastanowić się nad stawianiem pierwszych kroków właśnie na Giełdzie Papierów Wartościowych.

Po pierwsze, jest to rynek zorganizowany, który podlega stałemu nadzorowi, w Polsce jest to Komisja Nadzoru Finansowego. W ten sposób zapewnione są pewne standardy bezpieczeństwa i pewności obrotu.

Po drugie, na spółki nałożony jest szereg obowiązków, które muszą być spełnione np. jeszcze przed pojawieniem się na giełdzie. Są to obowiązki prospektowe, czy już po debiucie spółki: obowiązki informacyjne. Należy zaznaczyć, że niewywiązanie się z powyższych obowiązków lub popełnienie przez spółki innych naruszeń administracyjnych wiąże się z ponoszeniem przez spółkę odpowiedzialności administracyjnej, karnej lub cywilnoprawnej. Ma to zapewnić stabilne i efektywne funkcjonowanie rynku giełdowego oraz ochronę inwestorów, szczególnie inwestorów mniejszościowych.

Warto także pamiętać, że inwestując na giełdzie, wspieramy realnie działające spółki na rynku polskim czy zagranicznym. Inwestujemy swój kapitał w prawdziwe akcje, dające nam określone prawa. W ten sposób, spółki mogą przeznaczyć uzyskane środki pieniężne z oferty publicznej na dalszy rozwój, co nie bez znaczenia pozostaje dla gospodarki naszego kraju.

sala notowań
Tablica notowań w sali głównej Giełdy Papierów Wartościowych

Jak kupić akcje na giełdzie?

Zanim kupisz pierwsze akcje spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych, musisz wykonać kilka praktycznych kroków.

Najpierw należy otworzyć rachunek maklerski w domu maklerskim. Może to zrobić zarówno osoba fizyczna jak i prawna. Rachunek maklerski jest wykorzystywany do przechowywania i obracania instrumentami finansowymi, w tym papierami wartościowymi. W Polsce obecnie działa około kilkudziesięciu podmiotów, świadczących usługi maklerskie. Zanim zdecydujesz się na jeden dom maklerski, warto przeanalizować warunki ofert także innych konkurentów.

Zobacz także: Lista firm i domów maklerskich na stronie KNF

Zwróć uwagę m.in. na opłaty za otwarcie rachunku i jego prowadzenie, opłaty za przelewy wewnętrzne i zewnętrzne, prowizje od zleceń, dostęp do notowań online, w szerszej perspektywie na dostęp do rynków zagranicznych, a na sam koniec na dodatkowe zalety rachunku np. możliwość oprocentowania środków na rachunku pieniężnym.

Każdy dom maklerski, który daje możliwość handlu akcjami na Giełdzie Papierów Wartościowych musi mieć pozwolenie od Komisji Nadzoru Finansowego. Ponadto musi być też członkiem GPW. To ważne, bo jeżeli jakiś podmiot nie jest członkiem GPW, a oferuje akcje na niej notowane to może w rzeczywistości nie oferować akcji prawdziwych tylko syntetyczne. Lista aktualnych członków GPW można sprawdzić bezpośrednio na stronie giełdy.

Zobacz także: Lista członków Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie

Na stronach internetowych domów maklerskich zamieszczony jest formularz rejestracyjny dotyczący otwarcia rachunku maklerskiego. Po jego wypełnieniu, trzeba podpisać umowę i zazwyczaj można wybrać jeden z kilku sposobów tj. osobiście w oddziale domu maklerskiego, za pośrednictwem tradycyjnej poczty lub korzystając z usług kuriera. W dwóch ostatnich przypadkach wymagane jest potwierdzenie tożsamości np. przesłanie pierwszego przelewu z własnego rachunku bankowego czy poświadczony notarialnie podpis na umowie. Na sam koniec należy dokonać transferu środków finansowych na rachunek, może to być określona kwota pieniężna lub papiery wartościowe o tej samej wartości.

knf4-pic
Budynek Komisji Nadzoru Finansowego w Warszawie

Co dalej?

Po aktywacji rachunku maklerskiego pozostaje już wybrać spółkę, w akcje której chcemy zainwestować. Należy poważniej się zastanowić, zanim dokona się pierwszego zakupu akcji. Warto przestudiować notowania poszczególnych spółek, które nas interesują. Pomocne okazać się mogą służące do tego aplikacje i programy oferowane przez dom maklerski, w którym otworzyliśmy rachunek. Nawet GPW stworzyło już swoją aplikację mobilną dostępną na telefon.

Zobacz także: Test aplikacji mobilnej GPW - każdy inwestor powinien ją zainstalować

Korzystnym jest również śledzenie prasy z branży ekonomicznej, blogów, obserwowanie trendów występujących na rynku, a także informacji udostępnianych przez IR danej spółki. Pożądanym byłoby również przyswojenie podstawowej wiedzy z zakresu inwestowania np. oglądając webinary lub czytając materiały edukacyjne zamieszczone na poszczególnych serwisach ekonomicznych. Tworząc swój portfel inwestycyjny, warto wybrać kilka spółek z różnych dziedzin tak aby zapewnić sobie odpowiednią elastyczność działania. Aby móc kupić akcje oczywiście wcześniej należy dokonać przelewu środków na wcześniej swój rachunek maklerski.

Zobacz także: Jak znaleźć idealną spółkę dywidendową w 4 krokach

Jeśli już podejmiesz decyzję inwestycyjną to kolejnym krokiem jest złożenie zlecenia na zakup akcji danej spółki, przy czym określasz jakiego rodzaju papiery wartościowe chcesz kupić, jaką ilość, wskazujesz limit ceny zakupu oraz datę ważności i typ zlecenia. Możesz także dokonać modyfikacji zlecenia w określonym przez dom maklerski zakresie. Zlecenie można złożyć przez właściwy program służący do notowań, oferowany przez nasz dom maklerski lub telefonicznie.

Zobacz także: Darmowy ebook „Jak analizować wykresy giełdowe”

Po skutecznej transakcji zakupu akcji, pojawią się one na naszym rachunku maklerskim. W przyszłości, będzie można dokonać ich sprzedaży.

Tak wygląda zatem droga do zakupu pierwszych akcji na GPW. Warto dokładnie prześledzić strony poszczególnych domów maklerskich oferujących założenie rachunku maklerskiego. Można tam również znaleźć niezbędne informacje dla początkujących – krok po kroku jak rozpocząć swoją przygodę z giełdą. Zanim podejmiesz swoją pierwszą decyzję inwestycyjną, przeanalizuj historie notowań kursów akcji interesujących Cię spółek, zbierz niezbędne informacje dotyczące ich działalności i obserwując sytuację na rynku, świadomie dobierz spółki do swojego portfela inwestycyjnego.

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.