Tak, byliśmy wczoraj w Wiadomościach TVP i jak nas ponownie zaproszą, to znów wystąpimy | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Paweł Biedrzycki
28 lip 2017, 14:32

Tak, byliśmy wczoraj w Wiadomościach TVP i jak nas ponownie zaproszą, to znów wystąpimy

Jestem trochę zaskoczony reakcjami na moje wczorajsze wystąpienie w Wiadomościach TVP. Mówię w liczbie pojedynczej, choć zaskoczona jest cała redakcja. Miałem przyjemność i tu piszę bez przekory, skomentować wyjazd Wicepremiera Morawickiego do Londynu, w trakcie którego spotkał się z zagranicznymi inwestorami i mediami finansowymi. Powiedziałem "Bardzo dobrze, że minister Morawiecki spotyka się z inwestorami zagranicznymi, bo oni lubią być poważnie traktowani i otrzymywać informację z pierwszej ręki" (cytat z pamięci).

Pojawiają się głosy, że tego rodzaju moje wypowiedzi to wsparcie jednej strony sporu politycznego i nie powinienem tego robić. Mam jednak odmienne zdanie, bo uważam, że gospodarka jest ważniejsza niż polityka.

#PięknoGiełdy, czyli misja Strefy Inwestorów

Być może zabrzmi to trochę górnolotnie, ale swoją działalność w Strefie Inwestorów traktuję zarówno ja jak i cała redakcja jak misję. Naszym celem jest promowanie idei rynku kapitałowego i inwestowania. Uważamy, że sprawnie działająca giełda jest korzystna dla inwestorów, samych spółek, ich pracowników i całej gospodarki. Wszystkie najlepiej rozwinięte państwa gospodarczo mają sprawne rynki kapitałowe i powinniśmy posiadać taki również u nas. Chcemy pokazywać "Piękno Giełdy", zarówno jej dobre strony, ale też i piętnować te złe.

Każde nasze działania, artykuł, wideo, wykład, czy wypowiedź musi wpisywać się w realizowaną misję. Czy wystąpienie w Wiadomościach TVP wpisało się w nią? JAK NAJBARDZIEJ TAK! Nikt przy zdrowych zmysłach nie powie, że to niedobrze, że Wicepremier Morawiecki spotkał się z inwestorami w Londynie i traktuje ich poważnie. Mówimy tu przecież o takich instytucjach jak Goldman Sachs, czy JP Morgan. To raczej dobrze świadczy zarówno o nim jak i o całym Ministerstwie Rozwoju - są profesjonalistami, na nikogo się nie obrażają i każdemu poświęcają należytą uwagę. Gdyby było inaczej, to nie powiedziałbym tego, co powiedziałem i nie wystąpiłbym w nagraniu.

Jeżeli Wiadomości znowu nas zaproszą, to chętnie wystąpimy ponownie

Nie mam żadnych uwag odnośnie wczorajszej współpracy z redakcją Wiadomości. Zadzwonili, dokładnie wyjaśnili jaki przygotowują materiał i w jakim kontekście pojawiłaby się w materiale moja wypowiedź. Nic mi nie sugerowali, powiedziałem to, co uważałem. Ostateczny materiał był dokładnie taki, jak zapowiadali. Dla mnie najważniejsze było jednak to, że wypowiedź wpisywała się w naszą misję, którą jest promowanie rynku kapitałowego i inwestowania. Jeżeli zadzwonią jeszcze raz, wyjaśnią o co chodzi i nagrają nasz punkt widzenia, to jak najbardziej przyjmiemy zaproszenie.

W ten sam sposób potraktujemy każdą inną redakcję programów informacyjnych, niezależnie czy to będą Wiadomości, Fakty czy Informacje. Nasze kryteria udziału są tylko trzy:

  • Wypowiedź musi wpisywać się w naszą misję promowania inwestowania i rynku kapitałowego,
  • musi być prawdziwa (mówimy jak jest),
  • komentarz musi zostać zaprezentowany w odpowiednim kontekście, bez manipulacji.

Wszystkie te kryteria zostały spełnione we wczorajszym wydaniu Wiadomości TVP, więc jeżeli będzie ku temu ponowna okazja to na pewno pojawimy się znowu. Naszą misją jest mówienie o rynku i inwestowaniu w obiektywny sposób. Znamy się na giełdzie i inwestowaniu, a nie na polityce. Dobre zachowania i wydarzenia pochwalimy, ale nie będziemy mieli oporów przed krytykowaniem złych decyzji odnośnie rynku i giełdy, co już wielokrotnie robiliśmy i co mogli obserwować nasi czytelnicy. Kto dokładnie śledzi Strefę Inwestorów dobrze wie, że nie mieliśmy oporów przed krytykowaniem postępowań Rządu kiedy uważaliśmy, że było złe. Chcemy jednak być profesjonalistami i nie widzimy świata tylko w czarno-białych barwach. Jeżeli dzieją się dobre rzeczy, dotyczące naszej branży, to uważamy, że należy je chwalić. Fakty są takie, że na giełdzie mamy dobrą koniunkturę i polska gospodarka świetnie się rozwija. Wyjazd Wicepremiera Morawieckiego do Londynu był dobrym krokiem, który sprawia, że ten stan może się dalej poprawiać. Koniec kropka.

Zobacz także: Giełda już +45%, spółki Skarbu Państwa +50%, a złoty +12% od obniżki ratingu Polski przez S&P

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.