Co dalej z kursem akcji banków i PKO BP po projekcie ustawy Kancelarii Prezydenta w sprawie franków | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Paweł Biedrzycki
07 sie 2017, 06:40

Co dalej z kursem akcji banków i PKO BP po projekcie ustawy Kancelarii Prezydenta w sprawie franków

Wydarzeniem tygodnia na polskiej giełdzie w minionym tygodniu był złożony przez Kancelarię Prezydenta projekt ustawy, który ma za zadanie pomóc osobom, posiadającym kredyty w walucie obcej. Na podaną w samym środku sezonu ogórkowego informację kursy akcji spółek bankowych zareagowały bardzo źle.

Mocna przecena banków z kredytami CHF

Reakcja inwestorów na opublikowany przez Kancelarię Prezydenta projekt ustawy była bardzo zdecydowana.

Wykres 1: Indeks WIG banki, rok 2017.

Wykres 1: Indeks WIG banki, rok 2017.

Indeks #WIGbanki nie dał rady pokonać rocznych maksimów i mocno zanurkował. Kluczem, od którego zależała skala przeceny akcji poszczególnych banków byłą wartość posiadanych kredytów w CHF. Im więcej kredytów stanowił portfel w CHF i mniej kapitałów własnych, tym przecena akcji banku była mocniejsza.

Długoterminowy obraz banków wciąż pozytywny

Pomimo nerwowej reakcji inwestorów na nowe doniesienia obraz indeksu bankowego wciąż pozostaje jednak pozytywny.

Wykres 2: Indeks WIG banki, lata 2007 - 2017 interwał tygodniowy.

Wykres 2: Indeks WIG banki, lata 2007 - 2017 interwał tygodniowy.

Długoterminowo indeks WIGbanki znajduje się bowiem powyżej wsparcia w postaci okolic 7000 pkt. i poniżej oporu w postaci poziomu 8000 pkt. Z technicznego punktu widzenia, atak na opór i wzrost indeksu bankowego wciąż wydaje się więc bardzo prawdopodobny.

Tani frank pomaga akcjom PKO BP

Ostatni marsz wzrostowy na akcjach PKO BP to głównie zasługa tracącego na wartość CHFPLN.

Wykres 3: Kurs akcji PKO BP (góra) vs notowania CHFPLN (dół), lata 2016 - 2017.

Wykres 3: Kurs akcji PKO BP (góra) vs notowania CHFPLN (dół), lata 2016 - 2017.

Odwrotna korelacja pomiędzy kursem akcji PKOBP (góra) i CHFPLN (dół) od końca 2016 roku jest widoczna gołym okiem. Pomiędzy majem i sierpniem pojawiła się jednak dywergencja, nowym minimom na CHFPLN nie towarzyszyły nowe maksima na PKOBP. Teraz wiemy dlaczego, rynek dyskontował niespodziankę w postaci nowej ustawy z Kancelarii Prezydenta.

Wykres 4: Wskaźniki CZ dla PKO BP i PEKAO (kolor czarny i niebieski góra) vs kurs CHFPLN dół, lata 2016 - 2017.

Wykres 4: Wskaźniki CZ dla PKO BP i PEKAO (kolor czarny i niebieski góra) vs kurs CHFPLN dół, lata 2016 - 2017.

W środę wycena banku PEKAO względem zysków znowu przekroczyła (kolor niebieski) wycenę PKO BP. Warto przypomnieć, że zrównała się stosunkowo niedawno, bo na początku 2017 roku kiedy kurs CHFPLN zaczął mocno tracić na wartości. To pokazuje najlepiej, że dalsze zachowanie franka i przyszłość ustawy będą kluczowe jeśli chodzi o przyszłość akcji PKO BP i giełdowych banków z kredytami CHF.

Jeżeli ustawa nie wejdzie w życie, a kurs CHFPLN będzie dalej spadał, to będzie to mocny impuls do dalszych wzrostów dla sektora bankowego. Ważnym poziomem do obserwacji są roczne maksima na notowaniach PKO BP. Jeżeli dojdzie do ich wybicia, to kurs akcji czeka najprawdopodobniej dalsza zwyżka, bo inwestorzy dadzą sygnał, że nie wierzą w to, że nowa propozycja Prezydenta wejdzie w życie.

Zobacz także: Dlaczego ustawa Prezydenta o wsparciu kredytobiorców w trudnej sytuacji ma nikłe szanse na przegłosowanie – 6 powodów

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.