Sebastian Buczek: perspektywa bessy przesunęła się z 2018 na 2019 rok | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
14 maj 2018, 07:09

Sebastian Buczek: perspektywa bessy przesunęła się z 2018 na 2019 rok

Hossa jest bardzo zaawansowana, do rozpoczęcia bessy brakuje 3-4 podwyżek stóp przez Fed – stwierdził prof. Sebastian Buczek, prezes Quercus TFI podczas konferencji Skuteczny Inwestor 2018. Mówił także o GetBack i o tym, jak problemy tej spółki uderzyły w Quercus TFI.

Podczas konferencji Skuteczny Inwestor, która odbyła się w sobotę, jedno z najciekawszych wystąpień dał prof. Sebastian Buczek, prezes Quercus TFI. Mówił ogólnie o sytuacji na giełdach, o aferze GetBack i kondycji Quercus TFI, a także o wybranych spółkach. Oto najważniejsze kwestie, które zostały poruszone podczas dyskusji.

Sebastian Buczek o sytuacji na giełdach:

„Hossa jest bardzo zaawansowana, do rozpoczęcia bessy brakuje 3-4 podwyżek stóp przez Fed. Ponieważ FOMC nie zbiera się zbyt często, to wszystko wskazuje na to, że przez tą ślamazarność tej instytucji obudzenie „niedźwiedzia” przesuwa się na rok 2019. Generalnie sytuacja na rynkach jest bardzo podobna do tej z roku 1999. Należy pamiętać, że gdy bessa się zacznie, duże problemy zaczną mieć państwa i firmy finansujące się w USD.

Polska giełda jak zwykle będzie podczas bessy mocno skorelowana z USA. Nie widzę możliwości, by nie było u nas bessy, jeśli będzie za oceanem. Ale można się pocieszyć, że skoro u nas podczas hossy nie za mocno urosło, to i nie powinno zbyt mocno spaść. Generalnie nadchodząca bessa powinna być delikatniejsza, niż w 2008 roku. Kryzys roku 2008 był naprawdę potężny, taki krach zdarza się raz na kilka dekad.”

Notowania WIG na tle S&P500 – 20 lat

Notowania WIG na tle S&P500 – 20 lat

Źródło: stooq

Sebastian Buczek o GetBack:

„Obaw o przyszłość GetBack nabraliśmy w październiku 2017 roku, gdy zobaczyliśmy raport z wynikami za III kwartał. GetBack to na rynku windykacyjnym specyficzny przypadek, odosobniony, inne spółki windykacyjne dobrej jakości nie powinny mieć problemów przez GetBack. Co innego spółki średniej i niskiej jakości.

Raport roczny GetBack za ubiegły rok zapewne będzie bardzo ostrożny, bo przecież ktoś się pod nim będzie musiał podpisać, to się wiąże z wzięciem odpowiedzialności.

Biznes Quercus TFI dość mocno ucierpiał na problemach GetBack. Zakładałem, że po odpisaniu obligacji GetBack z portfeli naszych funduszy wycena jednostek spadnie o około 3%. Dlatego postanowiliśmy wyprowadzić papiery do nowo utworzonych funduszy i wziąć ryzyko na akcjonariuszy Quercus TFI. Zakładałem, że Quercus TFI potanieje o około 10% w wyniku tej operacji, ale emocje okazały się bardzo duże, potaniał o około 40%. Musieliśmy utworzyć rezerwę w wysokości 40 mln zł na GetBack, więc nie wiem czy w tym roku przeprowadzimy skup akcji, a jeśli tak, to w jakiej skali.”

Notowania Quercus TFI – 5 lat

Notowania Quercus TFI – 5 lat

Źródło: Strefa Inwestorów

Zobacz także: Które fundusze inwestycyjne mają obligacje GetBack? – lista

Sebastian Buczek o wybranych spółkach:

11bit studios – „Wygląda na to, że spółka zrobiła dobrą grę. W tym roku może mieć nawet 100 mln zł zysku, ale w przyszłym już nie będzie tak różowo. Jej wyniki finansowe będą więc mocno niestabilne, to trzeba wziąć pod uwagę inwestując w tę spółkę. Generalnie, sentyment do producentów gier jest obecnie bardzo dobry. Panuje moda na spółki produkujące gry. Dopóki będzie trwała hossa na Nasdaq, to i producenci gier będą się cieszyli popularnością wśród inwestorów. Gdy hossa technologiczna się skończy, wyceny będą urealniane, zaczną schodzić na ziemię.”

MCI Capital – „Mamy od dawna pozycję na tej spółce. Według nas, ona jest dość mocno niedowartościowana. W tej chwili jedna akcja chodzi po 8 zł, a biorąc pod uwagę wewnętrzną wartość firmy, powinna być handlowana po około 16 zł, już po odjęciu około 20-30% dyskonta.”

Notowania MCI Capital na tle WIG – 10 lat

Notowania MCI Capital na tle WIG – 10 lat

Źródło: Stooq

Telestrada – „Dobra, dość mocna fundamentalnie spółka z NewConnect. Wyróżnia się na rynku równoległym, bo tam wiele spółek nie spełniło obietnic. Zaufanie do emitentów na tym rynku jest mocno nadwyrężone.”

Prof. Sebastiana Buczka zawsze warto posłuchać. Nie zawsze ma rację, to pokazała „przygoda” Quercus TFI z GetBack, za którą zapłaci słono zarówno Buczek, jak i inni akcjonariusze Quercus TFI. Ale kto się nigdy nie myli, niech pierwszy rzuci kamieniem sprzeda akcje Quercus TFI...

Zobacz także: 21% Rocznie EXTRA - 29 | Podcast | Jak inwestować - 11 bit studios, CD PROJEKT, Cherrypick Games, Prima Moda, Getback, URSUS, LiveChat, JSW, PZU, Nextbike

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.