5 rzeczy, które każdy inwestor powinien wiedzieć o nowej strategii KGHM
Dzisiaj, jedna z najciekawszych spółek na polskiej giełdzie, #KGH, opublikowała nową strategię na lata 2015-2020. Poprzednie założenia strategiczne przyjęte w 2009 roku dały dobre efekty i pozwoliły spółce wysunąć się na prowadzenie na tle konkurencji. Teraz spółka chce znacząco zwiększyć produkcję miedzi, aby zająć miejsce wśród 7 największych spółek górniczy na świecie. Cel jest ambitny i przedstawiane perspektywy rozwoju kuszące dla inwestorów. Przyjrzyjmy się więc, w jaki sposób spółka chce to osiągnąć.
Rysunek 1. Indeks całkowitej stopy zwrotu KGHM na tle branży górniczej.
Nowa strategia
Nowa strategia grupy opiera się na trzech filarach, dzięki którym ma zostać osiągnięty cel nadrzędny, czyli zwiększenie produkcji do 1 mln ton miedzi i zajęcie miejsca wśród siedmiu największych spółek górniczych na świecie.
Filar 1 – Rozwój bazy zasobowej
Istotną częścią nowej strategii KGHM ma być ukierunkowanie działań na rozwój bazy zasobowej, poprzez rozwój dotychczasowych obszarów działalności. Spółka stawia też na wdrażanie nowych projektów górniczych, na terenach stabilnych politycznie. KGHM będzie starał się dywersyfikować źródła surowców, poszukując ich na całym świecie (Rysunek 2).
Rysunek 2. Rozkład inwestycji KGHM na świecie
Celem ma być posiadanie tylu udokumentowanych zasobów miedzi (możliwych do wydobycia), by przewyższały trzykrotnie ilość wydobywanej już miedzi.
Filar 2 – Rozwój aktywów
Priorytetem jest kontynuowanie i wdrażanie nowych programów rozwojowych w kopalniach, w Polsce oraz doprowadzenie do fazy produkcyjnej już rozpoczętych projektów, takich jak Głogów Głęboki Przemysłowy (Polska), Victoria (Kanada), Sierra Gorda (Chile; faza druga i eksploatacja rudy tlenkowej) oraz Afton-Ajax (Kanada). Na rozwój posiadanych aktywów KGHM chce przeznaczyć kwotę 27 mld złotych (Rysunek 3).
Rysunek 3. Charakterystyka programu inwestycyjnego KGHM
Głównym celem tego filaru ma być postawienie na efektywność, która ma odzwierciedlać się tym, że założenia mają być realizowane bez opóźnień i nie wykraczać poza zaplanowany budżet.
Filar 3 – Produkcja
Spółka ma zamiar optymalizować koszty produkcji i zwiększać moce wytwórcze dzięki wdrażaniu nowoczesnych rozwiązań technologicznych i uczestnictwu w programach badawczych (Rysunek 4).
Rysunek 4. Wybrane programy badawcze KGHM
Oczywiście celem wszystkich zabiegów, poprawiających efektywność produkcji i zarządzania jest uzyskanie stabilnych wyników produkcyjnych.
Posumowanie
Spółka zakłada, że nowo przyjęta strategia zwiększy jej atrakcyjność w oczach inwestorów. Zarząd przedstawia też perspektywy finansowe na najbliższe pięć lat (Rysunek 5).
Rysunek 5. Perspektywy finansowe na lata 2015-2020 dla spółki KGHM
KGHM zwraca też uwagę na własną, stabilną politykę dywidend, czyli wypłatę 1/3 zysków netto, którą zamierza utrzymać. Podkreśla też, że jest organizacją stabilną i o silnych wartościach.
Należy pamiętać, że zaprezentowana strategia opiera się na kilku założeniach, dotyczących warunków makroekonomicznych, które nie koniecznie mogą zostać spełnione:
- średnie notowania miedzi w okresie 2015 – 2020 na poziomie 7 600 USD/t (2015 r. - 6 800 USD/t),
- średnie notowania srebra i molibdenu w okresie 2015 – 2020 odpowiednio 21 USD/troz (2015 r. – 18 USD/troz) oraz 12 USD/lbs (2015 r. – 12 USD/lbs),
- średni zakładany poziom kursu walutowego złotego względem dolara w okresie 2015 – 2020 wynosi 3 zł (2015 r.– 3,30 ).
Czy nowa strategia zatrzyma spadki kursu z ostatnich miesięcy? O tym, będziemy mogli przekonać się dopiero w przyszłości. Faktem jest jednak to, że spółka potrafiła zrealizować cele z 2009 roku, z korzyścią dla inwestorów, co pozwoliło w latach 2011-2012 na znaczne przebicie szczytów notowań z 2007 roku.
Źródła:
- http://www.kghm.pl/_files/File/20150126_FINAL_PL_Strategia%20KGHM_short.pdf
- http://www.kghm.pl/index.dhtml?module=articles&id=5622