6 zdrowych fundamentalnie spółek, niedocenionych przez OFE i TFI | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
18 cze 2015, 07:27

6 zdrowych fundamentalnie spółek, niedocenionych przez OFE i TFI

6 zdrowych fundamentalnie spółek, niedocenionych przez OFE i TFIDziałania inwestorów instytucjonalnych mają duży wpływ na kurs spółek. Jak my, inwestorzy indywidualni, możemy na tym skorzystać? Czy obecnie są na GPW ciekawe i stabilne finansowo spółki, którymi w przyszłości zainteresują się lub już interesują się fundusze inwestycyjne i emerytalne? Oto lista 6 spółek, które spełniają kryterium ciekawych i zdrowych fundamentalnie, a których akcje są niedoważone w portfelach inwestorów instytucjonalnych.

Dlaczego tak istotne jest ile akcji posiadają fundusze inwestycyjne?

Fundusze inwestycyjne oraz Otwarte Fundusze Emerytalne (OFE) stanowią istotną część akcjonariatu wielu spółek giełdowych. Dobrze o spółce świadczy fakt, że fundusze zainteresowały się nią i zainwestowały w nią pieniądze.

Jednakże jeśli większość akcjonariatu stanowią fundusze, to w oczach inwestora indywidualnego, może to z dwóch powodów dyskwalifikować spółkę. Po pierwsze, jeśli duża część akcji jest zamrożona na kontach inwestorów instytucjonalnych, to wprawdzie zmniejsza się płynność akcji, ale kurs stosunkowo dobrze odzwierciedla prawdziwą wartość spółki. Tego rodzaju spółki mają jednak szerokie pokrycie analityczne, czyli na ich temat pojawia się sporo informacji i analiz. Po drugie i najważniejsze, jeśli spółka poprawia wyniki i staje się coraz bardziej atrakcyjna, to fundusze starają się ją doważyć (dokupić) jej akcje w portfelu. Więc tylko w spółkach,w których jest niewiele funduszy możemy liczyć na skokowy wzrost kursu, spowodowany rosnącym zainteresowaniem instytucji.

Biorąc to pod uwagę, możemy dojść do wniosku, że bezpiecznym rozwiązaniem jest zainwestować w spółki, które mają fundusze w akcjonariacie, ale nie za dużo, aby dać potencjał do wzrostu. Przyjmijmy więc pewne granice. Niech fundusze i OFE posiadają od 10% do maksymalnie 30% wszystkich akcji spółki. Wykluczamy w ten sposób spółki, które w ogóle nie cieszą się zainteresowaniem instytucji oraz bierzemy takie, w których możemy liczyć na doważenie się, jeśli w spółce będzie się zwiększać freefloat lub spółka będzie dynamicznie poprawiać wyniki.

Dodatkowe kryteria fundamentalne

Jeśli liczymy na to, że spółka w przyszłości stanie się atrakcyjna dla inwestorów instytucjonalnych, to powinniśmy postawić na te, które są stabilne finansowo, rentowne i najlepiej z niskim zadłużeniem. Dodatkowo, jeśli chcemy zwiększyć nasze szanse, powinniśmy wybrać spośród spółek te, których kurs już rośnie.

Wybieramy więc spółki, które spełniają podstawowe kryteria fundamentalne, tj.

  • wartości wskaźników rentowności ROA lub ROE są powyżej zera,
  • wartości wskaźników bieżącej i szybkiej płynności są powyżej 1,3 oraz 1, a wskaźnik C/WK Grahama jest dodatni,
  • wskaźnik ogólnego zadłużenia ma wartości poniżej 40%,
  • trend krótkoterminowy ani długoterminowy nie jest spadkowy.

Tak dobrane kryteria fundamentalne spełnia dość duża grupa spółek. Jednak jeśli połączymy ją z powyższym warunkiem niskiego zaangażowania funduszy inwestycyjnych i OFE, to otrzymamy, według danych z narzędzia Sindicator.net 37 spółek.

Niska cena szansą na szybszy wzrost

Dobrze jest przyjąć też kryterium ceny. Dlaczego mielibyśmy przepłacać za spółkę? Warto więc spojrzeć na wartość wskaźnika C/Z. Obecnie średnie wartości C/Z dla WIG wynoszą około 11,22. Tak więc przyjmijmy dwukrotność tej liczby czyli 22,44 jako cenę, która nie jest jeszcze zbyt wygórowana. W ten sposób otrzymujemy listę najciekawszych spółek (Tabela 1).

Tabela 1. Spółki spełniające wybrane kryteria fundamentalne z niskim udziałem funduszy w akcjonariacie.
Tabela 1. Spółki spełniające wybrane kryteria fundamentalne z niskim
udziałem funduszy w akcjonariacie. Dane na podstawie serwisu Sindicator.net.

Najtańsze z nich są oczywiście te, których wartość C/Z wynosi nie więcej niż średnia dla indeksu. Takich spółek mamy dziewięć. Przyjrzymy się szczegółowo najlepszym z nich.

Najciekawsze sześć spółek spełniających kryteria

Na końcu analizy warto spojrzeć na każdą spółkę z osobna, sprawdzić czy wskaźniki fundamentalne były podobne w przeszłości i co mówi nam wykres spółki. Przyjrzeliśmy się więc wszystkim spółką i przedstawiamy poniżej listę sześciu, naszym zdaniem, najciekawszych.

Centrum Medyczne ENEL-MED S.A. #ENE

Spółka od 2012 roku znajduje się w trendzie wzrostowym. Jest to skorelowane z poprawą jej wyników finansowych. Od początku 2013 roku spółka wykazuje zyski i je systematycznie zwiększa. Jeśli utrzyma podobne tempo wzrostu, może stanowić dobrą okazję inwestycyjną. Z drugiej strony główny akcjonariusz posiada prawie 70% akcji i dopóki nie rozpocznie ich sprzedaży, płynność papierów wartościowych będzie odstraszać nowe instytucje od angażowania się w spółkę.

Grupa Ambra S.A. #AMB

Dystrybutor i producent win także ma od wielu lat dobre wyniki. Kurs spółki w poprzednim roku zachowywał się podobnie, jak cały indeks WIG i także teraz jest z nim skorelowany. Ambra wypłaca regularnie dużą dywidendę. Aktualna stopa dywidendy wynosi 5,24%. Spółka jest też tania fundamentalnie. Wartość wskaźnika C/Z wynosi tylko 6,78.

Polwax S.A. #PWX

Polwax to zeszłoroczny debiutant, producent parafin. Ma stabilne wskaźniki od lat i poprawia rentowność. Wszedł na giełdę ze względu na głównego akcjonariusza, Krokus Chem. Możliwe, że niedługo ten fundusz private equity zechce wycofać resztę udziałów i wtedy na jego miejsce mogą wejść fundusze inwestycyjne oraz OFE. Taka wersja wydarzeń tłumaczy też niską wycenę pod względem wskaźnika C/Z, którego wartość wynosi obecnie 7,98. Dla porównania, średnia wartość wskaźnika C/Z dla branży chemicznej to 14,2, co mówi samo za siebie.

Lentex S.A. #LTX

Producent wykładzin jest w silnym trendzie wzrostowym od 2013 roku. Poprawia także rentowność i już teraz ma znacznie lepsze wyniki od średniej w branży. Wypłaca także od kilku lat niemałe dywidendy.

Macrologic S.A. #MCL

Producent oprogramowania Macrologic S.A. wykazuje wysoką rentowność od wielu lat. Wszystkie pozostałe parametry fundamentalne są bez zarzutu. Oprócz niższej wartości wskaźnika C/Z od średniej rynkowej, dodatkowo spółka może pochwalić się wypłacaną regularnie od ośmiu lat wysoką dywidendą. Obecnie stopa dywidendy wynosi aż 7,52%.

Lena Lighting S.A. #LEN

Także ta spółka może pochwalić się regularnością w wypłacie dywidend i jej wysoką stopą (6,55%). Dodatkowo ten producent opraw oświetleniowych ma wysokie i stałe zyski oraz bardzo niskie zadłużenie. Jest także od trzech lat w trendzie wzrostowym. Wskaźnik C/Z jest wciąż niższy od tego dla WIG i wynosi 11,16.

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.