Polska giełda, pomimo ostatnich wzrostów, wciąż pozostaje tania | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Paweł Biedrzycki
16 sie 2017, 07:09

Polska giełda, pomimo ostatnich wzrostów, wciąż pozostaje tania

Ostatnie 12 miesięcy było wyjątkowo udane dla polskiej giełdy. Indeks najszerszy rynku WIG w rok zyskał na wartości 27,8%. Po tak dynamicznych wzrostach naturalnym pytaniem jakie powinni sobie postawić każdy inwestor jest to czy nie zrobiło się na rynku przypadkiem już drogo? Jak się okazuje nie, zwłaszcza w porównaniu do giełdy w USA polski rynek akcji jest wciąż wyceniany atrakcyjnie. Pomimo dynamicznej zwyżki, polska giełda pozostaje tania, a nawet bardzo tania.

Mocne wzrosty WIG poparte poprawą wyników

Ostatnie miesiące przyniosły znaczną poprawę wyników finansowych spółek na GPW.

Wykres 1. Indeks WIG (góra) vs Wskaźnik C/Z dla WIG (dół) lata 2012 - 2017

WIG vs WIG_PE
 

Licząc od dołka ze stycznia 2016 roku, indeks #WIG zyskał na wartości 49%. Sporo, ale jak widać po ostatnich wynikach finansowych, te wzrosty zostały w pełni usprawiedliwione. W tym samym czasie wartość wskaźnika cena do zysku dla indeksu wzrosła bowiem o zaledwie 6,5%. To oznacza, że wraz z rosnącymi kursami akcji poprawiły się też, średnio rzecz biorąc, wyniki finansowe spółek.

Przepaść pomiędzy wyceną akcji w USA utrzymana

Pomimo dynamicznych wzrostów na WIG od stycznia 2016 roku polskie akcje są wyceniane bardzo atrakcyjnie zwłaszcza w stosunku do amerykańskich.

Wykres 2. Indeks WIG (góra) vs Wskaźnik C/Z dla S&P (dół kolor czerwony) i C/Z WIG (dół kolor niebieski)

WIG vs PE S&P i PE WIG
 

W tej chwili średni wskaźnik cena do zysku dla giełdy w USA wynosi 24.3, a dla polskiej zaledwie 13.96. Historycznie rzecz biorąc, to jedna z największych różnic, podobna do tej z połowy 2016 roku, po której nastąpiła pionowa zwyżka na WIG. Warto pamiętać, że historycznie rzecz biorąc ,były okresy w których polski rynek akcji był wyceniany względem zysków wyżej niż amerykański. Mowa oczywiście o całej erze przed kryzysem z 2011, ale też nie tak odległym 2014 roku, tuż przed wybuchem kryzysu na Ukrainie.

WIG20 USD ma co odrabiać

Ogromną przepaść pomiędzy giełdą w Polsce i USA można dostrzec dopiero gdy porównamy obydwa rynki w walucie amerykańskiej.

Wykres 3.S&P500 (góra) vs WIG20 USD (dół)

S&P500 vs WIG20 USD
 

Porównując dwa cenowe indeksy S&P500 i WIG20 w USD w stosunku do szczytu poprzedniej hossy z 2011 roku widać, że polska giełda ma co odrabiać. Indeks S&P500 od momentu poprzedzającego kryzys PIIGS zyskał na wartości prawie 80%, a WIG20 w USD jest 40% poniżej tamtych poziomów i to pomimo dynamicznych wzrostów w ostatnim roku. Wystarczy, że na rynku będzie trochę spokoju i ta przepaść powinna być niwelowana na dwa sposoby. Poprzez dalszy wzrost kurs akcji spółek na GPW, tym bardziej, że są niżej wyceniane niż amerykańskie oraz wzrost wartości naszej waluty względem USD. 

Krótko mówiąc, pomimo ostatnich dynamicznych wzrostów polskie akcje pozostają tanie. Wystarczy, żeby na rynku było spokojnie i powinny dalej zyskiwać na wartości wraz z krajową walutą.

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.