Giełdowy Black Friday. 7 spółek, których akcje były w stratosferze, a teraz są na solidnej wyprzedaży | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Paweł Biedrzycki
24 lis 2017, 08:39

Giełdowy Black Friday. 7 spółek, których akcje były w stratosferze, a teraz są na solidnej wyprzedaży

Black Friday, to z pewnością będą najczęściej powtarzane dzisiaj słowa na świecie. Ludzie z całego globu przypuszczą szturm na sklepy, aby załapać się na wyprzedaże. Na akcjach niektórych spółek z polskiej giełdy też mamy solidne wyprzedaże. Towarzyszą temu rekordowo pesymistyczne nastroje wśród inwestorów. Oto lista 7 spółek, których kurs akcji był w stratosferze, a teraz znajdują się one na solidnej wyprzedaży.

Fatalne nastroje inwestorów

Trzeba przyznać, że trwająca obecnie hossa jest jedną z najdziwniejszych w historii. Argumentów za tym przemawiających można wymieniać wiele, dzisiaj dodamy kolejny.

Wykres 1. Indeks WIG (góra) vs Indeks nastroju inwestorów (dół) lata 2011 - 2017

WIG


Pomimo zwyżki indeksu WIG o kilkadziesiąt procent, od początku roku, optymizm wśród inwestorów spada i obecnie jest rekordowo niski. Publikowany przez SII indeks INI wskazuje, że zaledwie 27,5% ankietowanych inwestorów oczekuje na giełdzie wzrostów w perspektywie najbliższych 6 miesięcy. Tak niewielu optymistów w przeszłości było jedynie w momentach formowania się kluczowych dołków z 2011, 2012 i 2016 roku (Wykres 1, czerwone okręgi). To oznacza, że obecna wyprzedaż na rynku może być, wbrew temu co wszyscy myślą, okazją a nie powodem do zmartwień.

Black Friday na 7 spółkach z GPW

Na Black Friday wybraliśmy 7 spółek. Wszystkie mają ugruntowaną pozycję w branży, w której działają. Każda z nich w swoim czasie elektryzowała inwestorów silnym wzrostem kursu akcji. Obecnie, wszystkie wybrane spółki są na wyprzedaży - względem swoich historycznych maksimów notowań od 15 do nawet 38%.

11 bit studios -15%

Kurs 11 bit studios #11b znajduje się obecnie 15% poniżej maksimów  z początku września.

11 bit
11 bit studios

Powody takiej sytuacji są dwa, a właściwie trzy. Po pierwsze większość przychodów spółki pochodzi z eksportu, głównie w dolarze. Ten, w ostatnich miesiącach uległ znacznej przecenie. Komercyjny hit studia 11 bit, czyli gra This War of Mine, ma już kilka lat i nie generuje tak dużych przychodów jak kiedyś. Z drugiej strony, premiera nowego hitu czyli gry ForostPunk została przesunięta na przyszły rok. Słabsze przychody w połączeniu z wydłużającymi się nakładami inwestycyjnymi na nową produkcję sprawiają, że kurs akcji znajduje się na 15% wyprzedaży. 

CD PROJEKT -18%

Wyprzedaż dotknęła też akcji CD PROJEKT #CDR. W tej chwili kurs znajduje się 18% poniżej maksimów z początku listopada.

CDR
CD PROJEKT

Tutaj powód przeceny jest tylko jeden. Spekulacje, że nowy hit studia, czyli gra CyberPunk 2077, na którą "Redzi" pracują od 2013 roku nie ma wystarczających postępów. Obecny kurs akcji uwzględnia, że premiera gry może być odległa. Zarząd spółki ani nie potwierdza, ani nie zaprzecza tym doniesieniom. Spółkę oczywiście na to stać, ale na wycenę rynkową CD PROJEKT takie informacje wywierają presję.

CCC -18%

Około 18% poniżej historycznych maksimów znajduje się też producent i dystrybutor obuwia CCC #CCC.

CCC
CCC

Wyprzedaż na akcjach #CCC to efekt głównie dwóch czynników. Obaw o pogodę i próba pewnego rodzaju uwzględnienia w wartości firmy planowanego przez sejm wprowadzenia wolnych od handlu niedziel. Polska to wciąż dla #CCC najważniejszy rynek. Spółka ma w tej chwili rekordowe zatowarowanie swoich sklepów na sezon zimowy. Biznes firmy jest jednak bardzo zależny od pogody. Tymczasem wciąż śniegu za oknem brak, a to może powodować, że klienci nie będą kupować nowych butów w zasadniczych cenach. Wyniki sprzedaży za październik nie zachwyciły, jeżeli tak samo będzie w listopadzie, to spółkę czeka słabszy pod względem wyników kwartał. To wywiera presję na wycenę.

KRUK -18%

Windykacyjny KRUK znajduje się 18% poniżej swoich historycznych maksimów z lipca 2017.

Kruk
Kruk

Powody przeceny są dwa. W lipcu spółka zadeklarowała, że od przyszłego roku spodziewa się wyższej stopy opodatkowania swoich zysków. Ta deklaracja zbiegła się też w czasie z rozczarowującymi wynikami dla włoskiego segmentu działalności grupy. Wyniki za 3 kwartał były już jednak dużo lepsze. W tej chwili inwestorzy oczekują potwierdzenia tendencji wzrostowej we Włoszech w wynikach za 4 kwartał 2017.

Celon Pharma -26%

Biotechnologiczna Celon Pharma #CLN znajduje się 26% poniżej historycznych maksimów pierwszej połowy 2017 roku.

Celon Pharma
Celon Pharma

Tutaj inwestorów niepokoją dwie kwestie. Po pierwsze wolniejsze od tego niż wszyscy zakładali wprowadzanie na zagraniczne rynki leku na astmę SALMEX. To właśnie w tym zarząd upatrywał krótkoterminowego wzrostu wyników finansowych i poprawy rentowności. Akcjonariuszy niepokoi też to, że z zapowiedzianych na 2017 rok przez zarząd 4 wejść cząsteczek do pierwszej fazy klinicznej badań, na dobrą sprawę na razie weszła tylko jedna. Do końca roku pozostał niewiele ponad miesiąc, więc raczej mało prawdopodobne jest to, że się uda zrealizować zapowiedzi.

LiveChat -30%

Kurs akcji LiveChat #LVC jest 30% poniżej maksimów z lipca 2017 roku.

LVC
LiveChat

Tutaj powody są również dwa. Tracący na wartości dolar - spółka większość przychodów generuje z eksportu. Drugim powodem są oczywiście zapowiedzi Facebooka o wejściu w jej segment działalności. Zarząd zapowiada, że ta druga informacja może mieć nawet pozytywny skutek, co potwierdzają kursy akcji zagranicznych spółek z tej branży. Czas pokaże czy tak będzie, ale w tej chwili wyprzedaż na akcjach LiveChat jest naprawdę znacząca. 

MedicAlgorythmics -38%

Pod silną presją inwestorów znajduje się MedicAlgorythmics #MDG. Pomimo ostatniego odreagowania kurs wciąż pozostaje 38% poniżej historycznych maksimów z marca 2017.

MedicAlgorythmics
MedicAlgorythmics

W dynamikę zysków spółki mocno uderzył osłabiający się dolar. Tymczasem inwestorzy pokładali duże nadzieje w dalszej ich poprawie. #MDG ponosi koszty głównie w kraju w zł, a przychody generuje w USA w USD. Słabnący dolar mocno uderzył w dynamikę wyników, czego inwestorzy nie przyjęli zbyt dobrze.

A Wy na których spółkach widzicie solidną wyprzedaż, która może być okazją, a nie kupnem niezbyt chodliwego towaru?

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
 • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
  • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
  • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
 • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
 • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
 • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
 • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
 • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
 • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
 • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost