Cyfrowy Polsat i jego wezwanie na Netię - 6 faktów, które warto o nim wiedzieć | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Rafał Irzyński
06 gru 2017, 12:01

Cyfrowy Polsat i jego wezwanie na Netię - 6 faktów, które warto o nim wiedzieć

Cyfrowy Polsat ogłosił wezwanie do sprzedaży 119 349 971 akcji Netii. Pakiet ten stanowi 34,24% kapitału zakładowego. Cena obowiązująca w wezwaniu to 5,77 zł za walor i jest ona wyższa o 36% względem ostatniego dnia sprzed wezwania. Jeśli wezwanie się powiedzie, wzywający może osiągnąć poziom 66% w kapitale zakładowym Netii. Przedstawiamy 6 najważniejszych faktów dotyczących tego przejęcia.

Fakt 1: Nabywającymi akcje w ramach wezwania będą Cyfrowy Polsat oraz Karswell Limited – podmiot zależny od Zygmunta Solorza. Cyfrowy Polsat zamierza kupić nie więcej niż 34 662 045 akcji Netii i będzie je nabywał w pierwszej kolejności. Natomiast Karswell kupi do 84 687 926 akcji. Rozpoczęcie przyjmowania zapisów nastąpi 30 stycznia 2018 r. i potrwa do 5 marca. Przewidywany dzień transakcji to 8 marzec 2018 roku. Pośredniczącym w wezwaniu jest Trigon DM. Jednym z warunków wezwania jest uzyskanie bezwarunkowej zgody UOKiK na dokonanie koncentracji.

Fakt 2: Cyfrowy Polsat wraz z Karswell docelowo chcą osiągnąć próg 66% w akcjonariacie Netii. Przed ogłoszeniem wezwania, podmiot Z. Solorza nabył w transakcjach pakietowych 4 grudnia 2017 r. 110 702 441 akcji Netii (32%) od spółek kontrolowanych przez Zbigniewa Jakubasa (Mennica Polska i FIP11 FIZAN) płacąc również 5,77 zł za akcję. Cała transakcja miała wartość 638,7 mln zł. Jeśli wezwanie uda się w 100%, będzie to oznaczało, że koszt przejęcia 66% akcji Netii będzie miało wartość 1 327,3 mln zł.

- „Netia to dla nas cenna infrastruktura, atrakcyjna baza klientów i wejście na całkowicie nowy rynek. To potencjalne połączenie dwóch doskonale uzupełniających się biznesów, naturalny etap rozwoju naszej Grupy, możliwość zaproponowania kolejnej usługi obecnym i przyszłym klientom oraz atrakcyjne wzmocnienie pakietu usług zintegrowanych dostępnych dla wszystkich Polaków” – powiedział Tobias Solorz, prezes Cyfrowego Polsatu.

Fakt 3: Średnia cena akcji Netii ważona wolumenem z ostatnich 6 miesięcy sprzed ogłoszenia wezwania wynosi 4,01 zł. Oznacza to, że cena oferowana w wezwaniu jest wyższa o 43,9%.

net_d

 

Fakt 4: Biorąc pod uwagę cenę w wezwaniu, wartość rynkowa Netii wynosi 2 011,2 mln zł. Przy cenie za jedną akcję 5,77 zł, wskaźnik C/Z wynosi około 44 biorąc pod uwagę oczyszczony zysk netto (one off na poziomie rozliczenia podatku dochodowego) z ostatnich czterech kwartałów. Trzeba jednak pamiętać, że ze względu na specyfikę branży telekomunikacyjnej - dużą wartość amortyzacji i inwestycji w infrastrukturę, ważną rolę przy wycenie spółek odgrywa wartość wyniku na poziomie EBITDA. Oczyszczona EBITDA Netii z ostatnich czterech kwartałów wynosi 410,8 mln zł. To z kolei oznacza, że spółkę wyceniono przy wskaźniku 4,9x EBITDA. Dodajmy też, że Netia na ostatni dzień bilansowy nie była mocno zadłużona, gdyż wskaźnik długu netto do oczyszczonej EBITDA wynosił 0,7.

- „Netia ma zdrowe finanse i niskie zadłużenie. Oceniamy, że w związku z transakcją osiągniemy wymierne synergie operacyjne i finansowe, pozwalające pogodzić realizację zaplanowanych inwestycji z kontynuacją strategii oddłużania oraz wypłatą dywidendy w przyszłości” – powiedziała Katarzyna Ostap-Tomann, odpowiedzialna za finanse Cyfrowego Polsatu.

Cyfrowy Polsat poinformował, że w związku z realizowaną transakcją przejęcia udziałów w Netii, spodziewa się synergii o łącznej wartości ok. 800 mln zł w latach 2019-2023. Przy uwzględnieniu synergii w kolejnych latach i dość stabilnych zyskach w ostatnich kwartałach (oczyszczona EBITDA ok. 100 mln zł kwartalnie), wskaźnik 4,9x EBITDA wygląda interesująco.

Fakt 5: Jakubas zrobił niezły interes na inwestycji w akcje Netii. Pierwszych zakupów istotnych pakietów akcji Netii dokonał po kursie 5,49 zł. Przebił wówczas ofertę Vectry, która oferowała w wezwaniu 5,31 zł za walor. Zgodnie z ostatnimi danymi, spółki zależne od Z. Jakubasa miały ponad 42% akcji Netii. Jeśli zdecyduje się i uda mu się sprzedać pozostałe akcje w wezwaniu to łącznie zainkasuje 854,1 mln zł. Ciekawostką jest fakt, że w ostatnich miesiącach, wykorzystując spadki akcji Netii, FIP11 FIZ AN informował o wielu transakcjach nabycia akcji poniżej poziomu 4 zł. Dla przykładu 10 października br. kupił 1 020 621 akcji po kursie 3,80. Realizując zysk tylko na tym pakiecie, zarobi ok. 2 mln zł. Dodajmy też, że przez 4 lata Z. Jakubas inkasował corocznie dywidendę, która łącznie przez ten okres wyniosła 1,80 zł na akcję brutto, a w kolejnych latach wynosiła odpowiednio: 2013 r. - 0,42 zł, 2014 r. - 0,60 zł, 2015 r. - 0,40 zł, 2016 r. - 0,38 zł. Po raz kolejny ten znany inwestor dowiódł, że potrafi zarabiać pieniądze na GPW.

Fakt 6: W tym roku przypada 25-lecie istnienia Polsatu. Jego właściciel zadbał o to, by prezent na tę okazję był właściwy. Oprócz przejęcia większościowego pakietu w Netii, Cyfrowy Polsat kupił też kilka kanałów telewizyjnych. Za kwotę 103 mln zł przejął: Eska TV, Eska TV Extra, Eska Rock TV, Polo Tv, Vox Music TV, Fokus TV i Nowa TV. Przejęte kanały w 2016 roku osiągnęły przychody w kwocie 70 mln zł, a szacowane synergie sprzedażowe i kosztowe mają sięgnąć 15 mln zł rocznie. Dołączenie nowych kanałów telewizyjnych do grupy Polsatu, może być odpowiedzią na zakup przez głównego rywala - Scripps Networks Interactive (właściciel TVN) kanałów Discovery oraz Metro.

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.