8 zdrowych fundamentalnie spółek, których akcje rosną i niemal nikt się nimi nie interesuje
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
07 sie 2019, 11:38

8 zdrowych fundamentalnie spółek, których akcje rosną i niemal nikt się nimi nie interesuje

Wielcy inwestorzy raz po raz ostrzegają, że nie można dobrze zarobić na tym, czym interesuje się ulica. Postanowiliśmy pójść tym tropem i znaleźć kilka mocnych fundamentalnie spółek z GPW, którymi niemal nikt się nie interesuje. W ten sposób wyselekcjonowaliśmy 8 spółek.

Trwają wakacje. Jedni opalają się na plażach, inni zdobywają górskie szczyty. Tymczasem na parkiecie z pewnością czają się okazje inwestycyjne, którymi niewielu się interesuje. Przypomnijmy jedną z najsłynniejszych rad Warrena Buffetta:

- Większość ludzi zaczyna interesować się akcjami wtedy, gdy znajomi się już zainteresowali. Tymczasem najlepszy czas na interesowanie się giełdą jest wtedy, gdy nikt inny się nią nie interesuje. Nie można bowiem kupić tego, co jest popularne, i na tym dobrze zarobić – radzi Warren Buffett, wyrocznia z Omaha.

Postanowiliśmy wybrać z rynku głównego GPW 8 zdrowych fundamentalnie spółek, które NIE cieszą się zainteresowaniem inwestorów. Założyliśmy, że ich wskaźnik C/WK wg Grahama nie może przekraczać 6,5, wskaźnik ROA (zwrot na aktywach) musi wynosić minimum 6%, a wskaźnik ogólnego zadłużenia (WOZ) może sięgać maksimum 40%. Poza tym walor musi się znajdować w trendzie wzrostowym (przynajmniej w rozkładzie tygodniowym). Selekcji dokonaliśmy przy pomocy serwisu Sindicator.

Przez sito przeszło 18 podmiotów. Skupiliśmy się na tych, które miały najniższe wartości wskaźnika C/WK wg Grahama, oraz w naszym subiektywnym spojrzeniu są perspektywicznymi biznesami. Następnie wybraliśmy 6 takich, które cieszą się najmniejszą popularnością wśród inwestorów – sprawdziliśmy to używając ticker ranku portalu Stooq. Poniżej lista tych spółek, które przeszły przez tak skonfigurowane sito. Podkreślamy, że to nie jest rekomendacja inwestycyjna i przypominamy, że losy spółek toczą się różnie, a same wskaźniki czy niskie zainteresowanie nie czynią z nich „pewniaków” giełdowych (o ile w ogóle coś takiego istnieje).

8 spółek mocnych fundamentalnie, które nie cieszą się zainteresowaniem inwestorów

 C/WK GrahamaROAWskaźnik ogólnego zadłużeniaTicker rank (wg Stooq)
VINDEXUS (VIN)0.596.30%32.63%504
BERLING (BRG)0.9110.07%13.77%672
LENA (LEN)1.536.95%10.69%440
IFIRMA (IFI)2.5415.11%26.60%545
SONEL (SON)3.438.02%18.54%1360
WADEX (WAX)3.717.03%33.17%1361
ODLEWNIE (ODL)4.0915.36%37.77%487
DECORA (DCR)5.339.21%37.36%419

Źródło: Sindicator, Stooq

VINDEXUS (VIN)

Spółka Vindexus jest notowana od 10 lat na GPW, jej kapitalizacja sięga 95 mln zł. Specjalizuje się ona w obrocie wierzytelnościami i windykacji, oraz w obrocie prawami majątkowymi oraz w doradztwie i pośrednictwie finansowym. Obecnie przestawia się z windykacji komorniczej na windykację polubowną (głównie ze względu na zmiany w prawie). Od 6 lat firma wypłaca dywidendę, której stopa nie zachwycała aż do 2019 roku (za rok 2018 sięgnęła 4,14%). Spółka zakłada wzrost zysku netto w kolejnych kwartałach, m.in. dzięki wyższym przychodom z dokonanych już inwestycji w portfele wierzytelności.

Zobacz także: Wysokie dywidendy ze spółek z indeksów WIG20, mWIG40 i sWIG80. Stopa dywidendy powyżej 9%

BERLING (BRG)

Berling (70 mln zł kapitalizacji) to lider wśród polskich importerów i dystrybutorów urządzeń i instalacji chłodniczych. Dysponuje jednym z największych magazynów w Europie, a w grupie ma także spółkę produkującą agregaty chłodnicze. Jest to firma de facto rodzinna, notowana na GPW od 2010 roku. Niestety, przestała być spółką dywidendową, choć przez kilka lat płaciła sowicie, zazwyczaj w okolicach 4,5%.

LENA LIGHTING (LEN)

Producentów systemów oświetleniowych i opraw oświetleniowych oraz paneli ledowych. Działa nie tylko w Polsce, ale i w 70 innych krajach. Spółka ma 78 mln zł kapitalizacji, od 14 lat jest notowana na GPW. Od 9 lat nieprzerwanie dzieli się zyskami z akcjonariuszami, zapewniając naprawdę sowitą stopę dywidendy (średnia 6,31%).

IFIRMA (IFI)

Mała wrocławska spółka notowana na rynku głównym GPW od 10 lat, powstała w 1997 roku jako Power Media. Jej głównym filarem biznesowym jest serwis księgowości internetowej iFirma.pl, uruchomiony w 2001 roku, działający w oparciu o model abonamentowy. Co ciekawe, spółka płaci dywidendę co kwartał (w formie zaliczki) i postępuje tak już od ponad 2 lat.

SONEL (SON)

Wyceniana na giełdzie na 122 mln zł spółka prowadzi niszową, ale zyskowną działalność: jest producentem przyrządów pomiarowych dla elektroenergetyki i telekomunikacji. Od 10 lat płaci dywidendę (średnia stopa: 4,1%). Grupa ma się dobrze, np. niedawno spółka zależna Foxytech zawarła umowę z firmą Tauron Dystrybucja na dostawę liczników energii elektrycznej za 12,7 mln zł netto.

WADEX (WAX)

To nie jest fascynujący biznes, ale prosty do zrozumienia. Spółka Wadex to czołowy polski producent wyrobów z blach cienkich (produkuje głównie systemy kominowe) oraz wyrobów gotowych z blach nierdzewnych. Przez wiele lat spółka dzieliła się hojnie zyskami z akcjonariuszami, niestety w tym roku nie wypłaci dywidendy (1,6 mln zł zarobku z 2018 roku poszło na kapitał zapasowy).

ODLEWNIE (ODL)

Wyceniana na 68 mln zł spółka zajmuje się produkcją odlewów z pełnej gamy tworzyw w fabryce w Starachowicach. Od 3 lat dzieli się ona zyskami z akcjonariuszami, a w tym roku przeprowadziła skup akcji własnych po 3,5 zł za papier.

DECORA (DCR)

Wyceniana na blisko 200 mln zł spółka jest notowana na GPW od 14 lat. W tym czasie 13 razy wypłacała dywidendę (średnia stopa: 4,96%). Spółka zajmuje się produkcją artykułów wykończenia wnętrz (listwy i podkłady podłogowe, karnisze, kasetony, rozety). Analitycy DM BOŚ, w raporcie z 25 lipca podnieśli cenę docelową dla waloru do 19,3 zł do 14,9 zł, podtrzymując rekomendację „trzymaj".

- Oczekujemy w II kw. 2019 roku mocnych wyników, w tym solidnej EBITDA, natomiast słabszych na poziomie wyniku netto, głównie ze względu na wyższą efektywną stopę podatkową. Spodziewamy się poprawy wyników finansowych spółki w 2019 roku w porównaniu do 2018 za sprawą wyższej sprzedaży bardziej zaawansowanych produktów, która skutkuje wzrostem rentowności, oraz silnego popytu na materiały budowlane w regionie. Decora powinna podtrzymać politykę wypłaty solidnej dywidendy – stwierdziła Sylwia Jaśkiewicz w rekomendacji.

Zobacz także: Piotr Książek - Nadchodzi „sprawdzam” dla polskiego gamingu i biotechnologii

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.