Inwestowanie w Polsce jest coraz mniej ryzykowne –uważa guru finansów z USA
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
03 wrz 2019, 07:14

Inwestowanie w Polsce jest coraz mniej ryzykowne – uważa guru analizy finansowej Aswath Damodaran

Polska jest jednym z krajów o niskim i wciąż malejącym ryzyku inwestycyjnym – wynika z analizy guru świata inwestycyjnego, prof. Aswatha Damodarana ze Stern School of Business.

Każda spółka jest obciążona ryzykiem kraju, w którym prowadzi biznes, w którym generuje przychody – przypomina guru analizy finansowej prof. Aswath Damodaran w raporcie „Country Risk: Determinants, Measures and Implications: The 2019 Edition”. Najciekawsze jest jednak to, że a analizy guru analizy finansowej wynika, że Polska jest w gronie krajów coraz mniej ryzykownych. A nasz region Europy Środkowo-Wschodniej nie ustępuje już reszcie Europy pod względem poziomu ryzyka.

Polska i region Europy Środkowej coraz mniej ryzykowny

W raporcie Damodarana znajdziemy tabelkę prezentującą średnią i medianę w zakresie premii za ryzyko przy inwestowaniu na giełdzie w danym regionie. Okazuje się, że najmniejsza premia (a więc i ryzyko) jest na rynkach Ameryki Północnej, na drugim miejscu plasuje się Australia, na trzecim Europa (bez Wlk. Brytanii), a tuż za nią... region Europy Wschodniej, gdzie ryzyko jest mniejsze, niż w Azji.
 

1. Premia za ryzyko przy inwestowaniu w akcje w danych regionach

1


„Pewnym zaskoczeniem, gdy patrzymy na tabelę, może być konwergencja premii za ryzyko w przypadku Europy Wschodniej i całego Starego Kontynentu. Jednak przestaniemy się dziwić, gdy przypomnimy sobie, że w takich krajach jak Włochy, Hiszpania czy Portugalia w ostatnich latach ryzyko polityczne i ekonomiczne wzrosło, a w Polsce, Czechach czy na Węgrzech spadło” – napisał wykładowca Stern School of Business.

Polska pojawia się w kilku fragmentach raportu Damodarana. Dzięki temu, że może się pochwalić relatywnie niską inflacją, dobrymi ocenami ratingowymi – prezentuje się dobrze na tle innych krajów. Co ciekawe, prof. Damodaran nie omieszkał zamieścić tabelki przypominającej o bankructwach państw w okresie 1820-2003, w której – niestety – figurują dwie upadłości Polski (1936, 1981).

Zobacz także: Wyrzucanie z portfela dużych emitentów CO2 zwiększa stopę zwrotu z inwestycji – wynika z najnowszych badań

Dywersyfikacja traci moc, trzeba dokładniej szacować ryzyko

Najważniejsze przesłanie raportu prof. Damodarana jest niezwykle ważne dla wszystkich, którzy wychodzą ze swoim kapitałem poza granice Polski (czy też poza swoją ojczyznę), nawet poprzez fundusze inwestycyjne. Naukowiec zwraca uwagę, że rośnie korelacja pomiędzy rynkami i regionami, przez co prosta dywersyfikacja traci swoją moc.

„Coraz więcej firm z rynków rozwiniętych rozpoczyna działalność operacyjną na rynkach wschodzących. Coraz większe rzesze inwestorów szukają okazji na giełdach azjatyckich czy środkowo-amerykańskich. To powoduje, że ryzyko kraju odgrywa coraz większe znaczenie w planowaniu biznesowym i inwestowaniu” – podkreśla prof. Damodaran.

Według niego, warto szacować ryzyko kraju obserwując różne czynniki, takie jak notowania instrumentów CDS (credit default swap) czy poziom zmienności na lokalnym rynku akcji w odniesieniu do rynku amerykańskiego. Oczywiście, trzeba monitorować również sytuację polityczną, bo poziom ratingu może nie pokazywać tego, że przed chwilą wybory parlamentarne wygrali np. lewicowi populiści. A nawet wskaźniki korupcji czy przemocy, które mogą dużo powiedzieć o tym, czy w danym kraju biznes może się swobodnie rozwijać, czy nie.

Prof. Damodaran przypomina również, że państwa potrafią bankrutować, czyli nie wykupywać swoich papierów dłużnych. W ostatnich latach najbardziej spektakularne bankructwa to: Barbados (czerwiec 2018, 7,5 mld USD), Ukraina (wrzesień 2015, 500 mln USD), Argentyna (lipiec 2014, 13 mld USD) czy Jamajka (luty 2010, 8 mld USD).

2. Mapa ryzyka kredytowego mierzonego wyceną CDS

cds

Szczerze polecamy raport prof. Aswatha Damodarana wszystkim zarządzającym i zaawansowanym inwestorom indywidualnym, którzy chcą dowiedzieć się w jaki sposób szacować ryzyko związane z inwestowaniem w spółki działające operacyjnie w danym kraju czy regionie.

Źródła wykresów: A. Damodaran (2019)

Zobacz także: Ajit Jain to ktoś kogo musisz poznać. To Hindus typowany na następcę Warrena Buffetta

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.