Wyrzucenie spółek w których emisja CO2 jest duża z portfela podnosi stopę zwrotu
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
29 sie 2019, 07:22

Wyrzucanie z portfela dużych emitentów CO2 zwiększa stopę zwrotu z inwestycji – wynika z najnowszych badań

Wyrzucanie z portfeli inwestycyjnych spółek emitujących ponadnormatywnie dużo CO2 wpływa pozytywnie na stopę ważoną ryzykiem - wynika z analizy przeprowadzonej przez zespół agencji S&P.

To już się dzieje: inwestorzy instytucjonalni zaczynają usuwać ze swoich portfeli spółki, które emitują ponadnormatywnie dużo dwutlenku węgla (CO2). Co istotne, okazuje się, że takie ruchy mogą wyjść na zdrowie portfelowi, a więc poprawić wyniki inwestycyjne – tak wynika z analizy S&P opublikowanej jako raport “Integrating Low-Carbon and Factor Strategies in Asia”.

Zobacz także: Walka Unii Europejskiej ze smogiem i emisją CO2 to wielka szansa dla polskich firm i Polaków - Piotr Biernacki wiceprezes SEG

Inwestowanie społecznie odpowiedzialne robi się coraz bardziej popularne

Wydaje się, że przełom w świecie biznesu dokonał się po grudniu 2015 roku, gdy blisko 200 rządów z całego świata podpisało w Paryżu protokół zobowiązujący je do działań na rzecz utrzymania wzrostu średniej temperatury niższego niż 2°C powyżej poziomu sprzed epoki przemysłowej oraz ograniczania emisji gazów.

W ciągu 10 lat cena uprawnień do emisji CO2 w Unii Europejskiej wzrosła o 83%, do 25 euro. Przewiduje się, że w ciągu najbliższych 20 lat wzrośnie ona znacznie. „To zjawisko będzie biło w biznes firm emitujących duże ilości CO2, gdyż regulatorzy będą nakładali na nie ciężary kolejnych opłat i danin związanych z ochroną środowiska. Oczywiście, te firmy będą mogły próbować przerzucać koszty o których mowa na klientów, ale to może się odbić na popycie na ich usługi i produkty. Dlatego zrozumienie ryzyka jakie wiąże się z emitowaniem CO2 przez spółki giełdowe jest już dziś kluczowe dla inwestorów, szczególnie dla tych inwestujących w wartość w długim terminie” – podkreślają eksperci S&P.

Co ciekawe, np. wielki japoński rządowy fundusz emerytalny GPIF już rok temu podjął decyzję o promowaniu inwestowania społecznie odpowiedzialnego, a więc i odbywającego się z troską o środowisko naturalne. To oznacza, że stopniowo pozbywa się spółek emitujących ponadnormatywnie dużo CO2 i nie zamierza w takie spółki inwestować w przyszłości. Generalnie globalny rynek odpowiedzialnego społecznie inwestowania urósł w ostatnich 10 latach z 25 mld USD do 400 mld USD.

1. Cena uprawnień do emisji CO2 w Unii Europejskiej

Capture

Zobacz także: Dywidenda w KGHM z zysku za 2019 rok - rośnie nadzieja, że po dwóch latach spółka wznowi wypłaty dla akcjonariuszy

Ekologia nie przeszkadza zarabianiu

Analitycy S&P dokonali back-testów na wirtualnych portfelach złożonych ze spółek z rynków azjatyckich (m.in. Chiny, Indie, Japonia, Korea Płd.) oraz australijskiego. Okres badania to wrzesień 2007 – czerwiec 2018. Źródłem danych były serwisy Worldscope i FactSet. Stopy zwrotu były liczone w walutach lokalnych.

Z badania S&P wynika, że sektorami, które emitują najmniej CO2 są sektory: telekomunikacyjny, zdrowotny oraz finansowy. Na drugim końcu skali są spółki energetyczne, użyteczności publicznej i surowcowe. Co ciekawe, sektor sektorowi nierówny, bo zależy z jakiego kraju jest spółka. Spółki surowcowe z Indii wypadają pod względem emisji CO2 znacznie gorzej, niż podobne biznesy z Australii. Spółki energetyczne z Japonii są o wiele bardziej ekologiczne, niż chińskie.

2. Stopień przyjazności środowisku wybranych sektorów w krajach azjatyckich

1

To co jednak najważniejsze w tej analizie S&P to fakt, że tworzenie portfeli z akcji spółek przyjaznych środowisku wcale nie musi oznaczać pogorszenia wyników inwestycyjnych. Wyrzucanie z portfeli inwestycyjnych spółek emitujących ponadnormatywnie dużo CO2 wpływa pozytywnie na stopę ważoną ryzykiem, przynajmniej w przypadku portfeli w strategii quality, value, momentum - wynika z analizy S&P.

Zobacz także: Brudne zyski spółek z WIG20. Sprawdzamy ile CO2 emitują największe polskie spółki na giełdzie

Widać to w poniższej tabelce na przykładzie rynku australijskiego. W przypadku portfeli typu quality i value wyjmowanie spółek-trucicieli znacząco podwyższało średnioroczną stopę zwrotu oraz stopę ważoną ryzykiem. Nieco gorzej eksperyment powiódł się na portfelu typu low volatility, a najgorszy efekty był na portfelu typu momentum.

3. Efekty czyszczenia portfeli australijskich

austr

Niezwykle ciekawa ta analiza S&P. Jeśli została wykonana zgodnie ze sztuką, to wnioski z niej płynące są naprawdę zastanawiające. Bo skoro można trzymać w portfelu spółki pro-ekologiczne, nie trujące środowiska, i zarabiać na tym tak samo dobrze lub nawet lepiej, niż gdy były w nim spółki-truciciele, to czemu nie?

Źródła wykresów: 1. Markets Insider, 2 i 3. S&P

Zobacz także: Michael Burry kontra zarząd GameStop. Legenda rynku widzi okazję w sieci sklepów dla graczy

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.