Day trading jest bez sensu. Zarobki z tej strategii inwestowania nie pozwalają na utrzymanie
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
01 paź 2019, 08:52

Nie da się żyć z day-tradingu – udowadniają naukowcy z Brazylii po przebadaniu 20 000 aktywnych inwestorów

97% day traderów jest na minusie – wynika z badania przeprowadzonego na rynku brazylijskim. W inwestowaniu krótkoterminowym trudno zdobyć doświadczenie pozwalające zarabiać. Tego rodzaju strategie inwestowania bardziej przypominają grę w kasynie. Im dłużej inwestujesz, tym pewniejsze jest to, że stracisz - wynika z badań naukowców z Brazylii na próbie 20 000 inwestorów.

Utrzymywanie się tylko i wyłącznie z day tradingu - czyli z inwestowania krótkoterminowego, przy zastosowaniu analizy technicznej – jest w praktyce niemożliwe. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez brazylijskich naukowców.

97% day traderów traci pieniądze

Ekonomiści Fernando Chague i Bruno Giovannetti z Getulio Vargas Foundation (FGV) oraz Rodrigo De-Losso z University of São Paulo postanowili sprawdzić, czy w Kraju Kawy da się zarabiać na day tradingu. Przebadali blisko 20 000 inwestorów indywidualnych handlujących kontraktami na akcje w latach 2013-15 co najmniej przez okres 300 dni. Dane uzyskali od Comissão de Valores Mobiliários – brazylijskiego nadzoru giełdowego.

Okazało się, że inwestorzy otwierający i zamykający transakcje tego samego dnia - pod wpływem informacji z rynku albo analizy technicznej - osiągają fatalne wyniki. 97% z nich straciło swoje pieniądze. Tylko 0,4% zarobiło więcej, niż zyskałoby na lokacie bankowej. Najlepszy inwestor zarobił średnio 310 USD dziennie, ale podejmował wielkie ryzyko.

Day tradingu trudno się nauczyć

Okazało się także, że im dłużej inwestorzy pozostawali na rynku w ramach day tradingu, tym gorzej im szło. Spośród 1,1 tys. osób, które inwestowały tylko podczas 1 sesji 30% zarobiło. Jednak wśród tych, którzy inwestowali na 2-50 sesjach z zyskiem skończyło tylko 15,5%. Wśród 1,5 tys. którzy byli aktywni na ponad 300 sesjach tylko 3% zarobiło. „To zjawisko pokazuje, że nie działał tu mechanizm zdobywania doświadczenia czy pozytywnej selekcji. Day trading przypomina raczej zabawę w kasynie: im dłużej tam jesteś, tym więcej przegrasz” – podkreślili Chague, Giovannetti i De-Losso.

Mało tego, naukowcy wzięli pod lupę wyniki 1,5 tys. tych najbardziej wytrwałych day traderów. Okazało się, że ich osiągnięcia nie ulegały poprawie z biegiem czasu. Według brazylijskich naukowców to oznacza, że nie przebiegał proces uczenia się. Day tradingu trudno się nauczyć.

1. Wyniki day traderów w zależności od długości aktywności

1

Alarmujące artykuły w mediach podziałały

Co ciekawe, artykuły na bazie wstępnych wyników tego badania ukazały się na łamach brazylijskich mediów (m.in. na pierwszej stronie gazety „Valor Econômico”) w marcu 2019 roku. W kolejnych miesiącach (kwiecień-czerwiec) wyraźnie spadło zainteresowanie inwestorów kontraktami na akcje, a wzrost liczby aktywnych day traderów został zahamowany. Wystarczyło rozpowszechnić informację, że na day tradingu nie da się dobrze zarobić.

2. Liczba aktywnych day traderów na giełdzie brazylijskiej

2

No cóż, nieprzypadkowo publikujemy ten tekst i wyniki tego badania. Może lepiej skupić się na pracy, iść na spacer z psem albo odwiedzić dawno nie widzianego członka rodziny, zamiast próbować zarobić na day tradingu?

Źródło wykresów: „Day Trading for a Living?”

Zobacz także: Jak spuściłem 2 miliony, czyli pierwsza polska książka o ryzyku na FOREX sfinansowana z crowdfundingu trafiła do wspierających

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.