Przejdź do treści

udostępnij:

Kategorie

Teoria rynku efektywnego może wkrótce zostać obalona - prof. Xavier Gabaix jest tego bliski

Udostępnij

Prof. Xavier Gabaix jest bardzo blisko obalenia teorii mówiącej, że ceny papierów wartościowych odpowiednio odzwierciedlają wszystkie dostępne publicznie informacje.

Idą chodnikiem profesor finansów i jego student. Ten drugi dostrzega leżący na chodniku banknot i mówi: „Ależ okazja!”. A naukowiec odpowiada: „To niemożliwe. Gdyby banknot leżał na ulicy, to dawno już by go ktoś podniósł.”

Ten dowcip obrazuje teorię rynku efektywnego, która od wielu dekad generalnie obowiązuje w teorii finansów. Choć tajemnicą Poliszynela jest, że gros naukowców i najlepszych inwestorów naśmiewa się z niej i podważa jej sens. W końcu znalazł się ktoś, kto próbuje się z nią rozprawić w naukowy sposób. To prof. Xavier Gabaix z Harvard University.

Rynki są nieelastyczne, a nie efektywne…

Teoria rynku efektywnego mówi, że informacja jawna rozpowszechnia się błyskawicznie i staje się znana wszystkim użytkownikom oraz inwestorom na rynku, a oni w oka mgnieniu ujmują ją w cenach aktywów, takich jak akcje spółek giełdowych. Stąd bierze się zmienność cen aktywów.

Prof. Xavier Gabaix z Harvard University jest jednym z tych naukowców, którzy są przekonani, że jest ona błędna, a co najmniej niepełna. Wraz z Ralphem Koijenem z AQR Capital Management (który jest także profesorem University of Chicago) spróbował udowodnić, że rynki są jednak „nieelastyczne”, a sam napływ środków pieniężnych na rynek potrafi wywoływać zmianę cen aktywów. Stoi to oczywiście w sprzeczności z teorią rynku efektywnego oraz teorią Modiglianiego-Millera, mówiącą, że w warunkach wolnej konkurencji struktura kapitału - czyli proporcja między długiem a kapitałem akcyjnym - nie wpływa na wartość firmy (i jej zdolność do generowania zysków). Gabaix i Koijen wyłożyli swoją teorię w artykule pt. „In Search of the Origins of Financial Fluctuations: The Inelastic Markets Hypothesis”.

„Odkryliśmy, że zainwestowanie na rynku akcji 1 USD podnosi jego sumaryczną wartość o 5 USD. […] Nasze ramy badawcze pozwalają nam nadać dynamiczną strukturę zarówno starym, jak i najnowszym zbiorom danych, obejmującym przepływy w różnych segmentach rynku. Tajemnica pozornie losowych ruchów na giełdzie, trudna do powiązania z fundamentami, zostaje zastąpiona przez łatwiejszy do opanowania problem zrozumienia determinant przepływów na rynkach nieelastycznych. Nakreśliliśmy program badawczy, który może zbadać szereg kwestii w tym zakresie i może prowadzić do bardziej konkretnego zrozumienia pochodzenia wahań cen na rynkach” – napisali Gabaix i Koijen we wspomnianym artykule. „To wszystko pozwala nam postawić hipotezę, że rynki są nieelastyczne” – stwierdzili w podsumowaniu.

Zobacz także: Jak inwestować w spółki wzrostowe – radzi założyciel Motley Fool David Gardner

Kim jest Xavier Gabaix

Xavier Gabaix urodził się we Francji w sierpniu 1971 r. Obecnie jest profesorem Pershing Square of Economics and Finance na Harvard University, ale w przeszłości wykładał także na MIT. Gabaix zajmuje się głównie tematyką rynku kapitałowego, ekonomii behawioralnej, makroekonomii. Ukończył matematykę na Ecole Normale Supérieure, zrobił doktorat z ekonomii na Harvard University.

Naukowiec jest już nagradzany. Otrzymał American Finance Association Fischer Black Prize (2011) dla najlepszych młodych naukowców w dziedzinie finansów. W 2010 roku wygrał Bernacer Prize dla najlepszego europejskiego ekonomisty poniżej 40 roku życia. W 2012 roku odebrał Lagrange Prize. Już w 2008 roku trafił na listę 8 najbardziej obiecujących młodych ekonomistów “The Economist”.

Wszystkie najważniejsze publikacje naukowca są wymienione TUTAJ.

Zobacz także: Facebook jest mocno niedowartościowany – twierdzi guru analizy fundamentalnej Aswath Damodaran

Udostępnij