CCC, LPP, PZU, Wielton, ASBiS, LUG i BNP w gronie spółek świadomych klimatycznie z GPW
Obrazek użytkownika Wioletta Hass
21 wrz 2021, 11:56

CCC, LPP, PZU, Wielton, ASBiS, LUG i BNP w gronie spółek świadomych klimatycznie z GPW. Wyniki badania „corporate Climate Crisis Awareness ctudy”

Po kolejnej edycji badania świadomości klimatycznej spółek GPW „corporate Climate Crisis Awareness ctudy”, wnioski płynące z raportu są jasne, po 2 latach wzrostów punktacji, nastąpił znaczący spadek.

W badaniu przeprowadzonym przez Fundację Standardów Raportowania, Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych i Bureau Veritas, dotyczącym świadomości klimatycznej spółek, 7 z nich uzyskało tytuł Spółki Świadomej Klimatycznie. Pośród badanych spółek które otrzymały co najmniej 70% punktów są: CCC, LUG, LPP, PZU, Wielton, ASBISc Enterprises oraz BNP Paribas Bank Polska.

Badaniu zostały poddane raporty roczne spółek za lata 2017, 2018, 2019 oraz 2020. Raporty zostały poddane badaniu pod względem 10 kryteriów, m.in. pod względem polityki spółki, ryzyk i szans związanych ze zmianą klimatu. emisji gazów cieplarnianych czy współczynnikiem GPW.
 


W tym roku autorzy badania wprowadzili nowe kryterium, ma ono służyć weryfikacji w jaki sposób organizacja zarządza zagadnieniami zmiany klimatu. Warto tutaj zaznaczyć, że tytuł spółki świadomej klimatycznie to pierwszy krok w kierunku ograniczania negatywnego wpływu firmy na środowisko.

Zobacz także: Nadchodzą zielona transformacja i zielona inflacja. Zapóźnienia, ekologia i konieczność inwestycji sprawi, że ceny w Polsce będą rosły

Świadomość klimatyczna spółek z GPW spadła rok do roku

W tegorocznym badaniu średni wynik spółek był o 0,08 pkt niższy względem ub.r. i wynosił 1.79 pkt. Najlepsza spółka CCC, osiągnęła wynik 8,50 pkt, zaliczając spadek względem zeszłego roku wielkości 0,83 pkt. 48 spółek z 138 które raportowały w ubiegłych latach odnotowało wzrost punktacji, a 58 z nich spadek. Jednak wyniki tych badań to zły znak, biorąc pod uwagę że za półtora roku raportowanie zagadnień klimatycznych będzie obowiązkowe w każdym raporcie rocznym.
 


Jak podkreślili autorzy badania, jest ono rok rocznie rozbudowywane i dostosowywane do aktualnych trendów. Wymogi jakimi kieruje się CCA to minimum jakiego oczekują inwestorzy, więc nie są one wygórowane.

„Co roku rozbudowujemy kryteria, by nadążyć za trendami rynkowymi i regulacyjnymi. Wymogi CCA trudno uznać za wygórowane. Są one raczej minimum, którego oczekują inwestorzy i inni interesariusze. Dziś zaledwie kilka kilkanaście spółek wydaje się być w stanie sprostać wymogom, które będą dotyczyły wszystkich przedsiębiorstw po wejściu w życie dyrektywy CSRD, precyzującej m.in. wymogi raportowania zagadnień dotyczących zmiany klimatu.” - komentują Piotr Biernacki i Michał Stalmach.

Zobacz także: „ESG to wielki trend, który już wpływa na światową gospodarkę i przemodeluje wiele firm” - Łukasz Wójcik – Tailors Group oraz Przemysław Oczyp – Go Responsible

Spółka świadoma klimatycznie

Spółki świadome klimatycznie to takie, które wiedzą jakie wyzwania wiążą się ze zmianą klimatu, potrafią dostosować do tego politykę oraz strategię firmy. Dbają również o świadomie i sumiennie raportowanie emisji gazów cieplarnianych. Najważniejsze jest jednak to, że spółka „świadoma klimatycznie”, to nie spółka „odpowiedzialna klimatycznie”, o odpowiedzialności mówimy kiedy dany podmiot ma rzeczywisty wpływ na środowisko i znajduje się na prostej drodze to ograniczenia emisji gazów cieplarnianych do zera.

Wcześniej wspomniany obowiązek raportowania pojawi się 2023 r. powstanie on w wyniku obecnie uchwalanej dyrektywy CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive). Warto tutaj zaznaczyć, że obowiązek raportowania spocznie na wszystkich dużych oraz niektórych średnich i małych firmach. Dyrektywa ma za zadanie ujednolicić unijne standardy raportowania.

Ikonografikę z wynikami badania znajdziesz TUTAJ.

Zobacz także: Transformacja energetyczna światowej gospodarki ku zeroemisyjności będzie kosztować minimum 56 bilionów dolarów, ocenia Goldman Sachs

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.