Przejdź do treści

udostępnij:

Kategorie

Portfel Petard potrzebował 17 miesięcy, aby pobić indeks WIG o 100%! Podsumowujemy wyniki naszej akcji edukacyjnej

Udostępnij

Edukacyjny Portfel Petard wystartował na początku 2019 roku. Jego aktualna stopa zwrotu wynosi +77%, a w tym samym czasie indeks WIG spadł o 25%. Na tle WIG20 przewaga „petardowego” portfela jest jeszcze większa, bo blisko 110%. Warto zaznaczyć, że Portfel Petard koncentruje się głównie w obszarze średnich i dużych spółek z GPW z pominięciem małych firm i rynku NewConnect.

Prowadzący Portfel Petard, czyli Paweł Biedrzycki i Rafał Irzyński, są dobrze znani czytelnikom portalu Strefainwestorow.pl. Jako, że ma on charakter edukacyjny to stawiają na różnorodność i nie koncentrują składu portfela jedynie na jednym sektorze czy jednej spółce. W ciągu blisko 1,5 rocznej historii prowadzenia portfela, wszystkie decyzje omawiane są dokładnie w cotygodniowych podcastach „21% rocznie Extra” oraz w artykułach analitycznych z cyklu „Fundamenty i Spekulacja”. Metodologia doboru spółek opiera się przede wszystkim na dokładnej analizie fundamentalnej, a także na odpowiednim timingu zakupu i sprzedaży akcji poszczególnych spółek.

14 z 25 inwestycji przyniosło zysk minimum 20%

Ilość spółek będąca jednocześnie w portfelu jest ograniczona do 7. W ciągu blisko półtora roku, dokonanych zostało 25 transakcji. Wśród nich tylko 8 było stratnych, w tym jedna na 0,3%. Pozostała część przyniosła mniejsze lub większe zyski. 14 z 17 zyskownych pozycji przyniosło bądź nadal przynosi stopę zwrotu ponad 20%. Patrząc na poniższy wykres widać, że Portfel Petard już od samego początku funkcjonowania uzyskiwał lepsze wyniki stopy zwrotu od benchmarkowych indeksów GPW.

Wykres Portfela Petard

Portfel petard

Najlepszym okresem dla portfela okazał się czas dynamicznego odbicia na GPW od momentu dołka w chwili największej paniki rynku związanej z epidemią koronawirusa. Wówczas w Portfelu Petard doszło do dużych przetasowań i stratne pozycje zastąpiono przecenionymi (jak czas pokazał niesłusznie) akcjami m.in. spółek gamingowych takich jak PlayWay czy Ten Square Games. Uwagę zwraca też konsekwentna i obecnie bardzo zyskowna inwestycja w akcje XTB, której dokonano w lutym br. po wynikach za IV kw. 2019 roku. Nie obyło się też bez wpadek. Zdecydowanie największe straty portfel poniósł na akcjach CCC i CDRL. Tutaj głównym powodem był fakt wystąpienia trudnego do przewidzenia ryzyka w postaci lock-downu będącego odpowiedzią na wybuch epidemii COVID-19.

Top 6 najzyskowniejszych pozycji

Spółka Stopa zwrotu Okres inwestycji
 
Ten Square Games 119,0% 13.03.2020 - obecnie
XTB 104,0% 04.02.2020 - obecnie
PlayWay 92,0% 13.03.2020 - obecnie
BoomBit* 85,0% 13.03.2021 do 21.04.2020
Unimot 63% 23.08.2019 do 27.11.2019
Dino Polska 49% 09.01.2019 do 04.09.2019
*w trakcie okresu nastąpiła sprzedaż po kursie 16 zł i następnie odkupienie po 3 dniach odkupienie za tą samą cenę

Najlepszą inwestycją portfela jest obecnie Ten Square Games. Akcje spółki zostały zakupione w dołku podczas rynkowej paniki. Decyzja opierała się przede wszystkim na niezasłużonej przecenie akcji (zdaniem prowadzących), w perspektywie nadchodzącego, bardzo sprzyjającego okresu lockdownu dla branży gamingowej. W uzasadniającej zakup analizie wskazano też m.in. „atrakcyjną” wycenę wskaźnikową w ówczesnym momencie, rekordowe wyniki „Fishing Clash” za luty 2020 r., korzyści płynące ze wzrostu wartości dolara do złotówki, przyspieszeniem inwestycji w spółce, nadal aktualną perspektywę wejścia „Fishing Clash” na rynek chiński oraz brak przesłanek fundamentalnych do dużej przeceny akcji. Część z tych argumentów była zbieżnych z decyzją o zakupie akcji PlayWay, które obecnie zajmują numer 3 w najbardziej zyskownych inwestycjach portfela.

Zobacz także: Fundusze zarobiły w 3 miesiące 100% od odkupienia akcji od zarządu Ten Square Games. To 2. najwyżej wyceniany producent gier po CD PROJEKT na GPW

Ciekawą i mocno zyskowną inwestycją są akcje XTB. Spółka była obserwowana i omawiana w podcastach i FiS-ach od dłuższego czasu. Jednak dopiero w lutym trafiła do portfela po bardzo dobrym raporcie finansowym za IV kw. 2019 roku. Jako argument za kupnem tych akcji wskazano m.in. bardzo dobre wyniki finansowe na tle wyceny wskaźnikowej, utrzymanie rosnących tendencji danych operacyjnych takich jak kwartalna liczba nowych klientów, średnia liczba aktywnych klientów, wysoka i rosnąca wartość środków pieniężnych w spółce, upadek wielu firm konkurujących, a także perspektywę wysokiej stopy dywidendy.

Top 6 najbardziej stratnych pozycji

Spółka Stopa zwrotu Okres inwestycji
 
CCC -82% 28.04.2019 do 13.03.2020
CDRL -41% 18.12.2019 do 13.03.2020
BoomBit -29% 29.05.2019 do 30.09.2019
Ailleron -22% 13.12.2019 do 28.02.2020
Selvita -18% 15.11.2019 do 13.03.2020
KGHM -16% 09.01.2019 do 04.09.2019

Największą wtopą portfela były akcje CCC. Mimo, że w krótkim czasie od momentu zakupu kurs akcji podskoczył o ok. 20%, to w dłuższym horyzoncie spadł bardzo mocno. Jako przesłanki fundamentalne do zakupu zostały wskazane m.in.: nieprawidłowa prognoza poprawy wyników finansowych w kolejnych kwartałach, niedoszacowanie w wycenie wartości spółki zależnej eobuwie.pl, oczekiwane ukończenie restrukturyzacji w świeżo przejętych Gino Rossi i Karl Voegel, spodziewane, korzystne efekty dużych inwestycji w IT i nowy magazyn. W kolejnych kwartałach okazało się, że CCC nadal nie osiągało spodziewanych efektów restrukturyzacji, zbyt nisko kształtował się poziom sprzedaży LFL, spółce nie sprzyjały warunki pogodowe, a dodatkowo w CCC bardzo mocno uderzył koronawirus. Ostatecznym ciosem i powodem do ewakuacji była perspektywa wprowadzeniu lock-downu w odpowiedzi na rozprzestrzenianie się epidemii COVID-19.

Zobacz także: Fundamenty i Spekulacja (FiS): Szacunkowe wyniki CCC za 1Q2019 zaskakują i nie zaskakują

Drugą, najsłabszą inwestycją Portfela Petard były akcje CDRL. W tym przypadku również pokrywa się część argumentów jak w przypadku CCC. Dodatkowo decyzja o dołączeniu spółki do portfela opierał się na widocznych już w wynikach pozytywnych efektach restrukturyzacji przejętych wcześniej spółek oraz niską wycenę wskaźnikową. W momencie pojawienia się paniki związanej z koronawirusem, akcje spółek handlowych zostały zamienione w portfelu na przecenione akcje spółek gamingowych.

Skuteczny Inwestor Fundamentalny 4.0

Jak już wcześniej wspomniano, akcje spółek do Portfela Petard są selekcjonowane przede wszystkim na podstawie dokładnej analizy fundamentalnej. Aktualnie trwają zapisy na szkolenie online Skuteczny Inwestor Fundamentalny 4.0. Autorem szkolenia jest Rafał Irzyński, główny analityk Strefy Inwestorów oraz prowadzący Portfel Petard. Udział w szkoleniu to doskonały sposób na zdobycie praktycznej wiedzy i umiejętności inwestycyjnych w oparciu o analizę fundamentalną, która wykorzystywana jest właśnie w Portfelu Petard. Szkolenie w dużej części opiera się przede wszystkim na bieżących przykładach z GPW oraz pracy analitycznej w oparciu o sprawozdania finansowe spółek z GPW. Zapisy trwają do 21 maja 2020 r.

Skuteczny Inwestor Fundamentalny

Udostępnij