KGHM jest więcej warty na giełdzie niż Orlen – wszystko przez srebro
Obrazek użytkownika Rafał Irzyński
30 lip 2020, 09:19

KGHM znowu warty na giełdzie więcej niż Orlen. Cena srebra napędza notowania spółki

Notowania akcji KGHM tylko w lipcu urosły o 40%. Wycena rynkowa producenta miedzi i srebra rośnie tak szybko, że przekroczyła wycenę rynkową PKN Orlen.

W tej chwili wycena KGHM na giełdzie przekroczyła 26 mld zł i jest większa od wyceny giełdowej PKN Orlen, która wynosi nieco ponad 24 mld zł. Kurs akcji największego koncernu paliwowego w regionie znajduje się pod silną presją, a spółki KGHM wprost przeciwnie. Ostatni raz KGHM był więcej na giełdzie warty niż Orlen dokładnie 5 lat temu, pod koniec 2014 roku.

Wycena rynkowa KGHM (kolor czarny) vs wycena rynkowa Orlen (kolor czerwony) lata 2013 - 2020

KGHM vs Orlen

Kurs akcji KGHM zyskiwał, mimo braku najnowszych wyników finansowych czy też innych, istotnych komunikatów bieżących ze strony spółki. Patrząc od strony fundamentalnej, naturalnym czynnikiem wpływającym na wycenę KGHM mogły być rosnące ceny dwóch najważniejszych dla polskiej spółki surowców – miedzi i srebra. Ceny miedzi rosły przez ostatnie ok. 3 miesiące. Odbijały one po wcześniejszym tąpnięciu związanymi ze światowymi konsekwencjami gospodarczymi i psychologicznymi dotyczących koronawirusa. W ostatnich tygodniach notowania miedzi zaczęły się konsolidować. Najważniejszym czynnikiem, który wpływa obecnie na ceny miedzi to oczywiście nadal kwestia pandemii. Mimo trwającego zagrożenia ze strony koronawirusa, nie było do tej pory zauważalnych przerw w jej produkcji. Popyt w trakcie pandemii spadł, co Chiny wykorzystały do uzupełnienia zapasów. O komentarz do sytuacji na rynku miedzi i perspektywy dla jej cen, zapytaliśmy Dorotę Sierakowską – autorkę książki „Świat Surowców”.

„Notowania miedzi w USA jeszcze w połowie marca br. poruszały się w okolicach 2 USD za funt po dramatycznych spadkach wywołanych pandemią. Ten poziom stał się bazą do odbicia w górę, w wyniku którego cena miedzi dotarła niemal do 3 USD za funt w połowie lipca. Mimo obserwowanej ostatnio siły strony popytowej, druga połowa lipca była już czasem konsolidacji, a perspektywy dla cen miedzi się pogorszyły. Największym zagrożeniem dla scenariusza kontynuacji ruchu wzrostowego jest druga fala pandemii i perspektywa przedłużającego się kryzysu gospodarczego, uderzającego w globalną koniunkturę i, tym samym, popyt na miedź” - mówi Dorota Sierakowska.

Zobacz także: Goldman Sachs widzi srebro po 30 USD za uncję. Jakie prognozy dla metalu mają polscy analitycy?

Notowania srebra napędzają cenę akcji KGHM

Notowania KGHM były wspierane również przez mocno drożejące srebro. Surowiec ten rósł w największym stopniu podążając za cenami złota. Kurs srebra piął się w górę również dzięki technicznym sygnałom w postaci wybicia górą z wielomiesięcznej konsolidacji. Jeśli chodzi o czynniki podażowo-popytowe, nic znaczącego w ostatnim czasie się dla srebra nie wydarzyło. Podaż surowca na świecie pozostaje stabilna. Popyt z kolei „siadł” tylko w pierwszej fazie epidemii, ale dość szybko powrócił do normalnych poziomów. W ocenie Doroty Sierakowskiej, notowania srebra wykazują dużą wrażliwość na rynek złota. Kształtowanie się cen srebra są również wrażliwe na nastroje inwestorów instytucjonalnych.

„Notowania srebra także mają za sobą gwałtowne tąpnięcie w dół w pierwszej połowie marca z okolic 17 USD za uncję do rejonu 12 USD za uncję, jednak od tego czasu ceny tego kruszcu się stopniowo odbudowywały. Przełomowym wydarzeniem było przełamanie bariery 19 USD za uncję, gdyż oznaczało ono wyrwanie się z wcześniejszej konsolidacji. Pod kątem fundamentalnym i technicznym, notowania srebra mają duże szanse na dalsze zwyżki w średnio- i długoterminowej perspektywie. Jednak należy liczyć się po drodze z korektami spadkowymi, które mogą być równie dynamiczne jak wcześniejsze wzrosty” - komentuje Dorota Sierakowska.

Zobacz także: Srebro zaczęło gonić złoto jak szalone. Cena jest najwyższa od 4 lat

Dane produkcyjne i sprzedażowe za czerwiec 2020 r. bez większych niespodzianek

KGHM opublikował w ubiegłym tygodniu najnowsze dane operacyjne za czerwiec. Trudno doszukiwać się w nich większych zaskoczeń. Produkcja oraz sprzedaż miedzi pozostaje na zbliżonych poziomach w porównaniu do czerwca 2019 roku. Nieco niższa produkcja i sprzedaż dotyczyła srebra, ale to raczej jest efekt tego miesiąca, gdyż licząc okres całego I półrocza, dane porównywalne są już wyraźniej zbliżone do siebie. To co zwraca uwagę w najnowszych danych operacyjnych, to potwierdzający się trend wzrostu produkcji i sprzedaży zarówno miedzi jak i srebra pochodzącego ze Sierra Gorda.

kgh

Zobacz także: Grupa KGHM po I kwartale 2020: stabilna produkcja, bezpieczeństwo załogi, dostępne środki finansowania jako rezerwa płynności - relacja z czatu z wiceprezes zarządu

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.