Inwestorom koronawirus już nie straszny. Szczepionka na COVID-19 zaszkodziła gwiazdom hossy
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
18 lis 2020, 06:30

Inwestorom koronawirus już nie straszny. Szczepionka na COVID-19 bardzo zaszkodziła gwiazdom koronahossy

Spółki covidowe nie błyszczą w trakcie kolejnej odsłony hossy. Wszystko za sprawą szczepionki na COVID19. Nowymi bohaterami inwestorów są spółki paliwowe, banki czy odzieżówka.

Od ponad dwóch tygodni trwa byczy rajd na GPW. Indeks WIG urósł podczas ostatnich 10 sesji o 10%, a WIG20 ma za sobą jedne z najlepszych 2 tygodni w swojej historii. Wiele wskazuje na to, że tzw. koronahossa – która rozpoczęła się pod koniec marca po krachu wywołanym przez pojawienie się koronawirusa – będzie kontynuowana. Ale jej kolejna odsłona będzie miała zupełnie nowych bohaterów.

WIG-Covid słabszy od szerokiego rynku

Bardzo ciekawie zachowują się ostatnio spółki, które w tym roku bardzo urosły na wycenie dzięki pojawieniu się koronawirusa. Nie chcemy oceniać tutaj, czy one rosły zasłużenie, czy nie (czy te wzrosty miały fundamenty, czy były czysto spekulacyjne). Ale można zauważyć, że w ciągu ostatnich 10 sesji nie rosną, a wręcz przeciwnie: spisują się o wiele słabiej, niż indeks WIG czy indeksy sektorowe.

Spójrzmy na poniższą tabelkę. Wybraliśmy 5 spółek ze stworzonego przez społeczność finansowego Twittera umownego WIG-Covid. Jak się nam wydaje, są to najważniejsze spółki z tegoż umownego wskaźnika. Mercator to najlepsza spółka na GPW w tym roku, pod względem stopy zwrotu. Wszystkie pozostałe były przez wiosenno-letnie miesiące mocno „grane” przez spekulantów, m.in. pod obietnice o szczepionce na koronawirusa (jak Biomed-Lublin). Wyraźnie widać, jak mocno odstają one w ostatnim „byczym” okresie od indeksów, nie mówiąc już o liderach tegoż okresu (Onco Arendi urosło w 10 ostatnich sesji o 185%, a KSG Agro o 127%).
 

Stopy zwrotu najważniejszych spółek z WIG-Covid na tle WIG i indeksów sektorowych

 10 sesji3m2020
WIG-Banki27,08,3-34,3
WIG-Odzież17,6-6,0-27,3
WIG-Paliwa16,3-11,0-33,0
WIG9,6-2,3-10,6
PZ Cormay-10,5-36,936,7
Mercator Medical-13,035,64454,0
Harper Hygienics-14,5-37,21679,0
Global Cosmed-17,6-36,4315,0
Biomed-Lublin-20,3-47,01205,0

Źródło: GPW, stan na 17.11.2020

Zobacz także: Moderna chwali się, że ma drugą szczepionkę na koronawirusa i pompuje optymizm na giełdach

Teraz błyszczy Exxon Mobil, a nie Zoom

Widać więc, że spółkom z WIG-Covid zaszkodziły informacje o szczepionkach. Ponad tydzień temu znalezieniem tejże pochwalił się koncern Pfizer, a na początku tego tygodnia w jego ślady poszła amerykańska firma Moderna. Wydaje się, że inwestorzy zaczęli grać pod szybki powrót do normalności w gospodarce, do czego mają się przyczynić właśnie szczepionki. Inwestorzy grają pod to, że być może już II kwartał 2021 roku będzie w pełni normalny, pod względem aktywności gospodarczej. Dlatego już teraz drożeją spółki paliwowe, odzieżowe, banki – czyli te, które były najmocniej poszkodowane w trakcie koronakrachu i w kolejnych miesiącach, gdy nie było widać na horyzoncie końca pandemii.

To zjawisko można zaobserwować nie tylko na warszawskiej giełdzie, ale także na parkietach całego świata. Zerknijmy na ten najważniejszy rynek giełdowy, czyli na USA. Np. spółka Zoom Video Communications – której produkt okazał się pandemicznym hitem rynkowym – w ciągu ostatniego miesiąca potaniała o 28,2% (choć licząc od początku stycznia wciąż jest 486% na plusie). A wycena spółki DropBox poszła w miesiąc w dół o 8% (i jest już tylko 4,3% na plusie od początku roku).

Tymczasem rosną wyceny banków i koncernów paliwowych, a także linii lotniczych i spółek z szeroko pojętego sektora turystyki. Koncern paliwowy Exxon Mobil w ciągu ostatnich 30 dni zwiększył wycenę o 10,2% (YTD: -41%), o tyle samo podrożały akcje Bank of America (YTD: -20%). Firma Royal Caribbean Cruises (rejsy wycieczkowe) urosła w miesiąc na wartości o 28% (YTD: -43%), a linie lotnicze Delta Airlines o 21% (YTD: -35%).

Wiele wskazuje więc na to, że „covidówki” idą do piachu, a gwoździem do ich trumny są informacje o szczepionkach. Oczywiście, to generalizacja, bo nie wszystkie „jechały” na północ na czystych obietnicach. Niektóre z tych firm – jak Mercator Medical – mają solidne fundamenty i mogą wciąż poprawiać wyniki finansowe. Pytanie jednak, czy ich kursy nie zostały zanadto rozgrzane na fali pandemicznej spekulacji. No i sceptycy mogą podkreślać, że szczepionki na razie jeszcze nie działają i nie wiadomo, czy będą, oraz w jak szybkim tempie będą rozprowadzane. Na pewno wszyscy mogą się jednak zgodzić, że najlepsze spółki z umownego WIG-Covid mają już za sobą.

Zobacz także: Warren Buffett sprzedaje akcje banków oraz Apple i kupuje spółki farmaceutyczne

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.