Najlepsze strategie inwestycyjne gdy inflacja jest wysoka
Inwestowanie w obligacje 2024 - pomóż w rozwoju Strefy Inwestorów: Prosimy o wypełnienie krótkiej ankiety na temat inwestowania... Kliknij tutaj, aby wypełnić ankietę
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
05 maj 2021, 07:00

Najlepsze strategie inwestycyjne na czasy wysokiej inflacji – według specjalistów Man Group

Surowce przemysłowe i szlachetne oraz znaczki pocztowe czy dzieła sztuki – oto klasy aktywów, które najlepiej chronią kapitał w okresie wysokiej inflacji.

W ciągu ostatnich trzech dekad na rynkach rozwiniętych nie można było uświadczyć środowiska wysokiej, a tym bardziej niespodziewanej inflacji, więc inwestorzy zapomnieli jak sobie z nią radzić, w kontekście swoich portfeli – przekonują analitycy Man Group. W związku z tym przeanalizowali oni 95 lat historii rynków finansowych pod kątem tego jak chronić portfele inwestycyjne przed wysoką i niespodziewaną inflacją. Wnioski opublikowali w artykule „The Best Strategies for Inflationary Times”.

Nadchodzi dawno nie widziana wysoka inflacja

Od początku lat 80-tych trend dla wskaźnika inflacji CPI na rynkach rozwiniętych jest generalnie spadkowy. Widać to świetnie po wskaźniku inflacji CPI dla USA (poniżej). Na początku lat 80-tych zeszła ona poniżej 10% i nigdy nie wróciła powyżej tego progu, spadając stopniowo w okolice 0% na początku 2020 roku.

Inflacja CPI w USA (proc.)

Inflacja CPI w USA

Źródło: Trading Economics

Teraz jednak powraca strach przed wysoką inflacją, gdyż wiele się w ostatnich latach zmieniło. „Trwa druk pieniądza na bezprecedensową skalę. Podaż pieniądza M2 w USA w okresie luty 2020 – luty 2021 urosła o 4,2 bln USD, do 19,7 bln USD. Rosną deficyty rządowe, rośnie dług publiczny, nadchodzi wydatkowanie z publicznej kiesy na wielką skalę. Rynek obligacji sygnalizuje już fakt, że nadchodzi wysoka inflacja, gdyż w ostatnich miesiącach rentowność 10-latek rosła. Derywaty wskazują, że istnieje 31-procentowe prawdopodobieństwo, iż średnia stopa inflacji przekroczy 3% w ciągu kolejnych 5 lat” – podkreślili analitycy Man Group.

W związku z tym, jak podkreślili analitycy Man Group, warto zawczasu nieco przemodelować swoje portfele inwestycyjne, przygotowując się na taką ewentualność: wysokiej i dynamicznie rosnącej inflacji. Uznali oni, że reżim inflacyjny ma miejsce, gdy inflacja CPI r/r wynosi ponad 5%. Od 1926 roku naliczyli 8 reżimów inflacyjnych. Następnie zbadali jakie aktywa - na wybranych rynkach USA, Wielkiej Brytanii i Japonii – spisywały się najlepiej, a jakie najgorzej, w trakcie takiego reżimu.

Zobacz także: Jak chronić portfel inwestycyjny gdy inflacja jest wysoka?

Jakie aktywa chronią przed inflacją, a jakie nie

Generalne wnioski z badania nie są tak oczywiste, jak mogłoby się wydawać. Jak można się było domyślać, obligacje są bardzo złym wyborem na czas wysokiej inflacji i zupełnie przed nią nie chronią. Jednakże, co ciekawe, zbytniej ochrony przed inflacją nie dają również… akcje. „Akcje cierpią w środowisku wysokiej i dynamicznie rosnącej inflacji z powodu podwyższonej niestabilności w środowisku makroekonomicznym (bo koszty działalności rosną zazwyczaj w tempie wyższym, niż ceny produktów i usług). Poza tym, żaden sektor nie daje pewnej ochrony przed inflacją (najbliższy tego jest sektor energetyczny)” – zauważają analitycy Man Group. Szczególną słabością w takim okresie wykazują się sektory: sprzedaży detalicznej, technologiczny i finansowy.

W czym więc „schować się” przed inflacją? Okazuje się, że najlepiej w surowcach, i to tych energetycznych (ropa, węgiel) lub przemysłowych (miedź, platyna, aluminium). Generalnie surowce w 8 reżimach inflacyjnych w USA mogły się pochwalić średnioroczną stopą zwrotu w wysokości 14% (w reżimie nie-inflacyjnym pokazują 1% średniorocznej stopy zwrotu). Bardzo dobrze spisywało się w okresie podwyższonego tempa wzrostu cen także nieśmiertelne złoto (13% średniorocznie).

A jeśli ktoś upiera się, by w reżimie wysokiej inflacji inwestować w akcje, powinien stosować strategię momentum, czy też inwestowania z trendem. Z analizy ekspertów Man Group wynika, że w tym wyjątkowym okresie jest ona o 100% bardziej skuteczna, niż w okresie reżimu nie-inflacyjnego.

Zachowanie tradycyjnych klas aktywów w reżimach inflacyjnych w USA

Zachowanie tradycyjnych klas aktywów

Źródło: Man Group

Co ciekawe, analitycy Man Group przebadali również zachowanie inwestycji alternatywnych – takich jak nieruchomości, sztuka, wino czy znaczki – w okresach wysokiej inflacji. Okazało się, że najlepiej jako klasa aktywów w reżimie inflacyjnym zachowują się… znaczki (+9% średniorocznie), całkiem nieźle performuje sztuka (+7%) czy wino (+5%), a nieruchomości zostają daleko w tyle (-2%). Problem w tym, że inwestycja w znaczki nie jest dostępna dla inwestora instytucjonalnego, a wymaga dużej wiedzy więc nie jest też łatwa w praktyce dla przeciętnego inwestora indywidualnego. Inwestycja w wino także jest inwestycją niszową. Inwestorom pozostaje więc próba dywersyfikacji portfela za pomocą zakupu dzieł sztuki.

Zachowanie aktywów alternatywnych w reżimach inflacyjnych w USA

Zachowanie aktywów alternatywnych

Źródło: Man Group

Zobacz także: Wysyp biotechnologicznych IPO w USA trwa. Dziś kolejne dwie spółki z branży wchodzą na Nasdaq

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
  • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
    • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
    • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
  • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
  • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
  • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
  • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
  • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
  • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
  • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost