Spółki biotechnologiczne masowo przeprowadzają IPO w na giełdzie w USA
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
30 kwi 2021, 07:00

Wysyp biotechnologicznych IPO w USA trwa. Dziś kolejne dwie spółki z branży wchodzą na Nasdaq

Pandemia koronawirusa doprowadziła do wysypu debiutów spółek biotechnologicznych na Nasdaq. Dziś IPO przeprowadzą kolejne dwie: Vaccitech oraz Werewolf Therapeutics.

Na Nasdaq jest już notowanych ponad 540 spółek biotechnologicznych. W piątek dołączą dwie kolejne: Vaccitech oraz Werewolf Therapeutics. Na fali pandemii sypnęło ofertami spółek z tego sektora.

Wysyp biotechnologicznych IPOs

W 2020 roku na giełdzie Nasdaq doszło do 89 IPO spółek biofarmaceutycznych, co oznacza wzrost r/r o 62%. Emitenci pozyskali 16,1 mld USD. W znaczący sposób przybyło dużych pierwszych ofert, o wartości powyżej 150 mln USD: było ich w ub.r. 49, podczas gdy w 2019 „ledwie” 10 (wzrost o 390%). W sumie IPO na Nasdaq w ub.r. było 316, czyli biofarmacja stanowiła 28% ofert.

W ramach największej oferty 2020 roku spółka Royalty Pharma, wyceniona w IPO na 26,5 mld USD, pozyskała 2,2 mld USD. Najgłośniejszym IPO było chyba to spółki AbCellera (wyceniona na 15,6 mld USD, pozyskała 483 mln USD), która wydatnie pomogła - dzięki swojej nowatorskiej technologii opartej na sztucznej inteligencji - znaleźć innej firmie farmaceutycznej Eli Lilly przeciwciała do leczenia COVID-19.

IPO spółek biofarmaceutycznych wedle wielkości oferty

IPO spółek biofarmaceutycznych

Źródło: Nasdaq

W tym roku ten trend jest kontynuowany. W lutym spośród 86 IPO na Nasdaq aż 18 to były debiuty firm biofarmaceutycznych, a w marcu 16 z 275 (aż 196 ofert to SPAC). Na giełdzie Nasdaq jest notowanych 98% publicznych amerykańskich spółek biotechnologicznych i farmaceutycznych.

Zobacz także: Małe i średnie spółki z USA to ciekawy pomysł inwestycyjny na dywersyfikację portfela

Kolejne dwa biotechy debiutują dziś na Nasdaq

W piątek na Nasdaq zadebiutują kolejne spółki biotechnologiczne. Pierwsza w nich to Vaccitech, a druga - Werewolf Therapeutics.

Vaccitech to brytyjski podmiot wspierający badania nad szczepionkami AstraZeneca, który wywodzi się z Oxford University. Obecnie pracuje nad lekami przeciwko wirusowi zapalenia wątroby typu B, wirusowi brodawczaka ludzkiego oraz rakowi prostaty (w oparciu o tę samą technologię, która została wykorzystana do opracowania szczepionki na COVID-19). Co ciekawe, około 5,5% akcji tej firmy posiada Oxford University. Spółka Vaccitech chce pozyskać w ramach IPO do 117 mln USD, przy wycenie rzędu około 613 mln USD.

Wyniki finansowe spółki Vaccitech

Wyniki finansowe spółki Vaccitech

Źródło: spółka

Pipeline spółki Vaccitech

spółki Vaccitech

Źródło: spółka

Drugą firmą biotechnologiczną, która zadebiutuje dziś na Nasdaq jest Werewolf Therapeutics. Opracowuje ona leki stymulujące układ odpornościowy organizmu w trakcie leczenia raka. Oferuje PREDATOR - platformę technologii inżynierii białek do projektowania i konstruowania bioterapeutyków immunoonkologicznych. Firma chce pozyskać 100 mln USD przy wycenie rzędu 238 mln USD.

Pipeline spółki Werewolf Therapeutics

Werewolf Therapeutics

Źródło: spółka

Wyniki finansowe spółki Werewolf Therapeutics

Wyniki finansowe spółki Werewolf Therapeutics

Źródło: spółka

Jak przyjąć ekspozycję na amerykańską biotechnologię

Inwestorzy mogą przyjmować ekspozycję na cały amerykański biofarmaceutyczny sektor. A to dzięki istnieniu Nasdaq Biotechnology Index, który grupuje 278 najważniejszych firm z tego sektora. Po rewizji z grudnia 2020 znajdują się w nim takie spółki, jak AstraZeneca, BioNTech, Codexis, Five Prime, Keros, Novavax, NextCure czy Vir Biotechnology. By spółka trafiła do indeksu, musi mieć co najmniej 200 mln USD kapitalizacji, a dzienny wolumen musi wynosić co najmniej 100 tys. sztuk akcji.

Na bazie tegoż indeksu funkcjonują ETF-y, czyli niskokosztowe fundusze notowane na giełdzie, które odwzorowują jego zachowanie. Najważniejszym do wskazania jest z pewnością iShares Nasdaq Biotechnology ETF, który pobiera ledwie 0,46% opłaty od aktywów w skali roku. Co może dziwić, obecnie jest w nim ledwie 10,5 mln USD aktywów. Ekspozycję na amerykańskie spółki biotechnologiczne mają też Health Care Select Sector SPDR Fund oraz Fidelity MSCI Health Care Index ETF.

Notowania iShares Nasdaq Biotechnology ETF

Notowania iShares Nasdaq Biotechnology ETF

Źródło: etfdb.com

10 największych pozycji w portfelu iShares Nasdaq Biotechnology ETF

10 największych pozycji w portfelu iShares

Źródło: etfdb.com

Zobacz także: Kupujcie akcje spółek value – nawołuje brytyjski Warren Buffett

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.