Małe i średnie spółki z USA to ciekawy pomysł na inwestycje
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
29 kwi 2021, 06:30

Małe i średnie spółki z USA to ciekawy pomysł inwestycyjny na dywersyfikację portfela

Małe i średnie amerykańskie spółki w ostatnich latach okazały się znacznie lepszą inwestycją, niż duże z S&P500 i mogą być dobrym elementem dywersyfikującym portfel europejskiego inwestora – twierdzą analitycy S&P Global.

Amerykańskie średnie spółki mają 11% udziału w kapitalizacji giełdowych spółek ogółem, tymczasem stanowią ledwie 1% pozycji w portfelach europejskich funduszy. Małe amerykańskie spółki mają 5,5% udziału, i również ledwie 1% udziału w portfelach europejskich funduszy – wskazują analitycy S&P Global w raporcie „Hidden in Plain Sight: U.S. Equities beyond the S&P 500”. Według nich powinno się to zmienić, bo amerykańskie małe i średnie spółki to dobra inwestycja, która świetnie dywersyfikuje portfel.

Małe i średnie lepsze niż duże

S&P MidCap 400 oraz S&P SmallCap 600 w ciągu ostatnich 20 lat znacznie pokonały S&P500. Spółki z tego pierwszego indeksu mają kapitalizację niemalże równą kapitalizacji wszystkich francuskich spółek giełdowych. Spółki zgromadzone w obu tych indeksach mają taką kapitalizację, jak wszystkie brytyjskie spółki giełdowe.

Mimo to europejskie fundusze niejako „przegapiają” ten segment amerykańskiego rynku, tymczasem on w przeszłości dał świetnie zarobić. Licząc od 1994 roku, indeks S&P MidCap 400 rósł średniorocznie o 13,1%, a S&P SmallCap 600 o 12,4%, podczas gdy S&P Europe 350 o 8,4%, a S&P UK BMI o 7,4%.
 

Zachowanie S&P MidCap 400 oraz S&P SmallCap 600 na tle innych indeksów

S&P MidCap 400 oraz S&P SmallCap 600

Źródło: S&P Global
 

Zdaniem analityków S&P Global, małe i średnie amerykańskie spółki powinny wciąż performować dobrze jako inwestycja, w odróżnieniu od dużych. „Od momentu uruchomienia wielkich stymulusów oraz pojawienia się szczepionek na COVID-19 małe i średnie spółki zachowują się o wiele lepiej od dużych. Mają one większą ekspozycję na amerykańską gospodarkę i powinny lepiej sobie radzić w okresie dynamicznego rozwoju gospodarczego” – uważają analitycy S&P Global. „Jeśli inwestorzy nie zauważą w porę małych i średnich amerykańskich spółek, to na tym nie skorzystają” – dodają.
 

Alokacja inwestorów spoza USA w amerykańskich spółkach (linia granatowa) na tle udziału amerykańskiej giełdy w S&P Global BMI

Alokacja inwestorów spoza USA

Źródło: S&P Global

Podział S&P Composite 1500

S&P Composite 1500

Źródło: S&P Global

Kapitalizacja wybranych indeksów i giełd (bln USD)

Kapitalizacja wybranych indeksów i giełd

Źródło: S&P Global

Zobacz także: Dlaczego spadek akcji dobrego biznesu po słabych wynikach kwartalnych to okazja inwestycyjna – tłumaczy Ron Baron

Ekspozycja na gospodarkę USA dla odważnych

Analitycy S&P Global ostrzegają, że małe i średnie spółki mają inną charakterystykę, niż duże. Cechują się przede wszystkim większą zmiennością, więc inwestorzy lokujący w nich swój kapitał muszą to brać pod uwagę podczas konstruowania portfela (wagi). „Małe spółki mają o wiele wyższe prawdopodobieństwo upadłości, niż duże. Dają jednak większy potencjał tempa wzrostu biznesu, a więc i kapitalizacji, co określa się efektem małego rozmiaru” – wskazują analitycy S&P Global.
 

Stopy zwrotu i zmienność – wybrane indeksy

Stopy zwrotu i zmienność

Źródło: S&P Global
 

Co ciekawe, inwestowanie w małe i średnie amerykańskie spółki przynosi także korzyści dywersyfikacji sektorowej. O ile S&P500 jest dość mocno skoncentrowany na spółkach technologicznych i IT, które w ostatnich dekadach mocno urosły na wartości, o tyle w indeksach S&P MidCap 400 oraz S&P SmallCap 600 znajdziemy spółki głównie z sektora przemysłowego, finansowego i budownictwa oraz nieruchomości. Z drugiej strony, małe i średnie amerykańskie spółki mają ekspozycję głównie na gospodarkę USA, a spółki z S&P500 są mocno zdywersyfikowane geograficznie, operując często na całym świecie – wskazują analitycy S&P Global. Przy czym dla inwestorów, którzy szukają ekspozycji na wzrost gospodarczy USA, oczywiście małe i średnie spółki będą lepszym wyborem.
 

Korelacja amerykańskich indeksów z tempem wzrostu PKB USA

Korelacja amerykańskich indeksów

Źródło: S&P Global
 

„Inwestorów spoza USA do inwestowania w małe i średnie amerykańskie spółki zniechęcały kiedyś koszty. Poza tym, fundusze aktywnie zarządzane pokazywały zazwyczaj gorsze wyniki od samych indeksów. Obecnie, w dobie dynamicznego rozwoju niskokosztowych funduszy ETF, małe i średnie amerykańskie spółki są dostępne dla zagranicznych inwestorów bardziej, niż kiedykolwiek. Są bardzo dobrą opcją dywersyfikującą portfel, z dużym potencjałem wzrostowym” – podsumowali analitycy S&P Global.

Zobacz także: Szczepionka na COVID-19 to dopiero pierwszy krok do sukcesu spółki Moderna

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.