Szczepionka na COVID-19 to dopiero pierwszy krok do sukcesu spółki Moderna
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
28 kwi 2021, 07:30

Szczepionka na COVID-19 to dopiero pierwszy krok do sukcesu spółki Moderna

Szczepionka na COVID-19 pokazała potencjał technologii mRNA opracowanej przez spółkę Moderna, ale droga do wielkiego sukcesu jest kręta – ostrzega Karen Andersen, analityk portalu Morningstar.

Firma Moderna odnosi wielki sukces komercyjny dzięki skutecznej szczepionce na COVID-19, ale to dopiero początek jej drogi do wielkiej kariery. „Naszym zdaniem Moderna nie zdołała jeszcze skutecznie zabezpieczyć swoich interesów, głównie z powodu niepewności związanej z ewoluującym wirusem i zmieniającym się krajobrazem konkurencyjnym w zakresie innowacyjnych szczepionek” – napisała Karen Andersen CFA w analizie „Moderna's Innovation Still Building a Moat” na portalu Morningstar.

Przypomnijmy, że Moderna jest tą spółką biotechnologiczną, która opracowała szczepionkę na koronawirusa i dała dobrze zarobić inwestorom. W ciągu ostatnich 12 miesięcy jej wycena zwiększyła się o 270%, do 70,3 mld USD. W tym samym czasie kurs akcji spółki Pfizer urósł o 5%, a AstraZeneca o 4,5%.
 

Historia notowań spółki Moderna

Historia notowań spółki Moderna

Źródło: Moderna IR

Sukces dzięki szczepionce na koronawirusa

W rekordowym czasie wynoszącym 11 miesięcy Moderna stworzyła szczepionkę mRNA-1273 opartą na technologii mRNA (podobną zaprojektował duet Pfizer – BioNTech) oraz uzyskała jej autoryzację od Food and Drug Administration. Szczepionka Moderna wykazała 94% skuteczności przeciwko COVID-19.

Pandemia koronawirusa przyspieszyła rozwój Moderny, niejako przymuszając firmę do wytężonej pracy. „Uważamy, że firma nabrała rozpędu i już nie będzie zwalniać, tylko wykorzysta go do szybszego realizowania kolejnych projektów, bazujących na skutecznej technologii mRNA. Przypominamy, że firma ma partnerstwa strategiczne z takimi gigantami, jak Merck czy AstraZeneca, m.in. w zakresie prac badawczo-rozwojowych leków onkologicznych” – wskazuje Andersen.

Dla porządku wyjaśnijmy dokładnie, na czym polega konstrukcja szczepionki opartej na technologii mRNA. „Szczepionki mRNA przeciw COVID-19 składają się z informacyjnego kwasu rybonukleinowego mRNA kodującej białko S (kolca) wirusa SARS-CoV-2 zamkniętego w kapsułce z nanocząsteczek lipidowych. Kapsułka pełni funkcję ochronną oraz funkcję transportową pomagając przeniknąć do komórki pokonując barierę błony komórkowej. Na podstawie mRNA w komórce gospodarza syntetyzowane jest białko S (kolca) SARS-CoV-2, które będąc silnym antygenem pobudza odpowiedź odpornościową w postaci przeciwciał neutralizujących (odpowiedź humoralna) i stymulację limfocytów T (cytotoksycznych) (odpowiedź komórkowa)” – czytamy na stronie Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego.

Wracając do Moderny, to Morningstar spodziewa się, że w 2021 roku spółka wypracuje 19 mld USD przychodu z tytułu sprzedaży szczepionki na COVID-19, a w kolejnym roku blisko 17 mld USD. „Uważamy, że w kolejnych latach przychody mogą być liczone w miliardach dolarów, ale zejdą poniżej 10 mld USD. Z drugiej strony, istnieje ryzyko pojawienia się mocnej konkurencji, więc trudno w tej chwili dokładnie szacować przychody poza rok 2022” – podkreśla Andersen.

Najbardziej zaawansowanym projektem Moderny, oprócz szczepionki na COVID-19, jest szczepionka na cytomegalowirusa powodującego cytomegalię skutkującą defektami u noworodków. Spółka pracuje także m.in. nad szczepionką przeciwko grypie. Praktycznie każdy z projektów, nad którym pracuje, może jej przynieść w przyszłości przychody rzędu co najmniej 1 mld USD rocznie, o ile zostanie doprowadzony do końca, czyli będzie skuteczny i uzyska wszelkie licencje i zezwolenia – podkreśla analityk portalu Morningstar.

W 2020 roku Moderna miała 803 mln USD przychodów i 747 mln USD straty. Konsensus prognoz mówi, że w 2021 roku powinna mieć 17,3 mld USD przychodu i 9,2 mld USD zysku – mówią dane portalu MarketScreener.

Moderna pozyskała 1,85 mld USD w trakcie dwóch ofert publicznych w 2020 roku. Pod koniec grudnia miała 5,25 mld USD gotówki i jej ekwiwalentów. „Biorąc pod uwagę prognozowane bardzo duże przychody z tytułu sprzedaży szczepionek na COVID-19, spółka jest bardzo mocna finansowo” – podkreśliła Andersen.
 

Wyniki finansowe spółki Moderna

Wyniki finansowe spółki Moderna

Źródło: Market Screener

Zobacz także: Tydzień szczytów klimatycznych – UE i USA zwiększają cele redukcji CO2 do 2030 i 2050 roku

Zagrożenia dla wartości fundamentalnej Moderny

Skuteczność szczepionki na COVID-19 firmy Moderna nie może być kwestionowana, więc spółka powinna osiągać przyzwoity zwrot na kapitale w kolejnych latach. Widać jednak na horyzoncie pewne zagrożenia – ostrzegają analitycy portalu Morningstar. „Moderna już odgrywa kluczową rolę w zaszczepieniu milionów osób podczas pandemii. Testuje kolejne potencjalne szczepionki. Uważamy, że dysponuje już funduszami i możliwościami technologicznymi, aby wprowadzić większość z tych szczepionek na rynek. Pojawia się jednak pytanie czy potrafiła będzie obronić się przed innymi nowatorskimi szczepionkami mRNA wchodzącymi na rynek. Spodziewamy się, że wielu nowych konkurentów wejdzie na rynek szczepionek podczas i po pandemii” – ostrzega analityk portalu Morningstar.

W opinii Karen Andersen, mimo opanowania dużej części rynku szczepionek na COVID-19, przyszłość Moderny od jej zdolności do wykorzystania technologii mRNA w rozwoju szczepionek na inne wirusy, choroby układu oddechowego czy anty-rakowych. „Moderna musi pracować nad kolejnymi innowacyjnymi szczepionkami, dążąc do ustanowienia monopolu w jakimś segmencie. Technologia platformy Moderna umożliwia łatwe wstawianie nowych sekwencji genetycznych w celu tworzenia nowych terapii. Spółka jest zdolna do elastycznej produkcji. Wciąż jest jednak podatna na atak konkurentów posiadających podobne technologie” – uważa Andersen.

Od strony prawnej, Moderna ma swoje interesy dobrze zabezpieczone. „Ochrona własności intelektualnej Moderna obejmuje szeroko pojętą technologię mRNA, formuły (metody dostarczania nanocząsteczek lipidów) oraz skład materii (kodowany antygen) dla poszczególnych produktów. Ochrona obejmuje uzyskane patenty do co najmniej 2033 r., a patenty oczekujące na zatwierdzenie będą chronione do co najmniej 2041 r.” – wskazuje Andersen.

Innym zagrożeniem dla spółki Moderna (ale i jej podobnych) jest narastanie nastrojów anty-szczepionkowych. „Jeśli ruchy antyszczepionkowe będą rosły w siłę, mogą pojawić się szczególnie duże obiekcje co do nowatorskiej przecież szczepionki Moderny. Nie wydaje nam się jednak, by w długim terminie tego rodzaju zjawisko, nawet jeśli będzie przybierało na sile, odebrało więcej niż 10% przychodów” – tłumaczy analityk portalu Morningstar.

Konsensus analityków mówi „przeważaj” akcje Moderny. Cena docelowa wedle niego wynosi 163,93 USD. Najwyższa cena docelowa z rekomendacji daje walorowi potencjał do wzrostu o blisko 32%, a najniższa – do spadku o 55%.

Zobacz także: SEC wyhamował rozwój SPAC, ale tylko na chwilkę – mówi Goldman Sachs

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.