Wartość finansowych aktywów inwestycyjnych wynosi około 250 bln USD i urosła w trakcie pandemii o ponad 8%
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
22 cze 2021, 11:00

Wartość finansowych aktywów inwestycyjnych wynosi około 250 bln USD i urosła w trakcie pandemii o ponad 8%

W 2020 roku wartość aktywów inwestycyjnych urosła do około 485 bln USD – wynika z danych Boston Consulting Group. Chodzi o aktywa finansowe oraz nieruchomości.

Akcje, obligacje, fundusze inwestycyjne i inne aktywa finansowe pod koniec 2020 roku były warte około 250 bln USD – mówią dane Boston Consulting Group (BCG) opublikowane na łamach raportu „Global Wealth 2021: When Clients Take the Lead”. Jeśli dodamy do tego nieruchomości warte około 235 bln USD, okazuje się, że globalny rynek aktywów inwestycyjnych był wart około 485 bln USD, o 8,3% więcej, niż w 2019 r.

aktywa

Zobacz także: Inwestowanie w waluty – należy brać pod uwagę zmiany klimatyczne

Akcje podniosły wartość majątków w pandemii

Nie tego spodziewali się analitycy – rynek aktywów inwestycyjnych w ubiegłym roku urósł, mimo pandemii. Stało się tak głównie dzięki dynamicznemu wzrostowi wycen akcji oraz wysokiej stopie oszczędności, z których spora część popłynęła w kierunku funduszy inwestycyjnych. W 2020 roku kapitał płynący w kierunku akcji i funduszy był o 11,5% większy, niż w 2019 roku – podaje BCG. „Poza tym, gotówka w dyspozycji inwestorów urosła w 2020 roku o blisko 11% r/r, czyli najwięcej w ciągu ostatnich 20 lat” – podkreślili autorzy raportu.

Obecnie, na rynkach wschodzących to nieruchomości mają większy udział wartościowy w portfelach inwestorów, ale w najbliższych latach ma się to zmienić, według analityków BCG. „W Azji w najbliższych latach tempo wzrostu wartości aktywów finansowych sięgnie 7,9% r/r, podczas gdy tempo wzrostu wartości nieruchomości będzie wynosiło 6,7%. Fundusze inwestycyjne będą najszybciej rozwijającą się klasą aktywów, ich wartość będzie rosła o 11,6% średniorocznie” – przewidują analitycy BCG. „Upowszechnią się też nowe rozwiązania, jak inwestowanie poprzez fundusze w IPO, co obniży próg wejścia z milionów USD do kilkuset dolarów” – dodają.

Wartość aktywów inwestycyjnych (finansowe, nieruchomości, dług)

aktywa global

Źródło: BCG

W 2020 roku wartość rynku nieruchomości urosła o 6,8%. Najbardziej wartościowe są nieruchomości azjatyckie (83,6 bln USD). Jeśli chodzi o aktywa finansowe, to największą wartość prezentują te pozostające pod kontrolą amerykańskich inwestorów (około 136 bln USD).

Azjaci staną się bogatsi, niż Amerykanie, a Hong Kong ważniejszy, niż Szwajcaria

W 2020 roku 6 tys. osób przekroczyło próg majątkowy w wysokości 100 mln USD. Obecnie na całym świecie jest ponad 60 000 osób o majątku powyżej tego progu, a mają w sumie 22 bln USD w płynnych aktywach finansowych. Największym rynkiem inwestycyjnym są USA (5,8 bln USD), które wyprzedzają błyskawicznie rosnące Chiny (3,6 bln USD). Jednakże w 2029 r. Chiny powinny przegonić USA pod względem wartości bogactwa należącego do osób posiadających ponad 100 mln USD – to będzie 10,4 bln USD kontra 9,9 bln USD.

Najbogatsi (UHNW) – wartość aktywów i liczba osób

Najbogatsi (UHNW)

Źródło: BCG

Co ciekawe, wedle analityków BCG w najbliższych latach Szwajcaria straci status najważniejszego hubu dla usług finansowych i inwestycyjnych. Kto zajmie jej miejsce? Hong Kong. Trzecią pozycję powinien utrzymać Singapur. Obecnie w „zarządzaniu” Szwajcarii jest około 2,4 bln USD a w „zarządzaniu” Hong Kongu około 2,1 bln USD, ale on ma rosnąć do 2025 r. w tempie 9% średniorocznie, podczas gdy Szwajcaria w tempie 3% średniorocznie.

Zdaniem analityków BCG, będzie postępowała cyfryzacja usług finansowych. „Nadchodzi nowa era usług finansowych. Platformy doradztwa online umożliwią łatwiejszą inkluzję finansową. Doradcy będą mogli w prosty sposób docierać do masowej publiki” – przekonują analitycy BCG.

Zobacz także: Wyobraźnia jest dla inwestorów ważniejsza, niż wycena DCF - zapewnia zarządzający Sequoia Fund

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.