Inwestowanie w waluty – należy brać pod uwagę zmiany klimatyczne
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
21 cze 2021, 07:30

Inwestowanie w waluty – należy brać pod uwagę zmiany klimatyczne

Na walutach rynków wschodzących wrażliwych na zmiany klimatyczne można nieźle zarobić – przekonują specjaliści w raporcie firmy inwestycyjnej State Street.

Trendy w zmianach klimatu mogą pomóc zarabiać na rynku forex – twierdzi zespół analityków pod batutą naukowca z Harvard Business School, prof. George’a Serafeim’a.

Rynki wschodzące są bardzo wrażliwe na zmiany klimatyczne

Huragany, tsunami, fale ulewnych deszczów czy upałów – to skutki zmian klimatycznych, widoczne gołym okiem na całym globie, zwracają uwagę analitycy State Street. Te wydarzenia mają wpływ na gospodarki, na zachowanie aktywów inwestycyjnych oraz kursów walut – podkreśla zespół prof. Serafeim’a. „W samej Europie zmiany klimatyczne przyczyniły się do strat o wartości około 436 mld euro w latach 1980-2016, przy czym w latach 2010-16 straty były dwukrotnie wyższe, niż w całych latach 80-tych XX wieku” – wskazują analitycy, przywołując dane European Enviroment Agency. „Wpływ zmian klimatycznych na gospodarkę oraz rynek kapitałowy będzie w nadchodzących latach jeszcze większy, niż w przeszłości” – dodają.

Jako że waluta – jej kurs, czyli wartość w stosunku do innych walut – to jeden z najlepszych wskaźników sytuacji gospodarczej danego kraju, analitycy State Street postanowili przyjrzeć się jaki wpływ na tego rodzaju aktywo mają zmiany klimatyczne. Skorzystali oni z danych Notre Dame Global Adaptation Initiative by ocenić stopień wrażliwości danego kraju na zmiany klimatyczne. Następnie przeanalizowani zachowanie 29 walut w latach 1995-2018.

Okazało się, że rynki wschodzące są o wiele bardziej wrażliwe na zmiany klimatu, niż rynki rozwinięte. I nie chodzi tutaj o położenie geograficzne, a bardziej o zdolność adaptacji do zmian. Okazało się także, że wrażliwość rynków wschodzących na zmiany klimatyczne systematycznie maleje, a zdolność adaptacji do zmian rośnie. Kraje bardziej wrażliwe na zmiany klimatyczne ponoszą nie tylko straty materialne, ale też ludzkie. Niestety, w przyszłości zapewne te straty będą coraz bardziej dotkliwe, jeśli trend zmiany klimatu nie zostanie odwrócony – podkreślają analitycy State Street.

Zobacz także: Fed nie zmienił stóp, ale wystraszył inwestorów perspektywą szybszego ich podwyższenia, niż zakładano

Które waluty dają zarobić w dobie zmian klimatycznych

No dobrze, to w jaki sposób reagują na zmiany klimatyczne kursy walut i jak można na tym zarabiać? By odpowiedzieć na to pytanie, zespół prof. Serafeim’a skonstruował specjalny model łączący wskaźnik wrażliwości na zmiany klimatyczne ze wskaźnikami makroekonomicznymi (tempo wzrostu PKB, produkcja przemysłowa, sprzedaż detaliczna, stopa bezrobocia, bilans handlowy, poziom długu publicznego do PKB)

Następnie badacze przyjrzeli się relacji notowań walut do zmian klimatycznych w latach 2002-19. Okazało się, że waluty rynków wschodzących gwarantują wyższe stopy zwrotu, niż waluty rynków rozwiniętych. By zrozumieć, dlaczego tak się dzieje, przeprowadzili serię testów na wskaźnikach. Przekonali się, że dynamicznie na wartości zyskują waluty tych emerging markets, które sprawie zwiększają swoje możliwości adaptacyjne do zmian klimatycznych. Innymi słowy, warto stawiać na waluty rynków wschodzących, których gospodarki nie tylko szybko się rozwijają, ale też są elastyczne i przyjmują rozwiązania ograniczające negatywne skutki zmian klimatycznych.

Stopień wrażliwości walut krajów G10 na zmiany klimatyczne

Stopień wrażliwości walut krajów G10

Źródło: State Street

Stopień wrażliwości walut wybranych rynków wschodzących na zmiany klimatyczne

Stopień wrażliwości walut wybranych rynków wschodzących

Źródło: State Street

Portfele walutowe z rożną wrażliwością na zmiany klimatyczne

Portfele walutowe z rożną wrażliwością

Źródło: State Street

Zobacz także: Oszczędzanie na emeryturę w kryptowalutach na amerykańskim IKE staje się możliwe

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.