Przejdź do treści

udostępnij:

Kategorie

Euro najtańsze od 2018 r. Dlaczego polska waluta zyskuje na wartości?

Udostępnij

W ostatnich dniach cena euro sięgnęła najniższych poziomów od początku 2018 r. Niepokój inwestorów związany z gospodarką USA, w połączeniu z jastrzębim nastawieniem RPP oraz pozytywnymi informacjami z polskiego rynku, przekłada się na silne zachowanie złotego – uważają specjaliści.

Opublikowane niedawno dane dotyczące gospodarki USA rodzą u inwestorów wątpliwości dotyczące scenariusza tzw. miękkiego lądowania. Uwzględniając ciągle niejasną politykę Donalda Trumpa wokół ceł, sytuacja faworyzować ma koszyk walut, do którego należy złoty.

Wojna handlowa rozpoczęta! Dolar, akcje i waluty reagują na cła Donalda Trumpa

Coraz więcej znaków zapytania

„Dolar amerykański przestał reagować aprecjacją na ogłoszenia dotyczące nowych taryf płynących z Białego Domu. Aktualna sytuacja jest reakcją na dane makroekonomiczne. W ostatnich czasie były one dość mieszane i nie obyło się bez negatywnych niespodzianek (PMI, sprzedaż detaliczna, rynek pracy)” komentuje dla Strefy Inwestorów Łukasz Zembik, analityk DM TMS Brokers.

Notowania pary USD/PLN w ciągu ostatnich 12 miesięcy


Kolejną negatywną niespodziankę przyniosło badanie zaufania konsumentów w lutym. Odczyt okazał się o 4 pkt gorszy od konsensusu analityków. Co więcej, w ostatnich tygodniach wzrosły także oczekiwania tamtejszych gospodarstw domowych co do inflacji. To wszystko przekłada się na rosnące oczekiwania dotyczące tegorocznych obniżek stóp procentowych w USA. Aktualnie stopy procentowe są na poziomie 4,25-4,5%.

„Oczekiwania rynkowe dotyczące obniżek stóp procentowych do grudnia urosły o 30 punktów bazowych w porównaniu do wyceny sprzed dwóch tygodni. To jeden z elementów, który odpowiada za aktualną przecenę dolara” dodaje Zembik. Zdaniem analityka, taka sytuacja wspiera waluty naszego regionu, które zyskują także względem euro, czego dowodzą notowania m.in. forinta czy korony czeskiej.

Znacząca zmiana trendu i nagłe umocnienie dolara jest możliwe, a przyczynić się do tego może ostateczne rozwiązanie kwestii nałożenia ceł przez USA na Kanadę, Meksyk czy Unię Europejską.
 

Prognozy dla dolara po kontrowersyjnych wypowiedziach Donalda Trumpa. Analitycy Saxo oceniają perspektywy dla amerykańskiej waluty

Jastrzębia RPP wsparciem

Choć rodzima waluta reaguje wzmocnieniem głównie ze względu na sytuację na światowych rynkach, to lokalne uwarunkowania również sprzyjają mocnemu złotemu.
 


„Ostatnie decyzje RPP i wypowiedzi jej członków wskazują na gotowość do wielomiesięcznego wstrzymania się z kolejnymi obniżkami. Wyraźna zmiana retoryki na jastrzębią zaprezentowana przez przewodniczącego RPP Adama Glapińskiego w grudniu (do czasu jej ewentualnej kolejnej zmiany) musi wpłynąć na zmianę perspektywy notowań naszej waluty. Rosnąca różnica stóp procentowych, w porównaniu z rynkiem głównym, powinna wspierać złotego i utrzymywać parę EUR/PLN na coraz niższych poziomach. Oczywiście nie wykluczone, że otrzymamy korekty w krótkim terminie” podkreśla Zembik.

Wsparciem są także dane spływające z rodzimej gospodarki. Styczniowe informacje dotyczące sprzedaży detalicznej w Polsce znacząco przebiły prognozy ekonomistów. Przypomnijmy, że wskaźnik podskoczył w cenach stałych o 4,8%, podczas gdy spodziewano się wyniku na poziomie 1,5%. Wspomniane minima z 2018 r., na poziomie około 4,13 zł, z technicznego punktu widzenia będą trudne do pokonania.

Notowania rodzimej waluty reagują także na geopolityczne zawirowania. W krótkim terminie pomogły kolejne informacje na temat potencjalnego zakończenia konfliktu w Ukrainie. Ekspert wskazuje, że ten temat został już uwzględniony przez inwestorów w wycenach.

„Ukraina zgodziła się podpisać umowę z USA o wspólnym wydobyciu metali ziem rzadkich, a w piątek prezydent Zelenski leci do Waszyngtonu spotkać się z Donaldem Trumpem i doprecyzować jej szczegóły. To przesuwa nas w procesie prowadzącym do pokoju na Ukrainie o wyraźny szczebel w górę, ale jednocześnie ustawia na finalne rozegranie w rozmowach Trumpa z Putinem, które mogą okazać się znacznie trudniejsze od tego, co obserwowaliśmy do tej pory. Tym samym być może temat pokoju na Ukrainie, który wspierał w ostatnich tygodniach m.in. polskie aktywa, trzeba uznać za "rozegrany". W takiej sytuacji uwaga rynków przesunie się na to, co dzieje się w globalnej przestrzeni, a tutaj mamy coraz wyraźniejszą ucieczkę od ryzyka (risk-off) za sprawą obaw, co do działań Donalda Trumpa w temacie ceł” podsumowuje Marek Rogalski, analityk DM BOŚ.

Notowania pary EUR/PLN w ciągu ostatnich 12 miesięcy

 

Prognozy gospodarcze na 2025: stopy procentowe, waluty, rynek nieruchomości, wzrost PKB, cła i KPO - Piotr Bujak | Procent Składany

Udostępnij