Przejdź do treści

udostępnij:

Kategorie

Akcje Apple odpowiadają już za połowę wartości portfela Warrena Buffetta

Udostępnij

Wyrocznia z Omaha ma rekordowo dużo gotówki i bardzo duży udział w portfelu akcji producenta iPhone’ów.

Jak wiadomo, Warren Buffett – wbrew swojej zasadzie „bądź chciwy, gdy inni się boją” – nie kupił tanich akcji ponad koronawirusowej paniki. Teraz za to zdaje się wracać do dawnej zasady, że czasami można mieć mocno skoncentrowany portfel. Dekady temu miał portfel skoncentrowany na akcjach ubezpieczyciela GEICO, dziś – na Apple.

Mocno skoncentrowany portfel Buffetta…

Buffett ma w portfelu 43 pozycje na akcjach. Wartość rynkowa trzymanych przez niego udziałów wynosi (na dzień 15.11.2021) około 293,5 mld USD. Co jest jednak ekstremalnie ciekawe, aż 48,4% udziału w portfelu mają już akcje Apple. BRK na tym mocno w tym roku skorzystało, bo od początku roku do końca września kurs Apple poszedł w górę o 37%. To właśnie dlatego pozycja na Apple tak bardzo urosła Buffettowi w portfelu.

20 największych pozycji w portfelu Berkshire Hathaway (na koniec września 2021) i performans do 12 grudnia 2021

20 największych pozycji w portfelu Berkshire Hathaway

Źródło: Bespoke

Przypomnijmy, że przygoda Wyroczni z Omaha z Apple rozpoczęła się w I kwartale 2016 roku. W sprawozdaniu z połowy maja 2016 roku, złożonym do amerykańskiego nadzoru SEC, BRK ujawniło pozycję 9,8 mln akcji Apple o wartości 1 mld USD. Jak potem przyznawał Buffett, za tym pomysłem inwestycyjnym stali jego oficerowie inwestycyjni: Ted Weschler i Todd Combs. W lutym 2020 roku Buffett w jednym z wywiadów dokładnie wyjaśnił, czemu podoba mu się spółka produkująca smartfony z nadgryzionym jabłuszkiem w logo. „Apple to najlepszy biznes, jaki ja znam. Lepszy nawet od See's Candies. Lubię ten biznes. Traktujemy inwestycję w Apple jak nasz kolejny biznes, a nie inwestycję. Sam używam smartfona Apple, dostałem go od Tima Cooka. Wiem, że ten sprzęt ma wielkie możliwości, on zmienia życie setek milionów ludzi na całym świecie. Konsumenci go uwielbiają, uzyskują dzięki niemu wielkie korzyści. Ale ja używam go jako telefonu i też świetnie się sprawdza” - stwierdził.

Idąc dalej, generalnie portfel BRK stał się mocno skoncentrowany, gdyż trzy największe pozycje zajmują już 69,2%. Poza Apple, mowa o Bank of America (13,3%) oraz 7,5%. Zdecydowana większość pozycji w portfelu Buffetta stanowi mniej niż 1%.

Od początku października do 12 grudnia portfel BRK urósł na wartości o 13,9%, głównie dzięki Apple (które w tym czasie zyskało 28,5%). Pytanie, czy notowania BRK stały się jakoś widocznie skorelowane z notowaniami Apple? To jest niezmiernie ciekawe, że wedle wyliczeń firmy Bespoke, w okresie wrzesień 2020 – wrzesień 2021 korelacja była dość wysoka, wynosiła 0,46. Jednakże w IV kw. 2021 spadła drastycznie, do 0,12. BRK urosło na wycenie od początku października do 12 grudnia ledwie o 6,5%, pozostając w tyle za S&P500.

Notowania BRK i Apple od początku października do 12 grudnia br.

Notowania BRK i Apple

Źródło: Bespoke

Zobacz także: Apple może być pierwszą spółką w historii, która osiągnie 3 biliony dolarów wyceny na giełdzie

…jest też pełen gotówki

Na koniec przypomnijmy, że Berkshire Hatahway ma największą pozycję gotówkową w historii (149,2 mld USD). Poza tym tzw. wskaźnik Buffetta (pokazujący relację kapitalizacji amerykańskich akcji do PKB USA) jest na historycznie wysokim poziome, wskazując na znaczące przewartościowanie amerykańskich akcji. Buffett wstrzymuje się z dużymi zakupami. Czeka na wielką okazję.

W marcu 2022 będziemy mieli 13 rocznicę rozpoczęcia wielkiej hossy na rynku amerykańskim. Jest to jeden z najdłuższych rynków byka w historii USA i nic dziwnego, że Buffett zrobił się bardzo ostrożny…

Pozycja gotówkowa Berkshire Hathaway (mld USD)

Pozycja gotówkowa Berkshire Hathaway

Źródło: ycharts.com

Notowania wskaźnika W. Buffetta

Notowania wskaźnika W. Buffetta

Źródło: Current Market Valuation

Zobacz także: Charlie Munger występuje przeciwko kryptowalutom i wskazuje na szaleńcze przewartościowanie rynku akcji

Udostępnij