Apple może być pierwszą spółką w historii która osiągnie 3 biliony dolarów wyceny na giełdzie
Obrazek użytkownika Szymon Machalica
14 gru 2021, 09:41

Apple może być pierwszą spółką w historii, która osiągnie 3 biliony dolarów wyceny na giełdzie

Akcje Apple są na fali wzrostowej, od początku roku wzrosły o 34%. I tylko 5% wzrostu dzieli spółkę od kapitalizacji rynkowej wynoszącej 3 bln USD, co jest kamieniem milowym, którego nie osiągnęła żadna spółka notowana na giełdzie. Spółka w ostatnim miesiącu wzrosła o 18%, gdzie w tym samym czasie, S&P 500 wzrósł o mniej niż 2%.

Analitycy twierdzą, że 3 biliony USD wkrótce będą bardziej podłogą niż sufitem

Tylko jedna inna firma - Microsoft - ma kapitalizację rynkową powyżej 2 bilionów USD, a tylko trzy inne - Alphabet, Amazon.com i Tesla - powyżej 1 biliona USD. Apple potrzebował 44 lat,  aby po raz pierwszy osiągnąć poziom 1 biliona USD, w 2018 roku. Dwa lata później, w sierpniu 2020 r., kapitalizacja wyniosła 2 bln USD. A teraz zaledwie 15 miesięcy później, akcje wspinają się po 3 bln USD. A jeszcze niedawno pisaliśmy, że Apple zbliża się do 2,5 biliona USD.

Apple stał się przystanią dla inwestorów w czasach zawirowań - lot w kierunku bezpieczeństwa; cyfrowe złoto. W czasie pandemii Apple świetnie prosperowało, a popyt na komputery Mac i iPady wzrósł. A w czasie, gdy świat rozpoczyna skomplikowany proces powrotu do normalności, Apple nie przestaje się rozwijać, napędzany przez iPhone'y i usługi. Apple wciąż wprowadza innowacje, jest firmą fanatycznie lojalną wobec klientów i kontynuuje przyjazną dla akcjonariuszy politykę agresywnego skupu własnych akcji.

APPLE-AKCJE


Zobacz także: iPhone 13 z rekordem w przedsprzedaży! Premiera nowego telefonu Apple wywołuje euforię wśród klientów i ostrożność wśród inwestorów

Analitycy nadal donoszą, że popyt na iPhone'a 13 przewyższa podaż. Niedobory części pozostają problemem, a Apple ostrzegł przy okazji ostatnich wyników, że grudniowy kwartał będzie okresem, gdzie firma prawdopodobnie może nie zaspokoić popytu. Analitycy postrzegali model 13 jako krok przejściowy - nie tak ważny, jak iPhone 12, który jako pierwszy zawierał łączność 5G. Jednak podobnie jak w przypadku iPhone'a 11, istnieją powody, aby sądzić, że ulica nie doceniła popytu na iPhone'a 13. W szczególności, pojawiły się doniesienia o historycznie wysokim popycie na nowe telefony w Chinach, tworząc scenę dla potencjalnej grudniowej niespodzianki.

Wall Street w ciągu ostatnich kilku tygodni zaczęła uwzględniać w swoich modelach finansowych i wycenach dwie niezapowiedziane jeszcze kategorie nowych produktów - zestawy słuchawkowe do rozszerzonej i wirtualnej rzeczywistości oraz pojazdy autonomiczne.

Analityk Morgan Stanley, Katy Huberty w zeszłym tygodniu zaktualizowała rekomendację dla akcji Apple, podnosząc swoją cenę docelową do 200 USD ze 165 USD; nowa cena docelowa implikuje potencjalną wycenę akcji na poziomie 3,3 bln USD. Akcje Apple nie uwzględniają wpływu nadchodzących premier nowych produktów, pomimo konsekwentnego wprowadzania innowacji - twierdzi Huberty w raporcie analitycznym. Zwraca uwagę, że w ciągu ostatnich pięciu lat Apple zyskało prawie 500%, pięciokrotnie przebijając stopy zwrotu indeksu S&P 500, podczas gdy przychody z iPhone'ów wzrosły zaledwie o 40%. Jej zdaniem, wyjaśnieniem tej rozbieżności jest fakt, że Apple wprowadzało innowacje w innych obszarach.

Zobacz także: Oto dlaczego Apple jest bardzo ważnym graczem na rynku gier

Apple zbudował firmę zajmującą się urządzeniami mobilnymi, w tym zegarkiem Apple Watch, która generuje przychody w wysokości 38 mld USD rocznie, czyli wielkości firmy z listy Fortune 120. Z kolei biznes usługowy Apple generuje obecnie prawie 70 mld USD przychodów rocznie, podwajając się w ciągu ostatnich czterech lat. Huberty podsumowuje, że w miarę jak Apple będzie zbliżać się do wprowadzenia na rynek zestawów słuchawkowych AR/VR i samochodów, powinno to znaleźć odzwierciedlenie w wycenie firmy.

Potencjał jest ogromny. Analityk TFI Securities Ming-Chi Kuo, który napisał serię notatek badawczych na temat przyszłych zestawów słuchawkowych AR/VR Apple, przewiduje, że firma może sprzedać miliard urządzeń w ciągu najbliższych 10 lat.

Analityk Bernstein, Toni Sacconaghi stwierdził, w nocie badawczej w zeszłym tygodniu na temat miejsca Apple w metaverse, że warstwa sprzętowa dostępu do wirtualnego świata będzie prawdopodobnie skoncentrowana wśród kilku dużych graczy, jak to miało miejsce na rynku komputerów, telefonów komórkowych i tabletów. Sacconaghi mówi, że przybliżone przypuszczenie jest, że AR / VR urządzenia mogą być 4% przychodów Apple w 2030 roku i ponad 20% w 2040 roku.

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.