Przedsprzedaż iPhone 13 to ważny dzień dla klientów i inwestorów Apple
Obrazek użytkownika Szymon Machalica
24 wrz 2021, 19:33

iPhone 13 z rekordem w przedsprzedaży! Premiera nowego telefonu Apple wywołuje euforię wśród klientów i ostrożność wśród inwestorów

Od piątku dostępne są już nowe modele iPhone`ów od Apple`a. Nowe modele cieszą się większą popularnością niż iPhone 12. Premiera zawsze jest wielkim wydarzeniem dla entuzjastów technologii, którzy czekają w długich kolejkach po najnowszy gadżet, a inwestorzy wręcz przeciwnie – wolą w tym czasie trzymać się z daleka.

iPhone 13 z rekordem w przedsprzedaży

Statystyka danych handlowych pokazuje, że akcje Apple (AAPL) zawsze spadają w tygodniu po premierze iPhone`a. W tym okresie, akcje giganta spadają średnie o 1% w ciągu pięciu dni od premierty. Wyjątkiem jest rok 2013, gdzie premiera iPhone`a 5S i 2018 rok, czyli premiera XS, kiedy akcje Apple wzrosły o 3% i 2,2% w ciągu kilku następnych sesji giełdowych.

Analityk Wedbush, Dan Ives charakteryzuje trend inwestorów sprzedających akcje Apple w okolicach premiery telefonów. „Zawsze w grupie inwestorów jest jakaś grupa sceptyków, którzy nie wierzą w cykle popytu, albo uważają, że jednak nowe modele już nie będą cieszyły się taką popularnością. Nie inaczej jest w tym roku, gdzie wszyscy oczekują, że Apple w 2022 roku osiągnie wartość 3 bilionów USD”.

Rzeczywiście, kupowanie w dołku Apple`a jak się okazuje, jest opłacalne. W ciągu ostatnich 10 lat, jeśli kupiłeś akcje Apple`a tydzień po premierze flagowego iPhone`a, do końca roku mogłeś zyskać 3,2%. Wyłączając lata 2013 i 2018 kiedy to akcje Apple rosły w okolicach premiery – średni zysk wynosi 6%.

APPLE-AKCJE

Zobacz także: Tesla wykonała niesamowitą robotę przyznają analitycy, ale i tak zalecają sprzedać akcje, bo spółka jest „fundamentalnie przewartościowana"

Największy spadek Apple zaliczył w 2018 roku między 20 września, a 31 grudnia. Akcje spadły ponad 28% po tym jak dyrektor finansowy Apple`a Luca Maestri ogłosił, że firma nie będzie już raportować sprzedaży jednostkowej swoich głównych działów sprzętowych w tym iPhone`a, iPada i Maca. Decyzja o zaprzestaniu ujawniania sprzedaży jednostkowej wynika z faktu, że liczba ta „nie jest reprezentatywna dla bazowej siły naszego biznesu" - powiedział Maestri. „Jednostka sprzedaży jest mniej istotne dzisiaj niż to było w naszej przeszłości", mówi, dodając, że wzrost sprzedaży jednostkowej są nadal wyraźną częścią celów Apple.

Spadek okazał się jednak historyczną okazją do kupna. Akcje Apple zyskały 86% w 2019 roku, zyskując najwięcej spośród wszystkich spółek Dow Jones Industrial Average.

Ives szacuje, że globalne zamówienia przedpremierowe są o 20% wyższe niż w przypadku zeszłorocznych modeli iPhone'a 12. iPhone 13 Mini zaczyna się od 699 USD, podczas gdy podstawa iPhone 13 idzie do 799 USD. iPhone 13 Pro zaczyna się od 999 USD, a iPhone 13 Pro Max od 1,099 USD.

sprzedaz-iphone-13

Zobacz także: Berkshire Hathaway jest tanie, mimo że wycena urosła w tym roku o 18%

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.