Analityk rekomenduje sprzedaj akcje spółki Tesla, bo jest przewartościowana
Obrazek użytkownika Szymon Machalica
24 wrz 2021, 12:57

Tesla wykonała niesamowitą robotę przyznają analitycy, ale i tak zalecają sprzedać akcje, bo spółka jest „fundamentalnie przewartościowana"

Byki i niedźwiedzie bez końca debatują nad wartością elektrycznego giganta motoryzacyjnego Tesli. W czwartek do gry wszedł nowy niedźwiedź. Pomimo wszystkich pozytywów, jeden z analityków nadal nie może rekomendować kupna akcji.

Rośnie popularność Tesli na Wall Street

Analityk Tudor Pickering, Matthew Portillo, specjalizujący się w spółkach energetycznych i motoryzacyjnych, rozpoczął rekomendację dla akcji Tesli (ticker: TSLA) od Sprzedaj i ceny docelowej 537 USD.

Portillo wydaje się być pod wrażeniem działań Tesli, dając im kredyt zaufania za rosnącą sprzedaż, autonomiczne funkcje jazdy i mały biznes stacjonarnego magazynowania energii. „Nie zrozumcie nas źle, uważamy, że Tesla wykonała niesamowitą pracę, budując światowej klasy biznes w wielu segmentach" - pisze analityk. Mimo to, nazywa on akcje „fundamentalnie przewartościowanymi", uważając, że Tesla musiałaby dostarczyć około 8 milionów samochodów zdolnych do samodzielnego poruszania się po miastach do 2030 roku, aby uzasadnić obecną cenę akcji. To „trudne zadanie", twierdzi analityk.

Mimo, że jego rekomendacja to Sprzedaj, Portillo wycenia akcje na około 540 mld USD. (Tesla ma około 1 mld akcji w obrocie, co ułatwia obliczenia). To znacznie więcej niż jakakolwiek inna firma motoryzacyjna na świecie. Toyota Motor (TM) jest warta około 300 mld USD.

TOYOTA-AKCJE

Zobacz także: Akcje spółki Tesla będą kosztowały nawet 3 000 USD, bo AI zrewolucjonizuje branżę motoryzacyjną - uważa Cathie Wood

Tesla jest trudna do wyceny przez analityków motoryzacyjnych, ponieważ rozwija się znacznie szybciej niż tradycyjne firmy samochodowe. Analitycy widzą wartość, ale model biznesowy firmy jest nieszablonowy.

Gdyby podliczyć wszystkich ankietowanych analityków. Po usunięciu górnej i dolnej ceny docelowej - które wypaczają wyniki - rozrzut pomiędzy bykami i niedźwiedziami wynosi około 930 USD. Najwyższa cena docelowa, wynosząca ponad 1000 USD za akcję, sprawia, że Tesla jest warta ponad 1 bilion USD. Dolna cena docelowa, wynosząca około 200 USD za akcję, czyni Teslę drugą najbardziej wartościową firmą samochodową na świecie, za Toyotą. Spread na poziomie 930 dolarów stanowi ponad 120% obecnej ceny akcji. Jest to około trzy razy więcej niż przeciętny spread byka z niedźwiedziem dla dużych akcji.

Średnia cena docelowa dla akcji Tesli wynosi obecnie około 666 USD za akcję, wzrastając z 423 USD na początku roku.

Jeszcze na początku 2021 roku 33% analityków zajmujących się spółką oceniało akcje jako Kupuj. Średni wskaźnik kupna dla akcji z indeksu S&P 500 wynosi około 55%. Dziś 47% analityków ocenia akcje jako Kupuj.

Tesla faktycznie staje się coraz bardziej popularna na Wall Street.

TESLA-NOTOWANIA

Zobacz także: Chiny rozpoczynają przygotowania do bankructwa Evergrande China Group. Ekonomiści ostrzegają, że to jeszcze nie koniec

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.