Akcje Berkshire Hathaway są tanie, mimo że wycena urosła w tym roku o 18%
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
24 wrz 2021, 07:00

Berkshire Hathaway jest tanie, mimo że wycena urosła w tym roku o 18%

Od początku roku wycena Berkshire Hathaway (BRK) urosła o 18% do 619 mld USD, ale spółka wciąż jest tania – twierdzi analityk portalu GuruFocus.

Licząc od początku 2021 roku, zachowanie kursu akcji Berkshire Hathaway (wzrost o 18%) jest nieco lepsze od szerokiego rynku (S&P500 poszedł w górę o 17%). Jednak przy wycenie rzędu 619 mld USD wskaźnik C/Z = 6. Zdaniem analityka portalu GuruFocus Ruperta Hargreavesa, wehikuł Warrena Buffetta wciąż jest tani, choć nie niedowartościowany. Konsensus analityków mówi „przeważaj” BRK.

Notowania Berkshire Hathaway (linia czarna) na tle S&P500 – 10 lat

Notowania Berkshire Hathaway

Źródło: Barron’s

Berkshire jest tanie, choć nie niedowartościowane

Hargreaves dokonywał poprzednio wyceny BRK w marcu br., wtedy wahała się ona w szerokim przedziale 230 – 384 USD za akcję serii B, w zależności od stosowanej metody, podczas gdy cena akcji wynosiła 250 USD. Obecnie cena akcji wynosi 274 USD. „Bardzo lubię stosować różne metody, mimo że dają one często bardzo dalekie od siebie wyniki. Jednak tego uczył Książę Inwestowania w Wartość Ben Graham. Uważał, że nie ma sensu wycenianie spółki co do centa, a nawet co do dolara. Sądził bowiem, że inwestor nigdy nie będzie posiadał wszystkich ważnych informacji o spółce, które mogą wpływać na jej wartość. Był przekonany, że analiza zawsze jest obarczona jakimś błędem i trzeba to zaakceptować” – stwierdza analityk GuruFocus.

Hargreaves przyznaje, że od marca wiele się wydarzyło w Berkshire Hathaway i wokół spółki. „Wyniki BRK znacząco się poprawiły, a szeroki rynek mocno urósł, co podniosło mocno wartość portfela inwestycyjnego wehikułu Buffetta. Wycena Berkshire dość mocno urosła. Należy więc ponownie podejść do próby ustalenia fair value BRK” – tłumaczy analityk GuruFocus.

Pierwsza metoda, jaką stosuje analityk, to DCF (discount cash flow calculation). Wskazał, że w ciągu I półrocza 2021 przepływy pieniężne Berkshire z biznesów wyniosły 19,6 mld USD, a wydatki kapitałowe 5,7 mld USD, co oznacza, że wolny cash flow sięgnął 13,9 mld USD, a tymczasem rok wcześniej było to 11,3 mld USD a w całym 2020 roku 27 mld USD. „Bazując na danych z I półrocza 2021 dotyczących przepływów pieniężnych, wehikuł Buffetta powinien w całym roku, wedle luźnego szacunku, osiągnąć free cash flow na poziomie 27,8 mld USD. To będzie oznaczało brak wzrostu w stosunku do ubiegłego roku. To z kolei daje wycenę DCF na poziomie 413 USD za akcję przy optymistycznej stopie dyskonta, a przy konserwatywnej 319 USD, czyli i tak znacznie powyżej obecnego kursu” – podsumowuje Hargreaves.

Kolejną metodą stosowaną przez analityka jest metoda bazująca na wartości księgowej. „Buffett nigdy nie kupuje spółki, jeśli wskaźnik C/WK nie jest poniżej 1,2. Czyli nie kupuje dopóki nie jest tanio. Obecnie cena księgowa akcji BRK wynosi 208 USD, co daje 250 USD przy C/WK = 1,2. Czyli tutaj dochodzimy do wniosku, że akcje BRK są dość tanie. Wedle moich estymacji, fair value akcji serii B wehikułu Buffetta waha się między 250 USD a 350 USD. To oznacza, że akcje Berkshire są tanie, choć nie są mocno niedowartościowane. Gdyby w przyszłości przekroczyły próg 350 USD, stałyby się przewartościowane” – podsumowuje Hargreaves.

Rekomendacje dla Berkshire Hathaway

Rekomendacje dla Berkshire Hathaway

Źródło: Barron’s

Wyniki finansowe BRK w II kw. 2021

Wyniki finansowe BRK

Źródło: Barron’s

Zobacz także: Fundusze ETF w Polsce mają pod górkę, za to w Azji rosną jak na drożdżach

Berkshire Hathaway było okazją trudną do wypatrzenia

Jeśli już jesteśmy przy Berkshire Hathaway, to ostatnio pojawił się ciekawy tekst na temat spółki na portalu Morningstar, autorstwa doświadczonego Johna Rekenthalera, który niegdyś był zarządzającym, a teraz jest analitykiem tegoż medium.

Rekenthaler postawił pytanie: czy gdybyś był inwestorem w 1975 roku, to znalazłbyś na rynku tę perełkę, o nazwie Berkshire Hathaway? To byłoby bardzo opłacalne, bo 1 000 USD zainwestowane wtedy w akcje BRK dziś byłoby warte 7,5 mln USD. „Wtedy spółka miała tak naprawdę dopiero 5 lat historii, odkąd Buffett został prezesem. Zmienność kursu jej akcji była spora, walor był bardziej ryzykowny od średniej rynkowej. Jednak wyróżniał się już stopami zwrotu. Na przykład w 1971 roku wartość BRK urosła o 71%. Jednak potem przyszedł czarny rok 1974, gdy spadła o 54%. Gdyby ktoś na początku 1971 roku zainwestował w wehikuł Buffetta 10 000 USD, pod koniec 1974 roku miałby 7 200 USD. Wtedy Buffett mógł być postrzegany nie jak Wyrocznie, ale raczej jak Goła Czaszka. Potem przyszły lepsze lata, ale w całej dekadzie lat 70-tych realna stopa zwrotu z inwestycji w walory BRK wyniosła 2% i choć była lepsza od S&P500, to nie zachwycała” – tłumaczy analityk. „Jednakże uważni obserwatorzy mogli dostrzec, że w kryzysowych okresach wartość książki BRK zachowywała się bardzo dobrze, na tle kursu akcji i szerokiego rynku. To wszystko zebrane razem oznacza jednak, że w 1975 roku racjonalny inwestor miałby wielkie opory przed włożeniem akcji spółki Buffetta do portfela na długi termin” – konkluduje Rekenthaler.

Realne stopy zwrotu dla BRK, S&P500 oraz ropy na tle wyceny książki BRK

Realne stopy zwrotu dla BRK

Źródło: Morningstar

Warto też dodać, że portal Morningstar – na którym każdy może założyć bezpłatne konto, podając maila – publikuje co kilka miesięcy krótką listę spółek z portfela Warrena Buffetta, które warto aktualnie kupić z tych czy innych powodów, przede wszystkim dlatego, że wydają się niedowartościowane. Ostatnia tego rodzaju analiza, pióra Susane Dziubinski, przyniosła rekomendację zakupu akcji spółek: Amazon, Kraft Heinz, Teva Pharmaceutical oraz Wells Fargo.

Zobacz także: InPost przejmuje, wprowadza innowacje, ale akcje i tak spadły poniżej ceny w IPO na giełdzie w Amsterdamie

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.