Fenomenalne wyniki finansowe Apple, ale akcje w dół przez obawy o półprzewodniki
Obrazek użytkownika Szymon Machalica
28 lip 2021, 15:02

Apple publikuje fenomenalne wyniki finansowe. Kurs akcji w dół, bo rosną obawy o dostawy półprzewodników

Rośnie euforia wokół akcji Apple`a, która wynika z oczekiwań dotyczących jesiennej premiery nowego iPhone`a. Analitycy docierają do informacji, że spółka spodziewa się absolutnego rekordu sprzedaży nawet o 90 mln sztuk komórek więcej niż iPhone 12. 

Nad branżą jednak wisi widmo braku półprzewodników o czym wspomina większość spółek jak Nvidia czy Tesla, które mają z tym problem. Technologiczny gigant pracuje nad tym problemem już dłuższy czas. Tymczasem we wtorek po zamknięciu sesji Apple opublikował wyniki finansowe, które znacznie przewyższyły konsensus, a mimo to akcje spadły.

Zobacz także: Kto nie ma Bitcoina w portfelu, jest ignorantem - Tomasz Kołodziejczuk Podcast 21% rocznie jak inwestować

Apple z rekordową sprzedażą – zyski rosną

Apple opublikował wyniki finansowe za trzeci kwartał rachunkowy. Spółka odnotowała przychodzi w wysokości 81,4 mld USD co oznacza wzrost o 36% w porównaniu z poprzednim rokiem. Wynik ten jest o 10 mld USD wyższy od konsensusu prognozowanego przez Wall Street.

Zyski wyniosły 1,30 USD na akcję z łatwością pokonując poziom 1 USD zysku na akcję, którego spodziewali się analitycy.

Przychody ze sprzedaży iPhone`ów wyniosły 39,6 mld USD co oznacza wzrost o prawie 50% i znacznie przewyższa konsensus prognozowany przez Wall Street, który spodziewał się maksymalnie 34,2 mld USD.

Firma przekroczyła szacunki w każdej kategorii produktowej. Przychody ze sprzedaży komputerów Mac wyniosły 8,2 mld USD, co oznacza wzrost o 16%, natomiast przychody ze sprzedaży iPadów były o 12% wyższe i wyniosły 7,4 mld USD. Przychody z usług wyniosły 17,5 mld dolarów, co oznacza wzrost o 33%. Firma poinformowała, że zakończyła kwartał z ponad 700 milionami płatnych subskrybentów w całym portfolio usług, co oznacza wzrost o ponad 150 milionów w porównaniu z rokiem ubiegłym.

Przychody w obu Amerykach wyniosły 35,9 mld USD, co oznacza wzrost o 33%, w Europie 18,9 mld USD co oznacza wzrost o 34%, a w Chinach 14,8 mld USD, co oznacza wzrost o 58%. Przychody w Japonii wyniosły 5,5 miliarda USD, co oznacza wzrost o 30%, a w pozostałej części Azji 5,4 miliarda USD, co oznacza wzrost o 28%.

Zobacz także: Panika na akcjach spółek technologicznych z Chin. Korzystają na tym amerykańskie Big Techy

„Nasza firma w ostatnim czasie intensywnie pracowała nad innowacyjnością, udostępniając użytkownikom nowe produkty w czasach, gdy wykorzystanie technologii do łączenia ludzi nigdy nie było ważniejsze” – powiedział Tim Cook, CEO Apple w oświadczeniu. „Nie ustajemy w wysiłkach, aby wszystko co tworzymy, było w myśl wartości, które nas definiują – inspirując nowe pokolenie programistów do nauki kodowania, aby dążyć do celu i budową sprawiedliwej przyszłości”.

Dyrektor finansowy Luca Maestri powiedział w oświadczeniu, że firma ustanowiła rekordy przychodów w każdym regionie geograficznym, z dwucyfrowym wzrostem w każdej kategorii produktów. Powiedział, że firma zwróciła akcjonariuszom w tym kwartale prawie 29 miliardów dolarów w postaci dywidend i wykupu akcji.

Podczas rozmowy telefonicznej z analitykami, Maestri powiedział, że firma ponownie nie przedstawi szczegółowych wytycznych finansowych, biorąc pod uwagę trwającą niepewność związaną z pandemią. Powiedział, że spółka widzi silny dwucyfrowy wzrost przychodów w kwartale wrześniowym, ale na mniejszym poziomie niż w czerwcu, z trzech powodów.

Po pierwsze, kwestie walutowe będą o 3 punkty procentowe mniej korzystne. Po drugie, powiedział, że wzrost usług będzie niższy, po tym jak w czerwcu kwartał skorzystał z łatwego porównania w kwartale sprzed roku, kiedy przychody z reklam i Apple Care zostały dotknięte przez pandemię. I po trzecie, powiedział, że ograniczenia w dostawach będą większe niż w czerwcu, co będzie miało szczególny wpływ na sprzedaż iPhone'ów i iPadów.

Firma ostrzegała kwartał temu, że ograniczenia w dostawach zmniejszą sprzedaż o 3-4 mld USD, ale Maestri powiedział, że firma była w stanie dokonać korekty i zmniejszyła wpływ do nieco poniżej dolnej granicy tego przedziału.

Maestri zaznaczył, że spółka zakończyła kwartał z 72 mld USD w gotówce netto. W ciągu kwartału spółka odkupiła akcje o wartości 17,5 mld USD w ramach zakupów na otwartym rynku.

Kurs akcji Apple spadł o 2% do 143,7 USD

apple-wykres-wyniki-finansowe-q3-2021

Zobacz także: Krzysztof Stanowski potrafi pozyskiwać kapitał. Crowdfunding KTS Weszło może być najszybszą kampanią w Polsce i przebić Wisłę Kraków

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.