Wyniki funduszy giełdowych TFI w 2021 roku. Quercus strzelił w dziesiątkę, Skarbiec i Ipopema kończą w kratkę
Po zakończeniu 2021 roku Quercus TFI ma powód do dumy. Skarbiec TFI i Ipopema TFI i ich klienci mają mieszane uczucia.
Jak zwykle po zakończeniu kwartału, przyglądamy się wynikom funduszy oferowanych przez towarzystwa funduszy inwestycyjnych (TFI) notowane na giełdzie. Tym razem pora na podsumowanie roczne.
Quercus TFI: Agresywny strzał w dziesiątkę
Dowodzone przez prof. Sebastiana Buczka Quercus TFI ma powód do dumy. W 2021 r. najlepszy fundusz na rynku, z najwyższą stopą zwrotu, to Quercus Agresywny, który zarobił +41%. Więcej napisaliśmy o nim w tekście podsumowującym wyniki funduszy w 2021 r., więc nie będziemy się powtarzać.
Całkiem nieźle sprawiły się również takie fundusze, jak Quercus Global Growth (+11,3%) czy Quercus Global Balanced (+8,2%) czy Quercus Stabilny (+7%). Te dwa ostatnie to fundusze absolutnej stopy zwrotu – jak widać, poradziły sobie bez względu na warunki rynkowe, zgodnie z przeznaczeniem.
Nie można mieć absolutnie pretensji do zarządzających Quercus TFI, że słabe wyniki pokazał fundusz Quercus short, czy też fundusze inwestujące w metale szlachetne, bo po prostu taki był rynek, te podmioty nie mogły pokazać innych wyników. Można mieć za to sporo pretensji do funduszu Quercus Obligacji Skarbowych, bo -9,6% przy -9,9% średniej dla grupy chwały nie przynosi.
Stopy zwrotu funduszy Quercus TFI w 2021 r.
Źródło: analizy.pl
Zobacz także: 7 wydarzeń z 2021, które najmocniej wpłyną na to jak inwestować w 2022 – Przemysław Gerschmann - Podcast 21% rocznie
Skarbiec TFI: niby ok, ale było kilka niemiłych niespodzianek
Wśród funduszy Skarbiec TFI hitem okazał się Skarbiec Rynków Surowcowych, który zarobił blisko 28%, podczas gdy surowcowy CRB Index w 2021 r. poszedł w górę o 39,5%. Świetny wynik zanotował również Skarbiec Value – fundusz globalnych rynków rozwiniętych, inwestujący w spółki nisko wycenione, z tradycyjnych branż.
Zdecydowana większość funduszy z oferty Skarbiec TFI spisała się dobrze, ale było także kilka niemiłych niespodzianek. Największą jest wynik funduszu Skarbiec Market Neutral, który stracił ponad 14%. A jest to fundusz, który „dąży do dostarczenia całkowitej stopy zwrotu w każdych warunkach rynkowych, przede wszystkim poprzez nabywanie akcji spółek niedowartościowanych, przy jednoczesnym zajęciu krótkiej pozycji w kontrakcie terminowym na wybrany indeks giełdowy”. Przy takiej polityce, takim celu, jest to wynik wręcz skandaliczny. Co ciekawe, do niedawna ten fundusz uchodził za „pewniaka”, rzeczywiście dobrze radzącego sobie w każdych warunkach. Zawiódł również inny fundusz absolutnej stopy zwrotu z oferty Skarbiec TFI – Skarbiec Market Opportunities (-6,6%).
Słabo wyglądają również wyniki dwóch funduszy dłużnych. Rozumiemy, że mieliśmy bessę na polskich (i nie tylko) obligacjach, ale strata -10% (Skarbiec Obligacja) czy -8% (Skarbiec Dłużny Uniwersalny) nie przystoi tak wytrawnym specjalistom, jacy pracują zwykle w Skarbiec TFI. Choć to i tak wyniki powyżej rynkowej średniej (-10%).
Wyniki funduszy Skarbiec TFI w 2021 r.
Źródło: analizy.pl
Ipopema TFI: słabe wyniki funduszy dłużnych
Czy zarządzający Ipopema TFI zasługują na pochwały? Funduszem w ofercie Ipopema TFI, który dał najlepiej zarobić w ub.r., był m-Indeks, ale on po prostu odwzorowuje zachowanie indeksu mWIG40. Całkiem nieźle spisał się na pewno fundusz Ipopema Akcji (+18,7%). I to w gruncie rzeczy tyle.
Sporą łyżką dziegciu są wyniki 3 z 6 funduszy dłużnych z oferty tegoż towarzystwa. Pocztowy Obligacji, Ipopema Dłużny oraz Ipopema Obligacji straciły po około -13% w ub.r., co jest naprawdę słabym wynikiem, mimo wystąpienia bessy na rynku papierów dłużnych.
Stopy zwrotu funduszy Ipopema TFI w 2021 r.
Źródło: analizy.pl