W co i jak inwestować w 2022 roku. Oto co polecają biura maklerskie BOŚ, Trigon i Ipopema
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
03 sty 2022, 07:02

Jakie akcje kupić na 2022 rok. Oto co polecają biura maklerskie BOŚ, Trigon i Ipopema

AB, 11 bit studios, Alior Bank, Lotos, PKO BP oraz Ten Square Games – oto akcje spółek, które występują na listach top picks na 2022 r. różnych domów maklerskich.

Jak zwykle z końcem roku najodważniejsze biura maklerskie opublikowały swoje top picks na kolejny rok – czyli najlepsze wybory z polskiego rynku akcji. Zawsze warto zapoznać się z taką listą, bo selekcji dokonują eksperci i robią to na podstawie analizy fundamentalnej. Postanowiliśmy zebrać top picks domów maklerskich BOŚ, Trigon i Ipopema, by zobaczyć, które walory są obecnie najczęściej polecane na 2022 rok.

Zobacz także: Portfel kup i zapomnij, czyli Typy Inwestycyjne na 2021 rok Strefy Inwestorów, przyniósł 31%. Oto gdzie i kiedy zdradzimy na jakie spółki stawiamy w 2022

Top picks na 2022 rok – które spółki się powtarzają

Najpierw przyjrzyjmy się wyborom brokerów.

Top picks Ipopemy na 2022 rok to: PKO BP, Pekao, Alior, ING BSK, PZU, CEZ, Lotos, InPost, Dino, Huuuge, Ten Square Games, 11 bit studios, Orange Polska, Poltreg, Ryvu Therapeutics, Mo-BRUK, Wittchen, Atal, Develia.

Wśród top picks wskazanych przez DM BOŚ są: 11 bit studios, AB, Alior, Asbis, Creepy Jar, Grodno, LPP, Mirbud, Neuca, PKN Orlen, PKO BP i Selvita.

Top picks brokera Trigon to: AB, Auto Partner, Benefit Systems, Budimex, Comarch, Cyfrowy Polsat, Famur, Ferro, Handlowy, Inter Cars, KGHM, Kruk, Lotos, LPP, Newag, Onco Arendi, PCF Group, Rawlplug, Ten Square Games, Votum, Wielton i XTB.

Żadna spółka nie wystąpiła na wszystkich trzech listach. Jest jednak kilka, które powtórzyły się na dwóch i są to:

  • AB - Jeden z największych w Europie dystrybutorów produktów największych światowych producentów nowoczesnych technologii. Firma prowadzi działalność w Polsce, Czechach i na Słowacji, sprzedając produkty do ponad 16 000 partnerów handlowych. Jej kapitalizacja to obecnie około 832 mln zł, a C/Z = 6,42.
  • 11 bit studios – Producent gier z Warszawy, który odniósł duże sukcesy z tytułami „This War of Mine” oraz „Frostpunk”. 1,31 mld zł to wartość rynkowa spółki, a wskaźnik C/Z = 58. Obecnie pracuje ona nad trzema tytułami, rynek powoli poznaje szczegóły.
  • Alior Bank – Bank uniwersalny, który może mocno korzystać na podwyżkach stóp procentowych czy na wzroście wolumenu kredytów detalicznych. Jego wycena na giełdzie to obecnie 7,12 mld zł przy C/Z = 14,14.
  • Lotos - Rafineria, która – jak podkreślają analitycy Ipopemy – ma lepsze od PKN Orlen momentum wyników, bardziej atrakcyjne wskaźniki (poza tym Orlen ma dyskonto ze względu na ryzyko polityczne i przyszłą strukturę konglomeratu po połączeniu z Lotosem). Obecnie wycena Lotosu to 11,3 mld zł przy C/Z = 5,13.
  • PKO BP – Powtórka z Aliora: bank uniwersalny, który może mocno korzystać na podwyżkach stóp procentowych czy na wzroście wolumenu kredytów detalicznych. Przy czym jest on o wiele większy od Aliora, jego wycena na giełdzie to obecnie 55,7 mld zł przy C/Z = 17.
  • Ten Square Games – Jedna z największych i najważniejszych spółek produkujących gry na polskiej giełdzie, która ma za sobą słaby okres (kurs w rok spadł o 35%), ale w I połowie 2022 roku planuje soft launch 4 nowych tytułów, w tym dostosowanej do amerykańskich użytkowników gry sportowej. Kapitalizacja spółki to 2,56 mld zł, C/Z = 18.

Co ciekawe, Ipopema przedstawiła swoje typy short na 2022 rok. Są to: CD Projekt, PGE, Tauron, KGHM, JSW, mBank, Mabion, Śnieżka, Astarta Holding. To także warto wziąć pod uwagę. Szczególnie ciekawa jest obecność w tym gronie JSW i KGHM wobec spodziewanych dalszych wzrostów ceny miedzi i koksu. „Ceny surowców osiągnęły już swoje szczyty, a wyższa inflacja i koszty będą miały wpływ na marże operacyjne” – tłumaczą analitycy Ipopemy.

Zobacz także: W jaki sposób ujmować dekarbonizację w wycenie spółek

Nabór do Strefy Inwestorów 2022

Ostrożnie z bankami i energetyką, potrzebna będzie selekcja

A jakie są prognozy tych biur maklerskich dla całego polskiego rynku akcji? Zdaniem analityków Trigona, inflacja pozytywnie wpływa na wyniki spółek tak długo, dopóki nie przyczyni się do spowolnienia realnego popytu. „W scenariuszu utrzymania się wysokiej inflacji w I połowie 2022 roku, przy nadal względnie dobrym makro, spółki mogą zaskoczyć jeszcze wynikami. Zakładamy, że rynek dostrzega już ryzyka makro na II połowę roku, ale uważamy, że za wcześnie rozgrywa je już na akcjach w dół. Liczymy na silne sezony wyników za IV kw. '21 i I kw. '22, które przesuną jeszcze w górę oczekiwania całoroczne, po czym widzimy lepszy moment na rozpoczęcie niedoważania akcji" - stwierdzili.
 

GPW (19)


W opinii analityków Ipopemy, rok 2022 może przynieść normalizację na rynku akcji, a niekoniecznie krach, jak wielu się spodziewa. „Jeśli sygnalizowane przyspieszenie ograniczania zakupów obligacji przez Fed i związane z nim wcześniejsze podwyżki stóp procentowych w 2022 r. nie pogrążyłby rynków w niepokoju lub panice, byłby to idealny scenariusz dla banków centralnych. Jednak niebezpieczeństwa czyhają. Dopóki inflacja pozostaje niewygodnie wysoka, banki centralne mogą być mniej chętne do prowadzenia gołębiej polityki pieniężnej, nawet ryzykując, że rynki doznają szerszych, bardziej dotkliwych spadków. Chęć inwestorów do zakupów, choć wciąż silna, zostanie przetestowana również przez wyraźne spowolnienie wzrostu PKB Chin, a rosyjskie groźby dla Ukrainy mogą zakończyć się destabilizującą rundą sankcji i kontr-sankcji” - wskazali.

W związku z tym analitycy Ipopemy zalecili zachowanie selektywnego podejścia przy doborze spółek do portfela, jednocześnie wskazując na ograniczony potencjał wzrostu dla indeksu WIG20 (do około 2 365 pkt., czyli o około 7% od momentu publikacji top picks).

Jeśli chodzi o sektory, to analitycy Ipopema ostrożnie podchodzą do banków i górnictwa, zalecają selektywne podejście do sektora detalicznego i producentów gier, oraz niedoważają energetykę. Pozytywnie nastawieni są wobec telekomów, deweloperów mieszkaniowych i części sektora biotechnologicznego. „Wydaje się, że gra pod wyceny poniżej średnich długoterminowych i wyższe stopy, które potęgowały pozytywny sentyment do całego sektora przez większą część 2021 roku (WIG-Banki +77,3 proc. vs indeks WIG30 +17,3 proc. YTD), są już za nami. Szacujemy, że konsensus wynikowy, który wzrósł o 22% od czasu przed pierwszą podwyżką stóp procentowych, uwzględnia już wpływ wyższych stóp w wysokości 2,5%” - wskazali.

W sektorze biotechnologii preferują spółkę PolTreg (ze względu na najbardziej atrakcyjną wycenę) oraz Ryvu (widzą rosnące prawdopodobieństwo zawarcia umowy partneringowej w przyszłym roku). „Nadal jesteśmy pozytywni na Celon Pharma, chociaż uważamy, że komercjalizacja Falkieri opóźni się do II poł. 2022 r., oraz OncoArendi, jednak w przypadku tej spółki nie widzimy krótkoterminowych triggerów. Mabion pozostaje najmniej preferowaną przez nas spółką biotech, ponieważ naszym zdaniem kontrakt produkcyjny z Novavax jest zbyt optymistycznie wyceniany przez rynek, podczas gdy spółka musi dopiero pozyskać finansowanie na zwiększenie mocy produkcyjnych MabionCD20" – stwierdzili analitycy Ipopemy.

Zobacz także: Akcje Apple, Amazon, Alphabet, Meta Facebook – NIE są przewartościowane, twierdzi słynny inwestor Bill Miller

Nabór do Strefy Inwestorów 2022

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.