Akcje Apple, Amazon, Alphabet, Meta Facebook nie są przewartościowane, twierdzi słynny inwestor Bill Miller
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
28 gru 2021, 08:00

Akcje Apple, Amazon, Alphabet, Meta Facebook – NIE są przewartościowane, twierdzi słynny inwestor Bill Miller

Obecnie rynek akcji jest generalnie dobrze wyceniony, choć jedna czwarta spółek jest mocno przewartościowana. Z drugiej strony są odchylenia w druga stronę bo jedna czwarta jest niedowartościowana – stwierdził Bill Miller.

Amazon, Alphabet czy Meta Platforms to mocne fundamentalnie spółki, które wiedzą w którym kierunku idą i warto trzymać ich akcje - przekonywał, będąc gościem WealthTrack, słynny inwestor Bill Miller. Jest on założycielem i prezesem firmy Miller Value Partners.

Akcje są generalnie właściwie wycenione

W opinii Millera, obecnie rynek akcji jest generalnie właściwie wyceniony, choć jedna czwarta spółek jest mocno przewartościowana, ale z kolei jedna czwarta jest mocno niedowartościowana, co oznacza, że połowa spółek ma fair value. „Wydaje mi się, że przez ostatnie kilkanaście lat zbieg okoliczności doprowadził do tego, że inwestorzy albo uważają akcje za mocno przewartościowane, albo sądzą, że jest na rynku zbyt wielkie ryzyko, a tak jest wtedy, gdy akcje są tanie. To oznacza, że nie widzą okazji do inwestowania, ciągle coś im przeszkadza” – zauważył Miller.

„Nie sądzę, że obecnie akcje są jakoś mocno przewartościowane. Oczywiście, są spółki wzrostowe działające w zakresie cloud computing czy produkcji software’u, które są bardzo drogie, ale największe i najważniejsze spółki na rynku z sektora technologicznego nie są moim zdaniem szczególnie drogie. Chodzi mi tutaj o takie walory, jak Apple, Amazon, Alphabet (Google), Meta Platforms (dawniej Facebook). To są stabilne firmy o dużej wartości wewnętrznej i perspektywach rozwoju, mają za sobą dobrą historię i wierzę, że ich przyszłość maluje się w kolorowych barwach” – powiedział Miller.
 

Shiller P/E Ratio

Shiller PE Ratio

Źródło: multpl.com

Zobacz także: Dni bez sesji na giełdzie w USA w 2022 r. Kiedy rynek za oceanem ma wolne?

Przepływy pieniężne Amazona eksplodują w najbliższych latach

Miller powiedział nieco o każdej z tych spółek. Zaczął od Amazona. „Gdy ludzie się mnie pytają o najlepszą inwestycję w moim życiu, to odpowiadam, że zakup akcji spółki Amazon w IPO, a najgorsze decyzje inwestycyjne to każda dotycząca sprzedaży posiadanych przeze mnie akcji Amazon” - stwierdził.

Przyznał, że notowania tej spółki w ciągu ostatnich 12 miesięcy rozczarowały, a to dlatego, że poczyniła ona duże wydatki kapitałowe i rynek nie był pewien, czy wyjdzie z tego z tarczą. „Według mnie to jest formalność. Zwracam uwagę, że Amazon Web Services – firma udostępniająca publicznie platformę chmurową oraz hostingowy serwis internetowy – rośnie znacznie szybciej od porównywalnych biznesów, a jest o wiele niżej wyceniona. Segment reklamowy Amazona również rośnie szybciej, niż rynek. Poza tym, w tym roku Amazon dostarczy tyle paczek, co UPS istniejący od 100 lat, oraz zakończy rok z większą powierzchnią magazynową, niż WalMart, który istnieje od 50 lat. Podsumowując, cash flow spółki Amazon, według mnie, w najbliższych latach dosłownie eksploduje, więc papier powinien zachowywać się lepiej, niż rynek” – stwierdził Miller.

Obecnie kapitalizacja spółki Amazon sięga 1,74 bln USD. Wskaźnik C/Z wynosi 66,9. Średnia cena docelowa z 51 rekomendacji to 4 107 USD (przy obecnej cenie waloru 3 421 USD), i generalnie analitycy zalecają „kupuj”.
 

Notowania Amazon - AT

Notowania Amazon - AT

Źródło: FinViz.com

Warto trzymać w portfelu Alphabet, Meta Platforms oraz wybrane spółki finansowe

Miller powiedział także kilka słów o innych dużych spółkach technologicznych. Potwierdził, że wciąż bardzo lubi walor Alphabet (Google). „Mamy go od dawna i nie zamierzamy się pozbywać. W ostatnich miesiącach walor miał dobre momentum, to zapewne nie będzie trwało wiecznie. Ale w długim terminie wciąż jest spory potencjał do wzrostu, do rozwoju tej firmy” – uważa Miller.

Jeśli chodzi o Meta Platforms (Facebook), to Miller zauważył, że to dobrze, iż Mark Zuckerberg ma pomysł w jakim kierunku ma się rozwijać firma – chodzi o metaverse (stąd zmiana nazwy). „Spółka generuje tony gotówki, ma 3 mld użytkowników na całym globie – to są jej wielkie atuty. Co ciekawe, Meta wskazuje, że wcale nie boi się nadchodzących regulacji w zakresie funkcjonowania mediów społecznościowych” – powiedział założyciel Miller Value Partners.

Co ciekawe, Miller wskazał, że jednym z najbardziej atrakcyjnych sektorów obecnie jest sektor finansowy. „Problem w tym, że trzeba bardzo selektywnie do niego podchodzić, bo jednym spółkom cykl podwyżek pomaga, a innym szkodzi. Uważam, że Bank of America jest obecnie bardzo tani, bo jego aktywa są niedoceniane” – podpowiedział Miller.

Wywiad z B. Millerem można obejrzeć poniżej:

Zobacz także: Apple wkrótce wejdzie w rynek VR, AR i go zdominuje, a to da nowe paliwo do wzrostu akcji - uważają analitycy

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.