Przejdź do treści

udostępnij:

Charlie Munger zredukował o połowę pozycję na akcjach chińskiej spółki Alibaba

Udostępnij

Charlie Munger niedawno utyskiwał na pogorszenie relacji na linii USA – Chiny. Wygląda na to, że zmienia podejście do chińskich spółek, których do niedawna był fanem.

W I kw. 2022 Charlie Munger zredukował o połowę pozycję na akcjach Alibaba Group. Obecnie posiada około 300 tys. akcji chińskiego giganta e-commerce o wartości około 32,6 mln USD. Po redukcji Alibaba zajmuje ledwie 15,35% portfela Mungera, w którym dominują Wells Fargo oraz Bank of America.

Portfel Charliego Mungera na koniec I kw. 2022

Portfel Charliego Mungera

Źródło: dataroma

Zobacz także: Green Hell VR na 2. miejscu bestsellerów platformy Oculus Store. Zrealizowana przez Incuvo gra debiutuje z dużym sukcesem

Czy Munger przestał lubić chińskie spółki?

Munger inwestuje za pośrednictwem Daily Journal Corp. W poniedziałek firma wydawnicza poinformowała o zredukowaniu pozycji na akcjach Alibaba Group Holding. Przed redukcją pozycja wynosiła 602 tys. akcji, po redukcji wynosi 300 tys. Ani Munger, ani Daily Journal nie skomentowali tego ruchu. Warto jednak przypomnieć, że w lutym Munger publicznie narzekał na pogorszenie relacji na linii USA – Chiny.

Munger miesiąc temu przestał być prezesem Daily Journal, po 45 latach pełnienia funkcji. Przypomnijmy, że Munger jest wciąż wiceprezesem Berkshire Hathaway, od 1978 r. To za jego wstawiennictwem BRK zajęło pozycję na akcjach chińskiej spółki BYD (ma ponad 8% akcji producenta aut elektrycznych).

Notowania grupy Alibaba na tle indeksu Hang Seng

Notowania_grupy_Alibaba_na_tle_indeksu_Hang_Seng
Źródło: TradingView

Czy Alibaba najgorsze ma za sobą?

Wycena spółki Alibaba spadła w tym roku o 15%, a od szczytu w październiku 2020 roku o 68%. Alibaba jest jedną z ofiar znacznego pogorszenia sentymentu do chińskich spółek. Nastąpiło to z uwagi na „przykręcenie regulacyjnej śruby” przez rząd Państwa Środka wielkim chińskim firmom. Po części była to kara za debiuty na giełdzie w USA, po części przypomnienie „kto tu rządzi”. Ten rok również nie jest łatwy dla notowań chińskiego giganta – z uwagi na powracające w Chinach pandemiczne lock-downy.

Alibaba jest wyceniona na 282 mld USD. Przy tej kapitalizacji wskaźnik C/Z wynosi 27,4. W 2021 roku chiński gigant e-commerce miał 820 mld USD przychodu oraz 172 mld USD zysku. Analitycy są raczej pozytywnie nastawieni do akcji spółki Alibaba – radzą „kupuj”, a średnia cena docelowa akcji z 55 aktualnych rekomendacji wynosi aż 1 054 USD, przy cenie aktualnej 101 USD.

Wyniki finansowe grupy Alibaba

Wyniki finansowe grupy Alibaba

Źródło: Barron’s

Rekomendacje dla spółki Alibaba w 2022 r.

alibaba rekomendacje

 

Źródło: FinViz.com

Zobacz także: Pure Biologics ma też inne ścieżki wejścia do grona spółek z projektem klinicznym niż wynika to z harmonogramu – Filip Jeleń CEO

Udostępnij