Chomik Mr.Goxx od kwietnia inwestuje w kryptowaluty i wygrywa z profesjonalnymi inwestorami
Obrazek użytkownika Szymon Machalica
28 wrz 2021, 11:33

Chomik Mr.Goxx od czerwca inwestuje w kryptowaluty i swoimi wynikami bije Warrena Buffetta, ARK Innovation czy S&P500

Chomik o imieniu Mr. Goxx, od czerwca, prowadzi swój portfel inwestycyjny, na którym handluje kryptowalutami ze swojej inwestycyjnej klatki. Zainwestował w szeroką gamę kryptowalut, m.in. kupował Bitcoina oraz Ethereum. Mr. Goxx osiąga stopy zwroty bijąc Berkshire, ARK Innovation oraz S&P500.

Mr. Goxx, chomik, który zarabia na giełdzie

„Ślepa małpa, rzucająca strzałkami w strony finansowej gazety, mogłaby wybrać portfel, który radziłby sobie tak samo dobrze jak ten z pietyzmem wybrany przez ekspertów”, napisał ekonomista Burton Malkiela w swojej książce „Błądząc po Wall Street”. Norweska telewizja wzięła sobie eksperyment do serca i zaprosiła do programu Folkeopplysningen grupkę analityków giełdowych, blogerów modowych, astrologa i krowę. Powołana grupa w ciągu trzech miesięcy miała inwestować na giełdzie i wygrywał ekspert z najwyższą stopą zwrotu. Krowa dosłownie zostawiała placki na szachownicy z podpisanymi akcjami i na tej podstawie analizowano jej transakcje giełdowe.

Astrolog zajął ostatnie miejsce. Analitycy giełdowi i krowa zajęli podobny wynik. Z eksperymentem najlepiej poradzili sobie blogerzy modowi uzyskując zwrot na poziomie 10% w ciągu trzech miesięcy. Co ciekawe, blogerzy kompletnie nie znali spółek, które wybierali, więc poziom losowości inwestycji był na podobnym poziomie co krowa.

Pan Goxx ma zbudowaną klatkę, która daje chomikowi możliwość wykonywania różnych ćwiczeń, które następnie realizują określone transakcje na kryptowalutach. Chomik może wejść do swojego trading roomu i wykonać transakcję kiedy tylko ma na to ochotę. Najpierw Goxx uruchamia „koło intencji”, aby wybrać jedną z około 30 kryptowalut na której dokona transakcji. Po wyborze, chomik przebiega przez jeden z dwóch „tuneli decyzyjnych”, które uruchamiają transakcję kupna lub sprzedaży wybranej kryptowaluty o wartości około 20 EUR.

klatka-schemat

Sesje handlowe pana Goxxa są transmitowane na żywo na Twitchu, chomik na żywo dokonuje transakcji. Powiadomienia można również śledzić na jego koncie na twiterze @mrgoxx.

stopa-zwrotu

Chomik zainwestował na początku 300 EUR, a w rekordowym momencie portfel wzrósł o 50% do ponad 500 EUR, ale w połowie września, wartość portfela spadła. Również wtedy wzrosła jego aktywność, ale dotychczasowe wyprzedaże na rynku krypto, zmniejszają zyski Pana Goxxa.

Za chomikiem stoi jego anonimowy partner biznesowy, który mówi, że chomik jest zadowolony ze swoich inwestycji. Eksperyment na nowo definiuje Burtona Malkiela „Błądząc po Wall Street”, gdzie autor, na bazie analiz i eksperymentów, opisuje, że ruchy na giełdzie są całkowicie losowe i nie dają się prognozować. Wychodzi na to, że praca analityków giełdowych – technicznych i fundamentalnych – nie ma sensu. Małpa ze związanymi oczami, rzucająca lotkami w listę akcji, może radzić sobie równie dobrze jak makler.

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.