Relacja z czatu z prezesem Grupy NEUCA: Ambicją NEUCA jest utrzymanie w przyszłości wyższej, w stosunku do rynku, dynamiki sprzedaży
Obrazek użytkownika Czaty
28 sty 2021, 15:09

„Ambicją NEUCA jest utrzymanie w przyszłości wyższej, w stosunku do rynku, dynamiki sprzedaży” - relacja z czatu z prezesem Grupy NEUCA

W czwartek, 28 stycznia 2021 r. odbył się czat inwestorski z prezesem zarządu Grupy NEUCA, Piotrem Sucharskim. Podczas spotkania rozmawialiśmy o planach rozwoju Grupy. Inwestorzy zadawali również pytania o planowane inwestycje, rynek hurtu aptecznego, dystrybucję szczepionek oraz wypłatę dywidendy.

Spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem ze strony inwestorów - udział wzięło blisko 750 osób. Zapraszamy do lektury całej relacji z czatu.

Obrazek użytkownika Janusz Maruszewski
Janusz Maruszewski

Zapraszamy na czat inwestorski z prezesem zarządu Grupy NEUCA, Piotrem Sucharskim. Porozmawiamy o planach rozwoju spółki na najbliższy rok.

 

Spotkanie rozpocznie się w czwartek, 28 stycznia 2021 r. o godz. 12:00. Już teraz zachęcamy do zadawania pytań za pośrednictwem poniższego formularza.

 

W przypadku chęci zadania kilku pytań, prosimy je zadawać pojedynczo i za każdym razem klikać przycisk "Wyślij". Ułatwi to przedstawicielom spółki odpowiadanie na pytania.

Obrazek użytkownika Piotr Sucharski
Piotr Sucharski

Dzień dobry, serdecznie witam Państwa na czacie inwestorskim i zapraszam do zadawania pytań. W ciągu najbliższej godziny będę do Państwa dyspozycji.

Obrazek użytkownika Anonim
Pablo

Jakie NEUCA przewiduje w tym roku dynamiki rynku hurtu aptecznego?

Obrazek użytkownika Piotr Sucharski
Piotr Sucharski

W 2021 roku nie spodziewamy się powrotu dynamiki wzrostu wartości rynku, obserwowanej w latach poprzedzających pandemię koronawirusa. Jednak zakładamy, że będzie ona wyższa niż zrealizowana w 2020 r., która wyniosła poniżej 1%.

 

Na rynek będzie miał także wpływ spadek zachorowań na grypę. Obostrzenia sanitarne i stosowane zasady DDM (dezynfekcja, dystans, maseczka) powodują zmniejszenie liczby zachorowań i brak zapotrzebowania na leki związane z sezonem grypowym. Dodatkowym warunkiem powrotu do normalności jest duża skala szczepień. NEUCA jest bardzo mocno zaangażowana w dystrybucję szczepionek przeciw-covidowych i liczymy, że akcja szczepień przyniesie pozytywny skutek, co będzie miało wpływ na stabilizację rynku.

 

W związku z tym spodziewamy się ujemnych dynamik w I kwartale, a w całym 2021 roku dynamiki na poziomie 1-3%.

 

Ambicją NEUCA jest utrzymanie w przyszłości wyższej, w stosunku do rynku, dynamiki sprzedaży.

Obrazek użytkownika Anonim
marko

Czy będziecie dystrybuuować szczepionki innych firm niż Pfizer?

Obrazek użytkownika Piotr Sucharski
Piotr Sucharski

Obecnie realizujemy dystrybucję szczepionek firmy Pfizer. Spodziewamy się w najbliższym czasie uruchomić dystrybucję szczepionek firmy Moderna. W ślad za dopuszczeniem szczepionek innych producentów w Polsce, będziemy gotowi na ich dystrybucję. Decyzję o tym podejmie Agencja Rezerw Materiałowych.
W 2020 roku byliśmy jedynym hurtowym dystrybutorem szczepionek na COVID-19 w Polsce, od stycznia 2021 roku jesteśmy liderem tego procesu. W ten sposób wypełniamy kluczową misję w polskim systemie ochrony zdrowia.

Obrazek użytkownika Anonim
paweł

Witam! Jak oceniacie ustawę o zawodzie farmaceuty i czy może ona wpłynąć na biznes Neuki?

Obrazek użytkownika Piotr Sucharski
Piotr Sucharski

Oceniamy ustawę pozytywnie. Wzmacnia ona instytucję apteki i istotę pracy farmaceuty w polskim systemie ochrony zdrowia. Jej wpływ na skalę działalności NEUCA i popyt na leki będzie wg nas neutralny, ale może zwiększyć zaufanie klientów do aptekarzy, którzy zyskują uprawnienia do prowadzenia tzw. opieki farmaceutycznej (m.in. realizacja konsultacji farmaceutycznych, przeglądów lekowych, indywidualnych planów opieki farmaceutycznej, wykonywanie badań diagnostycznych).

Obrazek użytkownika Anonim
Traderka

Panie Prezesie, czy inwestorzy w 2021 roku moga oczekiwac dalszych wzrostow w liczbie uczestnikow programow partnerskich? Tym samym czy wyniki 2021 moga byc dla Grupy jeszcze lepsze jak w 2020?

Obrazek użytkownika Piotr Sucharski
Piotr Sucharski

Niezależni farmaceuci są naszym strategicznym klientem. Obrana formuła współpracy w programach efektywnie przekłada się na wzrost zaufania klientów do naszej oferty, czego dowodem jest najwyższy na rynku poziom NPS. Dzięki zacieśnianiu współpracy zwiększa się świadomość biznesowa naszych klientów, co prowadzi do wzrostu wartości ich sprzedaży i marży. To gwarantuje zapewnienie równowagi pomiędzy segmentami aptek niezależnych i sieciowych.

 

Operacyjnie w br. planujemy dalszy znaczący wzrost liczby aptek niezależnych w programach partnerskich. Na koniec 3Q 2020 roku liczba uczestników programów IPRA, Partner+ i Partner wynosiła już 2793 aptek, co oznacza wzrost r/r o niemal 40%. Jednocześnie to blisko 1/3 wszystkich aptek niezależnych w Polsce. W II i III kwartale oferowaliśmy im pakiety osłonowe/wsparcia antykryzysowego, które zostały bardzo dobrze przyjęte. Obecnie proponujemy tzw. plany wzmacniające, rozwijające konkurencyjność i rentowność aptek niezależnych.

Obrazek użytkownika Anonim
MieczysławMietek

Czy po zakończeniu inwestycji w centrum logistyczne w Toruniu, planujecie Państwo jakieś nowe działania/inwestycje w obszarze TSL?

Obrazek użytkownika Piotr Sucharski
Piotr Sucharski

Nie planujemy w najbliższym czasie dalszego rozwoju sieci magazynowej, natomiast pracujemy nad projektami innowacyjnymi, zapewniającymi nam poprawę efektywności działania. Jednym z nich jest rozwiązanie bazujące na technologiach z obszaru sztucznej inteligencji - AI, które istotnie podniesie jakość naszych procesów logistycznych - zapewni automatyczną kontrolę każdej paczki opuszczającej magazyn.

 

W szczegółach, rozwiązanie obejmuje kontrolę wizyjną każdego opakowania i potwierdzenie zgodności: produktu, serii w tym tak popularnej wytłoczki, daty ważności i ilości względem zamówienia oraz wykrycie wad opakowania. A także korektę ewentualnych braków i nadwyżek oraz finalnie wydruk dokumentów w 100% zgodnie z wysyłką. Rozwiązanie takie musi zapewnić bezbłędną identyfikację produktów i odczyt danych, manipulację towarem w warunkach masowego wydania i bardzo krótkiego czasu operacji.

 

Projekt otrzymał współfinansowanie w konkursie organizowanym przez NCBiR na 5,5 mln PLN.

Obrazek użytkownika Anonim
shhmer

Witam Pana Prezesa, chciałbym zapytać jak wygląda sytuacja płynnościowa grupy w obliczu ustawy o zatorach płatniczych?

Obrazek użytkownika Piotr Sucharski
Piotr Sucharski

Sytuacja płynnościowa wygląda bardzo dobrze. Notujemy wysokie przepływy z działalności operacyjnej które pozwalają nam na realizację zarówno polityki dywidendowej, skupów akcji własnych oraz inwestycji odtworzeniowych i rozwojowych (w tym potencjalnych akwizycji).

 

W każdym z ww. obszarów planujemy wydatkować po kilkadziesiąt mln zł, w przypadku CAPEX będzie to ok. 60 mln zł.

Obrazek użytkownika Anonim
Marcin Wielos

Czy planujecie także rozwój sieci przychodni, czy teraz głównym obszarem skupienia są ośrodki badań klinicznych?

Obrazek użytkownika Piotr Sucharski
Piotr Sucharski

Skupiamy się w podobnym stopniu na rozwoju szeregu obszarów rynku ochrony zdrowia. W obszarze przychodni zamierzamy kontynuować działania w zakresie ich rozwoju, polegające na selektywnych akwizycjach i rozwoju organicznym.

Obrazek użytkownika Anonim
Marcin Wielos

Czy w ślad za kolejnymi akwizycjami na rynku badań klinicznych, można spodziewać się wzrostu zysków z tego obszaru Grupy NEUCA?

Obrazek użytkownika Piotr Sucharski
Piotr Sucharski

Obecnie prowadzimy działalność w Polsce, Niemczech, Hiszpanii, Czechach, Bułgarii i na Ukrainie. Będziemy kontynuować ekspansję obszaru badań klinicznych w kraju i zagranicą (zarówno w segmencie CRO jak i ośrodków badań klinicznych), co powinno wspierać wzrost wyników finansowych w średnim i długim terminie.

Obrazek użytkownika Anonim
marko

Jaka jest przewidywana skala inwestycji w portal Hey Doc w tym roku? Kiedy spodziewacie się zwrotu z poniesionych inwestycji?

Obrazek użytkownika Piotr Sucharski
Piotr Sucharski

W IV kwartale 2020 roku rozpoczęliśmy wdrożenie pierwszego etapu portalu zdrowotnego dla pacjentów HeyDoc. Jest to zintegrowany system opieki zdrowotnej otwarty na partnerów medycznych i technologicznych. Pacjenci za jego pośrednictwem uzyskują profesjonalne treści medyczne, konto pacjenta, usługi i produkty medyczne on-line.

 

Uruchomiliśmy pierwszy etap inwestycji obejmujący opracowaną przez lekarzy bazę wiedzy, usługi telekonsultacji oraz usługi e-commerce.

 

Planujemy w tym roku wydatki na poziomie kilku mln zł. Jest to inwestycja długoterminowa, oczekiwany zwrot zakładamy w dłuższym horyzoncie czasowym.

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

Jakich działań w obszarze produkcji produktów własnych i leków RX możemy się spodziewać w 2021 roku?

Obrazek użytkownika Piotr Sucharski
Piotr Sucharski

Zakładamy wzrost udziału naszych produktów własnych w poszczególnych kategoriach zdrowotnych. Ich wzrost jest skorelowany z dalszym rozwojem programów aptecznych i rynkowych aktywności. Ważnym czynnikiem wzrostu w obszarze produktów własnych będą nowe wdrożenia specjalistycznych brandowych produktów Rx, połączone z promocją medyczną. Dodatkowo kończymy prace nad dedykowaną linią produktów dla programów partnerskich.

Obrazek użytkownika Anonim
Pablo

Czy w tym roku dywidenda tradycyjnie będzie wyższa rok do roku?

Obrazek użytkownika Piotr Sucharski
Piotr Sucharski

Zamierzamy kontynuować dotychczasową politykę redystrybucji zysków do akcjonariuszy NEUCA w zakresie wypłat dywidend i prowadzonych cyklicznie skupów akcji własnych. Nasza polityka dywidendowa (zakładająca wzrost dywidendy na akcje o 10-15% rocznie) nie zmieniła się i w 2021 roku chcemy ją utrzymać. Dzielimy się zyskami z naszymi akcjonariuszami nieprzerwanie od 2005 roku i w latach 2005-2020 wypłaciliśmy przeszło 250 mln zł dywidend.
Z kolei celem skupów akcji własnych jest równoważenie efektu rozwodnienia kapitału realizowanego na potrzeby programu motywacyjnego dla menedżerów. Nabyte akcje w ramach skupu są umarzane, a kapitał zakładowy jest obniżany. Suma wydatków na buy back w latach 2012-20 wyniosła ponad 290 mln zł.

Obrazek użytkownika MariuszoPL
MariuszoPL

Czy firma planuje kontynuować skup akcji własnych w najbliższych latach czy może będzie koncentrować się na zwiększeniu stopnia dywidendy kosztem zredukowania wielkości i częstotliwości prowadzenia buybacków?

Obrazek użytkownika Piotr Sucharski
Piotr Sucharski

Na to pytanie odpowiedzieliśmy w poprzedniej odpowiedzi.

Obrazek użytkownika Anonim
Analityk

Czy na dystrybucji szczepionek realizujecie marża zbliżoną do marży na lekach refundowanych czy jest to misja i po kosztach?

Obrazek użytkownika Piotr Sucharski
Piotr Sucharski

NEUCA pełni funkcję dystrybutora logistycznego i pobiera opłatę za realizację tej usługi. Wycena kształtowana jest w oparciu o poniesione koszty, nie zakładamy realizacji zysku w tym procesie.

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

NEUCA urosła ostatnio bardzo mocno, czego serdecznie gratuluję. Czy dostrzega Pan czynniki, które mogą dać dalsze wzrosty w przyszłości i utrzymanie dotychczasowych dynamik rozwoju? Wydaje się, że z punktu widzenia rynku aptecznego obecnie już dużo trudniej będzie zdobywać nowe apteki, jak Pan uważa?

Obrazek użytkownika Piotr Sucharski
Piotr Sucharski

Dzięki naszej przewadze na rynku dystrybucji leków w obszarze oferty, serwisu i wsparcia, widzimy duży potencjał dalszego wzrostu udziałów rynkowych. Planujemy dalszy znaczący wzrost liczby aptek niezależnych w programach, zamierzamy pozyskać nowych klientów zarówno w segmencie aptek niezależnych, jak i sieciowych. Oczekujemy również wzrostu zaangażowania wśród klientów poza programami.

Obrazek użytkownika Piotr Sucharski
Piotr Sucharski

Dziękujemy za wszystkie zadane pytania. Na te, na które nie zdążyliśmy odpowiedzieć, prosimy kierować na maila: kamila.mazur[at]neuca[dot]pl. Zachęcamy do obserwowania naszej spółki.

Zostaw swój e-mail: przypomnimy Ci o zbliżającym się czacie, na kilka minut przed jego rozpoczęciem

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.