Relacja z czatu z prezesem Grupy LUG, Ryszardem Wtorkowskim: Naszą intencją pozostaje bycie spółką dywidendową
Obrazek użytkownika Czaty
11 lut 2021, 16:17

„Naszą intencją pozostaje bycie spółką dywidendową” - relacja z czatu z prezesem Grupy LUG, Ryszardem Wtorkowskim

W czwartek, 11 lutego 2021 r. odbył się czat inwestorski z prezesem zarządu Grupy LUG, Ryszardem Wtorkowskim. Podczas spotkania rozmawialiśmy o wynikach finansowych za IV kwartał 2020 roku. Inwestorzy zadawali również pytania o wpływ pandemii na działalność spółki, umowę na wymianę oświetlenia w stolicy, nową strategię rozwoju oraz wypłatę dywidendy.

W spotkaniu wzięło udział blisko 450 inwestorów, a prezes zarządu odpowiedział na ponad 20 pytań. Zapraszamy do lektury całej relacji z czatu.

Obrazek użytkownika Janusz Maruszewski
Janusz Maruszewski

Zapraszamy na czat inwestorski z prezesem zarządu Grupy LUG, Ryszardem Wtorkowskim. Podczas spotkania porozmawiamy o wynikach finansowych za IV kwartał 2020 roku.

 

Spotkanie rozpocznie się w czwartek, 11 lutego 2021 r. o godz. 12:00. Już teraz zachęcamy do zadawania pytań za pośrednictwem poniższego formularza.

 

W przypadku chęci zadania kilku pytań, prosimy je zadawać pojedynczo i za każdym razem klikać przycisk "Wyślij". Ułatwi to przedstawicielom spółki odpowiadanie na pytania.

Obrazek użytkownika Ryszard Wtorkowski
Ryszard Wtorkowski

Dzień dobry,
Szanowni Państwo jak co kwartał mam przyjemność uczestniczyć w czacie z Państwem. Dziś zapraszam do rozmowy o wynikach ostatniego kwartału 2020 roku, wstępnie możemy też podsumować cały miniony rok. Czekam na Państwa pytania. Zapraszam do dyskusji.

Obrazek użytkownika Anonim
Johnny

Gratuluję podpisania umowy z UM Warszawa na wymianę oświetlenia w stolicy. Chciałem zapytać, kiedy można spodziewać się pierwszych instalacji i przychodów z tego tytułu ?

Obrazek użytkownika Ryszard Wtorkowski
Ryszard Wtorkowski

Bardzo dziękuję. Odpowiadając na pytanie muszę podkreślić, nasze prace zaczynamy od przygotowania autorskiego projektu 2 typów opraw - co już się dzieje, a następnie sporządzenia projektów fotometrycznych dla wszystkich ulic. Kolejnym krokiem jest produkcja i dostarczenie opraw do Inwestora. Zgodnie z warunkami kontraktu płatności do łącznej wysokości wynoszącej 70% całkowitego wynagrodzenia brutto będą następować w formie płatności częściowych na podstawie faktur wystawianych przez LUG Light Factory sp. z o.o., a podstawą wystawienia każdej z faktur będzie protokół częściowego odbioru opraw. Termin ostatniej dostawy opraw został określony na dzień 23 grudnia 2022 roku. Pozostałe 30% wynagrodzenia brutto zostanie wypłacone po podpisaniu protokołu odbioru dla określonego w umowie Etapu II i po upływie 15 miesięcy okresu rękojmi i gwarancji opraw, najwcześniej w I kwartale 2024 roku.

Obrazek użytkownika Anonim
rubik

Dzień dobry,

 

Przede wszystkim gratuluję najlepszego w historii wyniku rocznego. Zapewne nikt nas w momencie wybuchy pandemii, nie spodziewał się, że spółka tak dobrze przejdzie ten czas. Jak postrzega Pan perspektywy na rok 2021?

Obrazek użytkownika Ryszard Wtorkowski
Ryszard Wtorkowski

Dziękuję za docenienie naszej pracy. Tak jak w wielu firmach również w naszej organizacji pandemia była i w dalszym ciągu jest okresem, w którym wyjątkowo uważnie zwracamy uwagę na powstające koszty. Przeprowadziliśmy szereg analiz w celu optymalizacji funkcjonowania procesów i to one miały i będą mieć wpływ na kształtowanie się struktury kosztów, przychodów i wyników. Ten czas był okresem wyjątkowej mobilizacji w obszarze zarządzania, ale co warto podkreślić zmobilizował również wszystkich pracowników do bardziej efektywnego zarządzania swoimi zadaniami. Jak z pewnością Państwo zauważyliście powstała również nowa linia produktowa, która zwiększa swój udział w ogólnych przychodach. Pandemia będzie nam towarzyszyła jeszcze przez długi czas dlatego segment urządzeń do dekontaminacji będzie się rozwijał.

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

jakie nakłady inwestycyjne będą na rozbudowę centrum B&R

Obrazek użytkownika Ryszard Wtorkowski
Ryszard Wtorkowski

Nasze plany inwestycyjne na rozbudowę zakładu w Nowym Kisielinie to 7,1 mln zł. To koszt projektu i wykonawstwa. Dodatkowe koszty poniesiemy na wyposażenie magazynu wysokiego składowania i wyposażenie części administracyjnej. Szacujemy, że będzie to ok. 1 mln zł, ale umowy nie są jeszcze podpisane. Pracujemy także nad pozyskaniem funduszy unijnych na pokrycie części wydatków z obszaru R&D. Wówczas będziemy mogli precyzyjniej wskazać całkowite koszty inwestycji.

Obrazek użytkownika Anonim
rubik

Czy w ramach strategii na kolejne lata LUG określi politykę dywidendową oraz za cel postawi sobie przejście na rynek główny? Czy jest sens przyjmowanie strategicznego poziomu eksportu w momencie gdy w Polsce LUG wygrywa coraz więcej przetargów na wymianę oświetlenia? By osiągnąć poziom 75% na jeden kontrakt warszawski musiały by przypadać trzy kontrakty zagraniczne o podobnej wartości.

Obrazek użytkownika Ryszard Wtorkowski
Ryszard Wtorkowski

W tym roku podsumujemy realizację celów strategicznych na lata 2017-2021. Kolejnym krokiem będzie zdefiniowanie nowej strategii rozwoju na kolejne lata. Jej kształt będzie determinował wszelkie decyzje biznesowe, w tym te mające wpływ na przejście na rynek regulowany oraz politykę dywidendową. Dziś przejście na główny rynek nie jest przedmiotem naszych rozważań. Cała uwagę naszego zespołu skupiamy na bieżącej działalności i wypracowania jak najlepszych wyników oraz powieleniu sukcesu jaki odnieśliśmy w warszawskim przetargu, w innych międzynarodowych metropoliach. Chociaż podtrzymuję to co już wielokrotnie mówiłem, że rynek regulowany byłby odpowiedniejszym miejsce dla nas, mielibyśmy szansę na wyższą płynność i lepszą wycenę. Odnosząc się do drugiej części pytania jak Państwu wiadomo, nasze produkty sprzedajemy do ponad 70 krajów świata. Zaawansowanie i uniwersalność naszych produktów powoduje, że mogą one funkcjonować na całym świecie. Potencjał rynku globalnego jest na tyle duży, że kontrakty takie jak ten warszawski na pewno będą się pojawiać również w innych częściach świata, a my będziemy w nich startować i starali się je wygrywać.

Obrazek użytkownika Domingo Piniondzalez
Domingo Piniondzalez

Dzień dobry, jakiś czas temu LUG zapowiedział plany realizowania inwestycji w modelu ESCO, a jak wiemy obecnie rynek ESCO w naszym kraju jest bardzo słabo uregulowany i jego rozwój w dużej mierze zależy od wprowadzenia nowych rozwiązań prawnych i systemowych, chociażby przez wprowadzenie odpowiednich zapisów do ustawy o efektywności energetycznej. Chciałbym zatem zapytać czy dysponujecie Państwo jakąś wiedzą odnośnie przyszłości, co do zmian prawnych dla tego sektora, czy lobbujecie Państwo w jakikolwiek sposób na rzecz tych zmian oraz jakie są Pana zdaniem szanse na jakieś pozytywne zmiany w tym obszarze?

Obrazek użytkownika Ryszard Wtorkowski
Ryszard Wtorkowski

Całkowicie się z Panem zgadzam, że wprowadzenia skutecznych rozwiązań prawnych i systemowych może sprawić, że efektywność energetyczna w Polsce stanie się „efektywna”. Projekt nowelizacji ustawy o efektywności energetycznej opublikowany został w sierpniu ub.r. i nie jest przełomowy, wciąż wiele kwestii jest mało precyzyjnych, co utrudnia interpretację zapisów ustawy.
Odpowiadając na drugą część pytania, mam takie same informacje jak wszystkie podmioty uczestniczące w projektach ESCO, nie lobbujemy na rzecz tych zmian. Szans upatrując raczej w regulacjach Unii Europejskiej oraz szerokiej edukacji rynku.

Obrazek użytkownika Anonim
rubik

LUG wygrywa (zgłasza najlepsze oferty) w coraz większej ilość przetargów na wymianę oświetlenia ogłaszanych przez gminy. Czy składane oferty realizują strategiczny cel marży brutto?

Obrazek użytkownika Ryszard Wtorkowski
Ryszard Wtorkowski

Marża brutto jest wypadkową zróżnicowanego miksu produktowego. Realizujemy ją zarówno na projektach opartych o prawo zamówień publicznych, jak również sprzedaży do inwestorów spoza segmentu JST czy naszych dużych klientów sieciowych. To, w jakich kanałach realizujemy najwyższe marże jest elementem naszej tajemnicy handlowej.

Obrazek użytkownika Anonim
PM

Czy nie rozważają Państwo, aby w spółkę zainwestował fundusz?

Obrazek użytkownika Ryszard Wtorkowski
Ryszard Wtorkowski

W naszym akcjonariacie znajduje się już TFI i nie mamy nic przeciwko aby w strukturze pojawił się kolejny fundusz. Niezmiennie jednak priorytetem dla mnie jako założyciela Grupy Kapitałowej LUG jest utrzymanie pakietu większościowego w rękach rodziny założycielskiej.

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

jak wygląda sytuacja z inwestycją w Argentynie?

Obrazek użytkownika Ryszard Wtorkowski
Ryszard Wtorkowski

Zakład produkcyjny w argentyńskim Posadas zgodnie z wprowadzonymi restrykcjami lokalnego rządu musiał wstrzymać produkcje an okres od 30 marca 2020 roku do 5 maja 2020 roku. Po tym terminie solka LUG Argentina uzyskała pozwolenie na wznowienie pracy. Dziś w dalszym ciągu wciąż realizujemy pierwotny projekt w ramach możliwości i środków jakie przeznaczają na ten cel władze prowincji Misiones.

Obrazek użytkownika Anonim
rubik

Na podstawie raportów kwartalnych zysk netto za 2020 wynosi rekordowe 7,5 mln złotych. Przepływy gotówkowe są pozytywne. Czy Zarząd będzie rekomendował powrót do wypłaty dywidendy?

Obrazek użytkownika Ryszard Wtorkowski
Ryszard Wtorkowski

Decyzję w sprawie wypłaty dywidendy zawsze podejmujemy po opublikowaniu zaudytowanych danych rocznych, co nastąpi w maju. Rekomendacja Zarządu będzie uzależniona w dużej mierze od sytuacji makroekonomicznej, kondycji branży oraz perspektyw gospodarczych na kolejne miesiące. Będziemy także brać pod uwagę nasze potrzeby inwestycyjne w postaci rozbudowy obiektów magazynowych i przestrzeni dedykowanych dla zespołu R&D. 2021 rok to prawdopodobnie będzie rok postpandemiczny i trudno przewidzieć realia, w których będziemy funkcjonować. Naszą intencją pozostaje bycie spółką dywidendową.

Obrazek użytkownika Anonim
Piotr R.

Czy - biorąc pod uwagę cały czas (zbyt) niską wycenę spółki - Zarząd rozważa skup akcji?

Obrazek użytkownika Ryszard Wtorkowski
Ryszard Wtorkowski

Obecnie nie rozważamy skupu akcji.

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

Jaka jest przewidywana długość i przychody z kontraktu na oświetlenie w Warszawie? Ile to czasu będzie trwało i kiedy pojawią się pierwsze przychody?

Obrazek użytkownika Ryszard Wtorkowski
Ryszard Wtorkowski

Na to pytanie już odpowiadałem na początku czatu.

Obrazek użytkownika Anonim
Doktor

Dzień dobry
Poproszę o streszczenie jak zarząd ocenia ostatni rok i co się zmieniło na rynku (trwale) przez pandemię

Obrazek użytkownika Ryszard Wtorkowski
Ryszard Wtorkowski

Sytuacja pandemiczna zwróciła naszą uwagę na zagrożenia, które wcześniej nie występowały szczególnie w obszarze logistyki i transportu. Dotychczasowy sposób zrządzania logistyką zmienił się. W szerszym stopniu musimy patrzeć na horyzont planowania oraz na pochodzenie komponentów z naciskiem na znalezienie dostawców komponentów zlokalizowanych bliżej naszych zakładów. To znacząco może poprawić zarządzanie naszym kapitałem w kontekście rotacji zapasów. Potencjalnie musimy brać również pod uwagę sytuacje takie jak brexit, które mogą powodować opóźnienia w dostawach do naszych odbiorców na innych obszarach celnych.

Obrazek użytkownika Anonim
Adam

Panie Prezesie
proszę o informację o prognozach światowego rynku oświetleniowego na następne lata bo chyba te z przed roku prognozy stały się nieaktualne - a może nie?

Obrazek użytkownika Ryszard Wtorkowski
Ryszard Wtorkowski

Zachęcam do przejrzenia raportu kwartalnego opublikowanego dzisiaj - jest też dostępny na naszej stronie internetowej w zakładce relacje inwestorskie. Informacje o światowym rynku oświetlenia obszernie opisujemy w trzeciej części raportu.

Obrazek użytkownika Anonim
zenek

Czy planowana jest dywidenda? Może jakaś w symbolicznej wysokości pomimo rozbudowy zakładu i innych inwestycji zagranicą?

Obrazek użytkownika Ryszard Wtorkowski
Ryszard Wtorkowski

Na to pytanie też już odpowiadałem.

Obrazek użytkownika Anonim
Adam

To ja tak tradycyjnie: Czy LUG wejdzie i kiedy na główny rynek?

Obrazek użytkownika Ryszard Wtorkowski
Ryszard Wtorkowski

Przed chwilą odpowiedziałem na to pytanie.

Obrazek użytkownika Anonim
rubik

Czy nie jest tak, że pandemia poprzez konieczność prowadzenia przetargów/zamówień w formie zdalnej ułatwia zdobywanie przez LUG zleceń na odległych rynkach?

Obrazek użytkownika Ryszard Wtorkowski
Ryszard Wtorkowski

Pandemia nie ma wpływu na proces prowadzenia przetargów. Odbywają się one w podobnym trybie od wielu lat.

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

Jak teraz wygląda sytuacja zwiazana z locdownami na rynkach światowych i czy to blokuje spółce możliwości sprzedażowe i w jakim stopniu?

Obrazek użytkownika Ryszard Wtorkowski
Ryszard Wtorkowski

Cały czas zaskakiwani jesteśmy kolejnymi komunikatami płynącymi z różnych krajach, dotyczącymi zamykania gospodarek. Paradoksalnie nad tego typu projektami pracuje się długookresowo, dlatego większość z nich choć z dużym opóźnieniem, dochodzi do realizacji. Dlatego tak istotne jest żeby nie zaprzestawać pozyskiwania kolejnych projektów na przyszłe okresy, tak aby utrzymywać ich wysoki poziom, który będzie uzupełniał opóźniające się inwestycje.

Obrazek użytkownika Anonim
Johnny

Czy możemy liczyć na więcej wygranych w przetargach podobnych do tego w Warszawie?

Obrazek użytkownika Ryszard Wtorkowski
Ryszard Wtorkowski

Tak prestiżowych przetargów z tyloma punktami świetlnymi do wymiany jest w Polsce niewiele, natomiast na rynkach zagranicznych tak duże tematy pojawiają się cyklicznie i dotyczą największych europejskich miast. Będziemy w nich oczywiście startować i referencja z naszej stolicy na pewno będzie pomocna. Natomiast należy pamiętać, że konkurencja na tego rodzaju projektach jest bardzo duża i nie zawsze jesteśmy zainteresowani bezwzględną walką cenową. Zdecydowanie bardziej interesuje nas udział w przetargach, gdzie nie decyduje tylko cena lecz wyżej punktowana jest wysoka jakość i parametry techniczne proponowanych rozwiązań. Jednocześnie zapewniam, że jesteśmy bardzo aktywni także na polskim rynku mniejszych przetargów, które zapewniają ciągłość projektów w portfolio.

Obrazek użytkownika Anonim
rubik

Czy obecnie LUG uczestniczy w postępowaniach przetargowych o wartościach porównywalnych do kontraktu warszawskiego?

Obrazek użytkownika Ryszard Wtorkowski
Ryszard Wtorkowski

Na bardzo podobne pytanie odpowiedziałem przed chwilą.

Obrazek użytkownika Anonim
Johnny

Jak wygląda sytuacja z lampami odkażającymi? Czy udało się zrealizować jakieś znaczące osiągnięcia w tym zakresie, istotne z punktu widzenia całych przychodów?

Obrazek użytkownika Ryszard Wtorkowski
Ryszard Wtorkowski

Konkurencja w tym segmencie jest duża, dlatego nie będę zdradzał zbyt wiele. Rynek zalała fala tanich i mało skutecznych rozwiązań z Dalekiego Wschodu, dlatego nasza praca wymaga edukacji klientów i przekazywania im eksperckiej wiedzy, którą posiadamy w zakresie oświetlenia, w tym także oświetlenia UVC. Skupiamy się na współpracy z segmentem B2B. Pozyskujemy coraz więcej dużych zamówień, ale wychodzimy też naprzeciw mniejszym klientom biznesowym, dla których uruchomiliśmy e-shop.

Obrazek użytkownika Anonim
rubik

Czy pojawiają się przetargi dla których rozwiązania smart city są istotną częścią punktacji?

Obrazek użytkownika Ryszard Wtorkowski
Ryszard Wtorkowski

Obserwujemy zwiększone zainteresowanie tematami z obszaru sterowania oświetleniem i wykorzystania softwaru w kierunku Smart City. Tendencja ta z pewnością bardzo dynamicznie będzie się rozwijała w kolejnych okresach, na co wskazuje fakt znacznego powiększania się największych aglomeracji na świecie i poszukiwania przez nie możliwości efektywnego zarządzania energią i funkcjonowaniem w nich mieszkańców. Dlatego też punktacja w tym obszarze, coraz częściej stanowi istotne kryterium specyfikacji przetargowej.

Obrazek użytkownika Ryszard Wtorkowski
Ryszard Wtorkowski

Serdecznie dziękuję Państwu za zainteresowanie naszą Spółką i liczne pytania. Wiele z pytań się powtórzyło, dlatego odpowiadając starałem się wybrać najbardziej reprezentatywne przykłady. 
Dziękuję za udział w czacie i życzę zdrowia.
Do zobaczenia na kolejnym czacie podsumowującym wyniki I kwartału br.

Zostaw swój e-mail: przypomnimy Ci o zbliżającym się czacie, na kilka minut przed jego rozpoczęciem

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.