Relacja czatu z prezesem zarządu Sescom: Widzimy potencjał wyższych marż w ofertach technologicznych i Europie Zachodniej, dlatego będziemy się tam umacniać w najbliższych latach
Obrazek użytkownika Czaty
02 lip 2021, 13:33

„Widzimy potencjał wyższych marż w ofertach technologicznych i Europie Zachodniej, dlatego będziemy się tam umacniać w najbliższych latach” - relacja czatu z prezesem zarządu Sescom

W piątek 2 lipca 2021 r. odbył się czat inwestorski z prezesem zarządu spółki Sescom, Sławomirem Halbrytem. Podczas spotkania rozmawialiśmy o wynikach półrocznych firmy. Inwestorzy zadawali również pytania o politykę dywidendową oraz plany rozwoju firmy.

W spotkaniu wzięło udział około 200 osób, a prezes zarządu odpowiedział na wszystkie zadane pytania. Zapraszamy do lektury całej relacji z czatu.

Obrazek użytkownika Janusz Maruszewski
Janusz Maruszewski

Zapraszamy na czat inwestorski z prezesem zarządu Sescom, Sławomirem Halbrytem. Podczas spotkania porozmawiamy o wynikach półrocznych spółki.

 

Spotkanie rozpocznie się w piątek, 2 lipca 2021 r. o godz. 11:00. Już teraz zachęcamy do zadawania pytań za pośrednictwem poniższego formularza.

 

W przypadku chęci zadania kilku pytań, prosimy je zadawać pojedynczo i za każdym razem klikać przycisk "Wyślij". Ułatwi to przedstawicielom spółki odpowiadanie na pytania.

Obrazek użytkownika Sławomir Halbryt
Sławomir Halbryt

Dzień dobry,

 

Bardzo nam miło, że możemy wziąć udział w dzisiejszym spotkaniu. Dziękujemy za zainteresowanie Sescom. Zapraszamy serdecznie do zadawania pytań.

Obrazek użytkownika Anonim
Paweł Zołza

Spółka odnotowuje wzrost sprzedaży w ostatnich miesiącach (marzec, kwiecień, maj). Czy obserwowany trend będzie mieć charakter trwały?

Obrazek użytkownika Sławomir Halbryt
Sławomir Halbryt

Czas pierwszego lockdownu Sescom wykorzystał efektywnie, dostosowując model działania do nowej rzeczywistości i wypracowując ostateczny kształt strategii, którą opublikował we wrześniu 2020 r. W scenariuszu kontrolowania sytuacji epidemicznej zakładamy normalizację otoczenia gospodarczego oraz brak konieczności uruchamiania lockdownów na dużą skalę. W takim otoczeniu popyt na usługi Sescom powinien być stabilny. Dzięki dywersyfikacji branż i klientów oraz stale podnoszonym kompetencjom w obszarach technologicznych możemy neutralizować potencjalny, negatywny wpływ pandemii na nasz biznes.

Obrazek użytkownika Anonim
Rutenbałm

Jaka konkretnie będzie rola spółki w ramach projektu realizowanego z Lotos Asfalt? Czy będą to działania komercyjne (spółka będzie osiągać przychodów z tego tytułu) czy pilotaż?

Obrazek użytkownika Sławomir Halbryt
Sławomir Halbryt

Program LOTOS Green H2 jest pionierskim przedsięwzięciem w skali kraju, nastawionym na efektywne wykorzystanie potencjału technologii wodorowej w energetyce. Pomyślna realizacja celów określonych w porozumieniu znacznie przybliży nas do komercyjnego zastosowania wodoru w gospodarce.

 

Współpraca w ramach programu LOTOS Green H2 zakłada przygotowanie:
- projektu budowy instalacji do produkcji zielonego wodoru w procesie elektrolizy wody o mocy ok. 100 MW i jej integracji z rynkiem energii
- projektu budowy pilotażowej instalacji do produkcji zielonego wodoru o mocy ok. 1MW,
- projektu oprogramowania do zarządzania instalacją do produkcji wodoru, umożliwiającego również współpracę z systemem informatycznym stosowanym w sieciach energetycznych w kraju.

 

Obie firmy zamierzają ponadto podjąć rozmowy dotyczące wspólnych działań w zakresie integracji technologii IT oraz urządzeń do elektrolizy wody.

 

Współpraca, w pierwszym etapie, będzie mieć charakter pilotażowy.

Obrazek użytkownika Anonim
Beza Pawłowa

Jak spółka skomentuje spadek marz w pierwszym półroczu 2020/21?

Obrazek użytkownika Sławomir Halbryt
Sławomir Halbryt

W analizowanym okresie spółka odnotowała spadek przychodów ze sprzedaży głównie w konsekwencji ograniczeń gospodarczych związanych z sytuacją epidemiczną. Powyższe wpłynęło na spadek zyskowności. Jedną z przyczyn obniżenia zysku skonsolidowanego był również ujemny wynik pozostałych działań operacyjnych grupy (koszt prac B+R w ramach SES BI). Wpływ na marże miała też strata netto FIXFM, spółki technologicznej, która szacuje osiągnięcie progu rentowności w 2023 r.

 

Jednym z naszych celów jest stały wzrost rentowności. Widzimy potencjał wyższych marż w ofertach technologicznych i Europie Zachodniej, dlatego będziemy się tam umacniać w najbliższych latach, również poprzez przejęcia (UK, Niemcy, Benelux, Skandynawia). Rozmawiamy wstępnie z podmiotami, których marże są wyższe od osiąganych obecnie w grupie, więc ich ewentualne przejęcie pozytywnie wpłynie na np. skonsolidowaną EBITDA. Akwizycje nie są jedynym gwarantem wyższych marż. Kładziemy nacisk na technologie. Naszą przewagą konkurencyjną będzie sposób świadczenia usługi: wykorzystanie analityki danych, predictive maintenance, automatyka. Stawiamy na kompleksowość obsługi klienta w oparciu o efektywne kosztowo rozwiązania technologiczne.

Obrazek użytkownika Anonim
Ale_awantura

Czy drugie półrocze 2020/21 będzie lepsze od pierwszego?

Obrazek użytkownika Sławomir Halbryt
Sławomir Halbryt

W maju w ujęciu skonsolidowanym firma wypracowała 10,1 mln zł sprzedaży, co oznacza wzrost rok do roku o 8 proc. oraz o 16 proc. względem kwietnia 2021 r. To kolejny po marcu i kwietniu miesiąc ze wzrostami przychodów. Zachowujemy optymizm względem wyników za drugie półrocze trwającego roku obrotowego w sytuacji kontroli sytuacji epidemicznej.

 

Myślę, że poszczególne kraje Europy systematycznie uczą się funkcjonowania w okresie pandemii i ewentualne kolejne fale koronawirusa nie będą wiązały się z zamykaniem gospodarki w tak znaczącym zakresie, jak miało to miejsce ubiegłej zimy. My również minimalizujemy wpływ możliwej kolejnej fali na nasz biznes poprzez działania handlowe (nowi klienci międzynarodowi FM: New Balance, Yves Rocher, Estee Lauder), komercjalizację naszych nowych rozwiązań: Digital, FIXFM. Niektóre nasze obszary biznesowe pokazały, że są odporne na efekty pandemii, co widać po poziomach sprzedaży: IT Infrastructure, Logistics Processes Support.

Obrazek użytkownika Anonim
GiEŁDOWY-analfabeta

Co z tym wodorem, kiedy pierwsze przychody z tego tutułu?

Obrazek użytkownika Sławomir Halbryt
Sławomir Halbryt

W kwestii projektów wodorowych, zakładamy wzrost w długim okresie. Nie chodzi tu o pośpiech, ale kompleksowe, systemowe i unikalne działania. Obecnie w ramach działań na poziomie krajowym otworzone zostały pierwsze programy promujące technologie wodorowe np. w ramach NFOŚ. Programy te będą wspomagać działania prowadzące do produkcji, magazynowania i transportu wodoru, jak również będą pomagały samorządom w zakupie autobusów wodorowych oraz stacji tankowania wodorem. To otwiera dla spółki znaczący rynek, zarówno w zakresie infrastruktury bazowej, jak i wspierające. Mowa zarówno o dostarczaniu urządzeń, jak i ich serwisie. Niemniej należy podkreślić, że faktyczne efekty np. w postaci pojawienia się pierwszych stacji wodorowych z tych programów szacować należy raczej na lata 2023 - 2024. Wówczas zakładamy osiągnięcie pierwszych przychodów z segmentu nowoczesnych technologii wodorowych.

Obrazek użytkownika Anonim
Achim

Czy jest szansa na zwiększenie dywersyfikacji sprzedaży w najbliższym okresie? Chodzi mi o linie bizneoswe Energy, Digital, Store, Logistics, bo obecnie stanowią one niewielki udział w sprzedaży.

Obrazek użytkownika Sławomir Halbryt
Sławomir Halbryt

Dywersyfikacja jest ważna, ponieważ zabezpieczenia nas przed zdarzeniami losowymi uderzającymi w konkretne obszary biznesowe (np. na lockdownach najbardziej ucierpiała u nas linia biznesowa Sescom Store). Nie miałbym nic przeciwko, gdyby z powodu dynamicznego wzrostu sprzedaży naszych największych obszarów biznesowych (FM i IT Infrastructure) zachowały one dotychczasowy udział w strukturze przychodów. Wzrost sprzedaży mniejszych linii biznesowych jest stopniowy. Systematycznie zwiększamy liczbę obiektów objętych usługą Energy – być może jeszcze w tym roku ruszymy z tą linią biznesową za granicę, jesteśmy blisko pozyskania nowych klientów. W przypadku Sescom Digital, finalizujemy pilotaże, mamy wypracowany model świadczenia usługi i jesteśmy gotowi do komercjalizacji rozwiązania. Logistics Processes Support też rozwija się systematycznie i w tym roku prawdopodobnie poprawi zeszłoroczne wyniki.

Obrazek użytkownika Anonim
Damian

Czy któryś z konkurentów Sescomu jest w stanie w najbliższych 2 latach dogonić Sescom i tym samym spowodować że nie będziecie już dysponować przewagami konkurencyjnymi i co za tym idzie wyższymi marżami?

Obrazek użytkownika Sławomir Halbryt
Sławomir Halbryt

W tym środowisku konkurencyjnym funkcjonujemy już ponad 12 lat i czujemy się dobrze. W Sescom wyzwania nas motywują i napędzają do poszukiwania nowych rozwiązań. Nie czekamy aż coś się wydarzy – planujemy i działamy. To samo proponujemy naszym klientom. Poza gwarancją ich sprawnego funkcjonowania dzisiaj, chcemy im zapewnić przewidywalne jutro, dlatego wychodzimy przed szereg i robimy krok w przyszłość, aby usunąć im przeszkody z drogi.

Obrazek użytkownika Anonim
Damian

Kto jest największym konkurentem Sescom w Polsce? Dlaczego firmy które chcecie przejąć za granicą są w stanie osiągać wyższe marże od Was?

Obrazek użytkownika Sławomir Halbryt
Sławomir Halbryt

Rynek jest rozdrobniony, trudno wskazać jednego, wyraźnego konkurenta. Rzeczywiście, marże na rynkach zagranicznych są wyższe - spółki, które zamierzamy przejmować działają na mniejszą skalę, przy atrakcyjniejszej rentowności. Firmy zagraniczne funkcjonują na bazie innych budżetów - pracują na wyższych stawkach i nie muszą utrzymywać tak dużej struktury operacyjnej.

Obrazek użytkownika Anonim
Czesław Ozil

W kwietniu Sescom wypłacił dywidendę. Czy będziecie wypłacać dywidendę regularnie co roku?

Obrazek użytkownika Sławomir Halbryt
Sławomir Halbryt

Nie udało nam się wypłacić dywidendy za rok obrotowy 2018/2019 mimo pozytywnej rekomendacji zarządu. Powodem był koronawirus, olbrzymia niepewność i nadrzędny cel: utrzymanie komfortowej płynności. Dlatego w tym roku, po upewnieniu się, że biznes funkcjonuje stabilnie, a środki własne na projekty inwestycyjne są zabezpieczone, byliśmy zdeterminowani by dywidendę wypłacić. Nie deklaruję systematycznej wypłaty w kolejnych latach. Moim zdaniem wypracowane zyski lepiej przeznaczać na kolejne projekty inwestycyjne, których efekty zwiększą wartość Grupy Sescom. Do wypłaty dywidendy będziemy podchodzić w odniesieniu do aktualnej sytuacji biznesowej spółki i otoczenia rynkowego.

Obrazek użytkownika Anonim
Damian

Czy Sescom jest największym graczem na rynku technicznego FM w Polsce?

Obrazek użytkownika Sławomir Halbryt
Sławomir Halbryt

Jesteśmy w gronie liderów krajowego rynku technicznego FM dla sektora retail

Obrazek użytkownika Anonim
Em ba pe

W ostatnich raportach miesięcznych pojawiła się informacja o nawiązaniu współpracy z Yves Rocher i Estee Lauder. Jaki jest zakres kontraktów i ile możecie na nich zarobić?

Obrazek użytkownika Sławomir Halbryt
Sławomir Halbryt

W obu przypadkach współpraca obejmuje szeroki zakres usług utrzymania technicznego obiektów handlowych. Dla Yves Rocher obejmiemy opieką serwisową 121 obiektów w 3 krajach: w Czechach, na Słowacji i na Węgrzech. Umową z Estee Lauder również ma charakter międzynarodowy, nie znamy jeszcze ostatecznej liczby obiektów. Nasze wynagrodzenie zależne jest od liczby wykonanych prac, dlatego nie jestem w stanie podać szacunków.

Obrazek użytkownika Anonim
Danusia

Panie prezesie – na ile kas SCO macie zamówienia do końca tego roku?

Obrazek użytkownika Sławomir Halbryt
Sławomir Halbryt

Wolumen zamówień kas SCO w IT Infrastructure wyniósł od stycznia do czerwca 890 kas. Według wstępnych ustaleń z klientami, ta liczba zostanie prawdopodobnie zwiększona o kolejne zamówienia w II połowie 2021 roku.

Obrazek użytkownika Anonim
Tu_Brzoza

Z czego wynika spory spadek wartości zysku netto za I poł. Tego roku?

Obrazek użytkownika Sławomir Halbryt
Sławomir Halbryt

Spadek wolumenu prac w okresie od października do marca spowodowany lockdownem, szczególnie na kluczowych rynkach zagranicznych: w Niemczech, Holandii i Czechach. Liczba naszych prac zagranicznych spadła o 44% rok do roku. Trzeba mieć również na względzie, że w naszej grupie są podmioty, które są dopiero w trakcie procesu komercjalizacji swoich usług. Mam tu na myśli np. FIXFM, której ujemny wynik netto o ok. 300 tys. zł pogorszył zysk całej grupy. Ta spółka powinna osiągnąć próg rentowności w 2023 roku.

Obrazek użytkownika Anonim
Misiek<>

W jakich krajach uda wam się najszybciej odbudować sprzedaż do poziomu sprzed pandemii?

Obrazek użytkownika Sławomir Halbryt
Sławomir Halbryt

Europa wraca do normalnego funkcjonowania (chociaż rynki są ostrożne, mając świadomość możliwości wystąpienia kolejnych fal) - w maju sprzedaż zagraniczna Sescom wzrosła o 55% r/r. Wracamy do wolumenów zleceń z lat poprzednich, przede wszystkim na naszych czołowych rynkach: w Niemczech, Holandii, na Węgrzech i w Czechach.

Obrazek użytkownika Anonim
Czaruś?

Czy spółka korzysta na wzrostach na rynku magazynowym? Można przevzytać, że "Pomimo pandemii COVID-19, popyt na rynku magazynowym osiągnął rekordowy poziom 1.6 mln mkw, wynika z podsumowania pierwszego kwartału 2021 r."

Obrazek użytkownika Sławomir Halbryt
Sławomir Halbryt

Obserwujemy stały popyt na zarówno na wózki widłowe, jak i usługi ich utrzymania technicznego. Obsługa sektora dużych powierzchni magazynowych jest w planach naszej ekspansji. Jest to duży obszar do zagospodarowania.

Obrazek użytkownika Anonim
Żar Miszel Żar

Sescom posiada 3 patenty związane z technologiami wodorowymi. Czego dotyczą te patenty?

Obrazek użytkownika Sławomir Halbryt
Sławomir Halbryt

Sescom posiada 3 patenty, czekamy na decyzję o przyznaniu 4 patentu. Obszary tematyczne wynalazków objętych patentami:
a) generator wodoru oraz tlenu,
b) zespół generatora wodoru oraz tlenu,
c) Zespół kotła parowego
d) w trakcie zgłoszenia patentowego – zespół wodorowego kotła grzewczego

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

Czy rynek technicznego FM dla retailu w Europie jest równie rozdrobniony jak ten w Polsce?

Obrazek użytkownika Sławomir Halbryt
Sławomir Halbryt

W Europie Zachodniej obserwujemy większą konsolidację. W Polsce mamy wiele małych podmiotów - 2-3 osobowych firm, niezależnych - które działają na rozdrobnionym rynku. W Europie Zachodniej firmy te są zazwyczaj dostawcami usług dla większych firm FM.

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

Czy obserwujecie w ostatnich latach konsolidację na rynku w Polsce? Czy zamierzacie konsolidować rynek technicznego FM?

Obrazek użytkownika Sławomir Halbryt
Sławomir Halbryt

Trendy konsolidacyjne na rynku polskim nie są znaczące. Chcemy przejmować spółki, ale głównie za granicą, ponieważ tamte projekty gwarantują nam większą rentowność. Nie wykluczamy akwizycji w Polsce, ale do tej opcji podchodzimy selektywnie, przy zaistnieniu konkretnych argumentów związanych z synergiami biznesowymi.

Obrazek użytkownika Anonim
Piotr Mied 1987

Witam, proszę o opisanie trudności przy przechowywaniu wodoru i sposoby ominięcia go przez sescom

Obrazek użytkownika Sławomir Halbryt
Sławomir Halbryt

Bezpieczne przechowywanie wodoru jest jednym z wyzwań, z jakim zmierzy się branża. Współpracujemy z kilkoma partnerami, którzy oferują technologię bezpiecznego przechowywania wodoru na etapie startupowym.

Obrazek użytkownika Anonim
Damian

Czy firma posiada jakąś trwałą przewagę konkurencyjną, której skopiowanie zajmie waszym konkurentom wiele lat?

Obrazek użytkownika Sławomir Halbryt
Sławomir Halbryt

Naszą przewagą jest zdolność do operacyjnego funkcjonowania w ekosystemie techniczno-technologicznym. Potrafimy obsługiwać naszych klientów na dużym, rozproszonym terenie w sposób zwinny i kompleksowy, z wykorzystaniem technologii informatycznych. W portfolio mamy klientów, których obsługujemy w ramach kilkunastu krajów Europy. Łącznie, jako Sescom działamy na ponad 20 rynkach zagranicznych.

Obrazek użytkownika Anonim
Gienek Loska

Spółka od czasu do casu informuje o zamiarze akwizycji w Europie. Jak wygląda sytuacja w tym obszarze? Czy uda się przeprowadzić przejęcie do końca 2021 roku?

Obrazek użytkownika Sławomir Halbryt
Sławomir Halbryt

Mamy stworzoną tzw. shortlistę w Wielkiej Brytanii. Jesteśmy po wstępnych spotkaniach z kilkoma podmiotami z branży Facility Management. Myślę, że w tym roku uda nam się porozumieć z jednym z nich. Prowadzimy również aktywne działania w Niemczech i Holandii.

Obrazek użytkownika Sławomir Halbryt
Sławomir Halbryt

Dziękujemy bardzo za udział w dzisiejszym czacie. Jesteśmy do Państwa dyspozycji, zapraszamy do kontaktu za pośrednictwem naszej sekcji IR oraz kolejne wydarzenia z naszym udziałem. Chętnie odpowiemy na wszystkie pytania.

Zostaw swój e-mail: przypomnimy Ci o zbliżającym się czacie, na kilka minut przed jego rozpoczęciem

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.