Relacja czatu z prezesem zarządu Geotrans: Celem nadrzędnym spółki jest maksymalizacja potencjału portfela decyzji administracyjnych na zagospodarowywanie odpadów
Obrazek użytkownika Czaty
17 sie 2021, 15:39

„Celem nadrzędnym spółki jest maksymalizacja potencjału portfela decyzji administracyjnych na zagospodarowywanie odpadów” - relacja czatu z prezesem zarządu Geotrans

We wtorek, 17 sierpnia 2021 r. odbył się czat inwestorski z prezesem zarządu Geotrans, Przemysławem Weremczukiem. Podczas spotkania rozmawialiśmy o wynikach finansowych za I półrocze 2021 roku. Inwestorzy zadawali również pytania o aktualną sytuację spółki, politykę dywidendową oraz dalsze plany rozwoju.

W spotkaniu wzięło udział 555 inwestorów, a prezes zarządu odpowiedział na blisko 20 pytań. Zapraszamy do lektury całej relacji z czatu.

Obrazek użytkownika Janusz Maruszewski
Janusz Maruszewski

Zapraszamy na czat inwestorski z prezesem zarządu Geotrans, Przemysławem Weremczukiem. Podczas spotkania porozmawiamy o wynikach finansowych spółki za I półrocze 2021 roku.

 

Spotkanie rozpocznie się we wtorek, 17 sierpnia 2021 r. o godz. 12:00. Już teraz zachęcamy do zadawania pytań za pośrednictwem poniższego formularza.

 

W przypadku chęci zadania kilku pytań, prosimy je zadawać pojedynczo i za każdym razem klikać przycisk "Wyślij". Ułatwi to przedstawicielom spółki odpowiadanie na pytania.

Obrazek użytkownika Przemysław Weremczuk
Przemysław Weremczuk

Dzień dobry, miło mi powitać Państwa na czacie inwestorskim. Zapraszam do zadawania pytań.

Obrazek użytkownika Anonim
Inwestor

Witam Panie Prezesie, z czego wynika ilość nałożonych kar na geotrans w ostatnim czasie, co przy okazji zbiegło się ze słabymi wynikami spółki. Najpierw sprzedaż akcji przez osoby blisko związane ze spółką, warunki pogodowe najpierw zima, potem spadek wydawanych decyzji administracyjnych przez samorządy, następnie sprzedaz ponownie akcji przez Panią Dominikę i skończywszy na kolejnych karach i opóźnieniach w budowie spalarni w Tucholi? Trochę tego było czy to koniec złej passy czy dopiero początek ? Jak zacheci Pan inwestorów do pozostania w akcjonariacie i nowych do inwestycji w Pana spółkę?

Obrazek użytkownika Przemysław Weremczuk
Przemysław Weremczuk

Zadał Pan bardzo złożone pytanie, ale postaram się pokrótce odpowiedzieć na każdy poruszony wątek. Najważniejszym czynnikiem, który negatywnie wpłynął na ostatnie wyniki spółki jest brak nowych decyzji na zagospodarowywanie odpadów. Ostatnie dwa kwartały funkcjonowaliśmy w oparciu o stare decyzje administracyjne, które powoli wyczerpują się, w związku z czym musimy ostrożnie podchodzić do kwestii zawierania nowych kontraktów. Pewne symptomy zwiastujące możliwość poprawy sytuacji zaobserwowaliśmy w II kwartale, kiedy to otrzymaliśmy dwie nowe decyzje administracyjne na odzysk odpadów o łącznym wolumenie 144 238 Mg.
W zeszłym roku pracowaliśmy na rekordowej liczbie instalacji, w związku z czym wzrosła liczba kontroli i tym samym ryzyko otrzymania kary. W swojej dotychczasowej historii otrzymaliśmy jedną karę w wysokości 1 tys. zł, z którą się zgodziliśmy, bo faktycznie doszło do uchybienia. Natomiast w sprawie pozostałych kar, o których niedawno informowaliśmy, złożyliśmy stosowne odwołania, ponieważ nie zgadzamy się z interpretacją organów kontrolujących.
W sprawie wybudowania kompostowni w Tucholi działamy dwutorowo. Po pierwsze prowadzimy aktywny dialog z samorządem oraz lokalną społecznością w celu wypracowania rozwiązania, które byłoby korzystne dla wszystkich zainteresowanych stron. Po drugie procedujemy wszelkie niezbędne pozwolenia zgodnie z literą prawa. Natomiast jest to proces długotrwały i na jego finał musieli cierpliwie poczekać. Należy również wspomnieć, że Tuchola jest jednym z kilku projektów nad którymi pracujemy i analizujemy pod każdym kątem. Z kilku analizowanych projektów docelowo wybierzemy te, które przyniosą spółce najlepsze korzyści w wymiarze ekonomicznym, ważąc wszystkie potencjalne ryzyka.
Na koniec, nie nazwałbym tych wydarzeń złą passą. Są to standardowe zdarzenia, które występują przy prowadzeniu działalności operacyjnej w sektorze gospodarki odpadami. W momencie, kiedy znacząco zwiększymy potencjał portfela decyzji administracyjnych będziemy mogli myśleć o powrocie do wyników, jakie prezentowaliśmy w ostatnich latach.

Obrazek użytkownika Anonim
Inwestor

Z czego wynikało wycofanie się spółki z emisji akcji w zeszłym roku, brak zainteresowania czy słabe perspektywy dla spółki, które się zmaterializowały ?

Obrazek użytkownika Przemysław Weremczuk
Przemysław Weremczuk

Emisja nie doszła do skutku, ponieważ nie było możliwe przeprowadzenie oferty publicznej w sposób zapewniający osiągnięcie zamierzonych parametrów ekonomicznych. W zaistniałej sytuacji przeprowadzenie oferty publicznej nie leżało w interesie spółki i akcjonariuszy.

Obrazek użytkownika Anonim
Inwestor

Czy nie obawia się Pan kolejnych kar administracyjnych i w konsekwencji brak nowych kontraktów ? Czy w spółce jest osoba odpowiedzialna za audyt i dostosowywanie składowisk do wytycznych wskazaych w ustawie, aby uniknąć kolejnych kar dla spółki?

Obrazek użytkownika Przemysław Weremczuk
Przemysław Weremczuk

Ryzyko otrzymania kolejnych kar oczywiście istnieje i jest na stałe wpisane w prowadzoną przez nas działalność operacyjną. Natomiast ze swojej strony mogę zapewnić, że dokładamy wszelkich starań aby takie sytuacje nie miały miejsca. W spółce funkcjonuje struktura organizacyjna odpowiedzialna za kontrolę i nadzorowanie wszystkich procesów.

Obrazek użytkownika Anonim
Inwestor

Jak ocenia Pan perspektywy dla spółki w kolejnych kwartałach? Czy oczekuje Pan poprawy czy pogorszenia perspektyw w nadchodzących kwartałach ? Co zamierza zrobić zarząd, aby poprawić sytuację w spółce ?

Obrazek użytkownika Przemysław Weremczuk
Przemysław Weremczuk

Nasz model biznesowy jest prosty: mamy możliwość generowania przychodów w momencie posiadania limitów w uzyskanej decyzji administracyjnej na zagospodarowanie odpadów w danej instalacji. To czy będziemy mogli wrócić do poziomu zysków z 2020 roku będzie zależeć w głównej mierze od tego czy organom administracji publicznej uda się zniwelować zjawisko zatorów przy wydawaniu decyzji. Od strony organizacyjnej jesteśmy w stanie wrócić do tych poziomów nawet jutro.

Obrazek użytkownika Anonim
Inwestor

Z czego wynika tak duża przecena akcji w tak krótkim czasie? Spółka powinna korzystać na dobrych perspektywach dla sektora, a jest odwrotnie ? Czy to przez złe zarządzanie, brak kompetencji ?

Obrazek użytkownika Przemysław Weremczuk
Przemysław Weremczuk

Jako Zarząd nie mam wpływu na kurs akcji i sentyment inwestorów do spółki, tym samym ciężko jest mi ustosunkować się do pytania o spadek kursu akcji. Natomiast mogę zapewnić, że zespół Geotrans tworzą znakomici specjaliści, którzy w 2020 roku udowodnili swoją wartość osiągając najlepsze w historii spółki wyniki.

Obrazek użytkownika Anonim
Inwestor dywidendowy

Czy w najbliższych latach będzie wypłacana dywidenda?
Czy będzie wypłacana regularnie?

Obrazek użytkownika Przemysław Weremczuk
Przemysław Weremczuk

W czerwcu bieżącego roku zaktualizowaliśmy politykę dywidendy w ten sposób, że Zarząd będzie rekomendował walnemu zgromadzeniu spółki przeznaczanie na dywidendę co roku od 0 do 80 proc. jednostkowego zysku netto. W przyszłości stopa ewentualnej dywidendy będzie uzależniona od relacji planowanych nakładów inwestycyjnych w kolejnych latach do wygenerowanych nadwyżek środków finansowych w danym roku obrotowym oraz innych istotnych czynników warunkujących działalność spółki i specyfikę branży, w której działa.

Obrazek użytkownika Anonim
gucio

Jaki był powód zmiany strategii firmy na lata 2021-2024 i rezygnacji z emisji akcji ? Czy było to związane z brakiem zainteresowania ze strony inwestorów instytucjonalnych ?

Obrazek użytkownika Przemysław Weremczuk
Przemysław Weremczuk

Aktualizacja strategia była podyktowana odwołaniem emisji akcji serii C. W naszej opinii nie było możliwe przeprowadzenie oferty publicznej akcji serii C w sposób zapewniający osiągnięcie zamierzonych parametrów ekonomicznych emisji. W rezultacie postanowiliśmy oprzeć swój dalszy rozwój przede wszystkim o środki własne, finansowanie dłużne oraz współfinansowanie poszczególnych projektów inwestycyjnych przez partnerów biznesowych w ramach nowo powołanych spółek celowych.

Obrazek użytkownika Anonim
maja

Kiedy planujecie uruchomić program motywacyjny, który jest częścią nowej strategii firmy ? Czy warunkiem jego uzyskania będzie powrót kursu akcji i kapitalizacji do tego z roku 2020 ?

Obrazek użytkownika Przemysław Weremczuk
Przemysław Weremczuk

Obecnie prace nad programem motywacyjnym zostały zawieszone. Skupiamy się na bieżącej działalności operacyjnej.

Obrazek użytkownika Anonim
maja

Czym dokładnie zajmować się będzie spółka Geosun sp. z o.o ? Czy spółka zamierza budować farmy fotowoltaiczne z własnych środków ?

Obrazek użytkownika Przemysław Weremczuk
Przemysław Weremczuk

Celem spółki Geosun sp. z o.o. jest realizacja projektów fotowoltaicznych na zrekultywowanych składowiskach odpadów. Zamierzamy do końca 2021 roku rozpocząć prace nad budową pierwszej farmy fotowoltaicznej o mocy 1 MW na posiadanym przez spółkę terenie. Do sfinansowania projektu spółka zamierza wykorzystać finansowanie dłużne, zaś wkład własny finansowany będzie pro rata (50% przez Geotrans, 50% przez Eco Ventures). Sposób finansowania kolejnych projektów będzie uzależniony od dostępnych możliwości i poprzedzony analizą ekonomiczną.

Obrazek użytkownika Anonim
King

Na wydanie ilu decyzji administracyjnych aktualnie oczekujecie i jaki jest ich łączny wolumen?

Obrazek użytkownika Przemysław Weremczuk
Przemysław Weremczuk

Obecnie oczekujemy na wydanie nowych decyzji administracyjnych dotyczących kilku instalacji, niestety po stronie organów administracyjnych procesy te uległy znacznemu wydłużeniu i nie jesteśmy w stanie przewidzieć kiedy i jakim rezultatem się zakończą.

Obrazek użytkownika Anonim
King

Słyszy się o licznych protestach społecznych przy realizacji różnych projektów prze Geotrans. Jak ocenia Pan ryzyko związane z tymi protestami w kontekście nowych inwestycji Geotransu?

Obrazek użytkownika Przemysław Weremczuk
Przemysław Weremczuk

W związku ze specyfiką działalności, jaką wykonuje Geotrans istnieje duże prawdopodobieństwo wystąpienia protestów przy realizacji nowych projektów. Nie jest to jednak nic nadzwyczajnego. Przystępując do nowych projektów zawsze staramy się prowadzić konstruktywny dialog z lokalną społecznością i władzami samorządowymi, jak również organami kontrolnymi.

Obrazek użytkownika Anonim
Witold

Spółka planowała emisję akcji, jednak patrząc na jej sytuację finansową, pozycję na rynku, perspektywy rozwoju oraz warunki finansowania jakie są obecnie dostępne – dlaczego nie zdecydowano się wziąć kredytu?
Spółka prawie nie ma zadłużenia, a to pozwoliłoby zredukować – w przypadku powodzenia – niebezpieczeństwo dewiacji w przychodach.
Rozumiem ryzyko związane ze spłatami wynikające z obecnej sytuacji, jednak myślę że dostawca finansowania również wziąłby to pod uwagę.

Obrazek użytkownika Przemysław Weremczuk
Przemysław Weremczuk

Monitorujemy i analizujemy zjawisko zatorów w administracji publicznej oraz wzmożonych kontroli Wojewódzkich Inspektorów Ochrony Środowiska, również pod kątem ryzyka związanego z inwestycją we własne instalacje do przetwarzania i zagospodarowywania odpadów na pozyskanych przez spółkę w 2020 roku działkach. Na dzień dzisiejszy projekty te są w fazie analiz ekonomicznych oraz przygotowywania dokumentacji technicznej. Tak jak wskazaliśmy w strategii rozwoju spółki na lata 2021-2026 dalszy jej rozwój zamierzamy oprzeć przede wszystkim o środki własne, finansowanie dłużne oraz współfinansowania poszczególnych projektów inwestycyjnych przez partnerów biznesowych w ramach nowo powołanych spółek celowych.

Obrazek użytkownika Anonim
Witold

W temacie nowych instalacji – rozumiem że na chwilę obecną spółka ma bardzo ograniczone możliwości realizacji kontraktów, co oznacza, że następny kwartał może być podobny.
Aby zachować jakiś pogląd prosiłbym o informację ile przychodu pozwala średnio wygenerować instalacja, jakie są aktualne możliwości oraz w celu porównania – jakie były w zeszłym roku.
Ponadto, przypadkiem spółka nie ma statusu wspomagającego ją w szybszym otrzymywaniu decyzji administracyjnych?

Obrazek użytkownika Przemysław Weremczuk
Przemysław Weremczuk

Każda z instalacji posiada odrębną decyzję administracyjna, która w sposób precyzyjny określa rodzaj oraz wolumen odpadów, które mogą być na jej podstawie zagospodarowywane. Niestety nie ma tutaj klucza, w związku z czym określenie średniego przychodu z instalacji nie ma sensu. Spółka jest traktowana na takich samych zasadach jak, każde inne przedsiębiorstwo starające się o wydanie decyzji na zagospodarowywanie odpadów.

Obrazek użytkownika Anonim
Investor

Jak zarząd ocenia Q3 i Q4 2021 pod kątem realizacji decyzji administracyjnych, będzie lepiej ?

Obrazek użytkownika Przemysław Weremczuk
Przemysław Weremczuk

Nie jesteśmy w stanie przewidzieć kiedy i jakim rezultatem się zakończą obecnie rozpoczęte postepowania administracyjne. Pewnie oznaki poprawy sytuacji zaobserwowaliśmy w II kwartale 2021 r. kiedy to otrzymaliśmy dwie nowe decyzje administracyjne.

Obrazek użytkownika Anonim
Mike

Dzień dobry, jakie są pańskie przewidywania, co do przyszłorocznych wyników? Będą zbliżone bardziej do 2020 czy 2021r.?

Obrazek użytkownika Przemysław Weremczuk
Przemysław Weremczuk

Tak jak już wspominałem, wszystko będzie zależeć od tego w jakim tempie będziemy otrzymywać decyzje administracyjne. Dopiero na ich podstawie mamy możliwość generowania przychodów. W związku z tym, że nie mamy wpływu na działanie organów administracji publicznej nie chciałbym się wypowiadać na temat przyszłorocznych prognoz.

Obrazek użytkownika Anonim
Mike

Czy spółka wypłaci w tym roku dywidendę? Informacja o terminie i stopie jeszcze się nie pojawiła, pomimo przyjętej polityki dywidendowej.

Obrazek użytkownika Przemysław Weremczuk
Przemysław Weremczuk

W czerwcu nastąpiła zmiana polityki dywidendy i na jej podstawie Walne Zgromadzenie Spółki przyjęło w dniu 19 lipca uchwałę, w sprawie przeznaczenia całego zysku za 2020 r. na kapitał zapasowy.

Obrazek użytkownika Anonim
Mike

Kiedyś wspominał Pan o planach debiutu na GPW. Czy nadal jest to aktualne? I kiedy można liczyć na ewentualny debiut?

Obrazek użytkownika Przemysław Weremczuk
Przemysław Weremczuk

Obecnie plany przejścia na rynek główny Giełdy Papierów Wartościowych zostały odłożone na bliżej nieokreśloną przyszłość.

Obrazek użytkownika Anonim
Łukasz Wojdyr

Czy tak jak zakładano w strategi , czy 2022 jest szansa mieć 3x ebitda wyniku z 2019 ?

Obrazek użytkownika Przemysław Weremczuk
Przemysław Weremczuk

Celem nadrzędnym Spółki jest maksymalizacja potencjału portfela decyzji administracyjnych na zagospodarowywanie odpadów. Jednakże, biorąc pod uwagę fakt, że działalność operacyjna Spółki ma charakter kontraktowy i cechuje ją wysoka zmienność na przestrzeni kolejnych kwartałów i lat, nie jesteśmy w stanie wystarczająco precyzyjnie oszacować docelowego potencjału portfela decyzji administracyjnych, a w rezultacie również zakładanego wyniku EBITDA w danym okresie.

Obrazek użytkownika Przemysław Weremczuk
Przemysław Weremczuk

Szanowni Państwo, dziękuję za wszystkie pytania. Szkoda, że czas nie pozwolił nam na wszystkie odpowiedzieć. Życzę Państwu dobrego dnia, do usłyszenia na kolejnych spotkaniach.

Zostaw swój e-mail: przypomnimy Ci o zbliżającym się czacie, na kilka minut przed jego rozpoczęciem

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.