Relacja czatu z wiceprezesem zarządu spółki: Wszystkie segmenty Grupy PCC Rokita miały bardzo dobre wyniki
Obrazek użytkownika Czaty
26 maj 2022, 14:30

„Wszystkie segmenty Grupy PCC Rokita miały bardzo dobre wyniki” - relacja czatu z wiceprezesem zarządu spółki

W czwartek 26 maja 2022 r. odbył się czat inwestorski z wiceprezesem zarządu PCC Exol, Rafałem Zdonem. Podczas spotkania rozmawialiśmy o wynikach finansowych spółki za I kwartał 2022 roku. Inwestorzy zadawali również pytania o sytuację na rynku surowców, realizowane inwestycje oraz wypłatę dywidendy.

W spotkaniu udział wzięło 360 osób, a wiceprezes zarządu odpowiedział na 20 pytań. Zapraszamy do lektury całej relacji z czatu.

Obrazek użytkownika Janusz Maruszewski
Janusz Maruszewski

Zapraszamy na czat inwestorski z wiceprezesem zarządu PCC Rokita, Rafałem Zdonem. Podczas spotkania zostaną omówione wyniki finansowe za I kwartał 2022 roku oraz dalsze plany rozwoju.

 

Spotkanie rozpocznie się w czwartek, 26 maja 2022 r. o godz. 10:00. Już teraz zachęcamy do zadawania pytań za pośrednictwem poniższego formularza.

 

W przypadku chęci zadania kilku pytań, prosimy je zadawać pojedynczo i za każdym razem klikać przycisk "Wyślij". Ułatwi to przedstawicielom spółki odpowiadanie na pytania.

Obrazek użytkownika Rafał Zdon
Rafał Zdon

Szanowni Państwo, witam Państwa serdecznie! Dla tych, którzy są po raz pierwszy, chciałbym pokrótce przypomnieć, czym zajmuje się PCC Rokita. Skupiamy się na produkcji i dystrybucji związków chemicznych przede wszystkim polioli, chloropochodnych oraz produktów fosforo- i naftalenopochodnych. PCC Rokita wraz z blisko 30 spółkami zależnymi tworzy Grupę Kapitałową. Działalność Grupy podzielona jest na 5 segmentów, przy czym trzy główne (produkcyjne) to Poliuretany, Chloropochodne oraz Inna działalność chemiczna. Od 2011 roku jesteśmy obecni na rynku regulowanym Catalyst jako emitent obligacji korporacyjnych. Od 2014 roku na tym samym rynku notowane są także nasze akcje.

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

Pod koniec roku analitycy nie spodziewali się takich wysokich wyników Spółki. Dla mnie tak silne otwarcie roku to bardzo miłe zaskoczenie, ale z czego wynika takie wybicie?

Obrazek użytkownika Rafał Zdon
Rafał Zdon

To faktycznie niezwykle udany dla nas okres. Skonsolidowany zysk EBITDA zamknął się kwotą prawie 204 mln zł, to ponad połowa więcej niż w pierwszym kwartale ubiegłego roku. Natomiast zysk netto Grupy na poziomie prawie 124 mln zł to też duży wzrost, o 80%.

 

Wszystkie segmenty Grupy PCC Rokita miały bardzo dobre wyniki. Siłą napędową był przede wszystkim segment Chloropochodne. Tu zysk EBITDA wzrósł niemal czterokrotnie względem pierwszych trzech miesięcy 2021. Rekordowe wyniki kwartalne uzyskaliśmy w segmencie Inna działalność chemiczna, gdzie podwoiliśmy zysk EBITDA.

Obrazek użytkownika Anonim
Inwestor

Raport z wynikami segmentów, obrazuje spadek wyników w Poliuretanach. Co było przyczyną? Jest szansa na odwrócenie trendu?

Obrazek użytkownika Rafał Zdon
Rafał Zdon

Generalnie wciąż był to pomyślny okres dla segmentu Poliuretanów. Wyniki co prawda są niższe niż w pierwszym kwartale ubiegłego roku, ale pamiętajmy, że tamte rezultaty były spowodowane nadzwyczajnymi marżami, w dużej mierze wynikającymi z ogromnych niedoborów polioli na rynku.

 

Teraz pomimo tego, że ceny polioli nadal trzymają relatywnie wysoki poziom, obserwujemy ich nadpodaż na rynku europejskim. Jest to spowodowane między innymi wstrzymaniem wymiany handlowej z Ukrainą i Rosją. Dodatkowo obecna sytuacja makroekonomiczna powoduje, że klienci podejmują decyzje zakupowe bardziej zachowawczo.

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

Jakie czynniki wpłynęły na pozytywne wyniki Rokity? Czy podobne, o których pisał Pan na czacie PCC Exol, czy coś jeszcze?

Obrazek użytkownika Rafał Zdon
Rafał Zdon

Bardzo miło powitać mi osoby które brały udział we wtorkowym czacie!

 

Co do czynników które miały największy pozytywny wpływ wyniki, to przede wszystkim ceny ługu sodowego i sody kaustycznej. W pierwszym kwartale osiągnęły one historycznie najwyższe poziomy. Średnia cena ługu wzrosła o 90% względem cen z pierwszych trzech miesięcy 2021. Ceny sody kaustycznej poszły w górę jeszcze bardziej, o prawie 130%. To było najważniejszą przesłanką tak wysokich wyników, ale dodam tylko, że dobra sytuacja panowała w każdym z segmentów produkcyjnych.

Obrazek użytkownika Anonim
Jan

Jak Zarząd ocenia szanse na utrzymanie pozytywnych trendów? Zeszły rok to wzrost EBITDA prawie dwukrotny w stosunku do 2020. Teraz wyniki za Q1 to 2/3 wyniku całego roku 2019, więc pytanie czy to się utrzyma i czy 2022 znowu będzie rekordowy?

Obrazek użytkownika Rafał Zdon
Rafał Zdon

Nigdy nie publikowaliśmy prognoz, nie mamy takiej praktyki. To co obecnie zauważamy, to rekordy jakie biją ceny chloroalkaliów. Wciąż też relatywnie wysokie są ceny poliuretanów. Także segment Inna działalność chemiczna wypracował najwyższe w swojej historii wyniki. Przed nami jednak wciąż jeszcze większa część roku. Zachęcam do śledzenia na bieżąco naszych raportów.

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

Czy w najbliższym czasie można spodziewać się emisji nowych obligacji? Czy może z drugiej strony – wykupu obecnych?

Obrazek użytkownika Rafał Zdon
Rafał Zdon

Na ten moment PCC Rokita nie ma czynnego prospektu, który umożliwiałby emisję obligacji. Dotąd decydowaliśmy się na nowe emisje/wykupy, na podstawie m. in. aktualnych potrzeb pieniężnych, ogólnej sytuacji rynkowej, dostępnych źródeł finansowania.

Obrazek użytkownika Anonim
Piotr M.

Jak radzicie sobie z rosnącymi cenami energii elektrycznej? Czy planujecie zwiększyć produkcję własną?

Obrazek użytkownika Rafał Zdon
Rafał Zdon

Energia elektryczna zużywana od początku tego roku była zakontraktowana w zdecydowanej większości z wyprzedzeniem. To również wsparło wyniki pierwszego kwartału. Równolegle kryzys energetyczny, trwający od drugiej połowy ubiegłego roku, wywindował ceny wszystkich surowców energetycznych. Ten stan wzmocniony został jeszcze sytuacją geopolityczną związaną z wojną w Ukrainie.

 

Energia z własnej produkcji stanowiła ok. 16% całkowitego zużycia spółki w 2021. Wobec aktualnej sytuacji na rynku nie możemy wykluczyć przyszłych inwestycji, które zwiększyłyby zdolność produkcji własnej energii, także ze źródeł odnawialnych.

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

Dalej nie rozumiem wyników segmentu chlorowego. Wiem, że wynikają z cen ługu, ale przecież nie jest to produkt specjalistyczny, tylko coś co każdy na rynku ma i to w dużych ilościach. Więc co nagle spowodowało takie wybicie cen?

Obrazek użytkownika Rafał Zdon
Rafał Zdon

To przede wszystkim kryzys energetyczny, który pomimo tego, że dotyka nas wszystkich, na razie dużo mocniej dotknął zachodnich producentów. Wzrosty cen mediów energetycznych (m.in. gazu, węgla, a w efekcie cen energii elektrycznej) dla zachodnich przedsiębiorstw okazały się tak duże, że na rynku dochodziło do natychmiastowych podwyżek cen ługu, tak aby zrekompensować koszty produkcji.

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

Jak wygląda bezpośrednia konkurencja PCC Rokita? Do której spółki giełdowej najlepiej was porównywać pod względem produktowym i co Was wyróżnia?

Obrazek użytkownika Rafał Zdon
Rafał Zdon

Przede wszystkim z firmami chemicznymi i petrochemicznymi o globalnym zasięgu. Natomiast nie ma z tego co mi wiadomo, na europejskich giełdach spółki bezpośrednio podobnej do PCC Rokita. Wynika to z tego, że globalni gracze oprócz podobnych biznesów posiadają także inne, przy których poliole, ług sodowy – mogą nie stanowić dużego udziału sprzedaży.

 

Starając się odpowiedzieć na pytanie - Na rynku polioli naszą główną konkurencją są Dow Chemicals, BASF, Covestro, Shell i Repsol. Pod koniec roku spodziewamy się pojawienia nowego konkurenta, węgierskiej firmy MOL. MOL aktualnie stawia instalację do produkcji tlenku propylenu i polioli. Na rynku ługu i sody są to m. in. Anwil (będący częścią Grupy PKN Orlen) i niektórzy wymienieni wcześniej globalni gracze chemiczni.

 

Generalnie staramy się unikać bezpośredniej konkurencji cenowej. Stawiamy na rozwój nowych produktów, na specjalizację. Dotyczy to przede wszystkim segmentu Poliuretany i segmentu Inna działalność chemiczna.

Obrazek użytkownika Anonim
ZM

Czy planujecie w jakikolwiek sposób ograniczać emisję CO2?

Obrazek użytkownika Rafał Zdon
Rafał Zdon

W tym roku przyjęliśmy założenia strategii dekarbonizacji na lata 2022-2050 i wpisujemy się w cele polityki klimatycznej Unii Europejskiej. Będzie to możliwe dzięki obniżaniu energochłonności procesów technologicznych. Zakładamy też zmianę struktury zużywanej energii elektrycznej, w tym poprzez stopniowe zastępowanie paliw kopalnych energią odnawialną. Bierzemy pod uwagę zarówno nabywanie zielonej energii od dostawców zewnętrznych, jak i samodzielną jej produkcję.

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

Jaki jest wpływ wojny na Ukrainie na PCC Rokita?

Obrazek użytkownika Rafał Zdon
Rafał Zdon

Operacyjnie nie obserwujemy aktualnie większych problemów operacyjnych. Jednak musimy liczyć się z fluktuacją cen surowców oraz ograniczeniem ich dostępności. Podejmujemy jednak działania zapobiegawcze, np. dywersyfikując źródła dostaw. Każda wojna powoduje także wzrost niepewności w regionie co do przyszłości, ale na to nie mamy wpływu.

Obrazek użytkownika Anonim
Adam

Czy rozwój Rokity jest w jakikolwiek sposób wspomagany przez produkty ekologiczne? Istnieje w nich potencjał dla producenta chemii?

Obrazek użytkownika Rafał Zdon
Rafał Zdon

Oczywiście, tak jest. Mamy serię produktów PCC Greenline. Produkujemy m.in. zielony chlor i ług sodowy. Tu już sam proces technologiczny oparty jest na przyjaznej dla środowiska technologii membranowej. Dodatkowo, energia zużywana w procesie ich produkcji jest także zielona. Ma pokrycie w gwarancjach pochodzenia z OZE. Szacujemy, że potencjał takich produktów z roku na rok będzie rósł, dlatego staramy się działać w tym aspekcie proaktywnie, aktywnie poszerzając naszą ofertę zielonych produktów.

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

Czy dalszy wzrost stóp procentowych nie spowoduje problemu z obsługą zadłużenia?

Obrazek użytkownika Rafał Zdon
Rafał Zdon

Na zmiennej stopie procentowej opiera się mniejsza część finansowania Grupy. Jest to głównie finansowanie krótkoterminowe. W tym przypadku podnoszenie stóp procentowych naturalnie podnosi koszty finansowania.

 

Z kolei co do finansowania długoterminowego, to jego część zabezpieczona została przed ryzykiem zmiany stopy procentowej transakcjami IRS (Swap stopy procentowej). Część naszego zadłużenia długoterminowego stanowią obligacje ze stałym oprocentowaniem. Dodatkowo ok. połowy to kredyty i pożyczki zawarte na stałej stopie procentowej lub w odpowiedni sposób zabezpieczone. Oznacza to, że wszelkie podwyżki stóp wpłyną na nasze finansowanie krótkoterminowe i mniejszą część długoterminowego, które jest oparte o zmienną stopę procentową.

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

Kursy walut nadal zachowują się niestabilnie. Czy ta sytuacja wpływa na Waszą działalność pozytywnie czy negatywnie?

Obrazek użytkownika Rafał Zdon
Rafał Zdon

Duża część przychodów Grupy PCC Rokita realizowana jest w walutach obcych. Materiały kupujemy na rynkach zagranicznych i płacimy głównie w EUR i USD. W ostatnich latach nasze przychody uzależnione od kursów walut przeważały nad kosztami zależnymi od walut obcych. W związku z tym słabnąca złotówka wpływa umiarkowanie pozytywnie na wyniki Grupy.

Obrazek użytkownika Anonim
Grzegorz

Czy w związku z niepewnością na rynku, spółka traktuje zachowanie płynności priorytetowo? Widzicie zagrożenia z nią związane? Wiele spółek bagatelizowało to ryzyko przed kryzysami, a potem stawały się bankrutami…

Obrazek użytkownika Rafał Zdon
Rafał Zdon

Płynność zawsze jest dla nas priorytetem. Dla potwierdzania powyższego - W pierwszym kwartale tego roku posiadaliśmy pełną płynność finansową. Dodatkowo napiszę także, że już przed laty wprowadziliśmy system skutecznego ubezpieczania i monitorowania płatności. System przeszedł pozytywnie test, m.in. w dobie pandemii oraz w pierwszych miesiącach wojny w Ukrainie.

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

Co i kiedy przyniesie Rokicie duża inwestycja w PCC BD?

Obrazek użytkownika Rafał Zdon
Rafał Zdon

W pierwszym kwartale miały miejsce prace przygotowawcze do projektu. Celem jest budowa zupełnie nowego zakładu. Będzie to uniwersalna i elastyczna instalacja do produkcji między innymi polioli polieterowych i etoksylatów. Będą tam powstawać produkty wykorzystywane jako surowce do dalszych procesów przemysłowych dla licznych branż. Wstępnie przewidujemy, że przy zakładanym obecnie portfolio średnioroczne zdolności produkcyjne wyniosą 50-55 tys. ton. Termin realizacji pozostaje niezmieniony i szacujemy go na połowę 2026 roku.

Obrazek użytkownika Anonim
Inwestor

Jakie aktualnie prowadzicie inwestycje?

Obrazek użytkownika Rafał Zdon
Rafał Zdon

Poza inwestycją, której dotyczyło wcześniejsze pytanie, cały czas rozwijamy bazę dla badań i rozwoju. Stąd właśnie budujemy Centrum Innowacji i Skalowania Procesów. Ma to pozwolić na trzykrotne zwiększenie naszej powierzchni laboratoryjnej. Poważnie przyglądamy się też potencjalnym kierunkom rozwoju w zakresie tak dzisiaj istotnych projektów energetycznych. Nie wykluczamy naturalnie inwestycji we własne źródła energii odnawialnej, farmy fotowoltaiczne czy farmy wiatrowe. Dzisiaj właściwie możemy już mówić o sukcesach w kierunku zwiększania efektywności energetycznej. W ubiegłym roku wybudowaliśmy kotłownię wodorowo-gazową, produkującą parę technologiczną na potrzeby własne. Ta kotłownia daje możliwość odzyskiwania energii cieplnej ze spalin. Aktualnie jest w trakcie ruchu próbnego, choć obecnie ma już możliwość pracy w pełnej wydajności produkcyjnej.

Obrazek użytkownika Anonim
Tomek

Kiedy ma się zakończyć budowa zakładu prowadzona przez spółkę zależną PCC BD

Obrazek użytkownika Rafał Zdon
Rafał Zdon

Tak jak wspomniałem powyżej, szacujemy, że będzie to połowa 2026 roku.

Obrazek użytkownika Anonim
Piotr

Rynek budowlany ewidentnie w ostatnich okresach przysiada. Spada sprzedaż mieszkań, domów itp. Jakie będzie to miało na was przełożenie?

Obrazek użytkownika Rafał Zdon
Rafał Zdon

Rynek budowlany jest dla nas ważny, ale dywersyfikacja biznesu jest na tyle duża, że wpływ będzie ograniczony. Oczywiście część biznesów odczuje je bardziej niż inne, ale niektóre mogą na tym nawet skorzystać. Jako potwierdzenie powyższej tezy, podam argument, że duża ilość europejskich elektroliz jest bezpośrednio powiązanych z produkcją PCW, a PCW ma bardzo silne powiązanie z branżą budowlaną. W momencie kiedy spada zapotrzebowanie na PCW, część producentów ługu, musi ograniczać jego produkcję, gdyż nie ma możliwości lokowania półproduktu powstającego podczas jego produkcji (chloru) w żadnym innym produkcie. W przeszłości w takiej sytuacji cena ługu miała tendencję wzrostową. Oczywiście historia nigdy nie powtarza się w 100%, a na ceny produktu mają wpływ nie tylko czynniki podażowe, ale także popytowe.

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

W tym roku Rokita wypłaciła rekordową dywidendę. Czy tak dobre wyniki na początku roku to potencjał do utrzymania trendu dzielenia się z nami zyskami?

Obrazek użytkownika Rafał Zdon
Rafał Zdon

Zgadza się, wypłacona w tym roku dywidenda w kwocie 13,23 zł była rekordowa i dała nam miejsce w czołówce spółek giełdowych oferujących najwyższe stopy dywidendy. Warto w tym miejscu też zauważyć, że od naszego debiutu na giełdzie wypłaciliśmy łącznie blisko 50 zł za 1 akcję. To 1,5-krotny zwrot w odniesieniu do ceny akcji w dniu debiutu. Odpowiadając na pytanie, jak Państwo wiecie, ostatecznie o wypłacie dywidendy decyduje Walne Zgromadzenie.

Obrazek użytkownika Anonim
Piotr

Jaki jest dalszy plan na rozwój Rokity.

Obrazek użytkownika Rafał Zdon
Rafał Zdon

Co warto zauważyć, popyt i ceny na rynku chloroalkaliów trzymają bardzo wysoki poziom. Poliole cenowo wciąż mają się relatywnie dobrze. Realizujemy rozpoczęte inwestycje, o których wcześniej mówiłem. Inwestycje wiążą się z zamiarem dalszego zwiększania wolumenu wytwarzanych wyrobów. Na tym nie poprzestajemy. Rozważamy kolejne inwestycje w rozbudowę instalacji, mam tu na myśli elektrolizę, choć nie tylko. Zamierzamy pójść w kierunku inwestycji związanych ze środowiskiem. Jednocześnie stale dywersyfikujemy portfolio o nowe, specjalistyczne i wysokomarżowe produkty. Tu prym wiedzie segment Poliuretany i Inna działalność chemiczna. Chcemy zwiększać ich udział w naszej sprzedaży. Wciąż również poszukujemy nisz rynkowych. Równolegle dbamy o nasz wpływ na środowisko, będziemy dążyć do osiągnięcia w 2050 r. neutralności klimatycznej. To wszystko to w naszym przekonaniu ambitne projekty. Dotychczasowa historia dowodzi, że potrafimy takowe realizować z powodzeniem.

Obrazek użytkownika Rafał Zdon
Rafał Zdon

Serdecznie dziękuję Państwu za udział w czacie i zadane pytania. Jeśli pojawią się kolejne, to zapraszam do kontaktu z naszym działem relacji inwestorskich pod adresem: https://pcc.rokita.pl/relacje-inwestorskie/ lub przez e-mail: ir.rokita[at]pcc[dot]eu.

Zostaw swój e-mail: przypomnimy Ci o zbliżającym się czacie, na kilka minut przed jego rozpoczęciem

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.