Relacja czatu z zarządem Grupy MCI: Chcemy być wiodącym środkowoeuropejskim inwestorem PE na rynku cyfrowym w obszarze Mid Market
Obrazek użytkownika Czaty
12 lip 2022, 17:43

„Chcemy być wiodącym środkowoeuropejskim inwestorem PE na rynku cyfrowym w obszarze Mid Market” - relacja czatu z zarządem Grupy MCI

We wtorek 12 lipca 2022 r. odbył się czat inwestorski z prezesem zarządu Grupy MCI, Tomaszem Czechowiczem oraz wiceprezes zarządu, Ewą Ogryczak. Podczas spotkania rozmawialiśmy o strategii spółki. Inwestorzy zadawali również pytania o planowane inwestycje, sytuacje w spółkach portfelowych oraz aktualne warunki rynkowe.

W spotkaniu udział wzięło blisko 340 osób, a zarząd odpowiedział na ponad 40 pytań. Zapraszamy do lektury całej relacji z czatu.

Obrazek użytkownika Janusz Maruszewski
Janusz Maruszewski

Zachęcamy do udziału w czacie inwestorskim z zarządem Grupy MCI: Tomaszem Czechowiczem, prezesem zarządu oraz Ewą Ogryczak, wiceprezes zarządu. Podczas spotkania zostanie omówiona strategia inwestycyjna spółki oraz plany rozwoju.

 

Spotkanie rozpocznie się we wtorek, 12 lipca 2022 r. o godz. 10:00. Już teraz zachęcamy do zadawania pytań za pośrednictwem poniższego formularza.

 

W przypadku chęci zadania kilku pytań, prosimy je zadawać pojedynczo i za każdym razem klikać przycisk "Wyślij". Ułatwi to przedstawicielom spółki odpowiadanie na pytania.

Obrazek użytkownika Tomasz Czechowicz
Tomasz Czechowicz

Szanowni Państwo,
W imieniu zarządu MCI witam bardzo serdecznie na czacie inwestorskim poświęconym Strategii inwestycyjnej i planom rozwoju Grupy MCI. Cieszymy się z możliwości rozmowy z Państwem.
Dziękujemy za już zgłoszone pytania i zapraszamy oczywiście do zadawania dalszych pytań.
Tomasz Czechowicz

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

Jakie są plany MCI względem pakietu akcji Answear? Czy i w jakiej perspektywie możecie Państwo chcieć go sprzedawać?

Obrazek użytkownika Tomasz Czechowicz
Tomasz Czechowicz

Spółka jest ekstremalnie niedowartościowana w chwili obecnej. Q2’22 przyniósł blisko 30% wzrost przychodów Spółki. Będziemy sprzedawali w sposób maksymalizujący zysk dla inwestorów subfunduszu MCI.TechVentures, więc kryterium nie jest czas, ale sprzedaż odzwierciedlająca wartość Spółki.

Obrazek użytkownika Anonim
Maria

Jaka jest strategia inwestycyjna Grupy MCI na najbliższe lata?

Obrazek użytkownika Tomasz Czechowicz
Tomasz Czechowicz

MCI konsekwentnie realizuje strategię typu digital buyout. Celem jest realizacja 1 – 3 inwestycji rocznie o preferowanej wielkości equity ticket od 25 do 100 mln EUR. W sferze zainteresowania są liderzy gospodarki cyfrowej z regionu CEE/CE z szansą na transgraniczną ekspansję. Chcemy być wiodącym środkowoeuropejskim inwestorem PE na rynku cyfrowym w obszarze Mid Market. Poza Polską rozważamy inwestowanie w takie kraje jak: Czechy, Słowacja, Węgry, Rumunia, Bułgaria, Słowenia, Chorwacja, Grecja, Włochy, Austria, Niemcy, kraje bałtyckie, Skandynawia. Wyjścia z inwestycji zamierzamy realizować do globalnych/europejskich strategów i firm PE oraz poprzez IPO na WSE oraz innych giełdach międzynarodowych.

Obrazek użytkownika Anonim
MG

W jak dużym stopniu wojna na Ukrainie odbiła się na sytuacji spółki i inwestycjach?

Obrazek użytkownika Ewa Ogryczak
Ewa Ogryczak

Oczywiście trzeba jasno powiedzieć, że wojna na Ukrainie jest sytuacją kryzysową i ma ogromny wpływ na całokształt sytuacji w naszym regionie. Z perspektywy inwestycji i wyników MCI ten wpływ jest szczęśliwie niewielki, ponieważ Subfundusz MCI.EuroVentures nie posiada żadnej inwestycji dotkniętej wojną, natomiast Subfundusz MCI.TechVentures jest dotknięty fundamentalnie jedynie poprzez inwestycję w Spółkę Travelata, która jest inwestycją rosyjską. Nie jest to duża inwestycja, ponieważ na dzień 31.12.2021 stanowiła ona około 1,6% wartości kapitałów MCI, a na 31.03.2022 ze względów ostrożnościowych oraz uwzględniając niepewność w odniesieniu do dalszego performance’u spółki w obliczu wojny została objęta 100% odpisem. To czego doświadczamy to oczywiście spadki wycen, które wynikają z przyjętej przez TFI metodologii wycenowej. Większość spółek w naszych portfelach jest wyceniana poprzez odniesienie się do wycen giełdowych spółek porównywalnych, a one ze względu na sytuację wojenną ulegają istotnym przecenom, co ma bezpośrednie przełożenie nas spadki wyceny Funduszy MCI. Zakładamy jednak, że jest to sytuacja przejściowa, która w dłuższym okresie ulegnie odwróceniu.
Z perspektywy inwestowania i realizacji nowych inwestycji uważamy, że z tego samego powodu jest to czas kiedy realnie będzie można kupować taniej, co dla spółek dysponujących własnym kapitałem (jak MCI) powinno być okazją do realizacji korzystnych nowych zakupów.

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

W jakim obszarze interesują teraz Państwa inwestycje?

Obrazek użytkownika Tomasz Czechowicz
Tomasz Czechowicz

Tak jak już podkreśliliśmy w poprzedniej odpowiedzi MCI realizuje strategię digital buyout. Celem jest realizacja 1 – 3 inwestycji rocznie o preferowanej wielkości equity ticket 25 – 100 mln EUR. W sferze zainteresowania są liderzy gospodarki cyfrowej z regionu CEE/CE z szansą na transgraniczną ekspansję. Chcemy być wiodącym środkowoeuropejskim inwestorem PE na rynku cyfrowym w obszarze Mid Market.

Obrazek użytkownika Anonim
MG

Co musi się Państwa zdaniem wydarzyć, aby kurs akcji wrócił do poziomów 25 zł?

Obrazek użytkownika Tomasz Czechowicz
Tomasz Czechowicz

Oczywiście koniunktura giełdowa tutaj jest na pewno ważnym elementem , my ze swojej strony koncentrujemy się na utrzymaniu historycznej dynamiki wzrostu NAV per share (18% średniorocznie za ostatnie ponad 20 lat) oraz poprawie działań Investor Relations.

Obrazek użytkownika Anonim
Maria

Jakie są planowane wyjścia z inwestycji w najbliższych latach?

Obrazek użytkownika Tomasz Czechowicz
Tomasz Czechowicz

W marcu br. ogłosiliśmy transakcję wyjścia ze spółki Azimo (50% wyjście gotówkowe; 50% pakietu wymienione na akcje Papaya Global). Finalizacja transakcji przewidywana jest na lipiec 2022 r. Dodatkowo w 2022 r. planowane jest również wyjście ze spółki Focus Telecom. Wyjścia w 2023 r. będą w dużym stopniu zależały od sytuacji rynkowej, może to być bardzo atrakcyjny rok na inwestycje PE natomiast mniej atrakcyjny na realizację wyjść, niemniej zakładamy kontynuację wyjść z portfela MCI.TechVentures i nie wykluczamy transakcji wyjść z portfel MCI.EuroVentures.

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

Po co Spółka pozyskuje finansowania jeżeli cały czas komunikuje, że jest nadpłynna?

Obrazek użytkownika Ewa Ogryczak
Ewa Ogryczak

Budujemy długoterminowe relacje z dostawcami finansowania, po to, żeby płynność była „umiejscowiona” w odpowiednich podmiotach Grupy MCI i żeby była elastycznie dostępna, czyli żebyśmy mogli ją uruchamiać w odpowiednich momentach. Takiego rodzaju finansowaniem jest finansowanie udzielone przez RBI, jak i zamknięte obecnie finansowanie ING.
W czerwcu br. zamknęliśmy nową inwestycję w Spółkę eSky o wartości 158 mln PLN i pracujemy aktywnie nad nowymi inwestycjami. Zakładamy inwestycje na poziomie od 25 do 100 mln EUR, więc wiadomo, że ich realizacja „zużywa” płynność bardzo szybko. Chcemy więc w ramach dostępnych finansowań być gotowi na ich elastyczne uruchamianie, w sytuacji kiedy działalność inwestycyjna się zintensyfikuje.
Uważamy, że biorąc pod uwagę obecną sytuację rynkową (istotną weryfikację wycen wynikającą przede wszystkim z wybuchu wojny na Ukrainie), nadchodzi dobry czas na kupowanie. Cieszymy się więc, że zarówno pod kątem płynności własnej, jak i dostępnych finansowań, jesteśmy na to bardzo dobrze przygotowani.

Obrazek użytkownika Anonim
KP

Co Pan myśli o sektorze obronnym, a szczególnie cyberbezpieczeństwa? Czy rozważacie jakieś inwestycje w tym obszarze?

Obrazek użytkownika Tomasz Czechowicz
Tomasz Czechowicz

W sektorze obronnym nie, natomiast cyberbezpieczeństwo jest bardzo atrakcyjną, szybko rosnącą częścią branży digitalowej i aktywnie szukamy targetów w tym obszarze.

Obrazek użytkownika Anonim
Kryzsztof

Czy któreś ze spółek portfelowych MCI rozważają wejście na giełdę? Oczywiście, zakładając, że koniunktura się poprawi

Obrazek użytkownika Tomasz Czechowicz
Tomasz Czechowicz

Historycznie więcej spółek kupowaliśmy z giełdy niż wprowadzaliśmy na giełdę w ciągu ostatnich 10 lat, ale oczywiście w zależności od koniunktury nie wykluczamy takich scenariuszy.

Obrazek użytkownika Anonim
Mariusz P.

MCI od dawna specjalizuje się w biznesach e-commerce. Jak oceniacie obecną sytuację w tym sektorze i czy jest to branża w której dalej chcecie się specjalizować/koncentrować?

Obrazek użytkownika Tomasz Czechowicz
Tomasz Czechowicz

Uważamy iż obecny poziom wycen jest bardzo atrakcyjny i dlatego w dalszym ciągu aktywnie analizuje inwestycje typu ecommerce i marketplace mimo ich znacznego udziału w portfelu. W kontekście sub-segmentów Ecommerce/Marketplacy B2B oraz coś co nazywamy Digital Brands jak również wertykalne marketplace B2C.

Obrazek użytkownika Anonim
Mariusz P.

500 mln Euro na inwestycje w latach 2021 - 2025. Na jak dużych spółkach chcecie się koncentrować i czy są odpowiednie podmioty?

Obrazek użytkownika Tomasz Czechowicz
Tomasz Czechowicz

Nasz podstawowy ticket to 25-50 mln euro, ale również liczymy iż pojawi się 1-2 inwestycje w przedziale 50-100 mln euro w latach 2022-2025, łącznie oznacza to 2-3 nowe inwestycje rocznie, co jest oczywiście ambitnym celem, ale też rynek obecnie pod kątem nowych inwestycji wydaje się być bardziej atrakcyjny (mniejsza konkurencja, więcej dużych spółek cyfrowych, mniejsza konkurencja substytucyjna giełdy) niż w poprzednich 5 latach. Dodatkowym elementem jest wzmocnienie kadrowe MCI w ostatnich 2 latach, mamy obecnie największy historycznie team buytowy z 4 partnerami inwestycyjnymi z bardzo ciekawym trackrecordem i doświadczeniem transakcyjnym.

Obrazek użytkownika Anonim
Mariusz P.

W czasie pandemicznej hossy MCI praktycznie nie realizowało inwestycji, ale też (moim zdaniem) nie zrealizowało zbyt wielu wyjść. Jak podsumujecie ten okres i czy wasza rynkowa pozycja, jako VC, się po nim poprawiła?

Obrazek użytkownika Tomasz Czechowicz
Tomasz Czechowicz

W okresie pandemicznej hossy zrealizowaliśmy 2 nowe inwestycji Esky oraz Pigu-Hobby Hall wspólnie z MidEuropą czyli rzeczywiście mniej niż inne podobne fundusze w regionie. Natomiast trzeba pamiętać, iż timing inwestycji jest bardzo ważny i biorąc pod uwagę poziom wycen to nie był najlepszy okres do realizacji nowych inwestycji w gospodarce cyfrowej w naszej strategii inwestycyjnej.
W kontekście exitów to był dla nas rekordowy okres, ilościowo i wartoścowo zmniejszyliśmy portfel o ok. 50%: Frisco, Tatilbudur, Indeks, Pigu, Atm, Linx, Sidly, Rentplanet, Prowly, Vortex, Intymna, Azimo, mFind ,windeln oraz Answear IPO.

Obrazek użytkownika Anonim
Mariusz P.

Konflikt na Ukrainie a rynki wschodnie. Jak bardzo to komplikuje inwestycje na tych rynkach i czy to nie oznacza, że będziecie w związku z tym zmuszeni pójść bardziej na zachód i południe? Czy to już definitywny koniec inwestycji w Rosji?

Obrazek użytkownika Tomasz Czechowicz
Tomasz Czechowicz

MCI nie inwestuje na Ukrainie jak również w CIS. Wpływ na CEE jest raczej neutralny, a być może pozytywny.

Obrazek użytkownika unique_nick
unique_nick

Jak oceniacie Państwo wpływ rosnących stóp procentowych na Waszą zdolność do obsługi zadłużenia?

Obrazek użytkownika Ewa Ogryczak
Ewa Ogryczak

Oczywiście nie jesteśmy zadowoleni z rosnących stóp procentowych ponieważ naturalną sprawą jest to, że zwiększają one koszty naszego finansowania. Biorąc jednak pod uwagę (1) bardzo niski poziom zadłużenia Grupy oraz (2) wysoką rentowność realizowanej przez nas działalności (średni historyczny IRR na działalności buyout i expansion an poziomie 27%), nie widzimy ryzyka, żeby rosnące stopy procentowe przyczyniły się do problemów z obsługą zadłużenia. Dodatkowo - w związku z exitami realizowanymi bardzo intensywnie w ostatnich dwóch latach Grupa dysponuje wysokimi poziomami płynności własnej (na koniec roku 2021 na poziomie ponad 800 mln PLN).

Obrazek użytkownika Anonim
Mariusz P.

Proszę o komentarz na temat powołania Zbigniewa Jagiełło na szefa RN MCI. Prezes jest w tej chwili mocno kojarzony z projektem BLIK czy widzicie się jakoś w tej inicjatywie?

Obrazek użytkownika Tomasz Czechowicz
Tomasz Czechowicz

Liczymy, iż nasz Szef RN aktywnie zaangażowany w działalność MCI - Zbyszek Jagiełło będzie równie mocno, a być mocniej kojarzony z MCI. Wierzymy, iż jest to istotne wzmocnie potencjału MCI.

Obrazek użytkownika Anonim
IT

Pisze Pan o ekstremalnym niedowartościowaniu Answera. Czy zatsanaiwałs się Pan kiedyś z czego to wynika?

Obrazek użytkownika Tomasz Czechowicz
Tomasz Czechowicz

To pytanie przekażemy zarządowi Answear – MCI jest inwestorem mniejszościowym nie kontrolującym spółki, wszelkie dobre sugestie i rekomendacje są przez nas mile widziane.

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

Jak Pan ocenia aktualną sytuację rynkową, czy to już dobry czas na inwestowanie, biorąc pod uwagę spadek wycen?

Obrazek użytkownika Tomasz Czechowicz
Tomasz Czechowicz

To zależy oczywiście od rodzaju inwestycji. Myślę, iż trudno jest udzielić jednoznacznej odpowiedzi – na pewno jest to lepszy czas na inwestowanie w naszej strategii inwestycyjnej niż rok lub 2 lata temu, ale za rok może być jeszcze lepszy. Nasza aktywność w zakresie nowych inwestycji wzrosła około 2-krotnie w stosunku do roku ubiegłego (ilość złożonych NBOs, aktywne deale w pipeline, etc).

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

Czy można prosić o kilka słów o nowych osobach w MCI?

Obrazek użytkownika Ewa Ogryczak
Ewa Ogryczak

Na początku roku do Zespołu Inwestycyjnego MCI dołączył Greg Dębicki. Greg odpowiada za obszar nowych inwestycji w Europie Zachodniej; specjalizuje się w obszarze oprogramowania, marketplace, fintech i infrastruktury cyfrowej; odpowiada też za rozwój platformy syndykacyjnej, która ma pomóc w pozyskiwaniu kapitału zewnętrznego do realizacji dużych transakcji w regionie CEE. Przed dołączeniem do MCI, Greg pracował przez prawie 10 lat w kanadyjskich funduszach emerytalnych i bankach, gdzie zajmowałam się programami inwestycyjnymi private equity. Ma również doświadczenie jako dyrektor w zarządach spółek prywatnych.
W drugim kwartale 2022 r. do Zespołu Inwestycyjnego MCI dołączył dr Stefan Krueger. Stefan odpowiada głównie za projekty e-commerce i marketplace oraz rozwój MCI na wybranych rynkach zagranicznych (Niemcy, kraje bałtyckie, Skandynawia). Wcześniej był szefem warszawskiego biura Morgan Stanley, gdzie nadzorował działalność oddziału i odpowiadał za bankowość inwestycyjną. W MS przez 11 lat pracy zrealizował wiele transakcji M&A oraz na rynku kapitałowym zarówno w naszym kraju, jak też w Europie Środkowo-Wschodniej, Niemczech i Turcji.
Rok 2022 to również rok promocji w Zespole Inwestycji. Michał Górecki oraz Filip Berkowski zostali awansowani na Partnerów Inwestycyjnych, Hubert Wichrowski został awansowany na Starszego Managera Inwestycyjnego.
Dodatkowo 27.06.2022 ZWZ MCI Capital ASI S.A. powołało w skład Rady Nadzorczej Spółki Pana Zbigniewa Jagiełłę – wieloletniego szefa PKO Banku Polskiego, który objął również funkcję Przewodniczącego Rady Nadzorczej Spółki.

Obrazek użytkownika Anonim
Mariusz P.

Co dalej z IdoSell? Czy potwierdzacie, że jest to obecnie wasza kluczowa inwestycja, jaka jest obecna trakcja projektu, perspektywy i plany odnośnie rozwoju i exitu?

Obrazek użytkownika Tomasz Czechowicz
Tomasz Czechowicz

Tak, IAI jest to największa pod względem wartości inwestycja w portfelu subfunduszu MCI.EuroVentures, spółka rozwija się bardzo dobrze i zwiększa dynamikę wzrostu w 2022. W Q1'22 funkcję Prezesa Zarządu objął Jarek Mikos, jeden z najbardziej doświadczonych menadżerów spółek technologicznych w CEE, m.in. pracował z Innova, jako Executive Chairman w WP , Prezes w PEP , Prezes w GTS, co potwierdza potencjał IAI. Założyciel Paweł Fornalski objął funkcje Exucutie Chairman i dalej aktywnie wspiera rozwój spółki. Cele na najbliższy okres to zdynamizowanie wzrostu nowych merchantów na platformie IAI (wierzymy, iż jest to świetna alternatywa dla dużych merchantów Allegro i Amazona w zakresie dywersyfikacji kanałów sprzedaży i obniżenia jej kosztów) oraz rozwój produktów w zakresie usług cross-borderowych i finansowych.
Na ten moment skupiamy się na budowie dodatkowej wartości Spółki.

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

Czy można prosić o kilka słów komentarza na temat ostatniej inwestycji w eSky?

Obrazek użytkownika Ewa Ogryczak
Ewa Ogryczak

MCI do portfela Subfunduszu MCI.EuroVentures 1.0. nabyło w lutym 2022 r. pakiet 55% akcji eSky za łączną kwotę ok. 158 mln PLN (kwota transakcji obejmuje również dokapitalizowanie Spółki). Spółka eSky jest liderem rynku biletów lotniczych w CEE i oferuje swoje usługi w ponad 60 krajach świata. MCI.EV będzie wspierać eSky w umacnianiu pozycji na globalnym rynku i realizacji strategii budowy przewagi technologicznej nad konkurencją. Planujemy dalsze umacnianie pozycji Spółki w CEE, ale też globalnie, poprzez przejęcia jak i dynamiczny wzrost organiczny.

Obrazek użytkownika Anonim
Robert

Jakie plany inwestycyjne ma Grupa MCI na najbliższe lata?

Obrazek użytkownika Tomasz Czechowicz
Tomasz Czechowicz

Na to pytanie już dzisiaj odpowiadaliśmy - proszę spojrzeć na naszą odpowiedź dotyczącą strategii inwestycyjnej MCI powyżej.

Obrazek użytkownika Anonim
Ryszard_1

Dlaczego warto kupowac akcje MCI?

Obrazek użytkownika Tomasz Czechowicz
Tomasz Czechowicz

MCI to przede wszystkim ekspozycja na wyniki Subfunduszu MCI.EuroVentures – stanowi on dzisiaj ponad 80% wartości aktywów MCI. Proszę zwrócić uwagę, że ostatnia inwestycja tego Subfunduszu – eSky – to wydatek inwestycyjny rzędu prawie 160 mln PLN, efekt skrupulatnego procesu due dilligence, wielomiesięcznych negocjacji oraz relacji i dostępu do specjalistycznej wiedzy naszych zaradzających. Taka inwestycja powinna dawać zwrot na poziomie 3-4x CoC i takie inwestycje chcemy robić w MCI. Oczywiście należy wziąć pod uwagę, że taka inwestycja z poziomu funduszu wiąże się z zamrożeniem kapitału na okres 3-7 lat.
Kupując akcje MCI, Inwestor otrzymuje więc realny dostęp do inwestycji PE, które normalnie nie byłyby dla niego dostępne, uzyskując jednocześnie dostęp do zwrotów realizowanych przez klasycznych inwestorów PE, dzięki instrumentowi o zdecydowania wyżej płynności. Dodając do tego fakt, że akcje MCI notowane są z 50% dyskontem (istotne dyskonto jest pogłębione obecnie bardzo specyficzną sytuacją rynkową spowodowaną wojną na Ukrainie, która potęguje spadki wycen spółek giełdowych), a więc upraszczając za niecałe 17 PLN (dzisiejsza cena rynkowa 1 akcji MCI) inwestor może kupić 1 akcję o realnej wartości ponad 35 PLN (tyle wynosi dzisiaj wartość księgowa MCI).
Dodatkowo w roku 2020 Spółka przyjęła politykę dywidendową na lata 2021 – 2023 (3 lata), zgodnie z którą przeznacza na wypłatę dywidendy od 1% do 2% kapitałów własnych, co robi systematycznie od dwóch lat. Tę politykę, za zgodą ZWZ, zarząd zamierza również kontynuować w następnych okresach. Ponadto mamy też dużą pozycję gotówkową dająca szanse na atrakcyjne inwestycje w okresie spowolnienia gospodarczego i okresu niskich wycen.
Dlatego, w ocenie zarządu, biorąc pod uwagę stale rosnącą inflacją oraz trudność w realnym dostępie do bezpiecznych inwestycji zapewniających inwestorom ochronę kapitału, wydaje nam się, że inwestycja w MCI jest bardzo ciekawą alternatywą dla wszystkich inwestorów, którzy poszukują dywersyfikacji oraz atrakcyjnych stóp zwrotu.

Obrazek użytkownika Anonim
MP

Czy Spółka planuje buyback w związku z bardzo dużym dyskontem ceny akcji MCI w stosunku do wartości aktywów netto?

Obrazek użytkownika Tomasz Czechowicz
Tomasz Czechowicz

Na ten moment Spółka nie planuje buybacku akcji. Spółka uchwaliła politykę dywidendową na lata 2021 – 2023 i zamierza w ten sposób dzielić się z akcjonariuszami wypracowanymi zyskami również w kolejnych latach. Zgodnie z polityką dywidendową od 1% do 2% kapitałów własnych Spółki powinno być przeznaczane na wypłatę dywidendy. Spółka wypłaciła dywidendę z zysku 2020 r. (wypłata w 2021 r.) na poziomie 27,8 mln PLN (0,54 PLN/akcję) i wypłaci dywidendę z zysku 2021 r. na poziomie 36,7 mln PLN (0,70 PLN/akcję; dzień dywidendy ustalono na 26.09.2022, dzień wypłaty dywidendy na 07.10.2022). Kwoty wypłat stanowiły 2% kapitałów własnych Spółki (są to maksymalne kwoty wypłat zgodnie z polityką). Przewidujemy kontynuację polityki dywidendowej w kolejnych okresach i liczymy, że takie działanie zachęci inwestorów do inwestowania w akcje MCI.

Obrazek użytkownika Anonim
Mariusz P.

Czy w ramach strategii przez najbliższe 4 lata spółka zamierza koncentrować się na inwestowaniu własnego kapitału czy myśli o większym zasileniu pieniędzmi inwestorów zewnętrznych do swoich funduszów? Jaka będzie strategia fundrisingowa w obecnych warunkach rynkowych i regulacyjnych?

Obrazek użytkownika Ewa Ogryczak
Ewa Ogryczak

Zakładamy realizację strategii w oparciu o środki własne, jaki finansowanie zewnętrzne (dłużne).
W odniesieniu do finansowania zewnętrznego oprócz klasycznych produktów, jakimi zawsze dla nas były obligacje szukamy finansowań dopasowanych do specyfiki działalności MCI - czyli takich które (1) są możliwie najdłuższe (2) dają możliwość elastycznego ciągnięcia, w sytuacji kiedy pojawia się zapotrzebowanie na te środki ale nie budują niepotrzebnych kosztów, w sytuacji kiedy płynność nie jest potrzebna. Tego rodzaju finansowaniami są już pozyskane finansowania na poziomie Funduszy (RBI) oraz w MCI (ING). Biorąc pod uwagę ryzyko lokalnego rynku staramy się też dywersyfikować finansowania, tak żeby nie być zależnym tylko od jednego podmiotu i od jednego rynku.

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

Czy patrząc na ekstremalnie niedowartościowanie Answear rozważyliby Państwo ponowną inwestycję przy obecnej wycenie i kupowanie akcji z giełdy?

Obrazek użytkownika Ewa Ogryczak
Ewa Ogryczak

Subfundusz MCI.TechVentures, który jest inwestorem w Answear jest Subfunduszem, który po zmianie statutu w roku 2019, nie może już dokonywać żadnych nowych inwestycji.

Obrazek użytkownika Anonim
Kris Cross

Na co inwestorzy mogą liczyć w ramach zapowiadanej poprawy relacji inwestorskich? Czy możemy oczekiwać regularnych a nie wybiórczych informacji o wynikach spółek portfelowych?

Obrazek użytkownika Tomasz Czechowicz
Tomasz Czechowicz

Proszę mieć na uwadze, że jako TFI jesteśmy zobligowani do zachowania tajemnicy zawodowej i nie możemy ujawniać do szerokiego grona odbiorów informacji, które nie są publicznie dostępne. Staramy się, aby nasz przekaz był maksymalnie kompletny dla odbiorcy, ale nie możemy działać wbrew regulacjom prawnym, które nas obowiązują.

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

W którym roku prognozuje Pan osiągniecie 100% w akcjonariacie MCI przy programie motywacyjnym który zakłada, że może Pan obejmować 2% akcji po przekroczeniu 15% IRR w danym roku przy historycznie średniorocznym wynoszącym ponad 20%?

Obrazek użytkownika Ewa Ogryczak
Ewa Ogryczak

Zwracam uwagę, że program motywacyjny dla Prezesa Czechowicza, o którym jest mowa, dotyczy jedynie roku 2021, który przy okazji był rokiem spektakularnych wyników MCI (466 mln PLN zysku, 34% IRR). Program motywacyjny, który pierwotnie był uchwalony na lata 2021 - 2023 został skrócony do roku 2021. Spółka pracuje obecnie nad nowym programem motywacyjnym dla Zarządu.

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

Czy biotechnologia znajduje się w zakresie waszego zainteresowania?

Obrazek użytkownika Tomasz Czechowicz
Tomasz Czechowicz

Biotechnologia wpasowuje się w obszar branży digitalowej, dlatego nie wykluczamy inwestycji z tego obszaru, chociaż wśród naszych głównych zainteresowań pozostają branże: e-commerce, marketplace, fintech, SaaS, infrastruktura cyfrowa.

Obrazek użytkownika Anonim
MG

Czy oprocentowanie obligacji, które wyemitowała spółka jest w jakiś sposób zależne od WIBOR? Jak wpływa na spółkę wzrost stóp procentowych?

Obrazek użytkownika Ewa Ogryczak
Ewa Ogryczak

Tak, w obu transzach publicznych obligacji wyemitowanych przez MCI (T1 oraz T2) oprocentowanie jest zależne od 3M WIBOR’u. Oczywiście wzrosty stóp procentowych zwiększają koszty tego finansowania dla nas, ale nadal uważamy, ze biorąc pod uwagę zwroty, jakie Grupa MCI realizuje na inwestycjach (średni historyczny track record na realizowanej przez nas strategii buyout/expansion wynosi ponad 27%), a wiec zapewniając oczywiście bezpieczny poziom zadłużenia, to jeżeli nowe finansowanie może przyczynić się do realizacji nowej inwestycji i wygenerowania na niej wspomnianego zwrotu, to nadal uważamy, że jest to dla nas opłacalne nawet jeżeli ten roczny koszt podniósł się o kilka punktów procentowych.

Obrazek użytkownika Anonim
Grzegorz

Czy wysoka inflacja w Polsce i Europie pomoże czy też zaszkodzi wynikom MCI w najbliższych kilku latach?

Obrazek użytkownika Tomasz Czechowicz
Tomasz Czechowicz

Jest kilka pozytywnych jak i negatywnych skutków wysokiej inflacji. Z jednej strony na rynkach światowych widzimy istotną, wciąż postępującą przecenę spółek wzrostowych/spółek technologicznych, spowodowaną rosnącą inflacją, podwyżkami stóp procentowych, pogarszającymi się warunkami makroekonomicznymi, trwającym konfliktem zbrojnym na Ukrainie, co ma negatywne przełożenie przede wszystkim na wyceny spółek portfelowych funduszy wycenianych za pomocą mnożników – warto jednak podkreślić, że jest to wycena niezrealizowana, a w wielu przypadkach widzimy duży potencjał do wyższych wycen/cen w momencie faktycznej sprzedaży spółki i tym samym realizowanie wyższych zwrotów z inwestycji. Z drugiej jednak strony przeceny spółek sprawiają, że jest to w naszej ocenie dobry moment na kupowanie spółek, na których powinniśmy być w stanie osiągać wyższe stopy zwrotu ze względu na atrakcyjne ceny zakupu. Dodatkowo z naszej perspektywy ważne jest to, że dysponujemy dużą płynnością własną, która dodatkowo jest wzmocniona dostępnymi finansowaniami zewnętrznymi, co na pewno stawia nas w uprzywilejowanej pozycji jako inwestora. Oczywiście wzrost inflacji i stóp procentowych podnosi nasze koszty funkcjonowania, w szczególności koszty finansowe, natomiast należy pamiętać, że należymy do podmiotów o ugruntowanej pozycji, z wieloletnim track recordem i o wysokiej rentowności – nasz średni zwrot na zainwestowanych środkach wynosi 3,3 CoC w całej historii (strategia buyout & expansion), stąd wzrost, czy to kosztów operacyjnych, czy kosztów finansowych nie jest dla nas korzystny, ale na pewno nie jest w stanie w sposób istotny zaburzyć wyników ani rentowności Grupy. Generalnie uważamy, że dysponując silnym portfelem i istotną pozycją gotówkową przeznaczoną na nowe inwestycje w tym trudnym czasie, jesteśmy relatywnie w znacznie lepszej pozycji niż większość tradycyjnych funduszy Private Equity.

Obrazek użytkownika Anonim
Krzysztof1oo

Jak długo potrwa obecna przecena spółek technologicznych na giełdach światowych?

Obrazek użytkownika Tomasz Czechowicz
Tomasz Czechowicz

Ciężko jest jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Na ten moment nic nie wskazuje na to, aby ten trend szybko się odwrócił. Wiąże się to z zaostrzoną polityką pieniężną, podwyżkami stóp procentowych na światowych rynkach, w tym głównie w Stanach Zjednoczonych, gdzie nie widać końca cyklu podwyżek. Spadki spółek technologicznych są zauważalne na wszystkich światowych giełdach (wg stanu na koniec maja br. indeks MSCI World od początku stycznia 2022 r. spadł o ok. 20%, Nasdaq o ok. 28%, a S&P o ponad 17%). Wzrost stóp procentowych ma także negatywne przełożenie na rozwój gospodarczy. Są też realne obawy co do wystąpienia recesji. To wszystko powoduje niepokój wśród inwestorów, że związane z podwyżkami stóp coraz wyższe koszty zadłużenia, czy trudności w refinansowaniu istniejącego zadłużenia, wpłyną na pogorszenie się sytuacji finansowej spółek, w tym część z nich odczuje problemy płynnościowe, co może zakończyć się falami upadłości/restrukturyzacji. Co prawda jest też część spółek, która nie ma problemów z zadłużeniem i są one w stanie nadal wypracowywać solidne zyski. Natomiast niewątpliwe wzrost stóp procentowych powoduje, że rośnie stopa dyskontowa, co ma negatywne przełożenie na modelową wycenę tych spółek, nawet pomimo tego, że może nie mieć to realnego przełożenia na działalność spółek. Poza tym globalne spadki wycen spółek na rynkach giełdowych, dotykają także wyceny spółek nienotowanych na giełdzie, ze względu na stosowane modele wyceny, zakładające odniesienie się do wyników oraz wycen giełdowych spółek porównywalnych (dla spółek wycenianych metodą mnożnikową).

Obrazek użytkownika Anonim
Maria

Czym spowodowane są słabe wyniki Subfunduszu MCI.TechVentures 1.0. w 1Q 2022?

Obrazek użytkownika Ewa Ogryczak
Ewa Ogryczak

Gorsze wyniki Subfunduszu MCI.TechVentures 1.0. za okres 1Q 2022 były spowodowane rozpoczęciem przez Rosję wojny w Ukrainie. MCI.TV posiada jedną spółkę, której działalność skoncentrowana jest na rynku rosyjskim – Travelata (działająca w sektorze online travel), która na dzień 31.03.2022 została odpisana w 100% (67 mln PLN). Częściowo zaangażowana w Rosji była też spółka Gett (przewozy taksówkarskie). Gett zamknęła działalność prowadzoną w Rosji, która była nierentowna i odpowiadała za mniej niż 14% całkowitej marży brutto spółki w 4Q 2021. Jednocześnie spółka Answear.com (sklep odzieżowy online) posiadała zaangażowanie na rynku ukraińskim (ekspozycja na ten rynek ok. 16% za 3 kwartały 2021 r.), co również skutkowało spadkiem wyceny tej spółki. To wszystko przełożyło się na spadek łącznej wartości WAN MCI.TV w 1Q 2022 o około -152,3 mln PLN (w tym na Grupę MCI Capital ASI S.A. przypadło -66,8 mln PLN, co stanowi nie więcej niż 4% NAV Grupy MCI na 31.03.2022).
Zwracamy jednak uwagę, że spadki wycen nie są wydarzeniem specyficznym dla MCI, tylko globalnym i wynikają z sytuacji wojennej w regionie oraz wzrostu stóp procentowych i znacznego osłabienia otoczenia makroekonomicznego, co jest wydarzeniem jednoznacznie negatywnym i przekłada się na globalne spadki wycen rynkowych. Ponieważ Spółki Funduszu wyceniane są najczęściej poprzez odniesienie do spółek porównywalnych, to spadki wycen spółek giełdowych mają bezpośrednie przełożenie na spadki naszych wycen. W 1 półroczu 2022 największe spółki technologiczne świata zanotowały znaczące spadki wycen, które wyniosły przeciętnie od 25% do 75%. Jest to po tzw. „internet bubble burst” i „credit crunch” największa przecena spółek technologicznych na świecie.
Oczekujemy poprawy sytuacji wycenowej w momencie zakończenia cyklu podwyżek stóp procentowych w USA. Ważnym elementem będzie też wygaszanie inflacji oraz zakończenie konfliktu na Ukrainie oraz czy i w jakim stopniu gospodarki w CEE oraz w Europie i USA wejdą w recesję.

Obrazek użytkownika Anonim
Kris Cross

Co się dzieje ze spółką Morele? Jakie ma wyniki operacyjne i finansowe? Mieliście ją sprzedać w zeszłym roku. Dlaczego nie doszło do transakcji?

Obrazek użytkownika Tomasz Czechowicz
Tomasz Czechowicz

W 2022 r. doszło do spowolnienia dynamiki wyników finansowych Spółki z uwagi głównie na: (1) spadek marż w segmencie sprzętu fitness, (2) spadek popytu na komponenty IT, komputery, laptopy i (3) braki w zatowarowaniu typowym produktem consumer electronics (smartfony, AGD/RTV). W efekcie, uwzględniając również wspomniane powyżej spadki wycen giełdowych spółek z branży e-commerce, wartość udziałów Morele w portfelu MCI.TechVentures zmniejszyła się w 2Q'22.
Zwracamy też uwagę na to, iż w roku 2021 zespół zarządzający przeprowadził proces nakierowany na pozyskanie inwestora dla Morele oraz proces wyjścia z inwestycji w spółkę. W ramach procesu, zatrudniony został profesjonalny doradca, bank inwestycyjny UBS oraz grupa innych doradców, aby przygotować spółkę do tego procesu i uzyskać możliwie najlepszy jego efekt. W wyniku prowadzonych rozmów nie udało się uzyskać satysfakcjonujących warunków transakcji, które zdaniem zarządzających subfunduszem MCI.TechVentures odzwierciedlałyby godziwą wartość Morele. Dlatego nie doszło do wyjścia ze spółki.
Tym niemniej, Towarzystwo ocenia, iż dalszy wzrost skali działalności oraz wykorzystanie rozwiązań technologicznych, które spółka budowała od wielu lat, wciąż mogą dynamizować jej dalszy rozwój.

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

Czy według Państwa jest szansa na poprawę relacji inwestorskich przy takich programach motywacyjnych jaki mieliśmy ostatnio z dodrukiem 2% akcji dla głównego akcjonariusza za przekroczenie progu 15% IRR ?

Obrazek użytkownika Ewa Ogryczak
Ewa Ogryczak

Główny akcjonariusz jest również Prezesem Zarządu Spółki i osobą odpowiedzialną za jej wyniki.
Program motywacyjne jest więc nagrodą dla Prezesa za spektakularne wyniki osiągnięte przez Spółkę w roku 2021, a nie "dodrukiem" akcji dla głównego akcjonariusza.

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

Które spółki z portfolio są gotowe, alb bliskie gotowości, by wejść na giełdę?

Obrazek użytkownika Tomasz Czechowicz
Tomasz Czechowicz

Niestety, ale nie możemy komunikować takich informacji, są to informacje poufne.

Obrazek użytkownika Anonim
Mariusz P.

Czy spółka zamierza dalej korzystać z długu de realizowania inwestycji przy obecnym poziomie stóp procentowych? Jak oceniacie wpływ dotychczasowego długu na zyskowność grupy?

Obrazek użytkownika Ewa Ogryczak
Ewa Ogryczak

Tak, podnosi to stopę zwrotu z zainwestowanego kapitału. Przy poziomie zwrotów realizowanych przez nas na inwestycjach buyout (27% historyczny IRR), uważamy, że warto korzystać z zewnętrznego finansowania aby umożliwić sobie realizowanie tego zwrotu (nawet jego dzisiejsze koszty finansowania są wyższe). Aby optymalizować ten proces staramy się poszukiwać finansowań "commitmentowych", które są dostępne na żądanie, czyli możemy je ciągnąć w dowolnym momencie kiedy pojawia się zapotrzebowanie na płynność i jednocześnie możemy je w dowolnym momencie spłacać, w ten sposób optymalizując koszty finansowe.

Obrazek użytkownika Anonim
Krzysztof

Ile wynosi łączne zaangażowanie funduszy w dług MCI Management?

Obrazek użytkownika Tomasz Czechowicz
Tomasz Czechowicz

Chcieliśmy zaznaczyć, że podawanie szczegółowych informacji dotyczących zaangażowania funduszy inwestycyjnych zarządzanych przez MCI Capital TFI S.A. w jakiekolwiek lokaty, w tym dług MCI Management Sp. z o.o. w zakresie wykraczającym poza zakres informacji, które powinny były się znaleźć i znalazły się w przestrzeni publicznej zgodnie z przepisami prawa (np. poprzez ujawnienie tych informacji w treści sprawozdań finansowych funduszy inwestycyjnych na koniec danego roku obrotowego) stanowi naruszenie przepisów ustawy o funduszach inwestycyjnych w zakresie tajemnicy zawodowej.

Obrazek użytkownika Anonim
IT

W jaki sposób MCI chroni posiadaną gotówkę w sporej ilości przed inflacją?

Obrazek użytkownika Ewa Ogryczak
Ewa Ogryczak

Poprzez wysokooprocentowane długoterminowe lokaty bankowe, inwestycje w płynne instrumenty dlużne niskiego ryzyka oraz pozyskiwanie finansowania w formie commitmentowej. Dostępna płynność, o której pisałam uwzględnia te finansowania, jednak nie generują one po naszej stronie kosztów finansowych, poza opłatą od zaangaożowania.

Obrazek użytkownika Anonim
Andreas

Czy dalej realny jest scenariusz stworzenia dużego "funduszu luksemburskiego", o którym mówiliście jakiś czas temu?

Obrazek użytkownika Ewa Ogryczak
Ewa Ogryczak

Na razie biorąc pod uwagę dostępną płynność własną oraz aktywne projekty fundraisingowe nie jest to scenariusz, który bierzemy pod uwagę w krótkim/średnim okresie.

Obrazek użytkownika Anonim
Kris Cross

Jakie są efekty węgierskiej akwizycji IAI? Czy ta transakcja pozwoliła osiągnąć jakieś synergie, np wzrost obrotu na platformie czy no. wzrost handlu transgranicznego wśród merchantów?

Obrazek użytkownika Tomasz Czechowicz
Tomasz Czechowicz

Tutaj również nie możemy ujawniać szczegółowych informacji w tym zakresie, ponieważ są to dane poufne. Natomiast możemy powiedzieć, że dzięki niedawnemu przejęciu Shoprenter'a, IAI rozpoczęła międzynarodowy rozwój, dążąc do bycia liderem na rynku węgierskim.

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

Jakie czynności podjęła Rada Nadzorcza w celu weryfikacji, że warunki programu motywacyjnego
odpowiadają rynkowym warunkom wynagradzania członka zarządu i czy brała tu też pod uwagę wspomniane przez Pana Prezesa w którymś pytaniu iż budowanie wartości firmy będzie również odbywać się przez poprawę relacji inwestorskich?

Obrazek użytkownika Tomasz Czechowicz
Tomasz Czechowicz

Podjęcie przez Radę Nadzorczą decyzji w przedmiocie programu motywacyjnego było poprzedzone analizą publicznie dostępnych informacji dotyczących warunków programów motywacyjnych spółek notowanych na GPW, których profil działalności związany jest z szeroko-pojętym zarządzaniem aktywami oraz dyskusją opartą na indywidualnych bogatych doświadczeniach poszczególnych członków RN związanych z opracowywaniem i wdrażaniem programów motywacyjnych. RN w swoich pracach, uwzględniła również fakt istnienie istotnych odrębności działalności Spółki względem wskazanej powyżej grupy podmiotów związanych z tym, iż żaden z tych podmiotów nie prowadzi działalności inwestycyjnej w branży private equity / venture capital na taką skalę jak Spółka, a także fakt, że podmioty te posiadają istotnie różną od Spółki strukturę organizacyjna i właścicielską.

Obrazek użytkownika Anonim
Krzysztof

Jak oceniacie rozwój IAI? Czy ekspansja zagraniczna nabierze tempa?

Obrazek użytkownika Tomasz Czechowicz
Tomasz Czechowicz

Odwołujemy w tym miejscu do odpowiedzi na pytanie Pana Mariusza P. na temat spółki IdoSell.

Obrazek użytkownika Tomasz Czechowicz
Tomasz Czechowicz

Bardzo dziękujemy za wszystkie nadesłane pytania, zainteresowanie Spółką i aktywny udział w czacie.
Staraliśmy się odpowiadać kompletnie na zadawane przez Państwa pytania.
W razie gdybyście mieli Państwo dodatkowe pytania, zachęcamy do kontaktu z nami poprzez adres inwestorzy[at]mci[dot]eu.
Pozdrawiam,
Tomasz Czechowicz

Zostaw swój e-mail: przypomnimy Ci o zbliżającym się czacie, na kilka minut przed jego rozpoczęciem

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.