Relacja czatu KGHM: W długim terminie widzimy potencjał do wzrostu popytu na miedź a co za tym idzie także wzrostowy trend cenowy
Obrazek użytkownika Czaty
19 sie 2022, 14:52

„W długim terminie widzimy potencjał do wzrostu popytu na miedź, a co za tym idzie także wzrostowy trend cenowy” - relacja czatu KGHM

W piątek, 19 sierpnia 2022 r. odbył się czat inwestorski z Dyrektorem Naczelnym ds. Kontrolingu, Pawłem Oleksym. Podczas spotkania rozmawialiśmy o wynikach finansowych za I półrocze 2022 roku. Inwestorzy zadawali również pytania o sytuację na rynku surowców oraz technologię SMR.

W spotkaniu wzięło udział ponad 450 osób, a przedstawiciel spółki odpowiedział na 15 pytań. Zapraszamy do lektury całej relacji z czatu.

Obrazek użytkownika Janusz Maruszewski
Janusz Maruszewski

Zapraszamy na czat inwestorski z Wiceprezesem Zarządu KGHM ds. Finansowych, Andrzejem Kensbokiem. Podczas spotkania zostaną omówione wyniki finansowe za I półrocze 2022 roku oraz aktualna sytuacja na rynku surowców.

 

Spotkanie rozpocznie się w piątek, 19 sierpnia 2022 r. o godz. 12:00. Już teraz zachęcamy do zadawania pytań za pośrednictwem poniższego formularza.

 

W przypadku chęci zadania kilku pytań, prosimy je zadawać pojedynczo i za każdym razem klikać przycisk "Wyślij". Ułatwi to przedstawicielom spółki odpowiadanie na pytania.

Obrazek użytkownika Janusz Maruszewski
Janusz Maruszewski

Szanowni Państwo, witamy na czacie. Zaczynamy spotkanie, zapraszamy do śledzenia dyskusji i zadawania pytań!

Obrazek użytkownika Janusz Krystosiak
Janusz Krystosiak

Dzień dobry Państwu, witam na naszym czacie. Chciałbym na wstępie przeprosić za małą zmianę organizacyjną i poinformować, że Andrzej Kensbok, Wiceprezes Zarządu KGHM ds. finansowych, ze względu na inne obowiązki służbowe nie może dziś wziąć udziału w naszym czacie. Zapraszam do zadawania pytań, na które będzie odpowiadał Dyrektor Naczelny ds. Kontrolingu, Paweł Oleksy. Oczywiście zastąpić naszego CFO się nie da, ale postaramy się utrzymać wysoki poziom:-)

Obrazek użytkownika Anonim
Kropka

Jakie są przewidywania cen miedzi w 2023 roku biorąc pod uwagę spowolnienie gospodarcze w Chinach jak i na całym świecie ?

Obrazek użytkownika Paweł Oleksy
Paweł Oleksy

Odnosząc się do przewidywań cenowych możemy podeprzeć się kontraktami terminowymi, które w dużym stopniu powinny dyskontować wspomniane ryzyka - czytaj spowolnienie gospodarcze w Chinach. Nasza perspektywa dotycząca cen miedzi, co tez podkreślał Prezes Chludziński na konferencji wynikowej pozostaje niezmienna. W długim terminie widzimy potencjał do wzrostu popytu na miedź a co za tym idzie także wzrostowy trend cenowy.

Obrazek użytkownika Anonim
Kropka

Jaki wpływ na koszt C1 będzie miała podwyżka cen energii w najbliższej przyszłości ?

Obrazek użytkownika Paweł Oleksy
Paweł Oleksy

W aspekcie cen energii elektrycznej ten rok w dużym stopniu mamy już zabezpieczony także wahania notowań EE znacząco nie wpłyną na nasze koszty (w odniesieniu do tego co już obserwujemy po I HY). Jeśli "najbliższa przyszłość" - zadana w pytaniu - wykracza na rok następny, to tutaj już musielibyśmy się odnieść do konkretnego poziomu cenowego na rok 2023, który w pełni na dzień dzisiejszy nie znamy. Możemy się zgodzić z tym, iż nie powinniśmy spodziewać się spadków cen w przyszłym roku.

Obrazek użytkownika Anonim
Ignacy

Dzień Dobry ,
1.Ze skonsolidowanego raportu półrocznego wynika znaczący wzrost kosztów ogólnego zarządu (znacząco wyższy niż odczyt inflacji). Co się na niego złożyło i czy spółka zamierza zmierzyć się z tym problemem, by poprawić swoją konkurencyjność?

 

2. Wydaje się, że mimo obniżki 30% procentowej podatku, spółka de facto płaci wyższe podatki niż przed rokiem. Czy spółka będzie zabiegać o trwałą likwidacją podatku od kopalin, która to pojawiała się w obietnicach przedwyborczych?

Obrazek użytkownika Paweł Oleksy
Paweł Oleksy

Na wzrost kosztów ogólnego zarządu wpłynęły 3 czynniki, wycena kosztów ogólnych po wyższym kursie USD/PLN (średni kurs w 2022 to 4,24 vs 3,77 w zeszłym półroczu), wyższe koszty płac oraz reklasyfikacja części kosztów operacyjnych spółki zależnej od KGHMI z KWS w koszty ogólne (po zaleceniach audytora).
Patrząc na aspekt poprawy konkurencyjności jako że głównym czynnikiem wspomnianym wyżej jest mocniejszy dolar to jednak w całym rozrachunku z tego tytułu znacząco wychodzimy na + . W temacie podatku od kopalin możemy powiedzieć ze zawsze będziemy gotowi do dyskusji w temacie uregulowań prawnych dot. podatku od niektórych kopalin zwłaszcza jeśli dyskusja sprowadzałaby się do jego obniżki.

Obrazek użytkownika Anonim
Inwestor33

Dzień dobry! Chciałbym zapytać o kwestie związane z Odra. Prasowe doniesienia sugerują ze i Kghm ma swój udział w zanieczyszczeniu rzeki. Czy prowadzicie jakieś testy?

Obrazek użytkownika Paweł Oleksy
Paweł Oleksy

Zgodnie wydanym przez nas oświadczeniem w tej sprawie, informuję, że aktualna sytuacja dotycząca stanu wody w Odrze nie jest spowodowana wydobyciem i produkcją prowadzoną przez KGHM. Prowadzimy działalność zgodnie z uzyskanymi pozwoleniami (to m.in. pozwolenie wodno-prawne), wszystko jest na bieżąco monitorowane przez wyspecjalizowane służby. Badania prowadzone przez urzędy, ale też służby środowiskowe KGHM, są prowadzone w trybie ciągłym. Pozwolenie wodno-prawne bardzo precyzyjnie określa w jakiej ilości, czasie i jakiej zawartości zrzut wody może być przeprowadzony.
Zrzut wody do Odry, jako końcowy etap ciągu technologicznego KGHM, następuje w okolicy Głogowa. Tymczasem skażenia zostały ujawnione w Odrze na wysokości Oławy (to miejsca oddalone od Głogowa o ponad 100 km). Nie ma możliwości, by woda ze zrzutu z KGHM przemieściła się 100 km pod prąd rzeki.
KGHM bada wodę w Odrze przed zrzutem oraz po zrzucie. Dane dotyczące zrzutów w lipcu i sierpniu jednoznacznie wskazują, że znaczące, choć dopuszczalne zasolenie wody w Odrze następuje już przed miejscem zrzutu KGHM, a woda oddawana przez KGHM nigdy nie wpływa w taki sposób na zasolenie wody, by kiedykolwiek przekroczone zostały normy ustawowe. W praktyce oznacza to, że zrzuty uwzględniają zasolenie i to, jaki jest przepływ wody w Odrze. Dzięki zbiornikom retencyjnym KGHM reguluje zrzuty, z poszanowaniem dla środowiska naturalnego.
KGHM Polska Miedź SA nie przekracza żadnych określonych w pozwoleniu wartości zrzutu, co potwierdzają raporty i analizy, którymi dysponują służby środowiskowe. W lipcu 2022 roku zrzut wody był minimalny – wyniósł zaledwie 12 procent zrzutu z lipca roku 2021. W sierpniu również był niemal o połowę mniejszy. Od 10 sierpnia 2022 roku KGHM nie wykonuje żadnych zrzutów.

Obrazek użytkownika Rafał Irzyński
Rafał Irzyński

Czy wzrost długu netto o 0,8 mld zł w ujęciu kw/kw jest incydentalny czy będzie to już stał trend w świetle spadających cen miedzi?

Obrazek użytkownika Paweł Oleksy
Paweł Oleksy

W drugim kwartale miały miejsce duże płatności podatku dochodowego za zeszły rok co znalazło odzwierciedlenie we wzroście wskaźnika długu netto (poprzez spadek poziomu gotówki). Nie zaciągaliśmy dodatkowego długu

Obrazek użytkownika Rafał Irzyński
Rafał Irzyński

Z czego wynika tak duża wrażliwość wyniku finansowego Sierra Gorda (kopalnia notuje duże fluktuacje wyniku na tle wyniku KGHM Polska Miedź w ostatnich kilku kwartałach)?

Obrazek użytkownika Paweł Oleksy
Paweł Oleksy

Model biznesowy Sierra Gorda oparty jest w dużej mierze na sprzedaży koncentratu do Chin co wiąże się z odpowiednio ustalonymi warunkami sprzedaży (tzw. QP to sprzedaż z rozliczeniem M plus 3 /M plus 4 miesiące) podczas gdy w KGHMSA model kontraktacji w głównej mierze opiera się na rozliczeniach M bądź M+1. Taki model wpływa na kształt wyników generowanych w SG gdzie trend spadkowy w cenach miedzi poprzez aktualizacje wartości (tzw. mark - to- market) był widoczny przez cały 2 kwartał (negatywnie kontrybuując do wyniku). Nie bez znaczenia pozostaje także fakt planowanej, niższej produkcji na ten rok z uwagi na niższe zawartości miedzi w obecnie eksploatowanym złożu.

Obrazek użytkownika Rafał Irzyński
Rafał Irzyński

Na konferencji wynikowe zarząd pokreślił mocny wzrost cen materiałów do produkcji (materiały strzelnicze, stal, itp.). Czy i jaki wzrost odnotowywany jest w zakresie wydatków inwestycyjnych? Jeśli tak to czy CAPEX na ten rok może wzrosnąć?

Obrazek użytkownika Paweł Oleksy
Paweł Oleksy

Nie planujemy korygować budżetu CAPEX, który wg dzisiejszych prognoz powinien się zrealizować w ujęciu wartościowym.

Obrazek użytkownika Anonim
Jan

Kiedy nastąpi wyplata zaliczki zysku za pierwsze polrocze 2022 dla pracowników?

Obrazek użytkownika Paweł Oleksy
Paweł Oleksy

Na wypłatę zaliczki z zysku bieżącego roku mamy 15 dni od ogłoszenia wyników finansowych za I półrocze zatem do końca sierpnia stosowne płatności powinny być zrealizowane

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

Z czego wynikają duże różnice kursowe?

Obrazek użytkownika Paweł Oleksy
Paweł Oleksy

W głównej mierze z wpływu umocnionego dolara do złotówki co przy naszej dodatniej ekspozycji walutowej USD/PLN powoduje solidny wzrost na różnicach kursowych z pozytywnym wpływem na wynik finansowy.

Obrazek użytkownika Anonim
Arek

Jaki udział produkcji ma zahedgowane ceny miedzi w tym i przyszłym roku?

Obrazek użytkownika Paweł Oleksy
Paweł Oleksy

Jeśli chodzi o drugą połowę br. zabezpieczenia cen miedzi w dniu 30 czerwca dotyczyły około jednej czwartej produkcji miedzi elektrolitycznej (79,5 tys. ton) a na rok 2023 99 tys. t, więc udział procentowy jest na podobnym poziomie.

Obrazek użytkownika Anonim
Artur

Dzień dobry jaki jest przewidywalny zysk w calym roku 2022

Obrazek użytkownika Paweł Oleksy
Paweł Oleksy

Nie publikujemy prognoz wyników finansowych stąd nie mogę odnieść się do tego pytania.

Obrazek użytkownika Bernard
Bernard

czy w perspektywie 2-3 lat jest szansa na zmniejszenie kosztów osobowych - np. poprzez wiekszą automatyzację? - i drugie pytanie czy spółka jest w stanie uniezależnić się od wzrostu cen "energii" też w 2-3 lata. Czy spółka zabezpiecza/ła - te koszty, ?

Obrazek użytkownika Paweł Oleksy
Paweł Oleksy

KGHM Polska Miedź S.A. stale inwestuje w nowoczesne technologie związane z automatyzacją ciągów produkcyjnych Oddziałów Górniczych KGHM mających na celu zarówno zwiększenie bezpieczeństwa pracowników jak i obniżenie kosztów, w 1 półroczu 2022 prace obejmowały mi.in:
- Kontynuację prac związanych z elektromobilnością maszyn górniczych. Trwały prace związane z testami maszyn górniczych z napędem elektrycznym bateryjnym.
- Zrealizowanie integracji systemu antykolizji oraz systemu lokalizacji i identyfikacji maszyn oraz osób w wyrobiskach podziemnych.
- Kontynuowanie robotyzacji procesów produkcyjnych i pomocniczych. Trwają prace związane z budową robota CuXRF do skanowania zawartości miedzi w przodku.
- Skompletowanie urządzenia i elementów systemu monitoringu odwadniania, które zostały zabudowane i uruchomione w ZG Polkowice-Sieroszowice z wizualizacją w dyspozytorni ruchu.
- Przeprowadzenie Przeglądu Energetycznego za 2021 r. w ramach Systemu Zarządzania Energią (SZE).

 

Jeśli chodzi o energie elektryczną to jak już wspominałem ten rok mamy w dużej mierze zabezpieczony, natomiast następne 2-3 lata są przedmiotem analiz realizowanych przez nowo powołany Zespół ds Zakupów energii elektrycznej i gazu ze wsparciem kompetencyjnym Departamentu Zabezpieczeń, który na bieżąco analizuje aktualne trendy i realizuje stopniowe zabezpieczenia na lata następne. Niestety w tak krótkim horyzoncie czasowym nie jest możliwym pełne uniezależnienie od wzrostu cen natomiast w długim terminie podejmujemy wysiłki celem zmiany struktury dostaw energii elektrycznej z docelowym modelem zaspokajania naszych potrzeb w 50% autoprodukcją.

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

Jakie będą źródła finansowania projektów w technologii SMR?

Obrazek użytkownika Paweł Oleksy
Paweł Oleksy

Analizujemy różne warianty i modele finansowania celem znalezienia optimum o najniższym całościowo koszcie kapitału.

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

Jakie będą spodziewany nakłady inwestycyjne na projekty w technologii SMR?

Obrazek użytkownika Paweł Oleksy
Paweł Oleksy

Na dzień dzisiejszy nie jesteśmy w stanie precyzyjnie odpowiedzieć na to pytanie dlatego, że dalej są analizowane różne scenariusze cenowo - kosztowe. Możemy tylko mówić o potencjalnym koszcie, który rynkowo obecnie jest wyceniany na poziomie 1,5-2,0 mld USD.

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

Jakie są najważniejsze zdarzenia jednorazowe w 1H2022

Obrazek użytkownika Paweł Oleksy
Paweł Oleksy

Za zdarzenia jednorazowe w okresie pierwszego półrocza możemy uznać sprzedaż spółek Interferie oraz Kopalni Franke.

Obrazek użytkownika Paweł Oleksy
Paweł Oleksy

Serdecznie dziękuję Państwu za udział w czacie i wszystkie zadane pytania.

Obrazek użytkownika Janusz Maruszewski
Janusz Maruszewski

Dziękujemy wszystkim za udział w czacie i za zadane pytania, a naszym Gościom za udzielenie odpowiedzi. Pozdrawiamy i życzmy miłego popołudnia!

Obrazek użytkownika Janusz Krystosiak
Janusz Krystosiak

Bardzo dziękuję i zapraszam do śledzenia informacji Spółki i kontaktu z nami – https://kghm.com/pl/inwestorzy

Zostaw swój e-mail: przypomnimy Ci o zbliżającym się czacie, na kilka minut przed jego rozpoczęciem

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.