Relacja czatu z zarządem Ryvu Therapeutics: Mamy aktualnie kilkanaście projektów na różnych etapach fazy odkrycia
Obrazek użytkownika Czaty
24 mar 2023, 16:20

„Mamy aktualnie kilkanaście projektów na różnych etapach fazy odkrycia” - relacja czatu z zarządem Ryvu Therapeutics

W piątek 24 marca 2023 r. odbył się czat inwestorski z zarządem Ryvu Therapeutics. W spotkaniu wzięli udział Paweł Przewięźlikowski, prezes zarządu oraz dr Kamil Sitarz, dyrektor ds. operacyjnych. Rozmawialiśmy o wynikach finansowych za 2022 rok. Inwestorzy zadawali również pytania o realizację strategii oraz realizowane projekty.

W spotkaniu udział wzięło ponad 400 osób, a zarząd odpowiedział na ponad 20 pytań. Zapraszamy do lektury całej relacji z czatu.

Obrazek użytkownika Janusz Maruszewski
Janusz Maruszewski

Ryvu Therapeutics publikuje wyniki finansowe za 2022 rok. Zapraszamy na czat inwestorski z zarządem spółki - Pawłem Przewięźlikowskim, prezesem zarządu oraz drem Kamilem Sitarzem, dyrektorem ds. operacyjnych.

 

Spotkanie rozpocznie się w piątek, 24 marca 2023 r. o godz. 13:30. Już teraz zachęcamy do zadawania pytań za pośrednictwem poniższego formularza.

 

W przypadku chęci zadania kilku pytań, prosimy je zadawać pojedynczo i za każdym razem klikać przycisk "Wyślij". Ułatwi to przedstawicielom spółki odpowiadanie na pytania.

Obrazek użytkownika Moderator 3
Moderator

Dzień dobry, witamy na czacie Ryvu :-) za chwilkę zaczynamy

Obrazek użytkownika Paweł Biedrzycki
Paweł Biedrzycki

W trakcie konferencji padło stwierdzenie, że spółka będzie koncentrować się na pozyskiwaniu kapitału z partneringu i dotacji zamiast inwestorów, co to oznacza w praktyce?

Obrazek użytkownika Paweł Przewięźlikowski
Paweł Przewięźlikowski

Chcielibyśmy wydłużyć maksymalnie okres między kolejnymi emisjami kapitąłu, bo między 2020 a 2022 była za krotka przerwa i za mało value inflection points. Chcemy, żeby Ryvu przy kolejnej emisji było dużo lepszą spółką niż teraz. W związku z trudnym otoczeniem rynkowym na rynkach kapitąłowych nastawiamy się na większy udział przychodów z partneringu w miksie finansowania spółki, czyli wcześniejszą sprzedaż projektów i dzielenie się ryzykiem z partnerami. Samodzielna rejestracja RVU120 bez wcześniejszego partneringu będzie możliwa tylko gdy sytuacja na rynku kapitałowym amerykańskim i polskim będzie znacząco lepsza niż teraz. Na pewno nie da się jej zrobić przy cenie akcji Ryvu na poziomie 60 PLN.

Obrazek użytkownika Anonim
KK

Czy w związku z zabezpieczeniem 250 mln zł z emisji akcji, zwiększyliście już tempo inwestycji? Jaki jest plan wykorzystania tych środków?

Obrazek użytkownika Kamil Sitarz
Kamil Sitarz

Tak, aktywnie przeszliśmy do realizacji strategii - środki z emisji (jak również z innych zabezpieczonych już w zeszłym roku źródeł zostaną przeznaczone w perspektywie 2023-2024 na szeroki rozwój kliniczny RVU120 oraz wprowadzenie nowego programu Ryvu do fazy I, jak również dalszą rozbudowę naszej platformy Syntetycznej Śmiertelności.

Obrazek użytkownika bronx
bronx

Czy utrzymująca się przez kilka miesięcy stabilizacja w badaniach Ryvu120 oznacza, że choroba w tym okresie się nie rozwijała, czy wiąże się z tym coś jeszcze?

Obrazek użytkownika Paweł Przewięźlikowski
Paweł Przewięźlikowski

stabilizacja to brak progresji, czyli pogorszenia stanu pacjenta ( zwiększenia liczby blastów w szpiku, pogorszenia poziomu hemoglobiny, neutrofili i płytek krwi). U niektórych naszych pacjentów przy stabilizacji chcoroby te parametry nawet uległy poprawie i można powiedzieć, że pacjent po kilkumiesięcznym podawaniu RVU120 jest w lepszym stanie, niż kiedy wchodził do badania. Gdyby był w dużo lepszym to nazywałoby się odpowiedzią kliniczną, częściową, lub całkowitą. Można sobie zawsze zadawać pytanie czy lepiej, żeby pacjent miał pełną odpowiedź przez kilka miesięcy a potem progresję, czy stabilizację choroby bez odpowiedzi przez rok. To na pewno pytania, które są istotne z punktu widzenia potencjalnej ścieżki rejestracyjnej leku. Ostatecznie liczy się długość overall survival, czyli jak długo średnio pacjenci przeżyją po podaniu leku, aczkolwiek % odpowiedzi jest często dobrym predyktorem tego parametru, zwłaszcza przy chemioterapii, której nie można podawać przewlekle. Terapie celowane można podawać nawet przez 20 lat.

Obrazek użytkownika bronx
bronx

Rozwój działu data science w Ryvu może doprowadzić w przyszłości do szybszej identyfikacji potencjalnie skutecznych cząsteczek leczniczych. Czy są już zauważalne postępy w oszczędności czasu pracowników zaangażowanych w odkrywanie nowych cząsteczek?

Obrazek użytkownika Paweł Przewięźlikowski
Paweł Przewięźlikowski

Na pewno przyspieszyły się pewne procesy, takie jak
Predykcja własności związków
Identyfikacja wzorców w sekwencjach danych
Identyfikacja związków z największym potencjałem
Optymalizacja związków
Ekstrakcja informacji z opracowań naukowych
Analiza obrazów z eksperymentów
Identyfikacja podstruktur odpowiedzialnych za poprawienie/pogorszenie własności związków
Ale my cześći tych narzędzi używaliśmy od zawsze więc postęp w badaniach nie jest jakiś gigantyczny. Użycie AI w Ryvu to proces, raczej niż jednorazowa zmiana, wiec trudno ją mierzyć w konkretnych zaoszczędzonych FTE czy latach cyklu rozwoju leku

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

W których projektach realizowanych z partnerami widzą państwo perspektywę pojawienia się milestonów w tym roku?

Obrazek użytkownika Paweł Przewięźlikowski
Paweł Przewięźlikowski

Przede wszystkim BioNTech i Exelixis

Obrazek użytkownika Paweł Biedrzycki
Paweł Biedrzycki

Jak państwo oceniacie potencjał platformy syntetycznej letalności w kontekście ostatnich transakcji partneringowi w obszarze agonistów sting?

Obrazek użytkownika Paweł Przewięźlikowski
Paweł Przewięźlikowski

Myślę, że te partnerstwa moga mieć podobne parametry co BNT jeżeli byłby to tzw. deal paltformy, z lead product i szeroką współpracą discovery

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

Proszę powiedzieć, czego w tym roku mogą spodziewać się inwestorzy, jeśli chodzi o postępy w komercjalizacji projektów? Czy realna jest kolejna umowa partnerigowwa, na któryś z projektów z portfolio, czy to zdecydowanie za wcześnie, biorąc pod uwagę nową strategię?

Obrazek użytkownika Paweł Przewięźlikowski
Paweł Przewięźlikowski

jest naszym celem, żeby zrobić jedną umowę w tym roku. Nie ma wielkiej presji, bo wolimy optymalizować warunki, a nie timing, tak jak to było w 2022, ale zwiększenie przychodów z partnringu jest fundamentem naszej strategii.

Obrazek użytkownika bronx
bronx

Czy skuteczność w obydwu wskazaniach Ryvu120 jest zbliżona, czy występują znaczące różnice?

Obrazek użytkownika Paweł Przewięźlikowski
Paweł Przewięźlikowski

Trudno to porównywać.
W MDS chodzi przede wszystkim o zmniejszenie częstotliwości transfuzji krwi i uniknięcie przejścia choroby do fazy AML. W AML chodzi o uniknięcie śmierci pacjenta z powodu niedotlenienia (obniżona hemoglobina), infekcji (obniżone zdrowe białe krwinki) lub wylewu (obniżone płytki krwi).

Obrazek użytkownika Anonim
KK

Kiedy rozpocznie się II faza badań klinicznych RVU120? Ile czasu może potrwać i ile będzie kosztować? Jakie cele sobie stawiacie w tym projekcie? To obecnie najważniejszy projekt, na którym opiera się wycena spółki.

Obrazek użytkownika Kamil Sitarz
Kamil Sitarz

Dla guzów litych, planujemy rozpoczęcie fazy II w Q2, natomiast w obszarze hematoonkologii (AML/HR-MDS; monoteriapia) w perspektywie Q3 tego roku. Niezależnie, planujemy również uruchomienie badań fazy II określających efektywność RVU120 w leczeniu skojarzonym oraz w innych wskazaniach hematologicznych (np. LR-MDS). Koszt badania oraz czas trwania jest mocno skorelowany z planowaną liczbą pacjentów - łącznie na rozwój kliniczny RVU120 oraz wprowadzenie nowej cząsteczki do fazy I planujemy przeznaczyć w perspektywie 2023-2024 blisko 290 mln PLN. Celem dla każdego z badań fazy II będzie dalsza ocena bezpieczeństwa, ale przede wszystkim - efektywności terapii RVU120 w określonej populacji pacjentów onkologicznych.

Obrazek użytkownika bronx
bronx

Badania fazy I Ryvu120 trwały 2 lata. Czy można się spodziewać zbliżonego czasu badań fazy II? Czy podobnie może być w AML/MDS?

Obrazek użytkownika Paweł Przewięźlikowski
Paweł Przewięźlikowski

Niestety to już czwarty rok, bo zaczełiśmy w 2019.... Trochę za długo trwa ta pierwsza faza. Mocno przeszkodził nam COVID: zamknięte i niebezpieczne dla pacjentów szpitale, dokąd pacjenci bali się przychodzić na badania kliniczne bo nie chcieli złapać wirusa. Swoje dołożyl też clinical hold z 2021. Mamy nadzieję, że pandemia nie wróci w takim rozmiarze, i że nie dostaniemy clinicla holdów. Wtedy faza druga powinna zamknąć się w dwa lata

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

Powiedział Pan na konferencji, że rozmawiał z prezeską Mennarini. Jaki jest faktyczny powód tego, że projekt SEl24 idzie tak powoli, co stoi na przeszkodzie, żeby przechodził w kolejne fazy?

Obrazek użytkownika Paweł Przewięźlikowski
Paweł Przewięźlikowski

Faktyczny powód jest taki, że wyniki z kohorty pacjentów IDH zaprezentowane do tej pory były poniżej oczekiwań nie uzasadniają dalszego rozwoju w monoterapii. W takiej sytuacji trzeba priorytetyzować inne ścieżki rozwoju SEL24: kombinacje w AML, szpiczaki, chłoniaki, itp. Taka zmiana priorytetów zawsze trochę trwa. Menarini ma ostatnio dużo sukcesów klinicznych i rejestracyjnych (np. Orserdu w raku piersi) i przypuszczam też, że musiało się skupić na komercjalizacji (launchu) leku w USA, bo to ich pierwszy lek innowacyjny, który wypuszczają sami na rynek, nie licząc Elzonris, który zarejestrowała spółka Stemline, ale rpzed przejęciem przez Menarini. Mam nadzieję, że SEL24 będzie miał dobrą przyszłość w rękach Menarini, ale na dzisiaj nie mamy zatwierdzonych dalszych planów rozwoju. Rozmowy naukowe i medyczne się toczą.

Obrazek użytkownika Anonim
Mariusz

Czy spółka wykorzystuje, bądż zamiesza wykorzystywać sztuczną inteligencję w badaniach? Jak to może przyśpieszyć prace w odkrywaniu i komercjalizacji leków?

Obrazek użytkownika Paweł Przewięźlikowski
Paweł Przewięźlikowski

częściowo odpowiedź wyżej. myślę, że środowisko krakowskie: Ryvu, Ardigen i Selvita, których prezesami są absolwenci informatyki jest szczególnie predestynowane do wykorzystania AI w drug discovery :) dodatkowym plusem jest współdzielenie doświadczeń i narzędzi w ramach tematycznych grup roboczych typu target identification.

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

Ile projektów jest aktualnie w fazie discovery? Czy są tam takie, które z punktu widzenia rynku, miałyby większy potencjał komercyjny niż wszystko co do tej pory realizowaliście?

Obrazek użytkownika Kamil Sitarz
Kamil Sitarz

Mamy aktualnie kilkanaście projektów na różnych etapach fazy odkrycia, z których tylko część ma ujawnione cele molekularne. Spora część projektów ma potencjał pierwszych-w-swojej-klasie, więc mocno wierzymy w potencjał komercyjny każdego z naszych projektów, jak również Platformy Discovery jako całości.

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

Jakie perspektywy dla SEL24 czy spółka widzi ryzyko zwrotu tego projektu od Mennarini?

Obrazek użytkownika Paweł Przewięźlikowski
Paweł Przewięźlikowski

Zawsze jak się komuś coś licencjonuje w biotechnologii to istnieje ryzyko, że partner to zwróci z dowolnych powodów. Na dzisiaj to ryzyko jest większe niż przeciętne, bo nie są zatwierdzone dalsze badania, ale raczej wspólnie z Menarini dyskutujemy jak ten projekt rozwijać, a nie czy go rozwijać.

Obrazek użytkownika Anonim
Waldek

1. Czy prowadzicie jakieś badania nad RNA?

Obrazek użytkownika Kamil Sitarz
Kamil Sitarz

W kontekście rozwijanych terapii, wciąż skupiamy się na związkach małocząsteczkowych.

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

Czy brak KPO to jakiś potencjalny problem w zakresie pozyskiwania finansowania grantowego?

Obrazek użytkownika Kamil Sitarz
Kamil Sitarz

Rozważane przez nas źródła finansowania grantowego nie mają bezpośredniego powiązania z KPO

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

Czy po udanej emisji akcji i pozyskaniu inwestora strategicznego oraz niebagatelnej kwoty finansowania, uważa Pan, że spółce kiedykolwiek będzie jeszcze potrzebne finansowanie akcyjne? Jakie jest prawdopodobieństwo takie scenariusza?

Obrazek użytkownika Paweł Przewięźlikowski
Paweł Przewięźlikowski

Bardzo duże. Nawet spółki, które są rentowne i mają leki dopuszczone na rynek dalej robią emisje akcji, żeby skalować działalność. Przykłądowo firma Seagen (Seattle Genetics) swoją pierwszą cząsteczkę zarejestrowała w 2011. Potem zrobiła jescze dwie znaczące emisje akcji na 575 MUSD w 2019 roku i 1 mld. USD w 2020 roku a w tym roku została przejęta przez Pfizera za 43 miliardy dolarów. Cena akcji w 2011 wynosiła 16 USD, a w 2023 198 USD. Myślę, że na te dwie emisje nikt nie narzekał. Ważne, żeby spółka robiła postępy w badaniach i partneringu. Nasi inwestorzy którzy kupili akcje w 2020 po 60 PLN niestety nie zarobili do kolejnej emisji w grudniu 2022. Jest to wstyd dla spółki i zarządu i scenariusz, którego bardzo nie chcielibyśmy powtórzyć.

Obrazek użytkownika Anonim
Rej

Czy widzie potencjał finansowania grantowego na projekty, które już znajdują się w fazie klinicznej?

Obrazek użytkownika Kamil Sitarz
Kamil Sitarz

Tak, przykładem może być finansowanie grantowe z ABM (Agencja Badań Medycznych) czy w ramach programu FENG (Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki 2021-2027). Aktywnie poszukujemy opcji finansowania badań klinicznych zarówno lokalnie, jak również globalnie.

Obrazek użytkownika Anonim
KK

Czy w RVU120 będzie ryzyko clinical hold, jak w przeszłości to miało miejsce z SEL24, czy raczej to ryzyko zostało zmitygowane?

Obrazek użytkownika Paweł Przewięźlikowski
Paweł Przewięźlikowski

Prawdopodobieństwo zawsze istnieje, natomiast na pewno jest mniejsze kiedy ma się już bazę danych bezpieczeństwa kilkudziesięciu pacjentów, a nie siedmiu tak jak to było wcześniej.

Obrazek użytkownika Anonim
Rej

Jaka jest możliwość finansowania grantowego w najbliższym czasie?

Obrazek użytkownika Kamil Sitarz
Kamil Sitarz

W perspektywie tego roku planowane jest kilka rund konkursów grantowych (m.in. konkursy ABM, program operacyjny FENG). Aktywnie poszukujemy opcji finansowania grantowego - zarówno lokalnie, jak również globalnie.

Obrazek użytkownika Anonim
Waldek

2. Czy jest rozważane przez zarząd przeniesienie lub dual listing spółki na NASDAQ i GPW?

Obrazek użytkownika Paweł Przewięźlikowski
Paweł Przewięźlikowski

Na dzisiaj nie rozważamy przeniesienia na NASDAQ czy dual listingu. Żeby to rozważyć musiałyby się poprawić sytuacja na NASDAQ, nastawienie do spółek europejskich, a tym bardziej do polskich i kapitalizacja Ryvu musiałby wynosić co najmniej 500 MUSD przed kolejną emisją. Rok 2022 był przede wszystkim rokiem business i corporate development. Teraz skupiamy się na Research and development, chociaż trochę na business też liczymy.

Obrazek użytkownika Anonim
Waldek

3. Czy udział RYVU w Bioforum (związek firm sektora biotech w Polsce) przyniósł jakieś konkretne efekty współpracy? Czy polskie firmy w tym RYVU współpracują ze sobą na jakimś polu?

Obrazek użytkownika Paweł Przewięźlikowski
Paweł Przewięźlikowski

Jestesmy członkiem związku BioInMed. Efektem prac BioInMedu jest np. umożliwienie firmom małocząsteczkowym wnioskowania o finansowanie grantowe z Agencji Badań Medycznych, działaność edukacyjna i nadchodząca polska konferencja na BIO w Bostonie więc to bardzo duży konkret.

Obrazek użytkownika Moderator 3
Moderator

Dziękujemy za udział w czacie. Do zobaczenia przy następnej okazji :)

Obrazek użytkownika Kamil Sitarz
Kamil Sitarz

W imieniu Zarządu Ryvu bardzo dziękujemy za pytania i udział w panelu!

Zostaw swój e-mail: przypomnimy Ci o zbliżającym się czacie, na kilka minut przed jego rozpoczęciem

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.