Relacja czatu z prezesem zarządu Grupy LUG: W każdym kwartale rozpoczynamy prace nad nowymi, dużymi projektami zarówno w Polsce jak i zagranicą
Obrazek użytkownika Czaty
17 maj 2023, 08:37

„W każdym kwartale rozpoczynamy prace nad nowymi, dużymi projektami zarówno w Polsce jak i zagranicą” - relacja czatu z prezesem zarządu Grupy LUG

We wtorek 16 maja 2023 r. odbył się czat inwestorski z prezesem Grupy LUG, Ryszardem Wtorkowskim. Podczas spotkania rozmawialiśmy o wynikach finansowych spółki za I kwartał 2023 roku. Inwestorzy zadawali również pytania o udział w przetargach oraz nową strategię rozwoju.

W spotkaniu udział wzięło 265 osób, a prezes zarządu odpowiedział na ponad 20 pytań. Zapraszamy do lektury całej relacji z czatu.

Obrazek użytkownika Janusz Maruszewski
Janusz Maruszewski

Zapraszamy na czat inwestorski z prezesem zarządu Grupy LUG, Ryszardem Wtorkowskim. Podczas spotkania zostaną omówione wyniki finansowe za I kwartał 2023 roku oraz dalsze perspektywy rozwoju.

 

Spotkanie rozpocznie się we wtorek, 16 maja 2023 r. o godz. 13:30. Już teraz zachęcamy do zadawania pytań za pośrednictwem poniższego formularza.

 

W przypadku chęci zadania kilku pytań, prosimy je zadawać pojedynczo i za każdym razem klikać przycisk "Wyślij". Ułatwi to przedstawicielom spółki odpowiadanie na pytania.

Obrazek użytkownika Ryszard Wtorkowski
Ryszard Wtorkowski

Dzień dobry. Witam serdecznie na cyklicznym czacie inwestorskim LUG S.A. Dziękuje za liczne uczestnictwo. Tym razem skupię się na kwestiach dotyczących wyników za I kwartał 2023 roku. Postaram się odpowiedzieć na jak najwięcej pytań. Zapraszam do ich zadawania. Zaczynajmy!

Obrazek użytkownika Anonim
Prof

Panie Prezesie, zawsze jestem pod wrażeniem szaty graficznej raportów LUG - gratuluję. Chciałbym zapytać, w jaki sposób spółka chce osiągnąć rentowność 7% w ciągu 3 lat? To bardzo odważne założenie przy aktualnej rentowności 1,5%. Co konkretnie może tak znacząco poprawić rentowność?

Obrazek użytkownika Ryszard Wtorkowski
Ryszard Wtorkowski

Dziękuję za te miłe słowa. Staramy się, aby nasze raporty były nie tylko ciekawe merytorycznie, ale także przyjazne dla użytkowników. Wracając do zadanego pytania: Rzeczywiście 7% rentowności to ambitny cel. Należy jednak pamiętać, że ostatnie 3 lata charakteryzowały się kilkoma zdarzenia nadzwyczajnymi, które spowodowały duże fluktuacje cen, co sprawiło, że pierwotnie zakładane rentowności kontraktów zostały obniżone. Począwszy od I kw. br. zaczynamy obserwować stabilizacje cen surowców i komponentów oraz powolny spadek cen walut, jak również spadek inflacji. W kontekście tego mamy nadzieję, że pierwotnie zakładane wyższe rentowności kontraktów nie zostaną obniżone przez przyszłe niespodziewane fluktuacje cenowe. Dziś nasza pozycja jest ugruntowana, realizujemy projekty w ponad 75 krajach świata i cieszymy się rozpoznawalnością naszych produktów. Już nie musimy tak agresywnie walczyć o projekty, dlatego w nowej perspektywie chcemy pracować nad poprawą rentowności. Wspierać ten proces będzie transformacja na usługi oraz rozwój naszego systemu zarządzania oświetleniem Urban.

Obrazek użytkownika Anonim
Artur

Szanowny Panie Prezesie, czy chcąc uzyskiwać 75% przychodów z zagranicy w perspektywie 3 lat nie warto by było przenieść notowań spółki na główny parkiet GPW? Pamiętam, że kilka lat temu deklarował Pan taką chęć, ale później to się rozmyło. LUG z przychodami rzędu 240 mln zł i stabilną pozycją na rynku na rynku NC wygląda dość osobliwie, wśród maleńkich, początkujących spółek.

Obrazek użytkownika Ryszard Wtorkowski
Ryszard Wtorkowski

Zdajemy sobie sprawę, że dojrzałością czy wielkością przychodów ze sprzedaży odbiegamy od małych startupów, które dominują na rynku NewConnect. Jednak decyzja o zmianie rynku notowań czy debiucie na dużym parkiecie nie może być wyłącznie kwestią aspiracji. Powinna mieć także uzasadnienie i wiązać się z konkretnymi potrzebami kapitałowymi czy projektami inwestycyjnymi. Do tej pory mogliśmy swobodnie rozwijać się będąc na rynku NewConnect i przeznaczać środki finansowe na rozwój naszych produktów i osiąganie kolejnych poziomów technologicznej dojrzałości. Stawialiśmy na rozwój organiczny, lecz nie wykluczam, że w przyszłości zdecydujemy się podjąć kroki w kierunki przeniesienia się na rynek regulowany.

Obrazek użytkownika Anonim
Wojciech

Czy drugi przetarg dotyczący oświetlenia dla Warszawy jest już ostatnim, czy miasto planuje rozpisać w niedługim czasie kolejne podobne projekty?

Obrazek użytkownika Ryszard Wtorkowski
Ryszard Wtorkowski

To pytanie powinno raczej zostać skierowane do warszawskiego Zarządu Dróg Miejskich, który zarządza infrastrukturą oświetleniową w stolicy. To ta instytucja tworzy plany modernizacyjne miasta i jest w posiadaniu rzetelnych informacji. Powszechnie wiadomym jest, że Warszawa zainteresowana jest system zdalnej kontroli oświetlenia. Właśnie ruszają wstępne konsultacje rynkowe, których celem jest rozpoznanie rynku w zakresie możliwych rozwiązań dotyczących wdrożenia i utrzymania zintegrowanego systemu narzędzi do monitorowania stanu pracy i zarządzania infrastrukturą oświetleniową. Oczywiście jako producent takiego systemu zgłosiliśmy się do udziału w tych konsultacjach. Zgodnie z ich regulaminem weźmiemy udział w różnych formach konsultacji np. spotkania bezpośrednie oraz z udziałem kilku producentów, korespondencja pisemna i elektroniczna, spotkania w formie wideokonferencji. Takie konsultacje mają określony regulaminowo tryb i terminy, zgodnie z przepisami prawa zamówień publicznych.

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

Czy mógłby Pan rozwinąć jak ma przebiegać i co da zmiana modelu sprzedaży z produktów na usługi?

Obrazek użytkownika Ryszard Wtorkowski
Ryszard Wtorkowski

Transformacja na usługi dzieje się już dzisiaj i polega głównie na zmianie podejścia do obsługi klienta. Nie realizujemy sprzedaży produktów, lecz realizujemy pełen serwis związany z konkretnymi potrzebami naszych klientów. Jest cały szereg działań, począwszy od projektowania opraw oświetleniowych dedykowanych danemu projektowi (jak np. oprawa SAVA), wykonywania projektów iluminacji obiektów i dróg, produkcję, wykonywanie projektów elektrycznych, montaż i całą obsługę posprzedażową. Do tego celu zostały powołane istniejące już Escolight i LUGServices, które przejmują na siebie część działań, o których wspomniałem. Myślimy o usługach w dwóch kategoriach. Pierwszą jest podejście do zaspokajania potrzeby klienta, drugą – forma oferowania. W przypadku pierwszej kategorii jest to szereg działań opisanych powyżej, a w przypadku drugiego konieczne jest uwzględnienie jeszcze modelu oferowania jakim jest usługa. Taką formę wprost realizuje dzisiaj spółka Escolight. Jednocześnie wydzielenie odrębnych podmiotów pozwala na lepsze ustrukturyzowanie przepływów finansowych i kontroli działań podmiotów, które mają inna charakterystykę działania niż stricte produkcja. Transformacja na usługi to także zmiana kulturowa wewnątrz organizacji i takie inicjatywy także realizujemy.

Obrazek użytkownika Anonim
A.

W jaki sposób ma być zrealizowany cel 75% udziału przychodów z zagranicy i czy to wiąże się z jakimiś przejęciami spółek zagranicznych. Jeśli tak, to jak to zostanie sfinansowane?

Obrazek użytkownika Ryszard Wtorkowski
Ryszard Wtorkowski

W dalszym ciągu chcemy rozwijać się organicznie i rozwój na rynkach zagranicznych będzie realizowany poprzez zwiększenie aktywności handlowej w zakresie dużych projektów które w szybkim czasie przełożą się na wzrost wartości przychodów z zagranicy.

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

Jak bardzo różnią się oprawy SAVA od podobnych opraw konkurencji?

Obrazek użytkownika Ryszard Wtorkowski
Ryszard Wtorkowski

Zasadnicza równica opraw SAVA nad oprawami konkurencji polega na ponadprzeciętnej skuteczności energetycznej i zastosowanym rozwiązaniom serwisowym. Między innymi oprawa ta ma szereg cech takich jak beznarzędziowa wymiana modułów, która może być realizowana w bardzo krótkim czasie istotnie wydłużając użyteczność elementów oprawy w długim okresie jej funkcjonowania.

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

Czy widzi Pan możliwość do znaczącego zwiększenia przychodów do końca roku?

Obrazek użytkownika Ryszard Wtorkowski
Ryszard Wtorkowski

Tak, mamy ambicję aby zwiększać poziom przychodów r/r jednak nie zapominając o zwiększaniu rentowności.

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

Jak by Pan podsumował I kwartał 2023? Czy jesteście z niego zadowoleni?

Obrazek użytkownika Ryszard Wtorkowski
Ryszard Wtorkowski

Realizacja planów I kw. 2023 zbliżyła się do naszych założeń. Należy spojrzeć na poziom przychodów, które r/r wzrosły o ponad 9%, również zysk brutto ze sprzedaży o 18,5% wyższy r/r napawa optymizmem w kontekście przyszłych okresów. Dodatkowo zysk netto poprawiliśmy r/r o kolejne 10,7%. Tej wielkości wzrosty motywują do dalszego działania i stwarzają perspektywę kolejnych wzrostów.

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

Jak Pan ocenia trwający II kwartał 2023 i perpsektywy do końca tego roku?

Obrazek użytkownika Ryszard Wtorkowski
Ryszard Wtorkowski

Biorąc pod uwagę elementy stymulujące popyt na nasze produkty, takie jak utrzymujące się wysokie ceny energii, rynek opraw oświetleniowych daje perspektywy dalszego rozwoju. Trwające modernizacje oraz rosnąca świadomość wpływu oświetlenia na budżety JST i spółek budują bazę popytową dla przyszłego rozwoju naszej grupy kapitałowej.

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

Czy w innych polskich miastach macie Państwo szansę na podobne projekty oświetleniowe jak w Warszawie?

Obrazek użytkownika Ryszard Wtorkowski
Ryszard Wtorkowski

Obecnie realizujemy projekty modernizacji oświetlenia w wielu polskich miastach i gminach. Ze względu na skalę miasta, projekt warszawski jest największy, jednocześnie pracujemy nad dużymi projektami oświetlenia ulicznego nie tylko w Polsce, ale także poza jej granicami – głównie w Europie Zachodniej.

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

Jak wyglądają warunki rozliczeniowe kontraktu w Warszawie? Jak to będzie rozłożone w poszczególnych kwartałach i kiedy orientacyjnie raportowane? Zależy mi, żeby zrozumieć to lepiej i wprowadzić do mojego modelu

Obrazek użytkownika Ryszard Wtorkowski
Ryszard Wtorkowski

Ze względu na ograniczenia czasowe tego czatu, nie będę wchodzić w techniczne szczegóły. Zachęcam do zapoznania się z umową znajdująca się na portalu przetargowym ZDM. Jednak na poziomie ogólnym warunki rozliczenia w drugim kontrakcie warszawskim są korzystniejsze dla naszych przepływów finansowych.

Obrazek użytkownika Anonim
Robert

Jak na wyniki spółki wpływa umocnienie PLN, zwłaszcza do USD?

Obrazek użytkownika Ryszard Wtorkowski
Ryszard Wtorkowski

Obserwowany spadek cen głównych walut (EUR i USD) nastąpił w ostatnim krótkim okresie. W jaki sposób on wpływa na wyniki spółki będziemy mogli w dłuższym okresie. Stosujemy politykę długoterminowego zabezpieczania kursów walut na realizowanych kontraktach dlatego potencjał aktualnych poziomów będziemy mogli zobaczyć w kolejnych kwartałach.

Obrazek użytkownika Anonim
Robert

Spółka zmniejszyła o ok. połowę nakłady inwestycyjne. Z czego to wynika? Czy to rodzi ryzyka, że tym kosztem pozostaniecie w tyle pod kątem technologii i przewag konkurencyjnych?

Obrazek użytkownika Ryszard Wtorkowski
Ryszard Wtorkowski

Na porównywalny okres poprzedniego roku istotny wpływ miało zakończenie inwestycji w rozbudowę Centrum Badawczo – Produkcyjnego w Nowym Kisielinie. Ponadto stosunkowo wysokie nakłady inwestycyjne poczynione w całym 2022 roku pozwalają nam na obecną realizację celów sprzedażowych oraz rozwojowych w roku bieżącym. Oczywiście nie oznacza to, że kończymy inwestycje w tym roku natomiast poziom ich realizacji będzie zależeć od realizowanego zysku.

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

Z czego wynika spadek udziału przychodów z eksportu? Czy to efekt rozliczeń jakichś dużych przychodów krajowych, czy faktyczny spadek przychodów z zagranicy? Czy to jednorazowa sytuacja?

Obrazek użytkownika Ryszard Wtorkowski
Ryszard Wtorkowski

Sprzedaż zagraniczna w I kw. r/r jest niższa o 8%, a wartościowo o 2,9 mln zł. Biorąc pod uwagę ogólny wolumen sprzedaży zagranicznej jest ona niewiele niższą wartością r/r i wynika ona w głównej mierze z aktywności rynków rozwijających się, która cechuje duża zmienność gospodarcza. Zarządzamy dywersyfikacją naszych rynków eksportowych w zakresie przychodów w taki sposób, aby w długim okresie czasu zrealizować postawione sobie cele strategiczne.

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

Czy biorąc pod uwagę znaczny rozwój spółki na przestrzeni ostatnich lat, rozważacie też ponowne ubieganie się o przejście na rynek główny GPW?

Obrazek użytkownika Ryszard Wtorkowski
Ryszard Wtorkowski

W jednym z poprzednich pytań odniosłem się już do tej kwestii.

Obrazek użytkownika Anonim
Zbigniew W.

W jakich przetargach bierze teraz udział LUG?

Obrazek użytkownika Ryszard Wtorkowski
Ryszard Wtorkowski

To jest nasza tajemnica handlowa, będziemy Państwa informowali o kolejnych znaczących wygranych postępowaniach przetargowych.

Obrazek użytkownika Anonim
KK

Gratuluję wejścia na poziom ponad 40% marży brutto na sprzedaży. Czy myśli Pan, że jest to już trwała tendencja i ta wartość będzie "podłogą" dla marży?

Obrazek użytkownika Ryszard Wtorkowski
Ryszard Wtorkowski

W poprzedni okresie strategicznym poziom 40% marży był jednym z naszych podstawowych celów. Działanie podejmowane przez nas w 2022 roku z pewnym przesunięciem czasowym są widoczne w I kwartale tego roku. Zamierzamy podtrzymywać te poziomy jako minimalne w kolejnych okresach.

Obrazek użytkownika Anonim
KK

W ostatnim kwartale widać dosyć solidny spadek środków pieniężnych. Z czego to wynika i czy to jednorazowa sytuacja? Czy nie ogranicza to Wam działalności?

Obrazek użytkownika Ryszard Wtorkowski
Ryszard Wtorkowski

Główny wpływ na spadek środków pieniężnych w I kw. br. był wynikiem zaangażowania w długoterminowe projekty realizowane na rzecz jednostek samorządu terytorialnego angażujące nasz kapitał.

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

Jak Pan ocenia cele w przedstawionej strategii - czy są bardzo ambitne, czy raczej realistyczne?

Obrazek użytkownika Ryszard Wtorkowski
Ryszard Wtorkowski

Najprościej odpowiedziałbym – cele są ambitne, ale realne. Cele strategiczne budowane były na różnych poziomach naszej organizacji i zadaniem każdego zespołu uczestniczącego, w tym projekcie było określenie możliwości realizacji tych celów. Patrząc na historię Grupy LUG zawsze stawialiśmy sobie ambitne cele, dzięki temu jesteśmy dziś największym polskim producentem oświetlenia ledowego. Biorąc pod uwagę doświadczenie i zaangażowanie naszego zespołu jesteśmy pewni, że cele te zrealizujemy w kontekście warunków gospodarczych, które zakładamy do 2026 roku.

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

Na przestrzeni ostatnich lat widać spory spadek zatrudnienia. Czy to kwestia optymalizacji kosztowej, czy dopasowania zatrudnienia do poziomu zamówień, czy słabnących perspektyw rozwoju spółki? Jak to rozumieć?

Obrazek użytkownika Ryszard Wtorkowski
Ryszard Wtorkowski

Zmiana poziomu zatrudnienia na przestrzeni ostatnich lat wynika z optymalizacji procesów i struktury asortymentowej produkcji. Ponadto realizacja dużych projektów przekłada się na wydłużenie partii produkcyjnych co pozwala optymalizować czas pracy zespołów produkcyjnych.

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

Pisał Pan, że ceny komponentów się stabilizują, ale czy ich dostępność i szybkość dostaw wróciła do normy?

Obrazek użytkownika Ryszard Wtorkowski
Ryszard Wtorkowski

Ceny wybranych komponentów rzeczywiście stabilizuję się. Natomiast rozwój tego trendu w dalszej części roku będzie głównie determinowała aktywność produkcyjna w Europie oraz dostępność surowców bazowych pozyskiwanych głównie z rynków azjatyckich. Dodatkowo dostępność komponentów poprawiła się, ale szybkość dostaw wciąż zależy od dostępu naszych dostawców do kapitału. Wciąż obserwujemy wpływ wojny na gospodarkę a także na potencjalny konflikt na Tajwanie, który może mieć wpływ na dostępność elektroniki.

Obrazek użytkownika Anonim
Jacek

Czy LUG zgłosił swoją chęć do udziału w odbudowie Ukrainy?

Obrazek użytkownika Ryszard Wtorkowski
Ryszard Wtorkowski

Oczywiście uczestniczymy we wszystkich działaniach mających na celu odbudowę Ukrainy inicjowanych przez rząd jak i organizacje pozarządowe. Prowadzimy również stały monitoring możliwości realizacji projektów na terenach nie objętych działaniami wojennymi, szczególnie na Ukrainie Południowo-Zachodniej.

Obrazek użytkownika Anonim
Zbigniew W.

Czy spodziewacie się wygrania dużego przetargu w tym lub następnym kwartale?

Obrazek użytkownika Ryszard Wtorkowski
Ryszard Wtorkowski

W każdym kwartale rozpoczynamy prace nad nowymi, dużymi projektami zarówno w Polsce jak i zagranicą, w formule bezpośredniej jak i w formie współpracy z długoletnimi partnerami. Biorąc pod uwagę czas przygotowania każdego z projektów, który twa średnio 2 lata, efekty tych działaniach będą widoczne w kolejnych kwartałach i latach. Wciąż widzimy rosnące zainteresowanie naszymi produktami i jesteśmy zapraszani do udziału w konsultacjach technicznych.

Obrazek użytkownika Ryszard Wtorkowski
Ryszard Wtorkowski

Dziękuję Państwu za aktywny udział w czacie, liczne pytania pokazują żywe zainteresowanie naszą spółką. Co nas cieszy. Do zobaczenia na kolejnym kwartalnym czacie wynikowym, w sierpniu br.

Zostaw swój e-mail: przypomnimy Ci o zbliżającym się czacie, na kilka minut przed jego rozpoczęciem

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.