„Po kilku latach przerwy zdecydowaliśmy się ponownie wejść na rynek, tym razem z obligacjami o oprocentowaniu zmiennym. Zostaliśmy dobrze przyjęci” - relacja czatu z wiceprezesem PCC Rokita | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Czaty
28 lis 2023, 16:30

„Po kilku latach przerwy zdecydowaliśmy się ponownie wejść na rynek, tym razem z obligacjami o oprocentowaniu zmiennym. Zostaliśmy dobrze przyjęci” - relacja czatu z wiceprezesem PCC Rokita

We wtorek, 28 listopada 2023 odbył się czat inwestorski z wiceprezesem PCC Rokita.  Tematem przewodnim spotkania były wyniki grupy za III kwartały 2023 r.

W spotkaniu wzięło udział prawie 500 osób, a zarząd odpowiedział na 19 pytań. Zapraszamy do lektury całej relacji z czatu.

Obrazek użytkownika Janusz Maruszewski
Janusz Maruszewski

Zapraszamy na czat inwestorski z wiceprezesem PCC Rokita, Rafałem Zdonem na którym rozmawiać będziemy o wynikach spółki za III kwartał 2023 r.

 

Spotkanie rozpocznie się we wtorek, 28 listopada 2023 r. o godz. 12:00. Już teraz zachęcamy do zadawania pytań za pośrednictwem poniższego formularza.

 

W przypadku chęci zadania kilku pytań, prosimy je zadawać pojedynczo i za każdym razem klikać przycisk "Wyślij". Ułatwi to przedstawicielom spółki odpowiadanie na pytania.

Obrazek użytkownika Rafał Zdon
Rafał Zdon

Dzień dobry, witam Państwa na czacie podsumowującym III kwartały 2023 r. Zapraszam do udziału i zadawania pytań!

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

Widać wzrost EBITDY w 3 kwartale. Jak trwała może być to zmiana?

Obrazek użytkownika Rafał Zdon
Rafał Zdon

Dziękuję za takie pytanie na otwarcie czatu. Trzeci kwartał był już relatywnie lepszy od drugiego. We wszystkich segmentach odnotowaliśmy poprawę wyniku. Czy wyniki za 3 kwartał to zapowiedź poprawy sytuacji? Może to jeszcze nie powód, aby odetchnąć, ale może być to średnioterminowo sygnał o wstrzymaniu spadków. Mam na myśli spadki cen i popytu.

Obrazek użytkownika Anonim
Grzegorz

Jakie były główne czynniki wpływające na wyniki spółki?

Obrazek użytkownika Rafał Zdon
Rafał Zdon

Jeśli ma Pan na myśli 3 ostatnie kwartały, to był to zróżnicowany okres dla każdego z segmentów działalności.

 

W pierwszym kwartale wyniki w segmencie Chloropochodne oraz Inna działalność chemiczna jeszcze się broniły. Z kolei w poliuretanach od początku roku do końca drugiego kwartału wszystkie słupki kontynuowały trwające już od kilku kwartałów spadki.

 

Drugi kwartał i początek trzeciego były wymagające w każdym obszarze naszej działalności.

 

Relatywnie lepsze wyniki odnotowaliśmy dopiero w trakcie trzeciego kwartału, głównie w poliuretanach i chloropochodnych. Mówiąc poprawa, mam tu na myśli wzrost zainteresowania tymi produktami i wolumenów sprzedaży. Również skonsolidowany zysk EBITDA był wyższy w stosunku do drugiego kwartału tego roku.

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

Jakie są perspektywy dla poliuretanów?

Obrazek użytkownika Rafał Zdon
Rafał Zdon

Od kilku kwartałów notowaliśmy w tym segmencie spadki. Natomiast od września wolumen sprzedaży wyraźnie się poprawił.

 

Dla faktycznej poprawy sytuacji konieczne są jednak głębsze zmiany popytu i podaży na światowych rynkach. Potrzebny jest taki wzrost popytu, który będzie mógł wchłonąć dużą część występującej obecnie nadprodukcji.

 

Co do perspektyw choćby w kwestii popytu to uważam, że dopiero nadchodzące miesiące pozwolą ocenić czy faktycznie lepsze czasy stopniowo wracają.

Obrazek użytkownika Anonim
AS

Czy marże na poliole mają szansę wzrastać?

Obrazek użytkownika Rafał Zdon
Rafał Zdon

W minionej części roku spadły do poziomów najniższych od wielu lat. Stąd prawdopodobnie nie miałyby już dużego potencjału do dalszych spadków...

 

Pozytywnym natomiast jest, że w ostatnich miesiącach popyt na poliole drgnął. Czy to krótkotrwała poprawa czy też wyższy popyt faktycznie stopniowo wraca – to pokażą nadchodzące miesiące.

 

Obecnie notowane niskie poziomy marż to z resztą nie tylko nasz problem. Sytuacja dotyka również innych uczestników rynku poliuretanów. W celu poprawy rentowności w średnioterminowej perspektywie będą konieczne podwyżki cen polioli.

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

Czego można się spodziewać w najbliższym czasie?

Obrazek użytkownika Rafał Zdon
Rafał Zdon

Patrząc na pierwsze półrocze trzeba przyznać, że rynek nie był dla nas łaskawy. Natomiast w 3 kwartale w segmencie Poliuretany i Chloropochodne pojawiły się już jakieś pozytywy. W Poliuretanach od września wolumen sprzedaży wyraźnie się poprawił. W Chloropochodnych w sierpniu i we wrześniu rosło zainteresowanie produktami segmentu. W przypadku obu segmentów dopiero nadchodzące miesiące pozwolą ocenić, czy wyższy popyt stopniowo wraca a poziom cen faktycznie będzie mógł się podniesie.

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

Końcówkę roku mieliście zwykle dobrą. Jak będzie tym razem?

Obrazek użytkownika Rafał Zdon
Rafał Zdon

Pamiętajmy, że przed nami wciąż jeszcze kilka tygodni tego roku. Nie możemy jeszcze niczego przesądzać.

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

Jak wygląda sytuacja w chloropochodnych?

Obrazek użytkownika Rafał Zdon
Rafał Zdon

Ten segment wypracował za 3 kwartały br. drugi najlepszy zysk EBITDA w swojej historii mimo, że wyniki za 3 kwartały były niższe od poziomu wyników za trzy kwartały ubiegłego roku. Wpływ na wynik całego okresu miał przede wszystkim bardzo dobry pierwszy kwartał. Z kolei zysk EBITDA segmentu za sam trzeci kwartał był już na wyższym poziomie od tego za drugi kwartał tego roku.

 

Wpływ na wyniki miały ceny chloroalkaliów oraz niższe wolumeny sprzedaży. Ceny ługu sodowego były wciąż jeszcze nieznacznie wyższe od cen za trzy kwartały 2022 roku. Było tak mimo spadków zapoczątkowanych pod koniec 2022 roku i kontynuowanych jeszcze w pierwszym półroczu. W trzecim kwartale ceny ługu sodowego stabilizowały się.

 

Z kolei ceny sody kaustycznej były niższe o około 1/3 od cen w analogicznym okresie 2022 roku. Spadki cen wynikały ze zmniejszonego popytu na chloroalkalia przy jednoczesnym wzroście ich dostępności. Z kolei w trzecim kwartale tego roku zauważalne było wypłaszczenie się krzywej spadkowej cen sody kaustycznej.

 

Natomiast w sierpniu i we wrześniu rosło zainteresowanie produktami segmentu. Pamiętajmy, że to jednak nie przesądza jeszcze o trendzie rosnącym.

Obrazek użytkownika Anonim
PC

Wróciliście do gry, jeśli chodzi o emisję obligacji. Oprocentowanie jednak nie było zbyt wysokie...

Obrazek użytkownika Rafał Zdon
Rafał Zdon

Tak, faktycznie. Po kilku latach przerwy zdecydowaliśmy się ponownie wejść na rynek, tym razem z obligacjami o oprocentowaniu zmiennym. Zostaliśmy dobrze przyjęci. Z rozmów z inwestorami wiemy, że potrzebują większej dywersyfikacji i z chęcią otwierają się na podmioty z branży produkcyjnej, która nie jest mocno reprezentowana na rynku obligacji. Uplasowaliśmy całość oferty z redukcją. To naprawdę nas cieszy.

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

Jakie plany inwestycyjne ma spółka?

Obrazek użytkownika Rafał Zdon
Rafał Zdon

Obecnie największa inwestycja Grupy PCC Rokita to budowa zakładu w Brzegu Dolnym. Projekt prowadzi spółka PCC BD, współkontrolowana przez PCC EXOL i PCC Rokita. Tu mają być produkowane między innymi etoksylaty oraz poliole polieterowe o szerokim zastosowaniu w licznych branżach.

 

Co też ważne, na ukończeniu jest inwestycja w nowoczesne Centrum Innowacji i Skalowania Procesów. Dzięki niemu powierzchnia laboratoryjna ma ulec niemal trzykrotnemu zwiększeniu. Poza tym, co istotne, nowe Centrum będzie wyposażone w halę do prowadzenia procesów w skali półtechnicznej. Możliwość skalowania procesów produkcyjnych oraz aplikacyjnych to duża wartość przy opracowywaniu nowych produktów. Ma kluczowe znaczenie dla ich wdrożenia do sprzedaży.

 

Inwestycje pozwolą nam w przyszłości z jednej strony na intensyfikację prac badawczo-rozwojowych, z drugiej strony na zwiększenie zdolności produkcyjnych Grupy. Efektem tych równoległych działań ma być także zwiększenie sprzedaży nowych specjalistycznych produktów.

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

Koszty inwestycji w Brzegu Dolnym wzrosły. Co za tym stoi?

Obrazek użytkownika Rafał Zdon
Rafał Zdon

Można w skrócie stwierdzić, że to naturalna konsekwencja zmian sytuacji makroekonomicznej.
Podejmując decyzję w grudniu 2021 roku byliśmy w odmiennych realiach. Nie miała miejsca wojna w Ukrainie, kryzys energetyczny. Zmieniły się ceny materiałów i usług, w tym ceny półproduktów, materiałów budowlanych, komponentów, maszyn i urządzeń koniecznych do realizacji inwestycji.

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

O co chodzi z tymi laboratoriami? Jaki jest cel?

Obrazek użytkownika Rafał Zdon
Rafał Zdon

Przede wszystkim docelowo 3-krotnie zwiększymy posiadaną powierzchnię laboratoryjną. Nowe Centrum zostało zaprojektowane tak, aby wspierać rozwój nowych produktów, prowadzenie badań aplikacyjnych oraz skalowanie procesów. Będą prowadzone badania nad dodatkami do tworzyw sztucznych, olejami bazowymi czy też dodatkami do lubrykantów. Kluczowe obszary badawcze obejmują też prace nad surowcami do produkcji elastycznych i sztywnych pianek poliuretanowych oraz nad dodatkami i surowcami do chemii budowlanej.

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

W tym roku przypada wykup jeszcze jednej serii obligacji. Czy będzie to kolejna rolka?

Obrazek użytkownika Rafał Zdon
Rafał Zdon

To jedna z możliwych opcji. Decyzje w tym zakresie zapadną na dniach.

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

Poza kluczowymi, inwestycjami, czy jakieś jeszcze plany?

Obrazek użytkownika Rafał Zdon
Rafał Zdon

Poza tymi kluczowymi inwestycjami naturalnie rozważamy też kolejne projekty. Choćby te, które byłyby odpowiedzią na zwiększające się wymagania w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego Grupy. Nie możemy wykluczyć w przyszłości inwestycji w zakresie zmian w jednostkach produkujących energię cieplną (para technologiczna, woda grzewcza) oraz energię elektryczną, w tym w elektrociepłownię na potrzeby własne i odbiorców zewnętrznych.
Ponadto rozważana jest rozbudowa elektrolizy. Dwa dodatkowe elektrolizery umożliwiłyby modulowaną pracę instalacji elektrolizy w sposób dopasowany do aktualnie zmieniających się cen energii.

 

Konsekwentnie prowadzone są też mniej spektakularne, ale istotne dla nas inwestycje, choćby w modernizację infrastruktury sieci elektroenergetycznych. Systematycznie realizujemy również projekty związane z ciągłymi inwestycjami odtworzeniowymi w zakresie modernizacji budynków, dróg i estakad. Celem tych nakładów jest m. in. przygotowywanie infrastruktury pod możliwości dalszych inwestycji i rozwoju istniejących instalacji.

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

Czy sztuczna inteligencja może być wsparciem dla waszego biznesu?

Obrazek użytkownika Rafał Zdon
Rafał Zdon

Z pewnością znajdą się z czasem obszary, w których będziemy posiłkować rozwiązaniami związanymi z zaangażowaniem AI. Zapewnić mogę tymczasem, że to ja osobiście odpowiadam Państwu na pytania.

Obrazek użytkownika Anonim
Krzysztof

W raporcie ujawniliście wszczęcie postępowania antydumpingowego, może Pan przybliżyć kontekst?

Obrazek użytkownika Rafał Zdon
Rafał Zdon

Tak. W ostatnim czasie odczuwaliśmy wzrost importu z Azji.

 

W związku z praktykami chińskich dostawców nasza spółka wraz z innymi europejskimi producentami uniepalniaczy fosforowych, złożyła do Komisji Europejskiej wniosek antydumpingowy. Celem jest ochrona rynku europejskiego i przywrócenie warunków uczciwej konkurencji.

 

Trudno dzisiaj wyrokować jak długo będzie prowadzone to postępowania. Życzylibyśmy sobie w tej sprawie oczywiście szybkich decyzji Unii.

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

Wciąż dużo się słyszy o konieczności prowadzenia zielonego biznesu. Czy jest to realne w przypadku chemii?

Obrazek użytkownika Rafał Zdon
Rafał Zdon

To raczej już naturalny kierunek rozwoju. Patrzymy, gdzie jest tylko ku temu potencjał. Obserwujemy wzrost zainteresowania rynków zrównoważonymi produktami. Zielona transformacja trwa, więc nasza seria PCC GREENLINE będzie dalej rozwijana.

 

Przykładem są nasze poliole polieterowe serii Rokopol LDB, których produkcja jest praktycznie bezodpadowa a dodatkowo poliole te są o niskiej zawartości substancji lotnych.

 

Produkujemy też aromatyczne poliole poliestrowe wykorzystując m. in. odpadowy PET, pochodzący ze zużytych, plastikowych butelek po napojach oraz innych opakowań.

 

W naszej ofercie można znaleźć także specjalistyczne kleje poliuretanowe używane przy wytwarzaniu pianki rebond czyli wtórnie spienionej. Do jej produkcji wykorzystuje się elastyczną piankę poliuretanową pochodzącą ze zużytych materacy.

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

Jakie są wasze przewidywania dotyczące możliwości wypłaty dywidendy za rok 2023?

Obrazek użytkownika Rafał Zdon
Rafał Zdon

Przez lata ją wypłacaliśmy, w różnych wysokościach. Za rok ubiegły była rekordowa, blisko 22 zł na jedną akcję. „Wiernym” akcjonariuszom inwestycja w akcje na debiucie zwróciła się już z tytułu samej dywidendy ponad dwukrotnie. Ostateczne decyzje co do dywidendy za 2023 rok podejmie Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy.

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

Jakich możemy oczekiwać trendów w kosztach energii?

Obrazek użytkownika Rafał Zdon
Rafał Zdon

To co mogę z pewnością stwierdzić: mimo spadków cen energii odnotowywanych na Towarowej Giełdzie Energii w ostatnich miesiącach, to jednak ceny te utrzymują się wciąż na wyższym poziomie od tego sprzed kryzysu energetycznego w Europie, zapoczątkowanego w 2021 r.

Obrazek użytkownika Anonim
AR

Co jest najważniejsze dla spółki w nadchodzącym czasie?

Obrazek użytkownika Rafał Zdon
Rafał Zdon

Gdybym miał odpowiedzieć jednym słowem, to oczywiście inwestycje.

 

Poprzez spółkę PCC BD, wraz z PCC EXOL budujemy nowy zakład produkcyjny w Brzegu Dolnym.

 

Tak jak już wspomniałem, kończymy budowę Centrum Innowacji i Skalowania Procesów. W przyszłości będzie ono solidnym wsparciem m.in. dla segmentu Poliuretany. Inwestycja ta wpisuje się w strategię Spółki, która zakłada rozwój sprzedaży produktów specjalistycznych w określonych obszarach badawczych. Należą do nich produkowane w segmencie Poliuretany oleje bazowe i dodatki do lubrykantów, surowce do produkcji elastycznych i sztywnych pianek poliuretanowych oraz dodatki i surowce do chemii budowlanej.

 

Od lat budujemy nasz potencjał. Pomimo obecnie trudniejszych warunków rynkowych wierzymy, że obrane kierunki inwestycyjne i rozwojowe są podstawą do kontynuowania ambitnych planów.

Obrazek użytkownika Rafał Zdon
Rafał Zdon

Dziękuję Państwu za udział w dzisiejszym czacie oraz za wszystkie zadane pytania. Jeśli pojawią się kolejne, to zapraszam do kontaktu z naszym działem relacji inwestorskich pod adresem: https://www.pccinwestor.pl/pcc-rokita/ lub przez e-mail: ir.rokita[at]pcc[dot]eu.

Zostaw swój e-mail: przypomnimy Ci o zbliżającym się czacie, na kilka minut przed jego rozpoczęciem

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.