Czy wyniki stress testów polskich banków pogrążą polską giełdę? | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Paweł Biedrzycki
24 paź 2014, 07:30

Czy wyniki stress testów polskich banków pogrążą polską giełdę?

Jak wiadomo nie od dzisiaj, polska giełda bankami stoi. Tylko w skład indeksu #WIG20 wchodzi pięć banków, które mają w nim w sumie 36,8% udziału. Jest to w dużej mierze efekt siły tego sektora. Polski sektor bankowy stoi jednak przed ważnym testem. Jeżeli go nie zda, to może się zacząć robić nerwowo, zwłaszcza na giełdzie.
 

Skoordynowana akcja Europejskiego Nadzoru Finansowego

W komunikacie KNF można przeczytać:

Informujemy, że wyniki przeglądu jakości aktywów (AQR) oraz testów warunków skrajnych europejskich banków zostaną opublikowane przez Europejski Bank Centralny (EBC) i Europejski Urząd Nadzoru Bankowego (EBA) w dniu 26 października 2014 r. (niedziela) o godz. 12:00 czasu polskiego.
W tym samym czasie zakładane jest również podanie przez KNF wyników przeglądu jakości aktywów przeprowadzonego zgodnie z metodyką EBC oraz wyników stress testów 15 banków z Polski reprezentujących około 79% aktywów polskiego sektora banków komercyjnych oraz około 72% aktywów polskiego sektora bankowego.

Dlaczego stress testy polskich banków są takie ważne dla giełdy?

Polski sektor bankowy od lat należy do ulubieńców, zwłaszcza zagranicznych, inwestorów giełdowych. Jest tak głównie dlatego, że generuje bardzo duże zyski i co więcej wypłaca je w formie dywidend. Jak wynika z danych KNF, do końca sierpnia 2014 r. polski sektor bankowy wypracował zysk w wysokości 11,7 mld zł, a rok wcześniej w tym czasie miał 10,6 mld zł. To jakie oczekiwania względem banków mają inwestorzy, najlepiej pokazują indeksy giełdowe.

Wykres 1: Indeks WIG (góra), WIG-banki (dół) interwał dzienny lata 2007 - 2014
Wykres 1: Indeks WIG (góra), WIG-banki (dół) interwał dzienny lata 2007 - 2014

Zestawienie indeksu #WIG i #WIGbanki pokazuje, że zdecydowanie lepszymi wynikami może pochwalić się ten drugi. Indeks #WIG jest notowany obecnie 20% niżej w stosunku do maksimów z 2007 r. Dla porównania #WIGbanki jest w lepszej sytuacji, bo znajduje się jedynie 10% niżej.

#WIGbanki wypada lepiej również w stosunku do maksimów sprzed kryzysu PIIGS. Pozostaje obecnie około 10% powyżej maksimów z 2011 roku, podczas gdy #WIG zaledwie 5%.  

Jak wygląda sytuacja banków w USA i Europie?

Dopiero jednak rzut oka na wyceny akcji sektora bankowego USA i Europy pokazuje, jak wielkie oczekiwania w stosunku do polskich banków mają inwestorzy.

Wykres 2: Indeks KBW Bank USA (góra), Stoxx Europe 600 Banks (dół) interwał dzienny lata 2006 - 2014
Wykres 2: Indeks KBW Bank USA (góra), Stoxx Europe 600 Banks (dół) interwał dzienny lata 2006 - 2014

KBW Bank Index (USA) jest notowany obecnie 43% poniżej maksimów z 2007 roku i około 22% powyżej maksimów z 2011 roku. Jeszcze gorzej prezentują się banki europejskie. Indeks Stoxx Europe 600 Banks jest obecnie wyceniany 67% poniżej maksimów z 2007 roku i aż 23% niżej niż w 2011 roku. Jest tak oczywiście dlatego, że obydwa sektory bankowe mają za sobą poważny kryzys i inwestorzy obawiają się tego, czy problemy już się skończyły, czy też będziemy mieli kolejną ich odsłonę.

Wyniki stress testów mogą wpłynąć na poziom dywidendy polskich spółek bankowych

Po 2000 roku, polski sektor bankowy, za wyjątkiem krótkiego okresu związanego z kredytami we Franku Szwajcarskim, właściwie nie przeżył żadnego kryzysu. Praktycznie wszyscy inwestorzy na świecie uważają, że polski sektor bankowy jest zdrowy i generuje duże zyski. Jeżeli ten pogląd zostanie choć trochę zachwiany, to na rynku giełdowym może się zrobić bardzo nerwowo.

Zastępca przewodniczącego KNF, Wojciech Kwaśniak, w rozmowie z PAP jednoznacznie stwierdził, że od wyników obecnych stress testów będzie zależeć poziom dywidend, jakie banki wypłacą z zysku za 2014 rok. Dlatego też niedzielny komunikat KNF w tej sprawie oraz poniedziałkowa reakcja notowań banków na GPW będzie tak ważna. Jeżeli inwestorzy zostaną zaskoczeni negatywnie, to reakcja rynku może okazać się bardzo nerwowa.

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.