4 spółki, które zadebiutują jeszcze przed wakacjami... i kilka kolejnych, które wejdą na giełdę do końca 2017 | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
25 maj 2017, 13:30

4 spółki, które zadebiutują jeszcze przed wakacjami... i kilka kolejnych, które wejdą na giełdę do końca 2017

W czerwcu na giełdzie szykują się spore emocje. Rozrusza się, niemrawy do tej pory, rynek IPO. Cztery spółki potwierdziły chęć zadebiutowania na rynku głównym jeszcze przed wakacjami. Na jesieni też nudno nie będzie. Zebraliśmy informacje o spółkach, które zamierzają wejść na GPW jeszcze w tym roku. Oto szczegółowa lista.

Zdążyć przed sezonem urlopowym

Statystyki pokazują, że debiuty przeprowadzane w lipcu i sierpniu cieszą się, z oczywistych względów, mniejszym zainteresowaniem. Dlatego, nie dziwi chęć przeprowadzenia przez spółki oferty publicznej jeszcze przed sezonem urlopowym. Na GPW w nadchodzącym miesiącu będzie więc wyjątkowo tłoczno. Mają zamiar wejść trzy nowe spółki, a jedna zamierza przejść z NewConnect.

GetBack – zarządzanie wierzytelnościami

Na giełdę dużymi krokami zmierza GetBack. Jest jednym z wiodących podmiotów zajmujących się zarządzaniem wierzytelnościami. Łączna wartość nominalna zarządzanych przez Spółkę wierzytelności na koniec 2016 r. wynosiła 19,4 mld zł. GetBack bardzo szybko się rozwija. W 2016 roku przychody netto Grupy wzrosły o 104,5%, a zysk netto był o 66,5% wyższy niż w 2015 r.

By jeszcze bardziej przyspieszyć rozwój i sięgnąć po palmę pierwszeństwa na rodzimym, polskim rynku, GetBack zamierza wejść na GPW i pozyskać środki z emisji akcji.

Mamy nadzieję, że emisja akcji w trybie oferty publicznej i debiut będą udane, a pozyskane środki pozwolą nam jeszcze szybciej osiągnąć cel, jaki postawiliśmy sobie na początku naszej działalności – zająć pozycję lidera polskiego rynku wierzytelności

powiedział dla Strefy Inwestorów Prezes Zarządu GetBack, Konrad Kąkolewski

Konrad Kąkolewski, prezes zarządu GetBack
Konrad Kąkolewski, prezes zarządu GetBack

Wejście na GPW umożliwi też spółce dywersyfikację źródeł pozyskiwania kapitału.

Wprowadzenie akcji do obrotu na giełdzie jest naturalną drogą rozwoju GetBack. Obecność na GPW daje nam możliwość dywersyfikacji źródeł pozyskiwania kapitału, ale także szereg dodatkowych, wymiernych korzyści, m.in. rynkową wycenę spółki oraz jeszcze większą transparentność i wiarygodność

dodał Konrad Kąkolewski

Prospekt spółki już znajduje się w KNF i czeka na zatwierdzenie. Może być to jeden z ciekawszych tegorocznych debiutów. Wiele wskazuje na to, że możemy się go spodziewać jeszcze przed wakacjami.

Zobacz także: Jak GetBack wygląda na tle spółek z branży windykacyjnej, notowanych na GPW

Maxcom - lider w segmencie klasycznych telefonów komórkowych

Maxcom jest jednym z kluczowych graczy w Europie w sprzedaży telefonów komórkowych dla seniorów i telefonów komórkowych niebędących smartfonami. Jest w tym zakresie liderem na polskim rynku, z udziałem sięgającym około 35% - 40%.

Jednym z głównych elementów strategii firmy jest ekspansja zagraniczna. Już teraz Maxcom realizuje sprzedaż w ponad 20 krajach Europy. Obecnie spółka skupia się na intensyfikacji sprzedaży na rynku rumuńskim i wchodzi na włoski rynek telefonów.

Włochy i Rumunia to jedne z największych państw Europy z bardzo dużą grupą potencjalnych klientów, w tym osób starszych. Podpisaliśmy umowy z czołowymi sieciami handlowymi w tych krajach, co sprawi, że nasze produkty będą dostępne dla dużego grona klientów. Przygotowujemy się również do debiutu w kolejnych krajach

powiedział Arkadiusz Wilusz, Prezes Zarządu Maxcom S.A.

Maxcom to lider w segmencie klasycznych telefonów komórkowych
Maxcom to lider w segmencie klasycznych telefonów komórkowych

Spółka złożyła już prospekt emisyjny i jest gotowa do debiutu nawet przed wakacjami:

Termin debiutu będzie uzależniony od daty zatwierdzenia prospektu przez KNF, jak również od warunków rynkowych. Jesteśmy przygotowani operacyjnie i organizacyjnie na to, aby zadebiutować na GPW w najbliższym czasie. Pozyskany kapitał z debiutu w dużej mierze zostanie przekazany na rozwój i wprowadzanie nowych produktów, przeznaczonych na rynek krajowy oraz rynki zagraniczne, szczegóły podamy w prospekcie emisyjnym

dodaje Prezes Maxcom.

Zobacz także: Maxcom wchodzi na rynek włoski i intensyfikuje sprzedaż na rumuńskim rynku telefonów

Analiza IPO Maxcom: Czy warto kupić akcje debiutującej spółki?

Morizon - technologiczna platforma nieruchomościowo-finansowa

Grupa Morizon jest jednym z największych wydawców portali nieruchomościowych i dostawcą usług wpierających pracę agencji nieruchomości. Od 2016 r. do Grupy należy również FinPack – wiodąca firma FinTech oferująca nowoczesne systemy do zautomatyzowanej dystrybucji kredytów hipotecznych oraz posiadająca własną sieć doradców kredytowych. Największym serwisem grupy jest Morizon.pl.

Spółka zamierza radykalnie przyśpieszyć proces zakupu, sprzedaży i finansowania nieruchomości. W tym celu ma zamiar pozyskać kapitał na na dalszy rozwój koncepcji OneStopShop - unikalnej platformy, na której w jednym miejscu użytkownik może wyszukać nieruchomość, pozyskać finansowanie na jej zakup i otrzymać niezbędne wsparcie w transakcji zakupu.

W najbliższym okresie zamierzamy dalej rozwijać koncepcję platformy OneStopShop dla rynku nieruchomości. Platformy, na której użytkownik w jednym miejscu znajdzie wszystkie komplementarne usługi związane z transakcją na rynku nieruchomości – od wyszukania do zamieszkania

powiedział dla Strefy Inwestorów Prezes Morizon, Jarosław Święcicki.

Jarosław Święcicki, prezes zarządu Morizon
Jarosław Święcicki, prezes zarządu Morizon

Morizon zamierza jeszcze przed wakacjami przejść z NewConnect na główny rynek GPW. Ma zamiar wyemitować 8,5 mln nowych akcji, wobec 40 mln obecnie istniejących.

Chcemy jeszcze bardziej przyspieszyć nasz rozwój i pozyskać nowy kapitał na realizację strategii. Przy okazji emisji akcji przeniesiemy się na główny rynek GPW, dzięki czemu otworzymy się również na nowych inwestorów, którzy nie inwestują na NewConnect. Debiut na GPW planujemy na ten rok, liczymy, że dojdzie do niego jeszcze przed wakacjami

dodaje Jarosław Święcicki.

Prospekt czeka na zatwierdzenie w Komisji Nadzoru Finansowego, więc debiut przed wakacjami jest jak najbardziej możliwy.

Zobacz także: Morizon planuje zadebiutować na GPW i zbudować kompletną platformę OneStopShop dla rynku nieruchomości

Uniserv-Piecbud – instalacje przemysłowe

Uniserv-Piecbud doradza, projektuje, buduje nowe oraz remontuje istniejące instalacje i obiekty: chłodnie, kominy, silosy, piece. Realizuje usługi dla szerokiej gamy przedsiębiorstw, przede wszystkim z branż energetycznej, hutnictwa, przemysłu chemicznego, petrochemicznego czy cementowego. Realizuje m.in. kontrakt na budowę chłodni kominowej w Elektrowni Jaworzno III.

Dionizy Boryczko, prezes zarządu Uniserv-Piecbud
Dionizy Boryczko, prezes zarządu Uniserv-Piecbud

Jesteśmy liderem w zakresie budownictwa i modernizacji kominów przemysłowych, chłodni kominowych i wentylatorowych, silosów oraz pieców przemysłowych. Dynamiczny wzrost obrotów, możliwy jest dzięki konsekwentnie realizowanej strategii zakładającej m.in. dywersyfikację źródeł przychodów oraz rozszerzanie zasięgu i skali działania

powiedział Strefie Inwestorów Prezes Uniserv-Piecbud, Dionizy Boryczko

Spółka złożyła prospekt emisyjny do KNF i czeka na jego zatwierdzenie. Planuje wejście na główny rynek prawdopodobnie jeszcze przed wakacjami. Pozyskane środki zamierza przeznaczyć na dalszy rozwój oraz działalność badawczo-rozwojową.

Przygotowujemy się do oferty publicznej akcji, co potwierdza złożony w KNF prospekt emisyjny. Termin debiutu będzie uzależniony od ostatecznej akceptacji prospektu przez KNF oraz warunków rynkowych

dodaje Prezes Boryczko

W drugim półroczu także będzie kilka ciekawych IPO

Po wakacjach także możemy spodziewać się kilku nowych spółek na giełdzie.

Pierwszą z nich jest NanoGroup. Spółka prowadzi pięć zaawansowanych projektów biotechnologicznych i medycznych o przełomowym znaczeniu dla onkologii, transplantologii i krwiodawstwa. Rozwija między innymi projekt polegający na stworzeniu innowacyjnego systemu dla leków onkologicznych, który poprawia ich działanie przez celowany transport substancji czynnej do nowotworu, przy jednoczesnej redukcji toksycznego wpływu na pozostałą część organizmu.

Celem przeprowadzenia publicznej oferty akcji jest pozyskanie dodatkowych środków na finansowanie wkładu własnego do obecnie rozwijanych przez NanoGroup projektów biotechnologicznych związanych z leczeniem i profilaktyką chorób onkologicznych oraz w obszarze transplantologii i krwiodawstwa, a także finansowanie inwestycji w nowe projekty

mówi Marek Borzestowski, prezes zarządu NanoGroup S.A.

Spółka złożyła już prospekt do KNF i zakłada debiut na GPW w drugiej połowie roku.

Zobacz także: NanoGroup SA spółka rozwijająca projekty biotechnologiczne wybiera się na GPW

Także amerykańska firma z polskimi korzeniami, Silvair, wybiera się na nasz parkiet. Jest to spółka pracująca nad innowacyjnym oprogramowaniem do systemów inteligentnego oświetlenia. Złożyła już prospekt do KNF i nie wyklucza debiutu jeszcze w tym roku.

Zobacz także: Silvair rozpoczyna współpracę z Nordic Semiconductor

W tym roku może też wejść na GPW Raiffeisen Bank Polska, który podjął zobowiązanie debiutu przy okazji fuzji z Polbankiem w 2012 r.

Work Service (notowany na GPW) planuje wysłać na parkiet swoją spółkę córkę Exact Systems. Jest to czołowy dostawca rozwiązań w zakresie kontroli jakości, czyli selekcji, naprawy i sortowania części, komponentów oraz wyrobów gotowych dla przedstawicieli branży motoryzacyjnej.

Zobacz także: Exact Systems S.A. potwierdza zamiar przeprowadzenia pierwszej oferty publicznej oraz notowania akcji na GPW

Także operator sieci Play, spółka P4 ma szansę na tegoroczny debiut, choć ostateczna decyzja jeszcze nie zapadła.

Czeka nas więc ciekawy okres na GPW. Kilka spółek już zapowiedziało debiut, z tego cztery przeprowadzą go prawdopodobnie jeszcze przed wakacjami.

Zobacz także: 17 spółek, które planują przejść z NewConnect na rynek główny GPW w 2017 roku

Zapisz się na darmowy newsletter na temat IPO na GPW, aby otrzymywać najnowsze analizy

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.