Dolar, Banki i Frank Szwajcarski - klucz do przyszłości giełdy | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Paweł Biedrzycki
27 maj 2015, 07:15

Dolar, Banki i Frank Szwajcarski - klucz do przyszłości giełdy

Dolar, Banki i Frank Szwajcarski - klucz do przyszłości giełdyA jednak! Wygląda na to, że rynek giełdowy zlitował się nad spóźnialskimi inwestorami i realizuje głębszą korektę. Od razu trzeba zaznaczyć, że wyprzedaż nie ma większego związku ze zwycięstwem Andrzeja Dudy, to raczej przypadkowa zbieżność. Jak bumerang powraca bowiem problem z polskim sektorem bankowym i presją na rynku walutowym. Presją, która z jednej strony stwarza ryzyko, a z drugiej może stanowić szansę na zakup akcji z niższych poziomów.

WIG w okolicy kluczowego wsparcia

Wykres 1: Indeks WIG, lata 2013 - 2015, interwał dzienny.
Wykres 1: Indeks WIG, lata 2013 - 2015, interwał dzienny.

Z technicznego punktu widzenia #WIG realizuje ruch powrotny do wyłamanych maksimów z 2013 i 2014 roku (Wykres 1). Okolice 55-55,5 tys punktów to obecnie kluczowe wsparcie dla rynku. Jeżeli byki mają zamiar kontynuować rozpoczętą na początku roku zwyżkę, to właśnie na tym poziomie powinny zaatakować i próbować odzyskać kontrolę nad rynkiem.

WIG-banki, USDPLN i CHFPLN kluczem do rozwiązania giełdowej zagadki

W tym momencie FED rozpoczyna projekt „oswajanie inwestorów z pierwszą podwyżką stóp procentowych”. Proces wygląda bliźniaczo do tego, jaki miał miejsce przed rozpoczęciem ograniczania programu QE. Na razie inwestorzy mają obawy związane z podwyżkami stóp procentowych. Dopiero gdy one znikną, FED rozpocznie podnoszenie stóp procentowych.

Wykres 2: Kurs USDPLN (góra), indeks WIG-banki (dół), lata 2014 - 2015, interwał dzienny.
Wykres 2: Kurs USDPLN (góra), indeks WIG-banki (dół), lata 2014 - 2015, interwał dzienny.

Dlatego też w tym momencie nie bez znaczenia jest dywergencja pomiędzy notowaniami #USDPLN i #WIGBanki, jaka została wyznaczona w pierwszym kwartale 2015 roku (Wykres 2, czerwone strzałki). Dodatkowo, obecnie pomiędzy obydwoma rynkami potencjalnie rysuje się kolejna dywergencja, która może zostać wyznaczona w drugim kwartale br. (niebieskie strzałki).

Kluczowe minima ze stycznia 2015

Krótko mówiąc, to właśnie niepewność związana z naszym sektorem bankowym jest tym, co szkodzi obecnie rynkowi.

Wykres 3: Kurs CHFPLN (góra), indeks WIG-banki (dół), lata 2014 - 2015, interwał dzienny.
Wykres 3: Kurs CHFPLN (góra), indeks WIG-banki (dół), lata 2014 - 2015, interwał dzienny.

Dlatego też bez zmian zakładamy pozytywny scenariusz dla rynku. Do weryfikacji przyjętej tezy skłoni nas dopiero wyłamanie przez indeks #WIGbanki minimów ze stycznia 2015. Na razie ta perspektywa wydaje się dość odległa, gdyż zarówno indeks bankowy, jak i notowania #CHFPLN realizują korektę do połowy ruchu wywołanego przez decyzję SNB o uwolnieniu notowań #EURCHF (Wykres 3). To potwierdza, że rynek zachowuje się stosunkowo racjonalnie i na razie w przecenie będziemy upatrywać okazji do selekcji nowych pozycji i zakupu akcji z niższych poziomów z założeniem na kontynuację wzrostów.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz w nowym wideo "Plan inwestowania na giełdzie do końca 2015 r.".

Do 28 maja 2015 r. trwać będzie wiosenny nabór do Strefy Inwestorów

Do 28 maja 2015 r. trwać będzie wiosenny nabór do Strefy Inwestorów

Od początku roku sytuacja rynkowa uległa zdecydowanej poprawie. Jeśli chcesz uzyskać dostęp do codziennych analiz, przestawiających różne podejścia do inwestowania na GPW, to dołącz do Strefy Inwestorów w czasie naboru, w dniach 25 - 28 maja 2015 r.

Dołącz do Strefy Inwestorów

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.